تاریخچه‌ی برند فوکال | Focal

تاریخچه‌ی برند Focal

برند Focal در سال ۱۹۷۹ فعالیت خود را در شهر سنت اتین آغاز کرد. این برند در کارگاه یک کسب و کار خانوادگی تاسیس شد که در زمینه‌ی مهندسی مکانیک تخصص داشتند. در آن زمان تنها دو نفر روی تولید بلندگوهای ماشین کار می‌کردند که یکی از آن‌ها بنیانگذار این شرکت، Jacques Mahul بود. بعد از تولید این تکنولوژی، خیلی زود توجه علاقه مندان به های فای (hi-fi)، طرفداران پینک فلوید (Pink Floyd) و طرفداران و دوستداران موسیقی در سرتاسر جهان جلب شد.

 

تاریخچه‌ی برند فوکال | Focal

 

برند Focal، اسپیکرهای ماشین را به طور تجاری برای تولیدکنندگان اسپیکر طراحی کرد. برند دوم، به نام JM-lab نیز در زمینه‌ی تولید اسپیکرهای های فای تخصص داشت. اصلی ترین محصول این اسپیکرها، DB 13 بود. این محصول مجهز به دو اسپیکر است و انقلابی در جهان اسپیکرهای کوچک ایجاد کرده است. به علاوه صدایی را تولید می‌کند که قابل مقایسه با مدل‌های اسپیکر با اندازه‌ی بزرگ تر است.

این شرکت خیلی زود توانست به موفقیت برسد و فعالیت خود در زمینه‌ی تولید اسپیکرهای کلاسیک و کیت‌های رده بالا را آغاز کند.

 

تنوع بخشی

در حقیقت، Jacques Mahul به ماشین‌های کلاسیک علاقه‌ی زیادی داشت و آرزو داشت که رویای زمان کودکی خود که گوش دادن به موسیقی حین رانندگی بود را به واقعیت تبدیل کند. چنین شد که اولین کیت‌های صوتی برای بلندگوهای ماشین و آمپلی فایرها (تقویت کننده‌های صدا) به وجود آمدند. سپس دپارتمان Audio Car در سال ۱۹۸۹ به وجود آمد و این بخش نیز تا جایی فعالیت خود را ادامه داد که توانست به یک مرجع معتبر برای علاقمندان به بلندگو تبدیل شود.

دهه ۹۰، به علت اضافه شدن Gérard Chrétien و برداشتن اولین قدم Focal در خارج از کشور، تبدیل به برهه‌ی زمانی خاصی شد. این شرکت عهد کرده بود که جایگاه بالایی در بازار کسب کند. هدف این شرکت تمرکز روی تحقیقات و تکنولوژی، ارزش‌های اساسی شرکت، استفاده از مواد انتخابی و دریافت چندین حق ثبت اختراع طی چندین سال بود. طولی نکشید که Focal تبدیل به یک برند شناخته شده‌ی بین المللی شد و در چندین کشور جوایزی را برای تولید بلندگوهای خود دریافت کرد.

 

مرجع مشهور جهانی

سال ۱۹۹۵ نقطه‌ی عطفی در تاریخچه‌ی این شرکت محسوب می‌شد زیرا Focal بلندگوی لوکس و استثنایی خود، Utopia، را تولید کرد. هدف تولید این اسپیکر حذف محدودیت‌های شنیداری و تبدیل شدن به یک مرجع برای نسل بعدی بلندگوها بود. دیری نگذشت که چیزی که تنها قرار بود یک چالش تکنولوژی باشد تبدیل به یک محصول تجاری شد که به طور بین المللی مورد تقدیر قرار گرفته بود.

 

از آن لحظه به بعد، Grande Utopia به یک مرجع جهانی در دنیای بلندگوها تبدیل شده است. این شاهکار در سال ۲۰۰۲ و با بیرون آمدن مدل Utopia Be تکرار شد و ۶ سال بعد نیز مدل Utopia III عرضه شد. بعد از مدتی از طریق محصولاتی که توسط هر دو برند Focal و JM-lab تولید می‌شدند، آوازه‌ی سبک صوتی ویژه‌ی Focal و کیفیت صدای آن در سرتاسر جهان پیچید.

 

انتخاب طراحی

در دهه ۲۰۰۰ این برند وقت را تلف نکرد و یک عنصر دیگر را به طراحی خلاقانه‌ی خود افزود. زیبایی طراحی صنعتی، توانست قابلیت‌های حرفه ای بلندگوها را تکمیل کند، بدون این که تاثیر منفی ای روی کیفیت صدا بگذارد. این شرکت، سپس همکاری خود را با Simon Matthews (مدیر طراحی شرکت Focal) و همچنین آژانس طراحی پینو در پاریس و آژانس طراحی Pineau & Le Porcher (که روی محصولات گوناگونی کار کرده بود)، آغاز کرد.

 

تاریخچه‌ی برند فوکال | Focal

 

بلندگوهای ماشین در مسیر یک شروع عالی

تقریبا در همان دوره، دپارتمان Car Audio در مسیر یک شروع عالی قرار گرفت و موفق به دریافت جایزه شد. در سال ۲۰۰۱، یک وسیله‌ی نقلیه که به کیت بلندگوهای رانندگی برند Focal  مجهز بود موفق به برنده شدن در فینال مسابقه‌ی USA Audio Car IASCA در گروه Expert شد. هر ساله، تجهیزات صوتی اتوموبیل‌ها که از برند Focal بودند، با دریافت مشهورترین جوایز صنعتی، مورد تقدیر قرار می‌گرفتند.

 

ساخت فرانسه

در این دهه، یک نقل مکان نیز صورت گرفت. شرکت Focal که انتخاب کرده بود که با روند صنعتی اروپا همراه نشود، تصمیم گرفت که کنترل کامل فرآیندهای شرکت را حفظ کند و با گروه بندی دوباره‌ی فعالیت‌های خود در سنت اتین، عملکرد حرفه ای داشته باشد. “ساخت فرانسه” ایدئولوژی شرکت Focal است و راه حلی عالی برای تجدید گروه بندی مفاهیم، توسعه و تولید محصولات رده بالا در یک محل منحصر به فرد بود.

 

تکامل برند

در سال ۲۰۰۲، بلندگوهای Focal وارد دنیای دیگری از موسیقی شدند: مانیتورینگ. در این زمان بخش حرفه ای Focal ایجاد شد و طیف گسترده ای از بلندگوهای مانیتورینگ را برای استودیوهای ضبط ارائه داد. مدتی قبل نیز این بلندگوها توسط افراد حرفه ای و مهندسان صدا مورد تقدیر قرار گرفته بودند.
سال ۲۰۰۲ با به پایان رسیدن نام برند JM-lab شناخته می‌شود. از آن زمان به بعد، هر محصولی که تولید می‌شد تحت عنوان Focal بود. این برند نشان دهنده اعتبار و کیفیت ساخت بلندگوهای ماشین و بلندگوهای ساخت فرانسه بود.

 

تولد یک گروه جدید

جلسه‌ی ملاقات Focal با Naim Audio (پرچم دار لوازم الکترونیکی رده بالا در انگلستان) منجر به ظهور دو شرکت در سال ۲۰۱۱ شد. سه سال بعد، در سال ۲۰۱۴، گروه صوتی Vervent ایجاد شد. سپس گروه Focal&Naim توسط مدیران و شرکت سرمایه گذاری خصوصی خریداری شد. Jacques Mahul سهام خود را رها کرد و نایب رئیس هیئت مدیره شد. وی در پایان همان سال، گروه را برای همیشه ترک کرد. گروه صوتی Vervent (Vervent Audio Group) یک پیشتاز صوتی اروپایی رده بالاست که در سال ۲۰۱۵ گردش مالی ای حدود ۸۲ میلیون یورو داشت.

سال ۲۰۱۴ سالی بود که Focal با تخصص منحصر به فردی که در تولید بلندگوهای اتوموبیل داشت شناخته شد و موفق به کسب مقام “Living Heritage Company Label” شد. این مقام برای تشخیص شرکت‌های فرانسوی که در زمینه‌ی مهارت‌های هنری تخصص داشتند و از تکنیک‌های پیشرفته استفاده می‌کردند، به کار برده می‌شد.

 

اولین هدفون‌ها

بعد از بلندگوهای خانگی، بلندگوهای اتوموبیل و مانیتورینگ، Focal به نوآوری و کار در زمینه‌های جدید ادامه داد. در کنار بلندگوهای چند رسانه ای و مطابق با ترند جدید گوش دادن به موسیقی، این شرکت قابلیت دیگری به محصولات خود اضافه کرد. با راه اندازی اولین هدفون‌های های فای (با نام Spirit One) در سال ۲۰۱۲، بلندگوهای Focal قابل حمل تر شدند. پس از ۴ سال حضور در این عرصه، در سال ۲۰۱۶، این شرکت هدفون‌های های فای Utopia را راه اندازی کرد که جدیدترین مورد اضافه شده به این مجموعه‌ی استثنایی بودند.

 

اولین گزینه‌ی بلندگوهای اتوموبیل های فای

پس از ۲۵ سال تلاش سخت در زمینه‌ی تولید بلندگوهای اتوموبیل، سال ۲۰۱۶ با شروع دوره‌ی جدیدی شناخته می‌شد. در این سال، شرکت Focal اولین سیستم OEM خود را روانه بازار کرد که برای تولید کننده‌ی خودروی فرانسوی پژو، راه اندازی شده بود. پژو 3008 جدید دارای یک سیستم های فای طراحی شده توسط Focal بود و در ماه مه سال ۲۰۱۶ ارائه شد.

 

تاریخچه‌ی برند فوکال | Focal

 

یک داستان فرانسوی

از آن جایی که شرکت Focal در حال انجام تحقیقات مداومی در زمینه‌ی سیستم‌های صوتی است، تاریخچه‌ی این شرکت هنوز در حال نوشتن است و در این تاریخچه به فعالیت اصلی شرکت و محصولات منحصر به فرد آن اشاره شده است. هنوز قسمت‌های زیادی باقی مانده است که می‌توان آن‌ها را به تاریخچه‌ی شرکت اضافه کرد. این قسمت‌ها از سبک زندگی مدرن امروزی و علاقمندی همگان به شنیدن موسیقی الهام می‌گیرند.

 

اسپیکرهای Focal برای چه کسانی مناسبند؟

برترین فناوری‌های صوتی Focal موفق شده اند که در سرتاسر دنیا شناخته شوند. این برند محصولات شناخته شده ای دارد که توانسته اند روی جهان تکنولوژی‌های های فای تاثیرگذار باشند. این بلندگوها توجه کسانی که در زمینه‌ی موسیقی تجربه‌ی بالایی دارند را جلب می‌کنند. در این قسمت، به عنوان مثال، به بررسی اجمالی بلندگوی Focal مدل PS 165 V1 می‌پردازیم.

 

ویژگی‌های این بلندگوها که آن‌ها را می‌پسندیم:

محصولات Focal نتیجه‌ی تحول و فناوری‌های منحصر به فردی هستند که توسط مهندسان Focal در کشور فرانسه توسعه یافته اند. تکنولوژی‌های اختصاصی که توسط شرکت Focal ایجاد شده اند و در بلندگوهای این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند، در هیچ جای دیگری قابل مشاهده نیستند. تضمین کیفی و استانداردهای دقیقی که در پروسه‌ی تولید محصولات Focal رعایت می‌شوند، باعث حفظ استانداردهای شرکت می‌شوند. این مدل بلندگو دارای یک توییتر داخلی نیز هست که باعث برتری آن نسبت به خیلی از انواع اسپیکر شده است.

 

خروجی بلندگو اجزای گوناگونی دارد، جایی که سیستم، کراس اوورهایی (Crossover) را فراهم می‌کند که آمپلی فایر دوگانه دارند، در نتیجه می‌توانید از آمپلی فایرهای گوناگونی برای تنظیم دلخواه خروجی صدای ووفرها و توییترها استفاده کنید. این کراس اوور سطح توییتر ۲ موقعیتی و کنترل میان رده ای را ارائه می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که کیفیت صدای سیستم را به دلخواه تغییر دهید.

 

ویژگی‌های این بلندگوها که آن‌ها را نمی‌پسندیم:

از آنجایی که پروسه‌ی تولید این مدل بلندگو به شرکای این شرکت سپرده شده است، توییتر در صداهای نسبتا بالا دچار انحراف می‌شود و صدا به طور کلی در ولوم‌های بالاتر با اختلال روبرو می‌شود. اما بر اساس هزینه ای که صرف می‌کنید باید انتظار این کاستی ها را نیز داشته باشید. وضوح صدا در این مدل بلندگو خوب است و خیلی بهتر از بلندگوهای فرسوده در اتوموبیل‌های قدیمی است. اما اگر دنبال صدای فوق العاده و خیلی واضح می‌گردید باید مدل دیگری را خریداری کنید.

 

تاریخچه‌ی برند فوکال | Focal

مزایای بلندگوی PS 165 V1:

تکنولوژی مبتکرانه
قدرت 80 W RMS (۴ اهم)
حساسیت ۹۲.۵ دسی بل
کنترل قدرت بالا
عدم تحریف
سیستم آمپلی فایر دوگانه
خروجی صدای طبیعی و دقیق
مواد سازنده‌ی باکیفیت

 

مروری بر ویژگی‌ها

شرکت Focal در حیطه‌ی کاری خود، بهترین شناخته می‌شود. بلندگوهای ساخت این شرکت از نظر صدا، طراحی و وضوح صدا بی نظیر هستند. البته شرکت Focal یک شبه به این جایگاه نرسیده است. علاوه بر اقدامات شراکتی مکرر شرکت Focal، این شرکت سیستم‌های صوتی باکیفیت های فای را عرضه می‌کند و خطوط تولید ثابتی دارد که تمرکز آن‌ها روی تولید بلندگوها و لوازم الکترونیکی است.

 

اما هدف این شرکت این جا تمام نمی‌شود. شرکت‌های خیلی کمی هستند که محصولات صوتی قابل اعتماد و سازگار را ارائه می‌دهند و شرکت Focal یکی از آن‌هاست. هدف اصلی شرکت Focal این است که هر از یک شرکت‌های آن به اصلی ترین مرجع در مارکت تبدیل شوند و محصولات مشهور و رده بالایی ارائه دهند.

 

این شرکت قصد دارد برندهایی را ایجاد کند که طیف گسترده ای از محصولات گوناگون را ارائه می‌دهند. برندهای Focal و Naim همچنین محصولاتی را ارائه می‌دهند که مربوط به سبک زندگی هستند و از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. هدف Focal این است که این برندها از نظر اطمینان، خلاقیت و قدرت، رشد بیشتری داشته باشند. این دو برند با ارائه‌ی طیف گسترده ای از محصولات “صوتی و الکترونیکی” یکدیگر را تکمیل می‌کنند و همکاری موفق و خلاقانه ای با هم دارند.

 

خلاصه

برند Focal و Naim بر این باورند که همکاری آن‌ها یک سیستم حیاتی برای ایجاد انسجام در برند است. Naim باید خصلت‌های اروپای شمالی خود را حفظ کند، این در حالیست که Focal  باید انسجام لاتین و ترکیب مجلل خود را حفظ کند. تولیدکنندگان این شرکت‌ها این موهبت را دارند که تنوع هر یک از این جهان‌های منحصر به فرد را به نمایش بگذارند.

 

چیزی که همه این برندها به طور مشترک دارند، علاقه به تولید بلندگوهای استثنایی و منحصر به فرد از نظر کیفیت و طراحی است. برند Focal یکی از معدود شرکت‌ها در جهان است که به طور مداوم تحقیقاتی در زمینه‌ی صوتی انجام می‌دهد. هدف این شرکت این است که کار اصلی هنرمند را به نحوی با بلندگوهای خود بازسازی کند که تا حد ممکن شبیه صدای اصلی به نظر برسد.

 

تیم کارشناسان صوتی شرکت Focal هر ساله مهارت خود در زمینه‌ی تولید بلندگوهای اتوموبیل را نشان می‌دهند و به علت پشتوانه‌ی مالی ای که دارند می‌توانند محصولات خود را ارتقاء دهند و هر ساله تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دهند. در هر بازه‌ی زمانی جدید، محصولات علاوه بر ارتقاء، از قابلیت‌های قبلی خود نیز بهره مند می‌شوند و این شرکت قادر است که به طور مداوم کلکسیونی از محصولات جدید و پیشرفته را ارائه دهد.

 

محصولات ساخت شرکت Focal کیفیت صدای غیر قابل مقایسه ای را ارائه می‌دهند. این محصولات می‌توانند در تمام محیط‌ها استفاده شوند پس هر جایی که می‌روید می‌توانید موسیقی مورد علاقه‌ی تان را نیز با خودتان ببرید!