تفاوت میان ووفرها، میدرنج‌ها و توئیتر‌ها چیست ؟!

Woofers – Midranges – tweeters

ووفر ، بلندگوهای میان رده و توییتر همه ، نوعی از تقویت کننده های صدا هستند. هر سه نوع بلندگو در یک محفظه منفرد سوار می شوند ، اما می توانید هر یک را در محفظه های جداگانه  نیز نصب کنید. بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه عملکرد آن ها بیندازیم.

بلندگوها نوعی ترانسفورماتور یا مبدل برقی هستند که سیگنال صوتی برقی را به صدا تبدیل می کنند. امروزه پرکاربردترین نوع بلندگوهای امروزی ( بلندگو پویا ) اولین بار در دهه 1920 ساخته شد. از یک میدان مغناطیسی برای حرکت سریع دیافراگم انعطاف پذیرخود  به جلو و عقب استفاده می کرد تا امواج صوتی تولید شود که آن ها ملودی های زیبا را به گوش ما منتقل می کنند. این دیافراگم معمولاً از جنس پارچه ، پلاستیک یا کاغذ است و اغلب از لحاظ شکل مخروطی است ، اگرچه برخی بلندگوها از طرح های مختلفی استفاده می کنند.

ما بلندگوها را بر اساس طیف وسیعی از صدایی که تولید میکنند و طبق اندازه گیری در مقیاس هرتز ان ها راطبقه بندی می کنیم. بعضی از بلندگوها همه کاره در نظر گرفته می شوند، زیرا سعی می کنند همه فرکانس های ارسال شده را پوشش دهند .

مشکلی که وجود دارد این است که به طور معمول اندازه این بلندگوهای با دامنه فرکانسی کامل میزان حجم صدای دارای وضوح آنها را محدود می کند وبالاتر از ان مقدار افت کیفیت صدا را به همراه دارد.

بلندگوهای سایز گوچک با با دامنه فرکانسی کامل نمی توانند به اندازه کافی از ویژگی باس برخوردار شوند ، در حالی که بلندگوهای بزرگتر نیزدر دریافت فرکانس های بالاتر عملکرد خوبی ندارند و ضعف دارند.

سایر بلندگوها در گروههای مختلف تخصصی تر هستند. ووفرها محدوده فرکانسی پایین پوشش میدهند ، بلندگوهای میان رده از محدوده میانی استفاده می کنند و ان را پوشش میدهند ، و تویترها از دامنه بالاتر استفاده کرده و پوشش میدهند . این بلندگوها اگر هر کدام  را جداگانه  در کنار هم قرار دهید تولید صدای صوتی کامل تر و دقیق تری را میشنوید در مقایسه با  صدایی که از یک بلندگو با دامنه فرکانسی کامل تولید شده است.

ووفر

 این بلندگوها به گونه ای طراحی شده اند که محدوده فرکانسی پایین (امواج صوتی) یک سیستم بلندگو را کنترل کنند و بسته به نیاز شما انواع مختلفی ازان در بازار وجود دارد. اگرچه همه آنها به طور مشابه ساخته شده اند ، اما تفاوت های مشخصی بین هر نوع وجود دارد:

بلندگو استاندارد: یک تقویت کننده استاندارد فرکانس های بازه 20 هرتز تا 2000 هرتز (2 کیلوهرتز یا 2 کیلوهرتز) را پشتیبانی و  تولید صدا می کند. woofer اغلب با صدای بیس آن که از موج سینوسی با فرکانس پایین تر ناشی می شود ، شناخته می شود. معمولاً woofer  های مدل استاندارد را به عنوان بخشی از بلندگوهای سطح بالا مشاهده می کنید که ترکیبی از یک بلند گو مدل tweeter و یک بلندگو مدل woofer  هستند (سیستمی که به ووفر دو طرفه معروف است) یا ترکیبی از یک بلندگو مدلwoofer ، یک بلند گو مدل tweeter  ویک مدل بلندگوهای mid-range  (سیستمی که به اسپیکر 3 طرفه معروف است).

ساب ووفر: ساب ووفرها فقط توانایی پشتیبانی و تولید صدا از فرکانس صدای زیر 200 هرتز می باشند. این مدل  از یک یا چند بلندگو ساخته شده است و اغلب در داخل محفظه چوبیقرار داده می شود. اگرچه گوش انسان فقط قادر به شنیدن فرکانس صدای 12 هرتز است ، اما ساب ووفرهایی که در فرکانس های پایین تر تولید صدا می کنند با اینکه شنیده نمیشوند ولی  احساس می شوند. ساب ووفر محبوب ترین افزودنی برای بلندگو ها و تقویت کننده های صدا است. آنها معمولاً در محفظه عایق بندی شده خود قرار می گیرند و تولید حجم صدای کم  را انجام میدهند که شما نمی توانید با بلندگوهای مدل استاندارد آن صداها را تولید کنید.

بلندگو: Midwoofer از لحاظ پوشش فرکانس صوتی در وسط محدوده “بلندگو” ها قرار دارد و از بازه 200 هرتز به 5 کیلوهرتز را پشتیبانی میکند. با چنین طیف گسترده ای از فرکانس ها ، این بلندگو بهترین کیفیت صدا را از 500 هرتز تا 2 کیلوهرتز تولید می کند ولی از دو انتهای طیف صوتی صدای خوبی تولید نمیکند .

• Rotary Woofer: ووفر دوار یک بلندگو به سبک woofer است که به جای استفاده از شکل مخروط ، از یک حرکت سیم پیچ برای تغییر قسمت مجموعه ای از پره های فن استفاده می کند. از آنجایی که سطح پره ها توسط تقویت کننده صوتی تغییر می یابد ، قدرت مورد نیاز بسیار کمتر از ساب ووفر معمولی است. آنها همچنین در ایجاد صداهایی بسیار کمتر از 20 هرتز ، پایین تر از حد طبیعی شنوایی انسان ، بسیار بهتر از این هستند که با فشردن هوا در یک اتاق بسته ، می توانند فرکانس هایی را تا 0 هرتز تولید کنند.

در قسسمت داخلی بیشتر بلندگو های مخصوص مصرف کننده ، به احتمال زیاد شما می توانید یک ووفر استاندارد را به عنوان بخشی از بلندگوهای اصلی خود و احتمالاً یک ساب ووفر اضافی اما جداگانه ببینید.

Mid-Range Speakers

بلندگوهای میان رده برای پوشش و تولید صدا از”طیف متوسط”  که این طیف بازه بین 500 هرتز – 4kHz  است طراحی شده اند. این شاید مهمترین محدوده فرکانس ها باشد زیرا بیشتر صداهای قابل شنیدن ، مانند آلات موسیقی و صدای انسان در محدوده تولید می شود.

از آنجا که گوش انسان نسبت به فرکانس میان رده حساس است ، استفاده کننده میتواند تقویت کننده صدا را روی  قدرت کمتری هم تنظیم کند و قرار بدهد ، در حالی که هنوز هم صدا خوبی از نظر کیفیت و میزان صدا  و وضوح صدا فراهم می کند. از آنجا که بلندگوهای میان رده قادر به تولید طیف بسیار کم یا زیاد شدید نیستند ، اغلب به نظر می رسد کسل کننده یا بدون باس هستند و برای بدست آوردن سطح کامل صدا و کیفیت  مطلوب به بلندگو یا پشتیبانی tweeter  نیاز دارند.

این مدل بلندگوهای میانی را معمولا جایی میتونید ببینید  که به عنوان بخشی از سیستنم woofer استفاده شده است که شامل woofer و tweeter نیز می باشد و همچنین در بلندگوهای مرکزی که اغلب با سیستم های صدای فراگیر استفاده می شوند نیز استفاده می شود.

tweeter

دربلندگوهای با پوشش فرکانس انتهای بالای طیف صدا، ما مدلی از بلند گو داریم که نام آنها را از صدای جیر جیر پرندگان الهام گرفته شده است.پشتیبانی تولید صدای tweeter معمولاً دامنه 2 کیلو هرتز 20 کیلو هرتز را پوشش می دهد، اگرچه برخی از مدل های tweeter  مخصوص می توانند تا 100 کیلوهرتز را نیز پشتیبانی کنند.

در نسخه های قدیمی از این بلندگوها تقریباً مانند سایر بلندگوها طراحی شده بودند ولی از لحاظ اندازه کوچکتر بودند. مشکل این است که صدا در این فرکانس تا حدی جهت دار است ، به این معنی که وقتی بلندگوها مستقیم به سمت شما قرار می گیرند ، صدای بلندتر وبیشتری از حالت عادی میشنوید ینی قابلیت فراگیری محیطی ندارد. بلندگوهای مدرن شروع به سازگاری نسخه گنبدی کرده اند که از دیافراگم گنبدی نرم ساخته شده از پارچه پلی استر ، ابریشم یا پلی استر آغشته به رزین پلیمری استفاده می کند. بلندگوهای به شکل گنبدی که قادر به یک منطقه وسیع تر برای پخش صدا هستند.

در آخر برای خرید اسپیکربه ما مراجعه کنید.