چگونه یک ساندبار مناسب بخریم ؟

برای انتخاب یک ساندبار ( Soundbar ) مناسب نکاتی هست که باید مد نطر بگیرید، با تهران اسپیکر همراه باشید. شما مجبور نیستید یک تلویزیون جدید بخرید تا صدایی که از مجموعه فعلی شما پخش میشود را بهبود ببخشید. در واقع، اکثر تلویزیون­‌های جدید هنوز هم اسپیکرهای کوچک و با کیفیت صدای پایین دارند.

اما وقتی نوبت به ارتقای سیستم صوتی سینمای خانگی میرسد، دانستن اینکه از کجا باید شروع کرد، میتواند دشوار باشد. هرگز نترسید، خریدار بی­باکی باشید: ساده‌ترین و مقرون به صرفه­‌ترین راه­‌‎حل این است که فقط یک ساندبار تهیه کنید. مدل‌های مدرن در اشکال، اندازه‌ها و قیمت‌های مختلف عرضه میشوند.

 

چگونه یک ساندبار ( soundbar ) مناسب انتخاب کنیم

 

چرا به ساندبار نیاز دارید ؟

ساندبارها اولین قدم عالی برای صدای سینمای خانگی هستند، زیرا اندازه آنها متناسب است، به راحتی تنظیم میشوند و صدایی بسیار بهتر از اکثر اسپیکرهای داخلی تلویزیون دارند. اسپیکرهای تلویزیون اصلا خوب نیستند! طیف کیفیتی که میتوانید از ساندبار دریافت کنید، مانند بیس، صحنه‌های صوتی و نیز نوع صدایی که ممکن است از یک سیستم سنتی‌تر سینمای خانگی (سیستمی با اسپیکرهای سیمی و گیرنده اختصاصی) انتظار داشته باشید، متغیر است. صرف‌نظر از آنچه که تماشا میکنید، ساندبار یک راه کم هزینه برای بهره‌گیری بیشتر از تجربه تماشای شما است.

 

چگونه یک ساندبار ( soundbar ) مناسب انتخاب کنیم

 

پیدا کردن اندازه مناسب

ساندبارها بر اساس تعداد تریبل‌­های داخلی، بیس و ارتفاع مشخص میشوند. میتوانید کانال‌ها را به‌عنوان مکانی که صدا را منتشر میکند، در نظر بگیرید. به عنوان مثال، یک سیستم 2.1 دارای دو اسپیکر و یک ساب‌ووفر اختصاصی است. یک سیستم 5.1 دارای پنج اسپیکر (مرکز، چپ، راست، به علاوه دو صدای فراگیر) و یک ساب‌ووفر است.

به طور معمول، ساندبارها حداقل سه کانال در جلو (چپ، مرکز و راست) دارند و دارای یک ساب‌ووفر هستند. این یک سیستم 3.1 است. مهم‌ترین کانال، کانال مرکز است، زیرا میکسرهای تلویزیون و فیلم در آن دیالوگ میگذارند. آیا در شنیدن دیالوگ ­ها در فیلم و نمایش مشکل دارید ؟ حداقل یک مدل سه ­کاناله تهیه کنید.

گاهی اوقات، یک عدد اضافی مانند یک سیستم 5.1.2 در انتهای آن میبینید که یعنی دو کانال ارتفاع وجود دارد. اینها اسپیکرهای رو به بالا یا جانبی هستند که صدا را از دیوارها منعکس میکنند و اسپیکرهای جانبی ( سوراند ) و سقفی را برای محتوای ترکیب شده در دالبی اتموس ( Dolby Atmos یا DTS:X ) شبیه‌سازی میکنند.

اساسا، این ساندبارها سعی میکنند تجربه صدای فراگیر را دوباره ایجاد کنند، بدون اینکه نیازی به سیم‌بندی چند اسپیکر داشته باشند. راه‌اندازی‌های ساندبار گران‌تر با اسپیکرهای فراگیر اختصاصی پشتی یا سوراند و ارتفاعی اضافی برای غوطه‌وری بیشتر ارائه میشوند. هرچه تعداد کانال‌­ها بیشتر باشد، دستگاه شما بزرگتر خواهد بود. مهم‌ترین مرحله این است که مطمئن شوید هر چیزی که میخرید روی کنسول رسانه شما قرار میگیرد (در حالت ایده‌آل، درست بین پایه‌های تلویزیون شما نیز قرار میگیرد).

 

چگونه یک ساندبار ( soundbar ) مناسب انتخاب کنیم

 

آیا به ساب‌ووفر نیاز دارید ؟

به شدت توصیه میشود یک ساندبار ( Soundbar ) با ساب‌­ووفر اختصاصی تهیه کنید. اگر خیلی گران هستند، چندین سیستم به شما این امکان را میدهند بعدا یک ساب­‌ووفر اضافه کنید. باید کمی فضا برای ساب­‌ووفر ایجاد کنید. ( این‌ها جعبه‌های بزرگی هستند که در داخل آن اسپیکرهای بزرگی وجود دارد تا بیس قدرتمند را تولید کنند ). خوشبختانه، از آنجایی که بیس همه‌جهت دارد، میتوانید ساب­‌ووفر را در هر جایی از اتاق نشیمن خود قرار دهید، اگرچه دقیقا به طول کابلی که متصل میشود بستگی دارد. اگر اسپیکرهای فراگیر تهیه میکنید، احتمالا به پایه‌های اسپیکر هم نیاز دارید.

 

چگونه یک ساندبار ( soundbar ) مناسب انتخاب کنیم

 

اتصال ساندبار

اکثر ساندبارهای مدرن از استاندارد HDMI ARC ( کانال بازگشت صدا ) استفاده میکنند که به شما اجازه میدهد به راحتی آنها را از طریق یک کابل HDMI به تلویزیون متصل کنید. همین! ( همچنین باید آن را به پریز برق وصل کنید. ) ساندبارها اغلب دارای صدای اپتیکال نیز هستند، اما مهم است که از آن مطمئن شوید، به خصوص اگر قصد دارید آن را به تلویزیون­های قدیمی یا دیگر انواع پلیرها متصل کنید.

با این حال، توصیه میشود ساندباری با پشتیبانی از ARC انتخاب کنید که این امکان را به کنترل تلویزیون شما میدهد تا صدای دستگاه را کنترل کند ( از جمله بی‌صدا کردن یا Mute )، بنابراین نیازی به استفاده از دو کنترل یا جستجوی کنترل ساندبار هنگامی که در جایی در مبل گیر میکند، نخواهید بود.

برخی از مدل‌ها دارای اتصال بلوتوث و ورودی HDMI نیز هستند، به این معنی که میتوانید از آنها به عنوان گیرنده سینمای خانگی سنتی استفاده کنید. آنچه شما نیاز دارید کاملا به مورد استفاده شما بستگی دارد، اما برای اکثر افراد، یک اتصال HDMI ساده برای ARC کافی است. این کابل­ ها معمولا در خود جعبه محصول قرار دارند.

 

چگونه یک ساندبار ( soundbar ) مناسب انتخاب کنیم

 

صدای فراگیر

صدای فراگیر دقیقا به این معنا است که شما از طریق اسپیکرها اختصاصی که در اطراف اتاق قرار داده شده‌­اند، خود را با صدا احاطه میکنید. این مورد ضروری نیست، اما میتواند احساس غوطه‌­وری بیشتری داشته باشد، به خصوص اگر زیاد اهل تماشای فیلم هستید، یا بازی­های ویدیویی را در تلویزیون انجام میدهید و یا به مسابقات ورزشی علاقه‌مند هستید و زیاد تماشا میکنید.

ساندبارها اغلب دارای صدای فراگیر دیجیتالی هستند، اما به غوطه‌­وری اعتماد نکنید مگر اینکه با اسپیکرهای اختصاصی فراگیر عقب که به صورت سوراند پخش میکنند ( نه اسپیکرهای جانبی داخلی که صدا را از دیوارها پخش میکنند ) ارائه شوند. باید به استفاده از پایه‌ها برای قرار دادن آن‌ها در پشت کاناپه خود توجه کنید و سیم‌هایی را که باید از این اسپیکرهای فراگیر به ساندبار برگردانید، البته مدل های جدیدتری مانند ساندبار JBL Bar 800 نیازی به سیم ندارند و به صورت بی‌سیم هستند که میتونید در نظر بگیرید.

 

چگونه یک ساندبار ( soundbar ) مناسب انتخاب کنیم

 

خصوصیات پیشرفته

بسیاری از ساندبارها دارای دستیارهای هوشمند، اتصال صوتی چندکاناله و سایر تجهیزات جانبی هستند. اگر دستیار هوشمندی دارید که از ابتدا همان مدنظرتان بوده ( الکسا، دستیار Google یا سیری )، هنگام خرید این را در نظر داشته باشید. اگر به جای آن از یک ساندبار هوشمند استفاده کنید، ممکن است نیازی به اسپیکر هوشمند در اتاق نشیمن خود نداشته باشید، مانند ساندبار JBL Bar 1000 . برعکس، اگر آن ویژگی‌ها را نمیخواهید، میتوانید با اجتناب از ساندبارها با همه تجهیزات آن، پول خود را پس­‌انداز کنید.

 

چگونه یک ساندبار ( soundbar ) مناسب انتخاب کنیم

 

نتیجه ­گیری

در پایان، برای انتخاب و خرید ساندبار مناسب، باید به موارد مذکر اهمیت دهید. از آنجایی که تلویزیون‌های جدید همچنان اغلب اسپیکرهای کوچک و کم­کیفیتی دارند، ساندبارها میتوانند به شما کمک کنند تا تجربه تماشایتان را بهبود بخشید.

همچنین، با توجه به تعداد کانال‌ها و ویژگی‌های پیشرفته، میتوانید گزینه مناسبی را انتخاب کنید که به نیازهای شما پاسخ دهد. همچنین از HDMI ARC به تلویزیون خود برای اتصال استفاده کنید و از مزایای صدای فراگیر نیز بهره ببرید. با توجه به این نکات، میتوانید یک ساندبار عالی برای تماشای فیلم­ها و مسابقات موردعلاقه خود انتخاب کنید و به بهترین شکل از پخش صدا در خانه‌تان لذت ببرید.