تاریخچه صدا در سینما و گسترش تکنولوژی‌ها صدا در آن

صدا در سینما، از آغاز تا به امروز، نقش بسزایی در تکامل هنر فیلم‌سازی داشته است. از نخستین نت‌های موسیقی جان ویلیامز در “جنگ ستارگان” گرفته تا تکنولوژی‌های پیشرفته صوتی دالبی، صدا همواره یکی از ارکان اصلی تجربه سینمایی بوده است. در ادامه به تاریخچه صدا در سینما میپردازیم.

 

تکه‌ای از تاریخچه صدا در سینما

برخی از بزرگ‌ترین لحظات تاریخ سینما ابتدا به گوش‌های شما میرسند، سپس به چشمانتان و حتی پس از ترک سالن سینما همچنان در ذهن شما باقی میمانند. اولین نت‌های هیجان‌انگیز از موسیقی متن “جنگ ستارگان” اثر جان ویلیامز؛ صدای بلند بوگر در فیلم “انتقام جویان نرد”.  اما برای تیم صدای فیلم، ضبط و انتقال ظرافت‌های صوتی بین این لحظات به یادماندنی است که یک فیلم را واقعاً ماندگار میکند.

 

تاریخچه صدا در سینما | History of sound in cinema

 

گری رایدستروم، طراح صدا و برنده هفت جایزه اسکار، میگوید: “همیشه گفته شده که شما کاری عالی در صدا انجام داده‌اید وقتی کسی متوجه آن نشود“. رایدستروم از سال 1984 با فیلم “ایندیانا جونز و معبد مرگ” وارد این حرفه شد. این نشانه موفقیت که به نظر میرسد دست‌یافتنی نیست، به لطف پیشرفت‌های چشمگیر فناوری که این صنعت از دوران فیلم‌های صامت اوایل دهه 1900 تجربه کرده، به طور مداوم آسان‌تر شده است.

 

تاریخچه صدا در سینما | History of sound in cinema

 

از آغاز سینما، تلاش‌های آزمایشی زیادی برای ترکیب کامل سرگرمی‌های صوتی و تصویری انجام شد. با نزدیک به 40 نوع مختلف، بسیاری از آن‌ها یک‌بار مصرف و قبل از ظهور فیلم‌های ناطق بودند. تولیداتی مانند “دان خوان” در سال 1926 دارای موسیقی متن و جلوه‌های صوتی بودند، اما بدون دیالوگ. اما درست زمانی که “خواننده جاز” در سال 1927 با مخاطبان صحبت کرد، انقلاب فیلم‌هایی با دیالوگ واقعی در هالیوود رخ داد.

 

تاریخچه صدا در سینما | History of sound in cinema

 

فیلم با استفاده از Vitaphone، یک سیستم صدا بر روی دیسک، ضبط شد که شامل فرآیند دشوار ضبط تمام صداها بر روی یک رکورد فونوگرافیک واحد و سپس همگام‌سازی آن در زمان واقعی با پروژکتور بود. اما در جنگ‌های فرمت دهه 1920، روش قابل اعتمادتر صدا بر روی فیلم (صدای نوری) در نهایت پیروز شد و تا انقلاب دیجیتال به استاندارد صنعت صدا تبدیل شد.

 

تاریخچه صدا در سینما | History of sound in cinema

 

در این میان، فیلم‌سازان نه تنها در حال تسلط بر این هنر در حال توسعه بودند، بلکه مرزهای فناوری را برای خدمت به چشم‌اندازهای همیشه جاه‌طلبانه‌تر خود به پیش میراندند. در خط مقدم این تلاش در دهه 1970، جورج لوکاس بود که در حال تولید یک اپرای فضایی پرخطر علمی-تخیلی به نام “ستاره” بود. لوکاس با تیم صدای دالبی همکاری کرد و با هم اولین همکاری‌های مهم در استریو دالبی را مهندسی کردند. برای اولین بار، جلوه‌های صوتی از چهار کانال پخش میشدند و آن‌ها بلند بودند. این یک انقلاب تقریباً فوری بود. برای اطلاعات بیشتر از صدای دالبی حتما این مقاله را مطالعه کنید: صدای دالبی چیست ؟

 

تاریخچه صدا در سینما | History of sound in cinema

 

از آن زمان به بعد، دالبی به عنوان نوآوری صدای سینما مطرح شد. در سال 1991، “بتمن بازمیگردد” اولین فیلمی بود که با دالبی دیجیتال 5.1 منتشر شد و صدا از چپ، راست و مرکز در جلو، به علاوه راست و چپ پخش میشد. این یک توسعه بزرگ برای مخاطبان و همچنین خلاقان پشت صحنه بود.

 

تاریخچه صدا در سینما | History of sound in cinema

 

رایدستروم میگوید: “دیجیتال همه چیز را تغییر داد”. “وقتی شروع کردم، ما روی تکه‌های بزرگ نوار مغناطیسی کار میکردیم. توانایی دستکاری صداها به صورت دیجیتال یک منحنی یادگیری بزرگ بود، اما آنقدر هیجان‌انگیز بود که اهمیتی نداشت.” دیجیتال همچنین دستگاه های میکس را متحول کرد. “اولین فیلمی که با جیمز کامرون کار کردم، ترمیناتور 2 (در سال 1991) بود و ما هیچ حافظه کامپیوتری نداشتیم. کار بعدی که برای او انجام دادم، تایتانیک (در سال 1997) بود و تفاوتش عمیق بود.”

 

وقتی “داستان اسباب‌بازی 3” در سال 2010 اکران شد، “داستان اسباب‌بازی 1” و “داستان اسباب‌بازی 2” برای اکران مجدد به صورت استراتژیک کامل و با ارتقاء 3D برنامه‌ریزی شده بودند. پل چیکوکی، سرپرست پس‌تولید پیکسار، این تقارن را به عنوان یک فرصت دید. او به یاد می‌آورد: “پس ما قبلاً ظاهر آن‌ها را بهبود بخشیده بودیم. سوال این بود: چه کاری میتوانیم از نظر شنیداری انجام دهیم تا آن را به سطح دیگری ببریم؟” هدف این بود که صدا را جهت‌دارتر و فراگیرتر کنیم و راه‌حل دالبی سوراند 7.1 بود که اسپیکرها را در پشت سالن نیز قرار میداد.

 

و حالا، دالبی اتموس وجود دارد. با اتموس، صداها فقط از طریق کانال‌ها جریان نمی‌یابند – آن‌ها لحظاتی خاص را در نقاط خاصی قرار میدهند تا همه چیز را به حداکثر برسانند. بعد از این بخش چندبعدی شنیداری، سطح بعدی زمانی را معرفی کردم که چند سال پیش “گرانش” را در مقر دالبی دیدم – فیلمی که حداقل یک هفته بعد از آن در روده‌ها و استخوان‌هایم احساس میکردم.

“ظاهر و باطن” – یکی دیگر از خلقیات اتموس – برای بهترین فیلم انیمیشن بلند در اسکار نامزد شده است. در اینجا ویدیوی اختصاصی از کارگردان پیت داکتر و تهیه‌کننده جوناس ریویرا وجود دارد که در مورد چالش‌های مکان‌یابی صداها در سر شما و بیان آن به مخاطب بحث میکنند.

 

دالبی اتموس و انقلاب صدا

 

تاریخچه صدا در سینما | History of sound in cinema

 

دالبی اتموس این فناوری جدید، صداها را به “اشیاء” تبدیل میکند که میتوانند در فضا حرکت کنند و در لحظات خاصی قرار گیرند تا تجربه شنیداری را به حداکثر برسانند. این فناوری، تجربه شنیداری را به سطحی جدید برده است.

 

تأثیرات بر سینما و فرهنگ

پیامدهای فرهنگی و سینمایی این پیشرفت‌ها در فناوری صدا تأثیرات عمیقی بر تجربه سینمایی و فرهنگ عامه داشته‌اند. از فیلم‌های بلاک‌باستر گرفته تا پروژه‌های مستقل، فناوری‌های صداگذاری جدید امکان خلق تجربه‌های شنیداری پیچیده و غنی‌تری را فراهم کرده‌اند.

 

نتیجه‌گیری

تاریخچه صدا در سینما نشان‌دهنده تکامل مداوم و نوآوری‌های شگفت‌انگیز است. از ابتدایی‌ترین تلاش‌ها برای همراه کردن صدا با تصویر تا پیشرفت‌های اخیر در دالبی اتموس، صدا همواره یکی از مهم‌ترین عناصر در ایجاد تجربه سینمایی بوده است. با پیشرفت‌های فناوری، مرزهای جدیدی در این زمینه شکسته شده و انتظار میرود که این روند همچنان ادامه یابد.