مقایسه eARC و HDMI ARC ؟

کابل‌های HDMI مدتی است که در دسترس عموم هستند و احتمالا با آنها آشنا هستید، در این مقاله درباره انواع کابل HDMI صحبت خواهیم کرد. این کابل‌ها اتصال سینمای خانگی، ساندبار یا هر تجهیزات AV را آسان میکنند. با این حال، نسخه‌های مختلفی از استاندارد HDMI وجود دارد، و ویژگی‌های ارائه شده به‌وسیله تلویزیون، گیرنده AV یا ساندبار شما به زمان ساخته شدن آن بستگی دارد. ویژگی‌هایی مانند ARC یا eARC میتوانند در موقعیت‌های خاص مفید باشند و کابل‌های شما میتوانند تفاوت ایجاد کنند. برای آگاهی از این ویژگی‌های پیشرفته صوتی و نحوه کار کردن آنها، با تهران اسپیکر همراه باشید.

 

مقایسه انواع کابل HDMI | مقایسه eARC و HDMI ARC

 

HDMI چیست ؟

رابط چندرسانه‌ای با وضوح بالا (HDMI) استاندارد اتصال صوتی و تصویری دیجیتال برای تلویزیون‌های با وضوح بالا است. کانکتورهای D شکل را روی مانیتورهای کامپیوتر، پروژکتورها، کنسول‌های بازی (نسل هفتم +) و بسیاری از لپ‌تاپ‎‌ها خواهید دید. HDMI که تقریبا 20 سال پیش توسعه یافت، به گونه‌ای طراحی شده که به دستگاه‌ها اجازه میدهد تا داده‌های صوتی و تصویری دیجیتال غیرفشرده را از طریق یک اتصال فیزیکی مطمئن منتقل کنند.

این بر روی لینک سریال پرسرعت DVI موجود (رابط بصری دیجیتال) برای ارسال سیگنال‌های ویدئویی به کامپیوتر با افزودن کنترل و ویژگی‌های ارتباطی دستگاه و مهمتر از همه برای صدای دیجیتال ساخته شده است.

همه دستگاه‌های که ار انواع درگاه HDMI پشتیبانی میکنند، باید از فرمت صوتی پایه استریو، غیرفشرده، با فرمت کد پالس (PCM) نیز پشتیبانی کنند. سایر فرمت‌های صوتی اختیاری هستند و امکان هشت کانال صوتی غیرفشرده در عمق بیت‌های 16، 20 یا 24 بیتی را از 32 کیلوهرتز تا 192 کیلوهرتز فراهم میکنند.

همچنین اچ دی ام ای هر جریان صوتی فشرده مطابق با استاندارد IEC 61937 مانند Dolby Digital و DTS و هشت کانال صدای یک بیتیDSD (همانطور که در Super Audio CD استفاده میشود) را تا چهار برابر بیشتر از CD Super Audio حمل میکند. نسخه 1.3 کابل HDMI امکان پخش صدای Dolby TrueHD و DTS-HD Master Audio را بدون افت میدهد.

 

مقایسه انواع کابل HDMI | مقایسه eARC و HDMI ARC

 

HDMI ARC چیست ؟

HDMI Audio Return Channel (ARC) یک ویژگی مفید است که در سال 2009 به استاندارد hdmi 1.4 اضافه شده است. ARC یک اتصال صوتی اضافی است که برای جایگزینی کابل‌های خارجی بین تلویزیون و گیرنده A/V یا سیستم اسپیکر فعال برای ساده کردن راه‌اندازی در نظر گرفته شده است. “بازگشت (Return)” به حالتی اشاره دارد که صدا از تلویزیون می‌‌آید و میتواند از طریق کابل HDMI موجود که تلویزیون و گیرنده AV را به هم متصل میکند، به گیرنده AV به سمت مبدا ارسال شود.

بدون ARC، صدا فقط میتواند در یک جهت در امتداد کابل HDMI حرکت کند. درگاه HDMI ARC هم ورودی و هم خروجی صدا است. مورد استفاده اولیه برای کانال برگشت زمانی است که تلویزیون به جای سایر تجهیزات، جریان ویدئو و صدا را دریافت یا تولید میکند. یک نمونه رایج اجرای برنامه‌ای مانند Netflix در تلویزیون هوشمند است، اما شما میخواهید پخش صدا توسط تجهیزات دیگر شما انجام شود نه تلویزیون.

بدون ARC، خروجی صدای تلویزیون باید با استفاده از یک کابل جداگانه (معمولا TOSLink یا RCA) به تقویت کننده بازگردانده شود. برای اینکه HDMI ARC کار کند، دستگاه‌ها به یک سوکت hdmi ARC برای اتصال به یکدیگر نیاز دارند.

hdmi ARC از موسیقی متن Dolby TrueHD، دالبی اتموس، DTS-HD Master Audio یا DTS:X موجود در دیسک‌های Blu-ray یا 4K Blu-ray پشتیبانی نمیکند و احتمالا فقط یک جریان داده 5.1 ارسال میکند. از آنجایی که پشتیبانی برای هر کدک صوتی موجود در استاندارد اختیاری است، نباید این فرض را کنید که تلویزیون یک موسیقی متن 5.1 Dolby Digital یا DTS را روی کانال برگشت ارسال میکند. برخی از تلویزیون‌ها فقط Dolby Digital یا گاهی اوقات فقط استریو اولیه را ارسال میکنند، به این معنی که ممکن است نتوانید از پتانسیل کامل سیستم صوتی متصل خود استفاده کنید.

اگر میخواهید از محدودیت‌های ARC فراتر بروید، به سخت‌افزاری نیاز دارید که از اچ دی ام ای eARC پشتیبانی کند. خبر خوب این است که برنامه‌های سرویس استریم مانند Netflix، Amazon Prime Video و Disney Plus Dolby Atmos را به فرمت Dolby Digital Plus کدگذاری میکنند، به این معنی که ARC میتواند صدای Dolby Atmos را از این منابع کنترل کند.

 

برای استفاده از HDMI ARC به چه نوع کابلی نیاز دارید ؟

 

انواع کابل‌های زیر برای با توجه به مشخصات HDMI 1.4 تعریف شده‌اند :

  • کابل استاندارد HDMI که از ویدئو تا 1080i و720p  پشتیبانی میکند
  • کابل HDMI استاندارد با اترنت
  • کابل HDMI استاندارد خودکار
  •  کابل HDMI با سرعت بالا، که از ویدئو تا 1080p، 4K 30 Hz، 3D و deep color پشتیبانی میکند
  • کابل HDMI پرسرعت با اترنت

 

در حالی که ARC یک ویژگی اختیاری در دستگاه است، هر یک از انواع کابل‌های بالا باید به ای ار سی اجازه دهد تا زمانی که به یک سوکت دارای برچسب مناسب متصل میشود، کار کند. فقط باید کابلی را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای شما برای وضوح تصویر باشد.

 

مقایسه انواع کابل HDMI | کابل HDMI ARC

 

HDMI eARC چیست ؟

HDMI Enhanced Audio Return Channel (eARC) یک ویژگی اضافه شده در اچ دی ام ای نسخه 2.1 است که در نوامبر 2017 معرفی شد. در بخش صوتی، hdmi نسخه 2.0 گام مهمی به جلو بود، زیرا حداکثر تعداد کانال‌های صوتی پشتیبانی شده از 8 به 32 رسید در حالی که حفظ حداکثر میزان نمونه 192 کیلوهرتز در هر کانال بود. این موضوع به کابل‌ها امکان میدهد فرمت‌های صوتی همه‌جانبه مانند دالبی Atmos و DTS را حمل کنند. نسخه HDMI 2.1 در واقع eARC را اضافه کرد یعنی همان اطلاعات صوتی دیجیتال میتواند از تلویزیون به مبدا حمل شود.

 

برای استفاده از HDMI eARC به چه نوع کابلی نیاز دارید ؟

کابل‌های اچ دی ام ای همه جا وجود دارند، اما تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. eARC باید روی یک کابل HDMI استاندارد با اترنت یا یک کابل HDMI با سرعت بالا با اترنت کار کند. اگر از قبل این نوع کابل‌ها را دارید، نیازی به ارتقای آنها نیست.

 

کابل‌های HDMI 2.0 حداکثر پهنای باند، 18 گیگابیت بر ثانیه، را دارند. آنها باید گواهینامه‌ای داشته باشند که نشان دهد آنها قادر به انجام این کار هستند و یک آزمایش EMI هم برای اطمینان از اینکه کابل تداخل با سیگنال‌های بی‌سیم را به حداقل میرساند، انجام شود. کابل‌های اچ دی ام ای 2.0 به صورت زیر تعریف میشوند :

  • کابل HDMI با سرعت بالای پریمیوم
  • کابل HDMI با سرعت بالای پریمیوم به همراه اترنت
  • کابل سوم با مشخصات HDMI 2.1 هم به عنوان 48G، Category 3 یا Ultra High Speed نامیده میشود و برای پشتیبانی از پهنای باند 48 گیگابیت بر ثانیه hdmi 2.1 طراحی شده است که از وضوح تصویر 4K، 5K، 8K و 10K با فرکانس 120 هرتز پشتیبانی میکند.
  • کابل Ultra High Speed (کابل 48G)، که از ویدئو تا 10K در 120 هرتز پشتیبانی میکند، شامل اترنت است.

 

کابل‌های Ultra High Speed ممکن است کمی گران‌تر باشند، اما فقط در صورتی لازم هستند که به ویدیویی با وضوح بالاتر از 4K نیاز داشته باشید، در غیر این صورت، پول خود را پس‌انداز کنید.

 

مقایسه انواع کابل HDMI | نکته‌ای در مورد پشتیبانی از ویژگی HDMI

 

نکته‌ای در مورد پشتیبانی از ویژگی HDMI

تمام ویژگی‌های تعریف شده در مشخصات کابل HDMI اختیاری در نظر گرفته میشوند و سازندگان این دستگاه میتوانند هر ترکیبی از این ویژگی‌ها را که میخواهند پیاده‌سازی کنند. تولیدکنندگان محصول نمیتوانند دستگاه‌های خود را با استفاده از نسخه اچ دی ام ای توصیف کنند و باید لیستی از ویژگی‌های خاصی که پشتیبانی میشوند را ذکر کنند.

 

نتیجه‌گیری

در مجموع، میتوانیم به این نتیجه برسیم که تفاوت‌های میان اچ دی ام ای ARC و eARC تأثیر مهمی بر تجربه‌ ما از اسپیکر، سیستم‌های صوتی و تصویری دارند. از یک سو، ARC باعث ساده‌تر شدن اتصال صدا بین تلویزیون و سیستم صوتی میشود، اما از سوی دیگر، eARC امکانات پیشرفته‌تری برای انتقال صدا با کیفیت بالا و فرمت‌های صوتی پیچیده مانند Dolby Atmos و DTS-HD Master Audio ارائه میدهد.

همچنین، انتخاب کابل HDMI مناسب نیز بسیار مهم است. در نهایت، با توجه به نیازها و تجهیزات خود، میتوانید انتخاب کنید که آیا از ARC یا eARC استفاده کنید و کابل hdmi مناسبی را برای اتصال مناسب انتخاب کنید. بنابراین، با مشخصاتی که از اچ دی ام ای و ویژگی‌های ARC و eARC گفته شد، میتوانید تجربه‌ی بهتری از سیستم صوتی و تصویری در خانه‌ی خود داشته باشید و از آن لذت ببرید.