روش ساخت پادکست

نکته‌ها، ترفندها و تجهیزاتی که به شما کمک میکند حرفه‌ای‌ تر به نظر برسید. آماده ساختن پادکست هستید؟ ابزار و تجهیزاتی که اینجا به شما معرفی میکنیم ساخت پادکست را برای شما آسان میکند اما داشتن تجهیزات خوب، تنها نیمی از آن چیزی است که باید داشته باشید. برای آنکه مخاطب پیدا کنید پادکست شما لازم است نسبت به بقیه متفاوت باشد. تعدادی از حرفه‌ای های این کار نکاتی را اینجا به اشتراک گذاشته‌اند که به شما کمک میکند کار را شروع کنید.

 

کیفیت صدا و اینکه چرا کیفیت صدا مهم است ؟

اگر میخواهید پادکستتان توسط دیگران شنیده شود، خرج کردن برای یک میکروفون باکیفیت میتواند کار نهایی شما را بسیار متفاوت سازد زیرا کیفیت صدا واقعا اهمیت دارد. کیفیت صدا چیزی است که افراد مبتدی معمولا به آن توجهی نمیکنند. اگر قرار است فقط صدای من وجود داشته باشد، این صدا چقدر خوب باید به گوش برسد؟

 

این یک اشتباه رایج است. مخاطب احتمالی شما گزینه‌های فراوانی برای انتخاب کردن دارد. اگر صدای شما واضح و صاف نباشد، آنها را آزار میدهد و در نتیجه دیگر به شما گوش نمیدهند و به سراغ گزینه‌های دیگر خواهند رفت.

 

با یک کیت شروع کنید

اگر تجهیزات ضبط صدا ندارید، یک کیت خانگی ضبط صدا، راهی آسان و ارزان برای شروع کردن کارتان است. کیت‌های خانگی ضبط صدا ابزار و لوازم پایه برای ضبط صدا را برای شما فراهم میکنند. این کیت‌ها معمولا شامل هدفون‌های استریو، یک میکروفون باکیفیت و کابل‌ها میشوند. بسیاری از کیت ها همچنین نرم‌افزار ادیت صدای مخصوص به خود را به همراه دارند. بعضی از کیت‌ها پایه‌های میکروفون و دیگر لوازم‌جانبی را نیز با خود داشته و بعضی هم با یک میکسر همراه هستند که میتواند برایتان بسیار مفید باشد اگر قصد داشته باشید میکروفون‌های دیگری را بعدا اضافه کنید.

 

آیا در حال حاضر تجهیزات ضبط صدای خانگی را دارید؟ پس برای شروع کارتان به یکی دو موردنیاز خواهید داشت.

 

میکروفون USB

میکروفون USB برای ضبط پادکست ایده‌آل است. این میکروفون مستقیما به کامپیوتر شما وصل میشود و دیگر به میکسر نیازی ندارید. الگوی قطبی میکروفون، حساسیت آن را به صداهایی که از جهات مختلف می‌آید تعیین میکند. در بسیاری از میکروفون‌ها شما میتوانید این الگو را تغییر دهید در نتیجه این امکان برای شما وجود دارد که با توجه به موقعیت خود برداشت صدا توسط میکروفون را تعیین کنید.

 

اکثر میکروفون‌های USB ما دریافت صدای تک سویه دارند. میکروفون، صدا را از روبرو دریافت میکند و باعث میشود میزان نویزی که از محیط وارد میشود حداقل باشد این بسیار مفید است اگر که در یک استودیو مشغول به ضبط نبوده و در یک اتاق صدای خود را ضبط میکنید. این نوع میکروفون، بهترین انتخاب در اکثر مواقع است.

 

چگونه یک پادکست درست کنیم؟ | How To Start a Podcast

 

آیا قرار است شما به همراه یک نفر دیگر در پادکستتان صحبت کنید؟ در اینجا داشتن یک میکروفون تک سویه برای هر نفر بهترین نتیجه را حاصل میکند اما اگر تنها یک میکروفون میتوانید داشته باشید، میکروفون‌های دو سویه در چنین حالت‌هایی معمولا استفاده میشوند. شما و همراهتان میتوانید روبروی هم نشسته و این میکروفون دوسویه که از ورود نویز از جهت‌های دیگر جلوگیری میکند بین شما باشد.

 

اگر قرار است 3 نفر یا بیشتر از 3 نفر در پادکست شما حضور داشته باشند، استفاده از میکروفون همه سویه بهترین انتخاب است. این میکروفون صدا را از همه جهت دریافت میکند بنابرین میتوانید آن را در مرکز میز قرار داده تا این میکروفون تمام مکالمات را ضبط نماید. همچنین در حالتی که میخواهید صدای محیط را در اتاقتان به همراه صدای خود داشته باشید میتوانید از این میکروفون استفاده کنید.

 

تجهیزات قابل‌حمل ضبط صدا

آیا پادکست شما قرار است شامل مصاحبه‌ای در بیرون از محل همیشگی ضبط شما باشد؟ یک رکوردر دستی دیجیتال میتواند انتخابی خوبی باشد. بعضی از این دستگاه‌ها داخلشان قابلیت ادیت نیز دارند. این کار شما را برای نهایی کردن پادکست، بسیار آسان میکند. یک رکوردر دستی خوب مثل Zoom H5 Handy امکان انواع مختلف ضبط صدا را برای شما فراهم می‌آورد.

 

شما میتوانید از این رکوردر در داخل استودیو یا بیرون از استودیو استفاده کنید.

 

چگونه یک پادکست درست کنیم؟ | How To Start a Podcast

 

رکوردر Zoom H5 Handy یک رکوردر چهار ترکه‌ی دستی دیجیتال است. این رکوردر یک کپسول قابل تعویض و ورودی‌های اضافی میکروفون را دارد. این رکوردر میتواند به عنوان یک میکسر قابل‌حمل و واسط USB برای اتصال به کامپیوتر به کار رود.

 

هدفون باکیفیت ضبط در استودیو

هدفون استودیو اجازه میدهد جزییات بیشتری را  نسبت به یک جفت ایرباد بشنوید. برای آنکه بتوانید پادکست خود را به بهترین شکل ممکن ویرایش کنید نیاز دارید که تمام جزییات آن را بشنوید. هدفون‌هایی که روی گوش می‌آیند جلوی نویز محیط را میگیرند. این به شما اجازه میدهد که دقیقا روی آنچه که میکروفون صدابرداری میکند متمرکز شوید.

 

هدفون‌های حرفه‌ای که داخل گوش میروند هم همینطور عمل میکنند. علاوه بر این جزییات بیشتری را نسبت به ایربادهای ارزان قیمت تحویل میدهند. هدفون‌های استودیو برای استفاده  راحت در مدت‌های طولانی‌تری طراحی شده‌اند.

میکسرهای USB و تبدیل‌کننده صدا

میکروفون‌های مخصوص استودیو منبع صدایی آنالوگ هستند. برای انتقال سیگنال از میکروفون به کامپیوتر لازم است که صدای آنالوگ به دیجیتال تبدیل شود. این وظیفه تبدیل‌کننده‌ صدا است. تبدیل‌کننده صدا ساختاری ساده دارد. این عالی است که مجبور نیستید با ورودی‌های مختلف دست و پنجه نرم کنید.

 

 

چگونه یک پادکست درست کنیم؟ | How To Start a Podcast

 

یک تبدیل‌کننده صدا منابع ورودی شما را با یک پلی‌بک، از کامپیوترتان برای بازبینی ترکیب میکند. اکثر تبدیل‌کننده‌های صدا ورودی‌های XLR و یک چهارم اینچی را برای میکروفون شما دارند. آنها همچنین دارای ورودی مینی جک استریو نیز هستند. اگر بیشتر از دو منبع صدا دارید، یک میکسر چند کاناله انتخاب بهتری است. میکسر، یک یا چند سیگنال خروجی را از چند سیگنال صدا میسازد. بعصی از میکسرها در خودشان تبدیل‌کننده صدا نیز دارند. این نوع میکسرها همان کارایی تبدیل‌کننده صدا را دارند و از اتصالات و کنترل بهتری نیز برخوردار هستند.

 

بعضی از میکسرها مانند میکسر Zoom LiveTrack L-8 دارای یک مینی جک TRRS برای گوشی‌های هوشمند هستند  اگر به دنبال ضبط مصاحبه هستید برایتان ایده‌آل نیست (اما اگر میکسر شما این قابلیت را نداشته باشد میتوانید صدا را از طریق USB از اپلیکیشن‌هایی مانند Facebook و Skype و غیره بگیرید).

 

به غیر از ورودی‌های XLR و یک چهارم اینچی، بسیاری از میکسرها همچنین برای اتصال به مانیتورهای استودیو دارای خروجی RCA استودیو هستند. هنگام خرید میکسر یادتان باشد میکسری بگیرید که حداقل یک کانال بیشتر از آنچه نیاز دارید داشته باشید. تشکیلات شما ممکن است در آینده پیچیده‌تر و بزرگتر شده و آن یک یا دو کانال اضافی به دردتان بخورد.

 

میکسر همچنین برای شما امکان کنترل بیشتری را روی ورودی کانال فراهم میکند تا تبدیل‌کننده صدا. برای مثال به کمک میکسر میتوانید فرکانس‌های بالا متوسط و پایین را به طور جداگانه تنظیم کنید. شما همچنین قادر خواهید بود تا به کمک میکسر، بالانس استریو را نیز تنظیم نمایید. بسیاری از میکسرها در خودشان دارای افکت بوده و شما میتوانید تغییراتی بر روی صدا ایجاد کنید.

 

لوازم‌جانبی میکروفون

اگر در حال حاضر، یک میکروفون آنالوگ دارید و از آن استفاده میکنید در تولید پادکست به کار ببرید. اگر به میکسر نیازی ندارید میتوانید یک آداپتو سیگنال XLR به USB بگیرید تا بتوانید میکروفون خود را به کامپیوتر وصل کنید.

 

لوازم‌جانبی بسیاری برای میکروفون در تولید پادکست وجود دارد که شامل پایه و تکیه‌گاه میشود. عده‌ای از افرادی که کارشان تولید پادکست است از یک سه پایه رومیزی ساده بهره میگیرند. سایر افراد یک پایه بوم را بر میگزینند که جای کمی را اشغال میکند تا مثلا یک میکسر، متن و لپتاپ هم روی میز جا شود. پاپ فیلتر کمک میکند صدا نرم‌تر باشد و کیفیت ضبط صدا بالاتر رود.

 

نکاتی در مورد تولید پادکست

برای هر موضوعی که میتوان تصور کرد پادکست وجود دارد اگر قصد تولید پادکست دارید، موضوع پادکست خود را چیزی انتخاب کنید که خیلی مورد‌علاقه شما است و میخواهید با جزییات بیانش کنید.

 

و آن موضوع میتواند هر چیزی باشد. موضوعات بزرگی چون ورزش، سیاست و فرهنگ یا موضوعات اختصاصی مثل اخبار فوتبالی تیم منچستر یونایتد، سیاست در قرن 19 انگلستان یا تحلیل دقیق اپیزودهای بورلی هیلز. پادکستهایی وجود دارد که آموزشی بوده و یکسری ترفند را به شما یاد میدهد، به نظرات مردم در مورد یک کالا اختصاص دارد، مربوط به داستان‌های درام صوتی بوده، مصاحبه‌های سلبریتی‌ها را در بر داشته و غیره.

 

رسانه‌های معمول، محتوایی را پخش میکنند که مطلوب و موردعلاقه بیشترین تعداد بیننده و مخاطب است. تولید پادکست دقیقا برعکس پخش از رادیو و تلویزیون است. به گفته یکی از تولیدکنندگان پادکست، همه به آنچه من پادکست میکنم علاقمند نیستند اما آنها که علاقمندند میتوانند مرا پیدا کنند و ما با یکدیگر یک جامعه کوچک را میسازیم.

 

یکی دیگر از تولیدکنندگان پادکست، انتخاب موضوعی را پیشنهاد میکند که شما میدانید آن موضوع را ادامه خواهید داد. قسمت‌های خود را ابتدا کوتاه تنظیم کنید تا بتوانید به مدیریت زمان خود متعهد باشید.

 

چگونه یک پادکست درست کنیم؟ | How To Start a Podcast

 

تمرین و تکرار شما را استاد میکند

وقتی موضوع خود را انتخاب کردید به این فکر کنید که چگونه میخواهید آن را ارائه دهید.

 

یکی از تولیدکنندگان پادکست میگوید شما میتوانید پادکست‌هایی که دوست دارید را گوش کنید و همانطور که گوینده پادکست مطلب خود را ارائه میکند، کار و استایل او را تقلید کنید. همچنین توصیه میشود کسانی که تازه شروع به تولید پادکست کرده‌اند، قبل از اینکه پادکست خود را تولید کنند به آن موضوع مسلط شوند. شما میتوانید بطور آزمایشی صدای خود را ضبط نموده و از اول تا آخر کار تولید پادکست را تمرین کنید.

 

آمادگی قبل از تولید نمودن پادکست مخصوصا وقتی مهم است که ضبط پادکست دو نفره است. اگر هنگام ضبط پادکست فرد دیگری همراهتان است، خیلی‌خوب میشود اگر قبل از ضبط پادکست، با هم تمرین کنید. این کمک میکند که ببینید کار چطور از آب در می‌آید تا زحمت و انرژی‌تان هدر نرود. شما با این کار در میابید که چه کاری را باید انجام دهید و حواستان به چه چیز باید باشد. حتما ابتدا تمرین کنید.

 

ادیت و تولید پادکست

آماده شدن برای پادکست مهم است اما چقدر باید برایش وقت گذاشته شود؟

 

این میتواند به استایل شما یا به موضوع پادکستتان بستگی داشته باشد. یکی از تولیدکنندگان پادکست، از تجربه شخصی خود میگوید که همیشه پادکست خود را با یک متن آغاز میکند چون میخواهد یک خط داستانی داشته باشد. این همچنین به او کمک میکند که بفهمد کجا باید چه چیزی را در ادامه داستانش اضافه کند.

 

او میگوید شاید با خود فکر کنید همین که میکروفون را بردارید و شروع به حرف زدن کنید عالی است اما اصلا اینطور نبوده و به سرعت کسل‌کننده میشود. اما فیلمنامه‌نویسی به معنی توضیح دادن همه چیز نیست. شما میتوانید از صدا برای گفتن داستانتان کمک بگیرید و برای مصاحبه پیشنهاد میشود فردی که با آن مصاحبه میکنید، خودش به زبان خودش حرفش را بزند. در مورد پادکست‌هایی که فیلمنامه‌ای ندارند نیز توصیه میشود که فقط کار ضبط انجام شود.

 

چرا که بهترین اتفاقات وقتی رخ میدهند که برنامه‌شان را از قبل نچیده‌اید و این یعنی اینکه قرار است زمان بیشتری برای ادیت پادکست بگذارید. شما میتوانید بهترین قسمت‌ها را جدا کرده و یا قسمت‌هایی که خوب نشده‌اند مانند سکوت‌های طولانی یا بحث‌های حاشیه‌ای را حذف نمایید. در آخر میتوانید دستی بر سر کلیپتان کشیده و افکتی به آن بدهید.

 

قرار نیست که پادکست شسته و رفته به شما داده شود. آماده ادیت کردن پادکست خود باشید.

 

پادکست‌هایی که نیاز به ادیت ندارند یا به ادیت کمی نیازمندند انگشت‌شمار هستند. اما خبر خوب این است که به نظر اکثر کاربران، نرم‌افزاری که برای صدا و ضبط استفاده میکنند بسیار آسان است و با تمرین، بسیار آسان‌تر هم میشود. این اصلا بد نیست که باید بعدا کار خود را ویرایش کنید. این زیبایی ضبط دیجیتال بوده و بسیار آسان است.

 

نرم‌افزار مناسب را پیدا کنید

وقتی میخواهید نرم‌افزاری برای ادیت کردن پادکست خود انتخاب کنید با گزینه‌های زیادی روبرو میشوید. بعضی از این نرم‌افزارها مثل Audacity رایگان بوده و بعضی هم مثل Adobe Audition نیاز به خریداری اشتراک دارند. Alitu یک نرم‌افزار مناسب برای کسانی است که تازه شروع به تولید پادکست کرده‌اند و بعضی مراحل ویرایش و انتشار پادکست را برای شما به صورت اتوماتیک انجام میدهد.

 

در اینترنت بگردید و تحقیقتان را انجام بدهید. وقتی نرم‌افزاری را یافتید که فکر میکنید مناسب است میتوانید به صورت آنلاین ویدیوهایی را از داخل آن برنامه و کار با آن برنامه پیدا کنید و با آن نرم‌افزار بیشتر آشنا شوید. تمامی نرم‌افزارهای ادیت پادکست در داخل سایت یوتیوب دارای ویدیو هستند و آموزش و بررسی‌شان موجود است.

 

یکی از کسانی که در زمینه تولید پادکست فعالیت دارد و با استفاده از نرم‌افزار GarageBand در مک اینتاش پادکست‌ها را تولید میکند میگوید: “هر چه بیشتر در مورد تولید و انتشار پادکست یاد میگیرم متوجه میشوم که GarageBand هم با من در حال توسعه و پیشرفت است. بسیاری از امکانات و قابلیت‌ها در این نرم‌افزار هست که من هنوز به آنها بر نخورده‌ام.

 

ویدیوهای آموزشی یوتیوب کمک میکند اما مطمئن شوید که دارید ویدیویی را تماشا میکنید که مربوط به ورژن نرم‌افزار شماست. با آپدیت شدن نرم‌افزارها، ویدیوهایی که مربوط به ورژن‌های قدیمی‌تر هستند منسوخ میشوند”

 

یک نفر دیگر که از نرم‌افزار Focusrite Scarlett 8i6 interface و Ableton Live Lite 10 استفاده میکند میگوید که: این نرم‌افزار هر آنچه من نیاز دارم را شامل ضبط صدای من و صداهای کامپیوتر به من میدهد در نتیجه کارمان بسیار راحت میشود اگر بخواهیم از طریق برنامه‌های ویدیو کنفرانس مانند Zoom, Microsoft Teams, Facebook Messenger و غیره با مردم به صورت ویدیو کنفرانس مصاحبه کنیم.

 

نیاز به یادگیری داشت اما بعد از چند ساعت راه افتادم. با هر ضبط صدایی که برای کارم یا برای پادکستم انجام دادم چیز جدیدی یاد گرفتم.”

 

پادکستت را منتشر کن

انتشار یک پادکست دو بخش است. اول شما برای قسمت‌های مختلف پادکست خود یک سایت برای آپلود نیاز دارید. دوم شما نیاز دارید که اجازه بدهید پادکست‌هایتان مثلا توسط Apple Podcast, Google Music, Stitcher, Spotify و غیره پیدا شوند. محلی که برای آپلود پادکستتان انتخاب کرده‌اید به شما لینک RSS میدهد. اساسا این لینک چیزی است که بقیه برای نمایش قسمت‌های مختلف پادکست شما به آن نیاز دارند. این لینک به صورت اتوماتیک قسمت‌های جدید را وقتی آپلودشان میکنید، اضافه میکند.

 

سرویس‌های میزبانی وب معروف برای آنکه بتوانید پادکستتان را با موفقیت منتشر کنید، تمامی ابزارهای لازم را در اختیارتان میگذارند. برخی از این امکانات در ارتقا و کسب درآمد از پادکستتان به شما کمک میکنند. بررسی دقیق سرویس‌های میزبانی و تحقیق در مورد آنها قبل از انتخابشان توصیه میشود.  لازم است امکانات و قابلیت‌های این سرویس‌ها را بدانید تا بتوانید سرویس دهنده‌ای را برگزینید که بیشتر برایتان مناسب است. لیست این سرویس‌دهنده‌ها به سرعت با اضافه شدن خدمات جدید، در حال تغییر هستند. برای پیدا کردن سایت‌های میزبانی پادکست، از گوگل استفاده کنید.

 

یکی از تولیدکنندگان پادکست به ما میگوید که از دو سایت SoundCloud و PodBean استفاده میکند. او همچنین دو سایت Buzzsprout و Anchor را برای کتابخانه‌های عالی‌شان توصیه میکند. یک نفر دیگر از SoundCloud استفاده میکند. این سایت یک ورژن رایگان دارد که فضایی محدود در اختیار شما میگذارد و همچنین دارای یک ورژن اشتراکی و پولی است که امکانات بیشتری را برایتان فراهم می‌نماید.

 

او میگوید اول باید میفهمیدم که پادکستم جواب میدهد و نمیخواستم قبل از اینکه از این بابت مطمئن شوم حالت پولی سایت را امتحان کنم. فضای ورژن رایگان این سایت برای 8 الی 10 قسمت از پادکست من کافی بود و همین مقدار هم برای من کفایت میکرد که بفهمم میتوانم وارد اشتراک پولی سایت شوم یا خیر.

یکی از تولیدکنندگان پادکست که از نرم‌افزار Anchor استفاده میکرد به ما گفت که این نرم‌افزار بطور رایگان فایل‌های پادکست شما را میپذیرد و اپلیکیشن مربوط به آن به شما اجازه ضبط و ویرایش و تولید پادکستتان را در موبایل و تبلت میدهد. علاوه بر میزبانی پادکست، این نرم‌افزار پادکست شما را در Spotify, Apple, Google و دیگر پخش‌کننده‌‌های معروف توزیع میکند.

 

چگونه یک پادکست درست کنیم؟ | How To Start a Podcast

 

مخاطبتان را زیاد کنید

پادکست شما ممکن است بسیار فوق‌العاده باشد اما این فوق‌العاده بودن خالی، هرگز برای موفقیت پادکست شما و شنیده شدن آن توسط مخاطب یا دنبال کردن شما و مشترک شدنشان پس از اینکه پادکستتان را میشنوند کافی نیست.

 

توصیه میشود که اگر میخواهید برای خود مخاطب بسازید، کار خود را بطور پیوسته ادامه بدهید. این فکر خوبی است که هر دفعه که میخواهید پادکستی را منتشر کنید، سه قسمت دیگر آماده شده داشته باشید. این به شما برای تولید قسمت‌های جدیدتان زمان میدهد. این کار به شما کمک میکند بتوانید نظم خود را در انتشار قسمت‌های مختلف پادکستتان حفظ کنید.

 

همچنین توصیه میشود که برای پشتیبانی از پادکستتان یک وبسایت یا حسابی در فضای مجازی داشته باشید. داخل پادکستتان درباره حساب‌های فضای مجازی خود به مخاطبانتان بگویید و از آن حساب‌ها هم استفاده کنید تا به دنبال‌کننده هایتان درباره پادکستتان بگویید. جذب دنبال‌کننده برای حساب‌های فضای‌مجازی‌ شما باعث زیاد شدن مخاطبان پادکستتان میشود و برعکس.

 

در انتشار پادکستتان هنگام پست کردن آن در سرویس‌دهنده‌هایی چون SoundCloud و Apple Podcasts زیرگروه‌هایی را انتخاب کنید. این کمک میکند پادکستتان راحت‌تر انتخاب شود. اسم پادکست و لوگوی پادکستتان نیز بسیار بسیار مهم است و هم اسم و هم لوگو هر دو باید متناسب و هماهنگ با موضوع و حال و هوای پادکست شما باشند تا مخاطبتان بتواند آنچه قرار است تجربه کند را حدس بزند.

 

دقیقا مثل جلد یک کتاب است که طرح و رنگ و لعابش آن کتاب را از بقیه متمایز میکند.

 

یک چیز دیگر  لذتش را ببرید

تولید پادکست، بسیار شخصی و سلیقه‌ای است. شما تصمیم میگیرید که پادکستتان درمورد چه چیزی باشد و چطور ارائه شود. بلند و کوتاه بودن پادکست به انتخاب خودتان است. شما میتوانید در پادکست خود از افکت‌های مختلف صدا، موسیقی‌ها و صداهای مختلف و تکنیک‌های گوناگون ویرایشی استفاده نمایید. شما میتوانید این کارها را کنید یا اینکه فقط پشت میکروفون حرف بزنید.

شما همیشه میتوانید روش کار خود و المان‌های مختلف در پادکستتان را تغییر دهید. تولید پادکست کاملا انعطاف‌پذیر است. پادکست‌ها بدون اینکه مخاطبشان را از دست بدهند میتوانند تغییر کنند مخاطبتان هم همراه با شما رشد میکند. بهترین پادکست پادکستی است که شما میخواهید تمامش را گوش بدهید.