شماره تلفن021-91303030
تهران اسپیکر

سبد خرید شما خالی است.

چگونه یک پادکست درست کنیم؟

چگونه یک پادکست درست کنیم؟

 

نکته ها، ترفندها و تجهیزاتی که به شما کمک می کندحرفه ای تر به نظر برسید

آماده ی ساختن پادکست هستید؟ ابزار و تجهیزاتی که اینجا به شما معرفی می کنیم ساخت پادکست را برای شما آسان می کند اما داشتن تجهیزات خوب، تنها نیمی از آن چیزی است که باید داشته باشید.

برای آنکه مخاطب پیدا کنید پادکست شما لازم است نسبت به بقیه متفاوت باشد. تعدادی از حرفه ای های این کار نکاتی را اینجا به اشتراک گذاشته اند که به شما کمک می کند کار را شروع کنید.

 

کیفیت صدا و اینکه چرا کیفیت صدا مهم است؟

اگر می خواهید پادکستتان توسط دیگران شنیده شود، خرج کردن برای یک میکروفن با کیفیت می تواند کار نهایی شما را بسیار متفاوت سازد زیرا کیفیت صدا واقعا اهمیت دارد.

کیفیت صدا چیزی است که افراد مبتدی معمولا به آن توجهی نمی کنند. اگر قرار است فقط صدای من وجود داشته باشد، این صدا چقدر خوب باید به گوش برسد؟

این یک اشتباه رایج است. مخاطب احتمالی شما گزینه های فراوانی برای انتخاب کردن دارد. اگر صدای شما واضح و صاف نباشد، آنها را آزار می دهد و در نتیجه دیگر به شما گوش نمی دهند و به سراغ گزینه های دیگر خواهند رفت.

 

با یک کیت شروع کنید

اگر تجهیزات ضبط صدا ندارید، یک کیت خانگی ضبط صدا، راهی آسان و ارزان برای شروع کردن کارتان است. کیت های خانگی ضبط صدا ابزار و لوازم پایه برای ضبط صدا را برای شما فراهم می کنند. این کیت ها معمولا شامل هدفون های استریو، یک میکروفن با کیفیت و کابل ها می شوند.

 

بسیاری از کیت ها همچنین نرم افزار ادیت صدای مخصوص به خود را به همراه دارند. بعضی از کیت ها پایه های میکروفن و دیگر لوازم جانبی را نیز با خود داشته و بعضی هم با یک میکسر همراه هستند که می تواند برایتان بسیار مفید باشد اگر قصد داشته باشید میکروفنهای دیگری را بعدا اضافه کنید.

آیا در حال حاضر تجهیزات ضبط صدای خانگی را دارید؟ پس برای شروع کارتان به یکی دو مورد نیاز خواهید داشت.

 

میکروفن USB

میکروفن USB برای ضبط پادکست ایده آل است. این میکروفن مستقیما به کامپیوتر شما وصل می شود و دیگر به میکسر نیازی ندارید.

الگوی قطبی میکروفن، حساسیت آن را به صداهایی که از جهات مختلف می آید تعیین می کند. در بسیاری از میکروفن ها شما می توانید این الگو را تغییر دهید در نتیجه این امکان برای شما وجود دارد که با توجه به موقعیت خود برداشت صدا توسط میکروفن را تعیین کنید.

اکثر میکروفن های USB ما دریافت صدای تک سویه دارند. میکروفن، صدا را از روبرو دریافت می کند و باعث می شود میزان نویزی که از محیط وارد می شود حداقل باشد این بسیار مفید است اگر که در یک استودیو مشغول به ضبط نبوده و در یک اتاق صدای خود را ضبط می کنید. این نوع میکروفن، بهترین انتخاب در اکثر مواقع است.

 آیا قرار است شما به همراه یک نفر دیگر در پادکستتان صحبت کنید؟ در اینجا داشتن یک میکروفن تک سویه برای هر نفر بهترین نتیجه را حاصل می کند اما اگر تنها یک میکروفن می توانید داشته باشید، میکروفن های دو سویه در چنین حالتهایی معمولا استفاده می شوند. شما و همراهتان می توانید روبروی هم نشسته و این میکروفن دوسویه که از ورود نویز از جهت های دیگر جلوگیری می کند بین شما باشد.

اگر قرار است 3 نفر یا بیشتر از 3 نفر در پادکست شما حضور داشته باشند، استفاده از میکروفن همه سویه بهترین انتخاب است. این میکروفن صدا را از همه جهت دریافت می کند بنابرین می توانید آن را در مرکز میز قرار داده تا این میکروفن تمام مکالمات را ضبط نماید. همچنین در حالتی که می خواهید صدای محیط را در اتاقتان به همراه صدای خود داشته باشید می توانید از این میکروفن استفاده کنید.

 

تجهیزات قابل حمل ضبط صدا

آیا پادکست شما قرار است شامل مصاحبه ای در بیرون از محل همیشگی ضبط شما باشد؟ یک رکوردر دستی دیجیتال می تواند انتخابی خوب باشد. بعضی از این دستگاهها داخلشان قابلیت ادیت نیز دارند. این کار شما را برای نهایی کردن پادکست، بسیار آسان می کند.

یک رکوردر دستی خوب مثل Zoom H5 Handy امکان انواع مختلف ضبط صدا را برای شما فراهم می آورد.

شما می توانید از این رکوردر در داخل استودیو یا بیرون از استودیو استفاده کنید.

رکوردر Zoom H5 Handy یک رکوردر چهار ترکه ی دستی دیجیتال است. این رکوردر یک کپسول قابل تعویض و ورودیهای اضافی میکروفن را دارد. این رکوردر می تواند به عنوان یک میکسر قابل حمل و واسط USB برای اتصال به کامپیوتر به کار رود.

 

هدفون با کیفیت ضبط در استودیو

هدفون استودیو اجازه می دهد جزییات بیشتری را  نسبت به یک جفت ایرباد بشنوید. برای آنکه بتوانید پادکست خود را به بهترین شکل ممکن ویرایش کنید نیاز دارید که تمام جزییات آن را بشنوید. هدفون هایی که روی گوش می آیند جلوی نویز محیط را می گیرند. این به شما اجازه می دهد که دقیقا روی آنچه که میکروفن صدابرداری می کند متمرکز شوید. هدفون های حرفه ای که داخل گوش می روند هم همینطور عمل می کنند. علاوه بر این جزییات بیشتری را نسبت به ایربادهای ارزان قیمت تحویل می دهند. هدفون های استودیو برای استفاده ی راحت در مدت های طولانی تری طراحی شده اند.

 

میکسرهای USB و تبدیل کننده ی صدا

میکروفن های مخصوص استودیو منبع صدایی آنالوگ هستند. برای انتقال سیگنال از میکروفن به کامپیوتر لازم است که صدای آنالوگ به دیجیتال تبدیل شود. این وظیفه ی تبدیل کننده ی صدا است. تبدیل کننده ی صدا ساختاری ساده دارد. این عالی است که مجبور نیستید با ورودی های مختلف دست و پنجه نرم کنید.

 

یک تبدیل کننده ی صدا منابع ورودی شما را با یک پلی بک، از کامپیوترتان برای بازبینی ترکیب می کند. اکثر تبدیل کننده های صدا ورودی های XLR و یک چهارم اینچی را برای میکروفن شما دارند. آنها همچنین دارای ورودی مینی جک استریو نیز هستند.

اگر بیشتر از دو منبع صدا دارید، یک میکسر چند کاناله انتخاب بهتری است. میکسر، یک یا چند سیگنال خروجی را از چند سیگنال صدا می سازد. بعصی از میکسرها در خودشان تبدیل کننده ی صدا نیز دارند. این نوع میکسرها همان کارایی تبدیل کننده ی صدا را دارند و از اتصالات و کنترل بهتری نیز برخوردار هستند.

بعضی از میکسرها مانند میکسر Zoom LiveTrack L-8 دارای یک مینی جک TRRS برای گوشی های هوشمند هستند اگر به دنبال ضبط مصاحبه هستید برایتان ایده آل نیست (اما اگر میکسر شما این قابلیت را نداشته باشد می توانید صدا را از طریق USB از اپلیکیشن هایی مانند Facebook و Skype و غیره بگیرید). به غیر از ورودی های XLR و یک چهارم اینچی، بسیاری از میکسرها همچنین برای اتصال به مانیتورهای استودیو دارای خروجی RCA استودیو هستند. هنگام خرید میکسر یادتان باشد میکسری بگیرید که حداقل یک کانال بیشتر از آنچه نیاز دارید داشته باشید. تشکیلات شما ممکن است در آینده پیچیده تر و بزرگتر شده و آن یک یا دو کانال اضافی به دردتان بخورد.

میکسر همچنین برای شما امکان کنترل بیشتری را روی ورودی کانال فراهم می کند تا تبدیل کننده ی صدا. برای مثال به کمک میکسر می توانید فرکانسهای بالا متوسط و پایین را به طور جداگانه تنظیم کنید. شما همچنین قادر خواهید بود تا به کمک میکسر، بالانس استریو را نیز تنظیم نمایید. بسیاری از میکسرها در خودشان دارای افکت بوده و شما می توانید تغییراتی بر روی صدا ایجاد کنید.

 

لوازم جانبی میکروفن

اگر در حال حاضر، یک میکروفن آنالوگ دارید و از آن استفاده می کنید در تولید پادکست به کارش ببرید. اگر به میکسر نیازی ندارید می توانید یک آداپتو سیگنال XLR به USB بگیرید تا بتوانید میکروفن خود را به کامپیوتر وصل کنید.

لوازم جانبی بسیاری برای میکروفن در تولید پادکست وجود دارد که شامل پایه و تکیه گاه میشود. عده ای از افرادی که کارشان تولید پادکست است از یک سه پایه رومیزی ساده بهره می گیرند. سایر افراد یک پایه بوم را بر میگزینند که جای کمی را اشغال می کند تا مثلا یک میکسر، متن و لپتاپ هم روی میز جا شود. پاپ فیلتر کمک می کند صدا نرم تر باشد و کیفیت ضبط صدا بالاتر رود.

 

نکاتی در مورد تولید پادکست

برای هر موضوعی که می توان تصور کرد پادکست وجود دارد اگر قصد تولید پادکست دارید، موضوع پادکست خود را چیزی انتخاب کنید که خیلی مورد علاقه تان است و می خواهید با جزییات بیانش کنید.

و آن موضوع می تواند هر چیزی باشد. موضوعات بزرگی چون ورزش، سیاست و فرهنگ یا موضوعات اختصاصی مثل اخبار فوتبالی تیم منچستر یونایتد، سیاست در قرن 19 انگلستان یا تحلیل دقیق اپیزودهای بورلی هیلز .  پادکستهایی وجود دارد که آموزشی بوده و یکسری ترفند را به شما یاد می دهد، به نظرات مردم در مورد یک کالا اختصاص دارد، مربوط به داستان های درام صوتی بوده، مصاحبه های سلبریتی ها را در بر داشته و غیره.

رسانه های معمول، محتوایی را پخش می کنند که مطلوب و مورد علاقه ی بیشترین تعداد بیننده و مخاطب است. تولید پادکست دقیقا برعکس پخش از رادیو و تلویزیون است. به گفته ی یکی از تولید کنندگان پادکست، همه به آنچه من پادکست می کنم علاقمند نیستند اما آنها که علاقمندند می توانند مرا پیدا کنند و ما با یکدیگر یک جامعه ی کوچک را می سازیم.

یکی دیگر از تولیدکنندگان پادکست، انتخاب موضوعی را پیشنهاد می کند که شما می دانید آن موضوع را ادامه خواهید داد. قسمت های خود را ابتدا کوتاه تنظیم کنید تا بتوانید به مدیریت زمان خود متعهد باشید.

 

تمرین و تکرار شما را استاد می کند

وقتی موضوع خود را انتخاب کردید به این فکر کنید که چگونه می خواهید آن را ارائه دهید.

یکی از تولیدکنندگان پادکست می گوید شما می توانید پادکستهایی که دوست دارید را گوش کنید و همانطور که گوینده ی پادکست مطلب خود را ارائه می کند، کار و استایل او را تقلید کنید.

همچنین توصیه می شود کسانی که تازه شروع به تولید پادکست کرده اند، قبل از اینکه پادکست خود را تولید کنند به آن موضوع مسلط شوند. شما می توانید بطور آزمایشی صدای خود را ضبط نموده و از اول تا آخر کار تولید پادکست را تمرین کنید.

آمادگی قبل از تولید نمودن پادکست مخصوصا وقتی مهم است که ضبط پادکست دو نفره است. اگر هنگام ضبط پادکست فرد دیگری همراهتان است، خیلی خوب می شود اگر قبل از ضبط پادکست، با هم تمرین کنید. این کمک می کند که ببینید کار چطور از آب در می آید تا زحمت و انرژی تان هدر نرود. شما با این کار در می بابید که چه کاری را باید انجام دهید و حواستان به چه چیز باید باشد. حتما ابتدا تمرین کنید.

 

ادیت و تولید پادکست

آماده شدن برای پادکست مهم است اما چقدر باید برایش وقت گذاشته شود؟

این میتواند به استایل شما یا به موضوع پادکستتان بستگی داشته باشد. یکی از تولیدکنندگان پادکست، از تجربه ی شخصی خود می گوید که همیشه پادکست خود را با یک متن آغاز می کند چون می خواهد یک خط داستانی داشته باشد. این همچنین به او کمک می کند که بفهمد کجا باید چه چیزی را در ادامه ی داستانش اضافه کند. او میگوید شاید با خود فکر کنید همین که میکروفن را بردارید و شروع به حرف زدن کنید عالی است اما اصلا اینطور نبوده و به سرعت کسل کننده می شود. اما فیلمنامه نویسی به معنی توضیح دادن همه چیز نیست. شما می توانید از صدا برای گفتن داستانتان کمک بگیرید و برای مصاحبه پیشنهاد می شود فردی که با آن مصاحبه می کنید، خودش به زبان خودش حرفش را بزند. در مورد پادکست هایی که فیلمنامه ای ندارند نیز توصیه می شود که فقط کار ضبط انجام شود. چرا که بهترین اتفاقات وقتی رخ می دهند که برنامه شان را از قبل نچیده اید و این یعنی اینکه قرار است زمان بیشتری برای ادیت پادکست بگذارید. شما می توانید بهترین قسمتها را جدا کرده و قسمت هایی که خوب نشده اند مانند سکوت های طولانی یا بحث های حاشیه ای را حذف نمایید. در آخر می توانید دستی بر سر کلیپتان کشیده و افکتی به آن بدهید.

قرار نیست که پادکست شسته و رفته به شما داده شود. آماده ی ادیت کردن پادکست خود باشید.

پادکست هایی که نیاز به ادیت ندارند یا به ادیت کمی نیازمندند انگشت شمار هستند. اما خبر خوب این است که به نظر اکثر کاربران، نرم افزاری که برای صدا و ضبط استفاده می کنند بسیار آسان است و با تمرین، بسیار آسان تر هم می شود. این اصلا بد نیست که باید بعدا کار خود را ویرایش کنید. این زیبایی ضبط دجیتال بوده و بسیار آسان  است.

 

نرم افزار مناسب را پیدا کنید

وقتی میخواهید نرم افزاری برای ادیت کردن پادکست خود انتخاب کنید با گزینه های زیادی روبرو می شوید. بعضی از این نرم افزارها مثل Audacity رایگان بوده و بعضی هم مثل  Adobe Audition نیاز به خریداری اشتراک دارند. Alitu یک نرم افزار مناسب برای کسانی است که تازه شروع به تولید پادکست کرده اند و بعضی مراحل ویرایش و انتشار پادکست را برای شما به صورت اتوماتیک انجام می دهد.

در اینترنت بگردید و تحقیقتان را انجام بدهید. وقتی نرم افزاری را یافتید که فکر می کنید مناسب است می توانید به صورت آنلاین ویدیوهایی را از داخل آن برنامه و کار با آن برنامه پیدا کنید و با آن نرم افزار بیشتر آشنا شوید. تمامی نرم افزارهای ادیت پادکست در داخل سایت یوتیوب دارای ویدیو هستند و آموزش و بررسی شان موجود است.

یکی از کسانی که در زمینه ی تولید پادکست فعالیت دارد و با استفاده از نرم افزار GarageBand در مک اینتاش پادکست ها را تولید می کند می گوید: “هر چه بیشتر در مورد تولید و انتشار پادکست یاد میگیرم متوجه می شوم که GarageBand  هم با من در حال توسعه و پیشرفت است. بسیاری از امکانات و قابلیت ها در این نرم افزار هست که من هنوز به آنها بر نخورده ام. ویدیوهای آموزشی یوتیوب کمک میکند اما مطمئن شوید که دارید ویدیویی را تماشا می کنید که مربوط به ورژن نرم افزار شماست. با آپدیت شدن نرم افزار ها، ویدیوهایی که مربوط به ورژن های قدیمی تر هستند منسوخ می شوند”

یک نفر دیگر که از نرم افزار Focusrite Scarlett 8i6 interface  و Ableton Live Lite 10 استفاده میکند می گوید که: “این نرم افزار هر آنچه من نیاز دارم را شامل ضبط صدای من و صداهای کامپیوتر به من میدهد در نتیجه کارمان بسیار راحت می شود اگر بخواهیم از طریق برنامه های ویدیو کنفرانس مانند Zoom, Microsoft Teams, Facebook Messenger و غیره با مردم به صورت ویدیو کنفرانس مصاحبه کنیم. نیاز به یادگیری داشت اما بعد از چند ساعت راه افتادم. با هر ضبط صدایی که برای کارم یا برای پادکستم انجام دادم چیز جدیدی یاد گرفتم.”

 

پادکستت را منتشر کن

انتشار یک پادکست دو بخش است. اول شما برای قسمت های مختلف پادکست خود یک سایت برای آپلود نیاز دارید. دوم شما نیاز دارید که اجازه بدهید پادکست هایتان مثلا توسط Apple Podcast, Google Music, Stitcher, Spotify  و غیره پیدا شوند.

محلی که برای آپلود پادکستتان انتخاب کرده اید به شما لینک RSS می دهد. اساسا این لینک چیزی است که بقیه برای نمایش قسمت های مختلف پادکست شما به آن نیاز دارند. این لینک به صورت اتوماتیک قسمت های جدید را وقتی آپلودشان می کنید، اضافه می کند. سرویس های میزبانی وب معروف برای آنکه بتوانید پادکستتان را با موفقیت منتشر کنید، تمامی ابزارهای لازم را در اختیارتان می گذارند. برخی از این امکانات در ارتقا و کسب درآمد از پادکستتان به شما کمک می کنند. بررسی دقیق سرویس های میزبانی و تحقیق در مورد آنها قبل از انتخابشان توصیه می شود. لازم است امکانات و قابلیت های این سرویس ها را بدانید تا بتوانید سرویس دهنده ای را برگزینید که بیشتر برایتان مناسب است. لیست این سرویس دهنده ها به سرعت با اضافه شدن خدمات جدید، در حال تغییر هستند. برای پیدا کردن سایت های میزبانی پادکست، از گوگل استفاده کنید.

یکی از تولید کنندگان پادکست به ما می گوید که از دو سایت SoundCloud و PodBean  استفاده می کند. او همچنین دو سایت Buzzsprout و Anchor را برای کتابخانه های عالی شان توصیه می کند. یک نفر دیگر از SoundCloud استفاده می کند. این سایت یک ورژن رایگان دارد که فضایی محدود در اختیار شما می گذارد و همچنین دارای یک ورژن اشتراکی و پولی است که امکانات بیشتری را برایتان فراهم می نماید. او می گوید اول باید می فهمیدم که پادکستم جواب می دهد و نمی خواستم قبل از اینکه از این بابت مطمئن شوم حالت پولی سایت را امتحان کنم. فضای ورژن رایگان این سایت برای 8 الی 10 قسمت از پادکست من کافی بود و همین مقدار هم برای من کفایت می کرد که بفهمم میتوانم وارد اشتراک پولی سایت شوم یا خیر.

یکی از تولیدکنندگان پادکست که از نرم افزار Anchor استفاده می کرد به ما گفت که این نرم افزار بطور رایگان فایل های پادکست شما را می پذیرد و اپلیکیشن مربوط به آن به شما اجازه ی ضبط و ویرایش و تولید پادکستتان را در موبایل و تبلت میدهد. علاوه بر میزبانی پادکست، این نرم افزار پادکست شما را در Spotify, Apple, Google و دیگر پخش کننده های معروف توزیع می کند.

 

مخاطبتان را زیاد کنید

پادکست شما ممکن است بسیار فوق العاده باشد اما این فوق العاده بودن خالی، هرگز برای موفقیت پادکست شما و شنیده شدن آن توسط مخاطب یا دنبال کردن شما و مشترک شدنشان پس از اینکه پادکستتان را می شنوند کافی نیست.

توصیه می شود که اگر میخواهید برای خود مخاطب بسازید، کار خود را بطور پیوسته ادامه بدهید. این فکر خوبی است که هر دفعه که می خواهید پادکستی را منتشر کنید، سه قسمت دیگر آماده شده داشته باشید. این به شما برای تولید قسمت های جدیدتان زمان می دهد. این کار به شما کمک می کند بتوانید نظم خود را در انتشار قسمت های مختلف پادکستتان حفظ کنید.

همچنین توصیه می شود که برای پشتیبانی از پادکستتان یک وبسایت یا حسابی در فضای مجازی داشته باشید. داخل پادکستتان درباره ی حساب های فضای مجازی خود به مخاطبانتان بگویید و از آن حساب ها هم استفاده کنید تا به دنبال کننده هایتان درباره ی پادکستتان بگویید. جذب دنبال کننده برای حساب های فضای مجازی تان زیاد شدن مخاطبانتان پادکستتان را نتیجه می دهد و برعکس.

در انتشار پادکستتان هنگام پست کردن آن در سرویس دهنده هایی چون SoundCloud و Apple Podcasts زیرگروه هایی را انتخاب کنید. این کمک می کند پادکستتان راحتتر انتخاب شود.

اسم پادکست و لوگوی پادکستتان نیز بسیار بسیار مهم است و هم اسم و هم لوگو هر دو باید متناسب و هماهنگ با موضوع و حال و هوای پادکست شما باشند تا مخاطبتان بتواند آنچه قرار است تجربه کند را حدس بزند.

دقیقا مثل جلد یک کتاب است که طرح و رنگ و لعابش آن کتاب را از بقیه متمایز می کند.

 

یک چیز دیگر لذتش را ببرید

تولید پادکست، بسیار شخصی و سلیقه ای است. شما تصمیم میگیرید که پادکستتان درمورد چه چیزی باشد و چطور ارائه شود. بلند و کوتاه بودن پادکست به انتخاب خودتان است. شما می توانید در پادکست خود از افکت های مختلف صدا، موسیقی ها و صداهای مختلف و تکنیک های گوناگون ویرایشی استفاده نمایید. شما می توانید این کارهارا کنید یا اینکه فقط پشت میکروفن حرف بزنید.

شما همیشه می توانید روش کار خود و المان های مختلف در پادکستتان را تغییر دهید. تولید پادکست کاملا انعطاف پذیر است.

پادکست ها بدون اینکه مخاطبشان را از دست بدهند می توانند تغییر کنند مخاطبتان هم همراه با شما رشد می کند.

بهترین پادکست پادکستی است که شما می خواهید تمامش را گوش بدهید.

   

4
دیدگاه‌های نوشته

  کاربر تهران اسپیکر 15 دی 1400

  واقعا ساخت پادکست در سال 2022 یکی از روش ها برای کسب درامد و آگاهی خود شماست پویا باشید در پناه حق
  thanks blog

  شایان کرملو 26 آذر 1400

  عالی مثل همیشه توضیح دادین quality بالا و متمایز

  شایان کرملو 26 آذر 1400

  مقاله بسیار efficiently بود تشکر برای کار خوب و با کیفیتی که ارائه دادین

  شایان کرملو 26 آذر 1400

  چقدر ساده و خوب توضیح دادین بسیار عالی podcast درست کردن رو توضیح دادین