tehranspeaker blog hdmi arc vs digital optical 6

HDMI ARC و Digital Optical

آبا تفاوت بین HDMI ARC و Digital Optical را میدانید؟ شما به تازگی یک گیرنده A/V یا ساندبار جدید خریداری کرده اید. تبریک میگم! اما اکنون زمان ایجاد تمام اتصالات است و باید تصمیماتی بگیرید.

در زمان‌های قدیم، زمانی که دایناسورها بر زمین حکومت میکردند، یک کابل کواکسیال ساده کار همه اتصالات را انجام میداد. اما ما دیگر غار نوردهای تکنولوژیک نیستیم. در عوض، ما تعداد زیادی لوازم جانبی مانند پخش‌کننده‌های Blu-Ray، کنسول‌های بازی، جعبه‌های کابل و گیرنده‌های A/V داریم.

خوشبختانه، HDMI نقشی را بر عهده گرفته است که کواکس قبلاً ایفا میکرد. اما وقتی نوبت به گیرنده‌های A/V یا ساندبار میرسد، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. به طور خاص، HDMI استاندارد از انتقال صدا 2-way پشتیبانی نمیکند.

بنابراین اگر سیگنال شما از طریق گیرنده وارد تلویزیون شما شود، نمیتواند دوباره خارج شود. برای این کار، باید از کابل  HDMI ARC استفاده کنید. از طرف دیگر، میتوانید از کابل فیبر نوری Optical) استفاده کنید که معمولاً به آن کابل نوری میگویند. کدام یک بهترین است؟ در اینجا یک مروری بر این بحث خواهیم داشت.

HDMI ARC و Digital Optical

HDMI ARC و کابل‌های نوری هر دو هدف یکسانی دارند. هر دوی آنها صدای چند کاناله را از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل میکنند. تا اینجای کار خیلی خوبه تنها تفاوت قابل توجه از نظر عملکرد این است که کابل نوری ویدیو را منتقل نمیکند. اما این نباید مشکلی ایجاد کند، زیرا قبلاً ویدیو را در تلویزیون HD خود دریافت کرده اید.

تفاوت اصلی HDMI و اپتیکال در ساخت مواد آنهاست. کابل های HDMI عمدتا از مس ساخته شده اند که یک ماده استاندارد برای هر کابل الکترونیکی است. مس ارزان است، تولید آن آسان است و ما قرن هاست که با آن تولید میکنیم.

HDMI ARC و Digital Optical
تفاوت بین HDMI ARC و Digital Optical 8از جنبه منفی، مستعد تداخل الکترومغناطیسی است. از طرف دیگر کابل های نوری از رشته های فیبر نوری ساخته شده اند که از شیشه ساخته شده اند. تولید اینها نسبتاً گران است. با این حال، آنها سیگنال را از طریق نور منتقل میکنند، نه جریان الکتریکی. این باعث میشود که آنها در برابر تداخل خارجی غیرقابل نفوذ باشند.

ما نباید به این موضوع اشاره کنیم، اما این را خواهیم گفت: مطمئن شوید که تجهیزات شما سازگار است. به عنوان مثال، برخی از ساندبارها از صدای HDMI پشتیبانی نمیکنند. اگر تلویزیون شما از صدای نوری پشتیبانی نمیکند، باید یک کابل نوری را مستقیماً از منبع خود ایجاد کنید.

این ممکن است راه حل خوبی به نظر برسد، اما در واقع اینطور نیست. از آنجایی که سیگنال‌ها در مسیرهای جداگانه ای حرکت میکنند، ممکن است صدا و ویدیو هماهنگ نباشند. به عبارت دیگر، قبل از خرید ساندبار یا گیرنده A/V، مطمئن شوید که با تلویزیون شما کار میکند.

کیفیت صدا

برای اکثر سیستم‌های سرگرمی خانگی، کابل‌های نوری کار را به خوبی انجام میدهند. آنها از صدای فراگیر تا 5.1 کانال پشتیبانی میکنند. این برای هر ساندباری کافی است. اما اگر شما یک شنونده حرفه ای هستید و از سیستم صدای فراگیر 7.1 کاناله استفاده میکنید، چه؟

در این صورت، کابل نوری کار را انجام نمیدهد. همچنین، کابل‌های نوری حتی از TrueHD، DTS HD یا Dolby Digital Plus پشتیبانی نمیکنند. این کاملاً یک محدودیت برای ساندبار پیشرفته تر است، بسیار کمتر از یک سیستم استریو کامل.

HDMI ARC و Digital Optical
تفاوت بین HDMI ARC و Digital Optical 9مشکل این است که در حالی که کابل‌های نوری عملاً در برابر تداخل مصون هستند، ظرفیت محدودی دارند. برای استفاده حداکثری از سیستم استریوی قدرتمند خود، به اتصال HDMI ARC نیاز دارید. HDMI ARC تقریباً از هر فرمت صوتی پشتیبانی میکند. از Dolby Atmos، Dolby Digital Plus، TrueHD و DTS HD پشتیبانی میکنید. این بهترین کیفیت ممکن را از دیسک‌های Blu-Ray یا یک کنسول بازی مدرن به شما میدهد.

یکی از ویژگی‌های اصلی HDMI ARC که پشتیبانی نمیکند صدای فراگیر 7.1 کاناله است. برای آن، به یک به روز رسانی بیشتر نیاز دارید. e” HDMI eARC” مخفف “Enhanced” است – قادر به پخش صدای فراگیر 7.1 کاناله است. همچنین پهنای باند بالاتری را فراهم میکند.

اکثر تلویزیون‌های مدرن، حتی تلویزیون‌های گران قیمت، صدای فشرده را با کیفیت پایین تری نسبت به ورودی تولید میکنند. این میتواند کیفیت صدای شما را بدون توجه به اینکه از HDMI ARC استفاده میکنید، محدود کند. HDMI eARC از فناوری اترنت برای گرفتن خروجی با همان کیفیت ورودی استفاده میکند.

به عبارت دیگر، میتوانید از صدای شفاف و غیرفشرده بدون هیچ گونه تقلب یا تأخیر لذت ببرید. در حال حاضر تنها تعداد کمی از دستگاه‌ها از فناوری eARC پشتیبانی میکنند. اگر میخواهید این مسیر را طی کنید، قبل از خرید، مشخصات سخت افزاری دستگاه خود را به دقت بررسی کنید.

کیفیت ویدیو

کیفیت ویدیو فقط برای کابل‌های HDMI اعمال میشود، اما هنوز هم قابل ذکر است. دلیل آن این است که همه کابل‌های HDMI کیفیت یکسانی ندارند. اگر به ویدیوی 4k نیاز دارید، یک کابل HDMI 2.0 کار را انجام میدهد. با این حال، شما به 60 فریم در ثانیه محدود خواهید شد.

از سوی دیگر، کابل HDMI 2.1 ویدیو را 120 فریم در ثانیه را با کیفیت 4k ارائه میدهد. حتی میتوانید ویدیوهای 8k را با سرعت 60 فریم در ثانیه تماشا کنید! این برای اکثر سیستم‌های VR ضروری است.

HDMI ARC و Digital Optical
تفاوت بین HDMI ARC و Digital Optical 10علاوه بر این، یک نکته ثانویه واضح در رابطه با ویدیو وجود دارد. از آنجایی که کابل نوری با ویدیو سازگار نیست، به این معنی است که به کابل‌های بیشتری نیاز دارید. خرید یک کابل نوری و یک کابل HDMI ارزان میتواند گران‌تر از سرمایه‌گذاری در کابل HDMI ARC با کیفیت باشد.

طول کابل

بسته به نیاز شما، طول کابل ممکن است مشکل ساز باشد یا نباشد. اگر تلویزیون و گیرنده A/V شما دقیقاً در کنار یکدیگر قرار دارند، مشکلی نیست. علاوه بر این، اگر یک اتاق و سیستم صوتی سفارشی یا سیستم صوتی  در کل خانه دارید، این یک مشکل مهم است.

قبل از ادامه، باید به این نکته اشاره کنیم که همیشه باید از کوتاه ترین کابل ممکن برای خود استفاده کنید. صرف نظر از نوع کابل، هر چه طول کابل طولانی تر باشد، مقداری سیگنال را از دست خواهید داد.

گفته میشود، سیگنال‌های ویدیویی معمولاً سریع‌تر از سیگنال‌های صوتی در HDMI کاهش مییابند. دلیل آن این است که ویدئو از اکثریت پهنای باند استفاده میکند. همچنین تحمل کمتری برای از دست دادن سیگنال برای ویدیو نسبت به صدا وجود دارد.

HDMI ARC و Digital Optical
تفاوت بین HDMI ARC و Digital Optical 11با دانستن این موضوع، اگر از کابل‌های جداگانه برای اسپیکرهای مجزا استفاده میکنید، از کابل با همان طول استفاده کنید. دلیل این امر این است که طول کابل‌های مختلف میتواند سیگنال را منحرف کند. هر چه این تفاوت بیشتر باشد، گیرنده A/V شما برای تشخیص سیگنال مناسب زمان سخت تری طی خواهد کرد.

حداکثر طول کابل HDMI تقریباً 15 متر است. دلیل این امر دو مورد است. اول از همه، مسئله تداخل وجود دارد که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم. با این حال، این تمام داستان نیست.

مشکل دیگر این است که یک سیگنال HDMI از ولتاژ بسیار کم، فقط 5 ولت استفاده میکند. در نتیجه، حتی یک کابل باکیفیت با مقاومت بسیار کم، تنها میتواند سیگنال را حمل کند. پس از 15 متر، تخریب قابل توجهی وجود خواهد داشت.

کابل‌های نوری بسته به کیفیت آنها حداکثر طولی بین 10 تا 30 متر دارند. دلیل اینکه آنها حداکثر طول را دارند این است که هیچ ماده ای کاملاً شفاف نیست. در نهایت، سیگنال نور شروع به کاهش میکند.

HDMI ARC در بهترین حالت

بهترین حالت برای کابل‌های HDMI ARC در صورتی است که یک کنترلر A/V یا ساندبار دارید. به زبان ساده، صدایی با کیفیت بهتر از کابل نوری دریافت خواهید کرد. این به تنهایی HDMI ARC را به یک نمونه قابل توجه تبدیل میکند.

HDMI ARC و Digital Optical
تفاوت بین HDMI ARC و Digital Optical 12در واقع HDMI ARC فناوری CEC را نیز فعال میکند. ما در این مورد زیاد صحبت نکرده ایم. CEC به شما امکان میدهد از یک ریموت برای همه دستگاه‌های متصل به HDMI ARC خود استفاده کنید. با در نظر گرفتن این موضوع، اگر از مجموعه ای از اسپیکرهای خارجی استفاده نمیکنید، یک کابل استاندارد HDMI ممکن است گزینه بهتری باشد.

کابل نوری در بهترین حالت

بهترین حالت برای نوری این است که مشکلات سازگاری داشته باشید. برای مثال، ممکن است گیرنده یا ساندبار قدیمی‌تری داشته باشید که از HDMI ARC پشتیبانی نمیکند. در این صورت، اپتیکال ممکن است تنها انتخاب شما باشد. با این حال، اپتیکال برای مدت طولانی انتخاب بهتری است.

HDMI ARC و Digital Optical
تفاوت بین HDMI ARC و Digital Optical 13اگر یک سیستم صوتی برای کل خانه خود سیم کشی میکنید، قطعاً گزینه بهتری است. در نهایت، اگر تداخل الکترومغناطیسی زیادی دریافت میکنید، کابل نوری توصیه میشود. البته، در این صورت، احتمالاً باید تجهیزات خود را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی باعث تداخل شده است.

در نتیجه:

همانطور که میبینید، هر دوی این فناوری‌ها کاربردهای خاص خود را دارند. برای شروع، HDMI ARC بهترین انتخاب است اگر میخواهید بهترین کیفیت صوتی ممکن را داشته باشید. این نوع کابل از آخرین فرمت‌های صوتی پشتیبانی میکند و به شما امکان میدهد از یک کنترل از راه دور برای همه دستگاه ها استفاده کنید. علاوه بر این، به شما کمک میکند تا کابل‌های درهم و شلوغ را از بین ببرید.

از سوی دیگر، کابل‌های نوری همچنان کیفیت صدای مناسبی را ارائه میدهند. نه تنها این، بلکه در برابر تداخل مصون هستند. در آخر، نوع کابلی که نیاز دارید به آنچه که به دنبال آن هستید بستگی دارد.