سالهاست که منتظر ماشین های پرنده و ربات ها همه فن حریف درون محیط های مختلف زندگی خود هستیم.اما اسپیکر های ضد آب مدتهاست که در هیاهوی همین دنیای تکنولوژی به بازار آمده اند و تایید هم شده اند.اگر بخواهیم در یک جمله ضد آب بودن یک وسیله را توضیح دهیم باید نوشت که " آب نمیتواند خرابش کند ".با توضیح علمی میتوان هر وسیله ی الکترونیکی را که در برابر فشار آب مقاوم است " ضد آب " بیان کرد.حتی اگر این ضد آب بودن وابسته به کمترین میزان زمانی و کمترین حالت فشار آب باشد اما دستگاه را دچار سوختگی های قطعات نکند هم ضد آب بودن آن تایید شده است.


در این مطلب به دنبال بیان توضیحاتی درباره ی ضد آب بودن اسپیکر ها و فواید آن هستیم.میزان مقاومت یک اسپیکر از کمترین حالت به بیشترین حالت با گواهینامه ای مشخص میشود که توسط متخصصان تست شده است و با حروف اختصاری    "IPX" تعیین میشوند مخفف جمله ی "International Protection" به معنی محافظت بین المللی.در مقابل این سه حرف به ترتیب از کمترین به بیشترین حالت ضد آب بودن یک اسپیکر با اعداد 1 تا 8 معنی میشوند. به ترتیب از کمترین تا بیشترین حالت ضد آب بودن را با گواهینامه های تایید شده ی جهانی با معنی کامل بدانید:


IPX0:
این گواهینامه مشخص میکند که اسپیکر به طور کلی ضد آب نیست.فقط در مقابل خیس شدن مقاوم است و این حروف اختصاری کمترین حالت ضد آب بودن را نشان میدهند.


IPX1:
به معنی مقاوم بودن اسپیکر در مقابل قطرات آب است.به عبارتی دیگر اگر اسپیکری دارید که در قسمت ضد آب بودن آن این عبارت نوشته شده است میتوانید از آن در حمام استفاده کنید بدون نگرانی از خرابی ناشی از فشار آب.


IPX2:
مقاوم در برابر سقوط قطرات آب بر روی اسپیکر در حالی روشن است و در بهترین حالت استفاده از آن هستید.فشار قطرات آب بر بلندگوهای اصلی دستگاه تاثیری بر کارکرد آن نخواهد داشت.


IPX3:
در مقابل فشار اسپری آب عمودی تا 60 درجه به خوبی مقاوم بوده و بهترین حالت استفاده از اسپیکری که با این گواهینامه مشخص شده است در مکان ها نزدیک به آب مثل استخر و ساحل است.حواستان باشد محوطه ی نزدیک به آب اما برای این دسته اسپیکر خطرناک است.


IPX4:
مقاوم در برابر پاچش آب در هر حالتی بر روی بلندگوهای اصلی دستگاه چه زمانی که اسپیکر روشن باشد چه خاموش.این گواهینامه تعادل ضد آب بودن یک اسپیکر است.محصولی که از این گواهینامه بهره مند باشد بدون نگرانی از خیس شدن و آب خوردگی میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.


IPX5:
اسپیکری که از این گواهینامه برخوردار باشد در برابر فشار خطی آب مقاوم است.به محض برخورد فشار خطی آب به اسپیکری که از این گواهینامه بهره مند باشد آب به اطراف پرتاب شده و اگر به دورن آن نیز نفوذ کند نمیتواند برای خرابی آن کاری از پیش ببرد.


IPX6:
مقاوم در برابر فشار خطی و قدرتمند آب بر روی بدنه و بلندگوهای اصلی.این گواهینامه به طور کلی از پایه ضد آب بودن یک اسپیکر را تایید میکند و شروع بهترین گواهینامه های مقاومت در برابر آب از این گواهینامه شروع میشود.


IPX7:
تا ارتفاع یک متر به مدت 30 دقیقه به طور کامل ضد آب بوده و به عبارتی امنیت کامل را در مقابل خرابی ناشی از آب زدگی را داراست.همچنین اسپیکری که دارای این گواهینامه باشد در برابر گرد و غبار نیز مقاوم بوده و هیچ خرابی صوتی ناشی از فشار غبار و خاک آلودگی وجود نخواهد داشت.


IPX8:
تا ارتفاع بیش از 3 متر تا مدت 30-40 دقیقه ضد آب بوده و به عبارتی دیگر ضد آب تمام عیار است! هیچ فشار آبی،هیچ فشار گرد و غباری و هیچ ضربه ای نمیتواند جلوی پخش صدای اسپیکری را که دارای این گواهینامه است بگیرد.بهترین نوع مقاومت یک دستگاه در برار فشار آب با این گواهینامه ی جهانی مشخص میشود.
حال که با انواع گواهینامه های معرفی ضد آب بودن آشنا شدیم به تعدادی از بهترین اسپیکر های ضد آب دنیا اشاره میکنیم تا در نحوه ی انتخاب خود مطمئن تر باشید:


SoundCore Flare:
اسپیکری بلوتوثی که ظاهری خلاقانه و دوست داشتنی دارد.در پایین ترین قسمت آن دایره ای نورانی تعبیه شده است که بنا به هر موزیکی که بر روی آن پلی شود به رنگ های مختلف تبدیل خواهد شد.صدای 360 درجه و پخش مداوم تا 12 ساعت همه و همه در کنار ضد آب بودن حرفه ای.مقاوت این اسپیکر در برابر آب با گواهینامه ی IPX7 مشخص شده است که یک پله از بهترین حالت ضد آب بودن اصله دارد.


BOSE Sound Link Revolve Plus :
پخش مداوم 12 ساعته با ظاهری حرفه ای و استوانه ای از ویژگی های فوق العاده ی این اسپیکر است.اگر حتی پایه ای برای ثابت ماندن آن ندارید مشکلی نیست؛این اسپیکر دارای پایه ای است که به کمک بدنه ی زیبای آن بر روی پایه سوار شده و در هر مکانی ثابت میماند.کیفیت صدای فوق العاده منحصر به فرد در کنار مقاومت در برابر آب با گواهینامه ی IPX4 این اسپیکر را به یک انتخاب عامه پسند تبدیل کرده است.


UE Wonderboom:
با جدیت خاصی ضد آب است! گواهینامه ی IPX7 این اسپیکر را تا ارتفاع 1 متر به مدت زمان 30 دقیقه به طور کامل ضد آب کرده است.بدنه ی کاملا ضد ضربه و ضد کرد و غبار در کنار صدای 360 درجه ای واندربوم را به یک پای ثابت همه ی محیط های زندگی تبدیل کرده است.


SONY SRS-XB41:
نورانی و ضد آب کامل. جمله ای برای توصیف این اسپیکر کمپانی سونی که دارای دو نوار نورانی برای کنترل نور بر روی موزیک و دو نوار LED دیگر بر روی دو بلندگوی اصلی در کنار دو چراغ فلش در دو طرف اسپیکر نمای ظاهری این محصول را درخشان و زیبا کرده است.پخش مداوم تا 12 ساعت با یک بار شارژ شدن و صدایی که قابلیت شبیه سازی را دارد.این اسپیکر با گواهینامه ی "IPX6" نشان گذاری شده است تا در مقابل فشار آب مقاوم باشد در حالی که رویه ی بلندگوهای آن از پارچه تعبیه شده است.
فناوری ضد آب بودن اسپیکرها جدا از این که به کمتر شدن خرابی های ناشی از آب زدگی های جزئی پایان داده است توانسته است در تمامی محیط هایی که در طول روز و هفته حضور خواهیم داشت ما را به داشتن یک موزیک حرفه ای وادار کند.درون استخر کنار ساحل یا زیر باران فرقی نمیکند،با فناوری اسپیکرهای ضد آب بی واهمه موزیک مورد علاقه خود را خواهید داشت.