چگونه اسپیکر بخریم؟ 

در دنیای اسپیکرها، لوازم الکترونیکی متنوع مولد صدا دیده می شوند. این دستگاهها، رنج وسیعی از اسپیکرها یعنی اسپیکرهای قدیمی قفسه ای تا سیستمهای جدید صدای Surround گران قیمت را شامل می شوند. حساسیت زیاد در خرید اسپیکرهای مناسب، میتواند کار را دشوار کند. با این وجود، با ایجاد آمادگی و تست سیستمها، میتوانید اسپیکرهایی را برای خرید، پیدا کنید که منطقی ترین قیمت را داشته باشند. بدین ترتیب لذت گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم و تلویزیون و انجام بازیهای رایان های برای شما بیشتر و بیشتر میشود. 

تاکنون درباره اسپیکرها مطالب زیادی به نگارش درآمده است. اما در صورتی که میخواهید درباره نحوه انتخاب دقیق، تست و تأیید مشخصات اسپیکرها بیشتر بدانید ادامه این مقاله را طی سرفصلهای زیر مطالعه کنید. 

 • انتخاب اسپیکرهای مناسب

 • تأیید مشخصات

 • تست کردن اسپیکرها


 

انتخاب اسپیکرهای مناسب

 

 1. درباره شیوه استفاده از اسپیکرها تصمیم بگیرید. 

خیلی از سازندگان اسپیکرها، انواع مختلف این دستگاهها را برای کاربردهای متفاوتی می سازند. برای گوش دادن عادی به موسیقی، یک جفت اسپیکر قفسه ای، حتی فراتر از نیاز شما خواهند بود. البته، افرادی که خواهان تجربه کیفیتهای بالاتری هستند میتوانند سیستم خود را به اسپیکرهای ایستاده تغییر دهند. سیستمهای صدای Surround  هم یک گزینه بسیار سطح بالا برای این کار هستند. 

 • ساب ووفرها، دستگاههای اضافه ای هستند که به باس سیستم، عمق میدهند. ساب ووفرها برای فیلمها و موسیقیهای با رنج پایینتر مانند راک و متال خوبند. 

 • برای افزایش کیفیت صدای تلویزیون و فیلمها بصورت کلی، ساندبار یا ساندبیس، گزینه های درخور توجهی خواهند بود. این دستگاهها، فضای کمتری اشغال می کنند، نیازمند سیم بندی کمتری هستند و میتوانند با یک ساب ووفر ترکیب شوند. 

 • اسپیکرهای بی سیم و دیواری مزیت پرتابل بودن را به همراه دارند و زوایای صدای جدیدی به اتاق اضافه میکنند. 

 • برای بازی، اسپیکرهای مخصوص کوچک، غالباً صدای کافی فراهم میکنند. این اسپیکرها روی میز در کنار کامپیوتر قرار داده میشوند و دارای محافظ مغناطیسی هستند. 

 1. اسباب و اثاثیه اتاقتان را در نظر بگیرید. سطوح مختلف، بر کیفیت صدا اثر می گذارند. سطوح سخت صاف، صدا را منعکس میکنند و سطوح نرم یا متغیر، صدا را جذب خواهند کرد. علاوه بر این، شنیدن صدا در یک اتاق کوچک خالی، آسانتر است. برای درک بهتر اتاق از این منظر، در مرکز اتاق بایستید و دستان خود را محکم به هم بکوبید. هر چه صدای کمتری بدهد، نیازمند اسپیکرهای قویتری خواهید بود. 

 • برای یک اتاق کوچک مثل اتاق خواب، اسپیکرهای قفسه ای مناسبند. اما یک اتاق بزرگ فرش شده و دارای اسباب و اثاثیه، نیازمند اسپیکرهای بزرگتر است. 

 1. فضایی را که در اختیار دارید مشخص کنید. در حالی که اسپیکرهای قفسه ای در یک اتاق خواب کوچک جای می گیرند، نیازی نخواهید داشت که برای جای دادن اسپیکرهای ایستاده در آن تلاش کنید. اگر در چنان اتاق کوچکی از اسپیکرهای ایستاده استفاده کنید، حتی اگر پر از سطوح جاذب و اسباب و اثاثیه هم باشد، غرق در صدای اسپیکر می شود. از طرف دیگر اگر برای تلویزیون خود، یک سیستم صدای Surround  میخواهید، لازم است در حالی که اسپیکرها، شما را محاصره میکنند، از دیوارها فاصله داشته باشند. 

 • جایگذاری اسپیکرها بسیار مهم است. برای مثال، اسپیکرهای درون یک محفظه میتوانند صدای خفه ای ایجاد کنند. این موضوع، برای اسپیکرهای واقع در گوشه ها هم وجود دارد. چون دیوارها، موجب ایجاد اغتشاش در صدا میشوند. 

 • بهتر است اسپیکرها در حدود 90 الی 122 سانتی متر از منبع صدا فاصله داشته باشند. این امر باعث پخش بهتر صدا را در اتاق میشود. 

 • سعی کنید اسپیکرها را در حدود سطح گوش نگه دارید. در این سطح، صدا برای شما تمیز ترین حالت خود را دارد. 

 1. بودجه خود را در نظر داشته باشید. گیر افتادن در دام قیمت ها، بسیار آسان است. اسپیکرهای بزرگتر و زیباتری میبینید یا یک فروشنده شما را بدان سمت هدایت میکند در حالی که به اندازه قیمتشان کیفیت ندارند. شاید یک اسپیکر ارزانتر، برای شما بهتر از یک اسپیکر گران قیمت کار کند. تا اندازه ای که ممکن است به مقدار بودجه خود پایبند بمانید. 

 • وقتی که درباره نوع اسپیکری که بدان نیاز دارید تصمیم نهایی را گرفتید، به فروشگاههای آنلاین یا محلی برای مقایسه قیمت ها بروید. مبلغی را که میخواهید برای آن نوع اسپیکر پرداخت کنید مشخص کنید. 

تأیید مشخصات

 1. نوع سیم بندی مورد نیاز خود را بیابید. اگر قصد دارید، این اسپیکرها را به یک سیستم استریو یا پخش کننده قدیمی ببندید، از سیم اسپیکر استفاده خواهید کرد. از طرف دیگر، دستگاهها و اسپیکرهای مدرن، از کابلهای پیشرفته استفاده میکنند یا به وسیله بلوتوث یا Wi-Fi در خانه شما کار خواهند کرد. 

 • سیم اسپیکر، از دو جزء شامل سیم منفی و مثبت استفاده میکند که در انتهای خود کانکتورهای مختلفی دارند. بعضی از کانکتورها در داخل دستگاههای دیگر قرار می گیرند در حالی که بقیه باید روی استریو وصل شوند. 

 1. توان آمپلی فایر خود را بنویسید. اسپیکرهای قدیمی، علی الخصوص اسپیکرهای قفسه ای کوچک، آمپلی فایر ندارند. اگر شما آمپلی فایر دارید، شماره مدل آن را پیدا کنید. سپس به صورت آنلاین درباره آمپلی فایر خود جستجو کنید. پس از این که آن را یافتید، توان و مقاومت آن را بنویسید. این اعداد بر حسب وات و اهم خواهند بود. 

 • همیشه برای اجتناب از صدمه دیدن دستگاههای الکترونیکی خود، اسپیکر هایتان را با آمپلی فایر، انطباق دهید. جعبه های اسپیکرها، اعدادی مشابه آمپلی فایر خواهند داشت یا نشان میدهند که با توان و مقاومت آمپلی فایر، سازگارند. 

 1. امپدانس اسپیکرها را پیدا کنید. امپدانس که با اهم اندازه گیری میشود نشان دهنده مقاومت اسپیکرها در برابر توان ارسالی از آمپلی فایر است. روی جعبه اسپیکر یا در دفترچه راهنمای آن، به دنبال مقدار این پارامتر بگردید. اگر آمپلی فایر دارید، این عدد را با آمپلی فایر مقایسه کنید. در نهایت، اسپیکرهایی را انتخاب کنید که با سطح اهم آمپلی فایر مطابقت داشته باشند یا با آن سازگار باشند. 

 • بیشتر آمپلی فایرها با امپدانس 8 اهم سازگارند. اگر از قبل اسپیکر هایی را می شناسید که با آمپلی فایر شما کار میکنند، دستگاه شما در استفاده از آنها، ایمن خواهد بود. 

 • اسپیکرهای امپدانس پایین، نیازمند آمپلی فایر قدرتمند تر هستند. اگر امپدانس اسپیکر خیلی کم باشد شاید آمپلی فایر داغ شود. 

 1. توان اسپیکر را بررسی کنید. توان را با وات می سنجند. هر چه توان اسپیکر بالاتر باشد سیگنال صوتی که ایجاد میکند بهتر میشود. اگر یک آمپلی فایر دارید در خاطر داشته باشید که این پارامتر نیز باید با آمپلی فایر شما مطابقت داشته باشد. اسپیکرهای دارای توان بالاتر، نیازمند آمپلی فایرهای قدرتمند تر هستند. 

 • اگر توان ارسالی آمپلی فایر شما، بیش از استفاده اسپیکرها باشد، شاید اسپیکرها صدمه ببینند. 

 

تست اسپیکرها

 

 1. بر روی قاب اسپیکر ضربه بزنید. هنگامی که اسپیکرهای مورد نظر خود را پیدا کردید، کورکورانه اقدام به خرید آنها نکنید. ابتدا با بند انگشت، به اسپیکر ضربه بزنید. باید احساس تو پری داشته باشد. اگر صدای توخالی می دهد بدانید که در هنگام استفاده در منزل برای پخش موسیقی هم صدای تو خالی از آن خواهید شنید. 

 • اگر اسپیکرها را بصورت آنلاین میخرید، میتوانید به دنبال بررسی و تستهای انجام شده از آن محصول بگردید. میتوانید از مرورها و تستهای در دسترس، اطلاعات خوبی بدست آورید.

 1. اسپیکرها را روشن کنید. بررسی کنید که تمام سوکتها و سیم ها کار میکنند. سپس به آن گوش دهید. به اندازه کافی نزدیک به اسپیکر در حدود سطح شنوایی بایستید. صدای اجزای داخلی اسپیکر و خروجی را قضاوت کنید که آیا مطابق میل شما است یا خیر. کاور اسپیکر و همچنین مواد مورد استفاده در مخروط اسپیکر، صدای خروجی را تغییر میدهند. دقت کنید که اگر اغتشاش، حالت فازی، یا صدای ترق و تروق داشته باشد متوجه شوید. 

 • اگر محفظه خارجی، وسیع یا گشاد باشد، انعکاس صدا در داخل آن، زیاد میشود. اگر محفظه اسپیکر، بسیار تنگ باشد، اسپیکر تلق تلق میکند و صدای خروجی دچار اغتشاش میشود. 

 • مخروط ها از مواد مختلفی مثل آلومینیوم و پلی پروپیلن ساخته میشوند و برای تولید صدا، هوا را به بیرون فشار میدهند. تنظیمات را به ولوم و فرکانسی که در منزل گوش خواهید داد تغییر دهید. سپس رنج صدای اسپیکر را بررسی کنید. 

 1. موسیقی خود را پخش کنید. در صورت امکان، کیفیت صدا را بصورت شخصی تست کنید. آهنگهای تست خوب، آهنگهایی هستند که اولاً به خوبی با آنها آشنا هستید. دوماً، آنها را روی یک CD یا فرمت دیگری از حافظه ها در اختیار دارید. سوماً میدانید که کیفیت آنها کاسته نشده است. لیستی از آهنگها درست کنید. درست به دقتی که برای یافتن عیبها گوش داده بودید، برای درک کیفیت هم به این موسیقی گوش دهید. باید به نحوی گوش بدهید که اگر صدای بعضی از سازها پخش نشود متوجه شوید. 

 • با استفاده از چند آهنگ با کیفیت و متنوع، اسپیکرها را تست کنید. این مجموعه آهنگ باید به گونه ای باشد که شامل باس قوی، موسیقی های دارای سکوت بیشتر و سازهای زهی باشد. 

 • اسپیکرهای باکیفیت میتوانند بخشهایی از آهنگها را برای شما پخش کنند که هیچ وقت تاکنون نشنیده اید. بخش هایی که شامل جزئیات کوچکی مانند لغزش انگشتان روی تارها یا پوسته بعضی از سازها هستند. 

 • شاید بتوانید از یک دستگاه موسیقی مثل iPod استفاده کنید. اما انتقال فایل موسیقی به iPod، کیفیت را کاهش میدهد و بدین ترتیب، دقیق ترین تست اسپیکر را نخواهید داشت. 

 

 1. در خانه به اسپیکر گوش دهید. یک تست خانگی، اسپیکرها را در محیطی که شما میخواهید محک میزند. در جایی که میخواهید اسپیکرها را قرار دهید، تنظیمشان کنید. موسیقی، فیلم، تلویزیون و یا هر چیز دیگری را که میخواهید با اسپیکر تجربه کنید، پخش کنید. اگر مجموعه آهنگهای تست خود را نساخته و امتحان نکرده اید، این مرحله هم زمان مناسبی برای این کار است. 

 • راحت باشید، حتی اگر اسپیکر، عالی بنظر میرسد باز هم هوشمندانه عمل کنید. آیا این همان صدایی است که میتوانید برای مدتی به آن گوش دهید؟ یا کیفیت صدا به گونه ای است که بعد از مدتی دوست دارید خاموشش کنید؟ 

 • اگر میتوانید، آن را با آمپلی فایر خود تست کنید. تمام اسپیکرها و آمپلی فایرها مشخصه های صوتی خاص خود را دارند. معمولاً، بهترین ترکیبها از کیفیتهای تکمیلی بدست می آید. برای مثال، یک صدای ملو (دارای فرکانسهای بالای کم)، صدای روشن (دارای فرکانسهای بالای زیاد) را متعادل میکند. 

 • به یاد داشته باشید که کیفیت صدا، شخصی و عینی است. نیازهای شما تعیین کننده نوع اسپیکر مناسب شما هستند.

 1. اسپیکرهای بد را بازگشت دهید. پیش از این که اسپیکرها را بخرید، مطمئن شوید که آن فروشگاه، سیاست بازگردانی خوبی داشته باشد. اگر خرید آنلاین میکنید، اهمیت این موضوع بیشتر میشود. چون شانسی برای امتحان کالا، قبل از خرید ندارید و باید منتظر بمانید تا به دستتان برسد. بسیاری از شرکتها، به همان بهای کامل، به شما بین یک هفته تا یک ماه مهلت میدهند. 

 • تا زمانی که مطمئن نشده اید که اسپیکرها را نگه میدارید، رسید خرید و جعبه اصلی اسپیکرها را نگه دارید. 

 • همواره به اطلاعات گارانتی توجه داشته باشد و از کارت گارانتی محافظت کنید. گارانتی، به شما حق بیمه کیفیت و برگرداندن پول در صورت خراب بودن کالا را میدهد. 

 • بیشتر شرکتها، در رابطه با عیوب تولیدی، برگشت کالا را می پذیرد. اما در مورد صدمه های مربوط به نصب، استفاده و ... کالای برگشت داده شده برای گارانتی، پذیرفته نمیشود.