تنظیم اسپیکر استریو برای دریافت بهترین صدا

اسپیکر استریو را کجا قرار دهیم ؟

در چند سال گذشته بسیاری از طرفداران موسیقی به سمت اسپیکر بی سیم همه‌کاره مانند JBL یا مدل های هارمن کاردن گرایش پیدا کرده‌اند. در حالی که این اسپیکرهای مقرون به صرفه، منعطف و با استفاده آسان میتوانند صدایی رضایت‌بخش و حجیم ارائه دهند، اما بهترین اسپیکر استریو از نظر ایجاد صدایی بلند، واقع‌گرایانه و پویای موسیقی ضبط شده، فراتر از قابلیت‌هایشان هستند.

وقتی صحبت از اسپیکر استریو به میان می‌آید، گزینه‌های زیادی وجود دارد، از جمله مدل‌های پسیو که به تقویت‌کننده یا گیرنده جداگانه متصل میشوند، و مدل‌های اکتیو که به سادگی وصل میشوند و مستقیما به قطعاتی مانند سی‌دی پلیر و صفحه گرامافون متصل میشوند، یا موسیقی را به‌صورت بی‌سیم از طریق اتصال Wi-Fi یا بلوتوث پخش میکنند.

اسپیکر JBL L75ms نمونه خوبی است و همچنین یکی از سیستم‌های اسپیکری اکتیو با پورت HDMI ARC برای اتصال به تلویزیون است. مزیت چنین اسپیکرهایی این است که میتوانند جایگزینی برای بهترین ساندبار باشند. با اتصال اسپیکرها از طریق HDMI به تلویزیون، شما به سادگی دستگاه خود را روشن کرده و از ریموت آن برای کنترل صدا استفاده میکنید. سپس وقتی در حال و هوای پخش موسیقی هستید، اسپیکرها یک نمایش استریوی کامل و جذاب ایجاد میکنند که بسیار فراتر از چیزی است که از ساندبارها دریافت میکنید.

مهم نیست که کدام گزینه را انتخاب میکنید، پسیو یا اکتیو، اسپیکر استریو برای دریافت بهترین صدا نیاز به تنظیم دقیق دارند. در اینجا چند مرحله وجود دارد که باید برای تحقق آن انجام دهید. با تهران اسپیکر همراه باشید.

 

تنظیم اسپیکر استریو برای دریافت بهترین صدا

 

از پایه‌های اسپیکر استفاده کنید

اسپیکرهای ایستاده (که به عنوان برج نیز شناخته میشوند) نیازی به پشتیبانی فیزیکی ندارند، زیرا همانطور که از نام آنها پیداست، به تنهایی می‌ایستند. اسپیکرهای کوچکتر که معمولا به عنوان مانیتور یا مدل‌های قفسه کتاب شناخته میشوند، این کار را انجام میدهند. در حالی که ممکن است این امر راحت باشد یعنی اسپیکرهای قفسه کتاب را روی قفسه کتاب قرار دهید، با گذاشتن آنها روی پایه‌های اسپیکر نتایج بسیار بهتری خواهید گرفت. دو دلیل برای این کار وجود دارد.

ابتدا، اسپیکر استریو باید دور از دیوار یا قفسه قرار گیرند. این به این دلیل است که صدایی که آنها منتشر میکنند، از آن سطوح خارج میشود و با صدایی که مستقیما از خود اسپیکر می‌آید، تداخل پیدا میکند. برخی از اسپیکرهای قفسه کتاب نیز دارای یک پورت در پنل پشتی خود هستند که برای افزایش خروجی بیس استفاده میشود و قرار گرفتن این جفت مستقیما با دیوار کارایی آن را کاهش میدهد.

دوم، توییتر، قطعه‌ای که برای بازتولید فرکانس‌های بالاتر در اسپیکرها استفاده میشود، باید در همان ارتفاع گوش‌های شما باشد تا بهترین تصویر استریو را دریافت کنید. صداهای با فرکانس بالا بسیار جهت‌دار هستند، بنابراین اگر توییتر در سطح گوش قرار نگیرد، تمام جزئیات و وسعت موجود در رکورد موردنظر خود را نخواهید شنید. برای تعیین بهترین اندازه پایه‌های اسپیکر مورد استفاده، در موقعیتی بنشینید که قصد دارید از آنجا به صدای موسیقی یا فیلم گوش دهید. 

 

تنظیم اسپیکر استریو برای دریافت بهترین صدا | how to set up stereo speakers

 

یک مثلث متساوی‌الاضلاع بسازید

برای تعیین فاصله بهینه‌ای که اسپیکر استریو شما باید از یکدیگر داشته باشند، باید دوباره با استفاده از نوار اندازه گیری یک مثلث متساوی‌الاضلاع تنظیم کنید. اسپیکرهای چپ و راست پایه این مثلث را تشکیل میدهند و سر شما راس آن خواهد بود.

 

تنظیم اسپیکر استریو برای دریافت بهترین صدا

 

از دیوار فاصله بگیرید

همراه با قرار دادن اسپیکرها روی پایه‌ها و تنظیم آنها به گونه‌ای که پایه یک مثلث متساوی‌الاضلاع را تشکیل دهند، باید آنها را از دیواری که در پشت آنها قرار دارد، حداقل حدود دو فوت جابجا کنید. دلیل این امر همان است که شما نمیخواهید اسپیکر قفسه کتاب را روی قفسه کتاب قرار دهید: پتانسیل صدای منتشر شده از اسپیکر را کاهش دهید تا از دیوار پشت آن منعکس شود.

 

تنظیم اسپیکر استریو برای دریافت بهترین صدا

 

آنها را زاویه دهید

هنگامی که اسپیکر استریو شما طبق مراحل ذکر شده قرار گرفتند، برای اکثر مدل‌ها باید صدا را با زاویه دادن آنها به سمت صندلی شنود تنظیم کنید. نقطه خوب برای شروع این است که هر اسپیکر را به گونه‌ای موقعیت‌یابی کنید که سطح جلوی آن (بافل) کمی دورتر از دو طرف سر شما قرار گیرد (اسپیکر چپ به سمت گوش چپ شما و اسپیکر راست به سمت گوش راست شما). این کار شما را وارد آن محدوده میکند، و سپس میتوانید با استفاده از موسیقی به‌عنوان راهنما این تنظیم را انجام دهید (میتوانید آهنگی را انتخاب کنید که آواز درست در مرکز میکس استریو قرار دارد).

 

تنظیم اسپیکر استریو برای دریافت بهترین صدا

 

اتاق را تمیز کنید

در حالی که یک اتاق راحت پر از مبلمان و میز و صندلی برای نشستن و خوردن یک نوشیدن در حین گوش دادن به صدای استریوی شگفت‌انگیزتان ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما همه این سطوح میتوانند با انعکاس یا جذب صدا بر عملکرد آن تاثیر بگذارند و باعث میشوند موسیقی بیش از حد زننده یا کسل‌کننده شود.

این بدان معنا نیست که برای دریافت صدای خوب به یک اتاق خالی نیاز دارید. یک فرش میتواند با جذب انعکاس از روی زمین کمک کند، در حالی که پرده‌ها و تزئینات میتوانند صدایی را که از دیوارهای کناری اتاق بیرون میزند، جذب کنند. پس میتوان گفت که موسیقی در همه حال بهترین راهنمای شما در اینجا خواهد بود، بنابراین با دقت گوش دهید و در صورت نیاز تنظیمات را انجام دهید.

 

تنظیم اسپیکر استریو برای دریافت بهترین صدا

 

نتیجه‌گیری

این مقاله نه تنها به دنبال راهنمایی برای تنظیم اسپیکر استریو است، بلکه به شما یادآوری میکند که گوش دادن به موسیقی یا فیلم با صدای بهینه‌شده یک تجربه‌ شگفت‌انگیز میتواند باشد. اینکه چگونه محیط را برای بهترین صدا تنظیم کنید، نه تنها موقعیت فیزیکی اسپیکرها را بررسی میکند، بلکه به شما یادآوری میکند که هر جزئی از محیط، مانند مبلمان و فرش، میتواند بر تجربه موسیقی شما تاثیر بگذارد. بهترین صدا زمانی بدست می‌آید که همه جزئیات به دقت تنظیم شوند، تا شما به شگفتی‌هایی که در آثار هنری موسیقی پنهان شده‌اند، دست پیدا کنید.