نحوه انتخاب بهترین سیم یا کابل

بحث در مورد کیفیت کابل و یا سیم بلندگو سالهاست که توسط audiophiles مورد بحث قرار گرفته است و این موضوع برای سالهای آینده نیز ادامه خواهد داشت. بعضی از این سیم ها بدلیل کیفیتی که دارند ممکن است گران باشند. برای برخی از افراد استفاده از سیم های باکیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است و هزینه های زیادی را پرداخت می کنند. در حالیکه برخی دیگر هزینه این سیم ها را بیش از حد بالا می دانند و ترجیح می دهند بجای هزینه کردن بر روی سیم یا کابل بلندگو، برای خرید تقویت کننده و یا دیگر تجهیزات هزینه نمایند.

اصول اولیه کابل بلندگو

منظور از کابل اسپیکر، سیم یا کابلی است که برای اتصال آمپلی فایر به سیستم بلندگو مورد استفاده قرار می گیرد. این سیم ها نیز همانند دیگر سیم ها دارای سه ویژگی اصلی هستند: خازن، استقرا و مقاومت. در محیطی که سیم بلندگو کار می کند، مقاومت آن یکی از ویژگی های مهم بشمار می رود. این موضوع در اثر فرکانس های نسبتاً کم استفاده شده و موجب آمپدانس (قطع شدن) سیستم می گردد. اکثر سیستم های بلندگو دارای آمپدانس از هر جایی در حدود سه یا چهار اهم تا 15 اهم هستند. امروزه بیشتر بلندگوها دارای آمپدانس های بین 4 تا 8 اهم هستند.

افزایش مقاومت بر روی عملکرد سیستم تأثیر می گذارد. بدیهی است با افزایش ولتاژ در کابل می توان جریان را به بلندگو کاهش داد. مسئله دیگر اینست که EMF پشتی ایجاد شده توسط بلندگو نیاز به یک منبع مقاومت کم دارد تا بتواند کار کند. با افزایش آمپدانس منبع، EMF کمتری جذب می شود و این امر بر عملکرد سیستم تأثیر گذار است. بخصوص در نواحی که ممکن است باس صحیح نباشد و درست بنظر برسد. این موضوع موجب تغییر در کیفیت صدای بلندگو خواهد شد که با شنیدن صدا متوجه آن خواهیم شد.

معمولاً وقتی مقاومت کابل به 5% آمپدانس بلندگو می رسد، اثرات کیفیت کابل بلندگو بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

ویژگی های  کابل بلندگو

مقاومت کابل بلندگو توسط سه عنصر اصلی زیر قابل تغییر است:

  • طول: مقاومت سیم بلندگو متناسب با طول آن است. دو اصل را در این زمینه به خاطر داشته باشید.

اصل اول: طول ها را تا حد ممکن کوتاه نگه دارید. با توجه به اینکه مقاومت با طول متناسب است، هرچه طول کابل کوتاه تر باشد مقاومت به حداقل می رسد. قابل ذکر است برای ایجاد یک جلوه استریو مناسب می باید دو بلندگو را از یکدیگر جدا نگه دارید.

اصل دوم:

طول سیم هر دو بلندگو را یکسان نگه دارید. بدین ترتیب هر دو مقاومت یکسانی خواهند داشت و سیستم متعادل تر خواهد شد.

  • سطح مقطع: یکی دیگر از ویژگی های سیم بلندگو که بر مقاومت آن تأثیر گذار است، سطح مقطع سیم است. هر چه سطح مقطع کوچکتر باشد، مقاومت بیشتر خواهد بود.
  • مواد رسانا: مس یکی از مواد رساناست که از سطح هدایت خوبی و قیمت مناسبی برخوردار می باشد.

 

جنس سیم بلندگو

تنها از تعدادی از فلزت برای ساخت سیم یا کابل بلندگو مورد استفاده قرار می گیرند این فلزات عبارتند از:

مس: از متداول ترین موادی که برای سیم بلندگو استفاده می شود، مس است. مس علاوه بر اینکه از رسانایی خوبی برخوردار است، مقاومت کمی در سیم ایجاد می کند. اما مس اکسید می شود و همین امر موجب ایجاد مقاومت بالا در محل اتصال بین کابل و تقویت کننده می شود.

نقره: نقره نسبت به مس مقاومت کمتری دارد و این ماده نیز اکسید می شود. نقره بطور قابل توجهی از مس گرانتر است و این بدان معناست که خرید سیم مسی نسبت به سیمی از جنس نقره به صرفه تر است.

طلا: طلا دارای کمترین مقاومت است و علاوه بر این اکسید نیز نمی شود. اما قیمت بسیار بالایی دارد و از همین رو از ایم ماده برای ساخت سیم و یا کابل بلندگو استفاده نمی شود.

بطور کلی می توان گفت هر چه سطح خلوص سیم بیشتر باشد، هزینه آن نیز بیشتر است. سیم مسی بدون اکسیژن می تواند بسیار پر هزینه باشد و اینکه انتخاب کدام نوع سیم به صرفه است بستگی به تصمیم شخص دارد.

کابل بلندگو دو سیم و تک سیم

بغیر از مواد و عایق های استفاده شده در سیم بلندگو، گزینه دیگری برای استفاده از کابل دو سیم وجود دارد. کابل بلندگوی دو سیم زمانی استفاده می شود که بلندگو و تقویت کننده دارای دو مجموعه اتصال باشند. یکی برای باس و دیگری برای فرکانس های دیگر. بطور معمول یک واحد متقاطع در بلندگو وجود دارد، اما می توان آن را درون آمپلی فایر قرار داد و از این طریق فرکانس های باس و بالاتر می توانند در آمپلی فایرهای جداگانه باشند، که متناسب با نیازهای فردی آنهاست. باید گفته شود که این موضوع باعث می شود تا صدا یک مرحله بازتر شده و همچنین سطح جزئیات صدا نیز افزایش می یابد.

برخی معتقدند کابل های تک سیمه صدای منسجم تری را در موسیقی ارائه می دهند که علاقمندان به صدا می توانند سالهای زیادی در این زمینه بحث و گفتگو نمایند. اگر بلندگوها فقط یک اتصال داشته باشند، تصمیم انتخاب کابل ساده بنظر می رسد که اگر تقویت کننده و بلندگوها دارای سیستم دو سیم هستند، می توان از کابل کشی بلندگوهای دو سیمه متشکل از چهار رسانای موازی را نصب نمود.

هزینه کابل بلندگو

سیم های زیادی با جنس های مختلف وجود دارند که برای کابل های بلندگو مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کابل ها می توانند بسیار گران باشند. برخی از تولید کنندگان معتقدند، ویژگی های بهبود یافته سیم ی کابل بلندگوها موجب افزایش قیمت آنها می شود. البته اینکه این ویژگی ها آیا موجب افزایش کیفیت شنیداری می شود یا خیر خود جای بحث دارد.

مهم ترین عنصر اندازه واقعی سیم است. سیم 4 میلی متری حداکثر اندازه ای است که مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً سیم هایی با اندازه1.6  تا 2 میلی متری برای دویدن های نسبتاً کوتاه و سیستم های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. طبق گزارشات استودیوهایAbboy Road در لندن از سیم های 4 میلی متری استفاده می کنند که از سیستم پخش عالی برخوردار می باشند. طول این کابل ها بسیار طولانی هستند.