تاریخچه برند جی بی ال

برند جی بی ال | JBL history

مقدمه

منبع اصلی

در سال 1981، جان ارگل، معاون وقت برنامه ریزی بازار JBL، زندگی نامه ای از James B. Lansing و تاریخچه شرکت JBL را تهیه کرد. این مستندات بر اساس اسناد تاریخی و از همه مهمتر مصاحبه با همکاران اصلی و اعضای خانواده لانسینگ بود.

تاریخچه برند جی بی ال | jbl history

توضیحات کلی

JBL یک شرکت آمریکایی است که تجهیزات صوتی پیشرفته از جمله اسپیکر و هدفون تولید می کند، دو بخش مستقل در شرکت وجود دارد: JBL Consumer تجهیزات صوتی را برای بازار خانگی مصرف کنندگان تولید می کند، در حالی که JBL Professional تجهیزات حرفه ای را برای استودیو، ضبط، صدای تورtour ، صدای portable (تولید و DJ) و بازارهای سینما تولید می کند.

JBL توسط James Bullough Lansing (1902–1949) تاسیس شد كه یك مهندس صوت و طراح اسپیکر آمریكایی بود و به دلیل ایجاد دو شركت صوتی كه با نام های Altec Lansing و JBL، مشهور است. نام تجاری JBL از حروف اولیه نام بنیانگذار آن گرفته شده است؛ James Bullough Lansing.

تاریخچه برند جی بی ال | jbl history

سال های اولیه زندگی

از سالهای اولیه زندگی جیمز بولوو لانسینگ اطلاعات زیادی در دست نیست و اطلاعات ارائه شده در اینجا از خاطرات شخصی که توسط بیل مارتین، یکی از سه برادر بازمانده در زمان این مصاحبه در سال 1981 به دست آمده است.جیم لانسینگ جیمز مارتینی، 14 ژانویه 1902، در گرینریج، شهرستان نیلوود، شهرستان ماکوپین ایلینوی، به عنوان نهمین فرزند از سیزده فرزند هنری مارتینی (متولد سنت لوئیس) و گریس اربس (متولد سنترال سیتی) به دنیا آمد. لنسینگ کلاس هشتم را از مدرسه لارنس در اسپرینگفیلد، ایالت آی ال سی فارغ التحصیل شد و در دبیرستان در اسپرینگ فیلد به ادامه تحصیل پرداخت.

در حدود دوازده سالگی او یک فرستنده رادیویی کوچک ساخت، که گفته می شود تا ایستگاه دریایی Great Lakes می رسید. در جوانی او در کالج تجارت در اسپرینگفیلد تحصیل کرد و مدتی به عنوان متخصص مکانیک اتومبیل کار کرد. در آن روزها تهیه قطعات یدکی به سختی کار آسانی نبود و لنسینگ مهارت های لازم برای ساخت قطعات را در در مکانیکی آموخت.

مادر لانسینگ در 1 نوامبر 1924 در 56 سالگی درگذشت و آن زمان لانسینگ تصمیم گرفت که به بهترین شکل ممکن زندگی خود را ادامه دهد. پس از این تصمیم او مستقیماً به سالت لیک سیتی رفت. گلنا پیترسون، همسر آینده او، از نحوه آشنایی خود با  با لانسینگ در سال 1925 می گوید هنگامی که او برای یک ایستگاه رادیویی در سالت لیک سیتی کار می کرد.

تاریخچه برند جی بی ال | jbl history

کارخانه لانسینگ

لانسینگ و دکر به عنوان شریک کاری در سال 1927 برای تأسیس شرکت تولیدی لانسینگ به لس آنجلس نقل مکان کردند. این شرکت بلندگوهای مخروطی 6 و 8 اینچی از دو طرح پویا و آرماتور برای مجموعه های رادیویی و کنسول ها تولید می کرد. قبل از تاسیس این شرکت، جیم به طور قانونی نام خود را به جیمز بولوو لانسینگ تغییر داد و شناسنامه جدید او به این نام صادر شد.

بیل مارتین، برادر کوچکتر او، برای پیوستن به کسب و کار جدید لانسینگ به کالیفرنیا رفت، و برادر دیگر آنها به نام جورج ، بعداً به آنها پیوست. این شرکت در روزهای اولیه به عنوان صنایع ساخت و ساز خانگی با اعضای خانواده  فعالیت میکرد، آنها عصرها در خانه مخروط و سیم پیچ صوتی پیچیده می ساختند و روز بعد آنها را در کارخانه مونتاژ می کردند.

در سال 1933 این شرکت دفتر مرکزی خود را در Avenue McKinley 6900 در جنوب لس آنجلس تاسیس کرد. در اواخر دهه 1920 موفقیت The Jazz Singer عصر صدا را برای تصاویر متحرک سینمایی و وسترن الکتریک، افتتاح کرد و بازوی تولید AT&T، به سرعت به نیروی اصلی در ساخت تجهیزات برای این صنعت نوپا تبدیل شد.منابع عظیم آزمایشگاههای بل مشکلات ضبط و تولید مواجه شدند و در نتیجه آنها توانستند فناوری را برای تولید در کوتاهترین زمان ممکن آماده کنند. Electric Research Products Incorporated (ERPI) به عنوان یک شرکت تولید کننده و توزیع کننده توسط وسترن الکتریک به طور خاص برای سرویس دهی به صنعت فیلم سازی تشکیل شد.

در سال 1938 مهندسان مستقل از شرکت وسترن الكتریك، شركتی جدید به نام Altec Service Corporation  وابسته به ترن الكتریك را تاسیس كردند. نام Altec از all technical گرفته شد. در سال 1939، کن دکر، شریک تجاری لانسینگ در یک سانحه سقوط هواپیما کشته شد. طبق گفته های آلوس وارد، رئیس سابق Altec Lansing Corporation، شرکت Altec Service شرکت تولیدی Lansing را در 4 دسامبر 1941 به مبلغ 50،000 دلار خریداری کرد و این شرکت به Altec Lansing Corporation تغییر نام داد. لانسینگ با شرکت جدید قرارداد 5 ساله امضا کرد و سمت معاون ریاست را به عهده گرفت.

 

تاریخچه برند جی بی ال | jbl history

 

Altec Lansing

با ثباتی که پس از ادغام شرکت ها بوجود آمده بود، لنسینگ سرانجام توانست  بدون نگرانی مالی کار خود را دنبال کند. در طی این سال ها وی بسیاری از فرآیندهای استاندارد در تولید بلندگو در سراسر جهان را ایجاد کرد، از جمله سیم پیچ سریع سیم پیچ های نواری روی سنبه های فلزی و دیافراگم های آلومینیوم هیدرولیک با فرکانس بالا.

در طی این سالها دو سیستم برجسته توسط لانسینگ طراحی شده، بلندگو کواکسیال مدل 604 و اولین سیستم صدای تئاتر Voice of the Theatre، A-4. پخش کننده رادیویی Art Crawford پیشنهاد داد که Altec Lansing یک بلندگوی کواکسیال دو طرفه طراحی کند که تجسم فناوری پیشرو شرکت است. چیزی که در نهایت به عنوان مدل 604 ظاهر شد. در سال 1944 معرفی شد و خیلی زود به عنوان یک مانیتور پخش مشهور شد و به یکی از موفق ترین مانتیورها در تاریخ ضبط تاریخ تبدیل شد.

هنگامی که لانسینگ شرکت خود را در سال 1941 به شرکت خدمات آلتک فروخت، با این تفاهم بود که کلیه نام های تجاری شرکت، ارزش برند و دارایی ها در مالکیت شرکت جدید باقی می ماند. او همچنین موافقت کرد که برای مدت 5 سال با Altec Lansing رقابت نکند. با اینکه در این دوره اختلافات مداومی با کارینگتون داشت، تا زمان انقضا  قرارداد در سال 1946 لنسینگ به این تفاهم پایبند بود. پس از این دوره لنسینگ به تنهایی کار خود را ادامه داد.

 

تاریخچه برند جی بی ال | jbl history

 

تاسیس JBL

شرکتی که در حال حاضر با نام JBL شناخته می شود ابتدا Lansing Sound ، Incorporated نامیده شد و از تاریخ 1 اکتبر 1946 آغاز به فعالیت کرد. در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 1950 ارزش نام لنسینگ به عنوان یک برند تجاری به سرعت در حال افزایش بود.

تا حدود سال 1955، جیمز بی. لانسینگ اسپیکرهایی با برند خود که به صورت برجسته روی محصولاتش بود فروخت. با توجه به رشد سریع شرکت در اواسط دهه 1950 مشخص شد که شرکت در حال تبدیل شدن به نیرویی بسیار قابل توجه در بازار است. در همین دوران تصمیم برای ایجاد نام جدید گرفته شد، نام JBL برای محصولات انتخاب شد. به تعبیری، آرم جدید نمایانگر صعود سریع ثروت و شهرت شرکت در اواخر دهه 1950 و دهه 1960 بود.

در طول دهه 1960 JBL به بازار استودیوی ضبط ورود کرد. ظهور موسیقی راک اند رول در دهه 1960 نیاز به مبدل های سنگین را نشان می داد که بتوانند از عهده فشاری که هنگام اجرای کنسرت های زنده به آنها تحمیل می شود، برآیند. لئو فندر Fender Guitar ، D130 را به عنوان درایور ایده آل برای سیستم های گیتار الکتریکی خود معرفی کرد و JBL نسخه تخصصی این درایور را برای شرکت Fender ارائه داد. به دنبال این JBL محصولات مختلف را برای گروه های دیگر موسیقی به بازار عرضه کرد. خط تولید JBL Professional که امروزه می شناسیم تحت مدیریت مشاور مشهور جورج آگوستگرگر در اواسط تا اواخر دهه شصت شکل گرفت.

در سال 1969 میلادی شرکت جرویس Jervis  که بعد ها به نام هارمن اینترنشنال Harman International  تغییر کرد، سهام جی بی ال را خرید و یک سال بعد اولین محصول خود که یک دستگاه ضبط کاست استریو با سیستم کاهش نویز Dolby B بود را با نام تجاری CAD5 تولید و روانه‌ی بازار کرد. با مدیریت هوشمندانه هارمن، این شرکت از فروش ناخالص نسبتاً متوسط حدود 8 میلیون دلار در سال 1969 به حدود 60 میلیون دلار در 1981 رسید. هم اکنون این شرکت با بیش از نیمی از تولیدات خود برای بازارهای صادراتی به عنوان تولید کننده پیشرو در زمینه اسپیکرهای برند در سراسر جهان به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

تاریخچه برند جی بی ال | jbl history

 

درباره لوگوی JBL

لوگو JBL از نوشته JBL و علامت تعجب تشکیل شده است. علامت تعجب توسط جروم گولد، افسانه ای در دنیای طراحی، شخصی که آرم پپسی را طراحی کرده، ایجاد شده است. وی لیست قابل توجهی از مشتریان از جمله Anheuser-Busch ، JBL ، Wedgwood و Company Ford Motor را در نامه درخشان خود دارد و طراحی و بسته بندی هوشمندانه و کاربردی را برای طیف وسیعی از برندهای خانگی ایجاد کرده است

آرم اصلی که توسط جروم گولد طراحی شد دارای یک طرح سیاه و سفید با حروف ملایم تر بود. این لوگو توسط آرنولد ولف، رئیس JBL دوباره طراحی شد. او نماد اصلی را با حروف جدید ادغام کرد و آنها را در یک جعبه قرار داد. آرم جدید سرشار از قدرت و به یاد ماندنی است.

شاید بعضی افراد در یادآوری نشان Bose یا حتی سونی مشکلی داشته باشند، می توانند آرم JBL را براحتی به خاطر بسپارند. آرنولد ولف همچنین رنگ بندی برند را تغییر داد. او از یک قرمز مایل به نارنجی برای پس زمینه و سفید را برای حروف و علامت تعجب انتخاب کرد و نام برند را به عنوان بدنه اصلی و علامت تعجب را بالای دم حرف “J” قرار داد و ارتفاع تمام حروف را متعادل کرد.

ترکیبی از رنگ جدید لوگو با حروف آن جلوه ای قدرتمند و با اعتماد به نفس ایجاد می کند. آرم JBL با علامت تعجب خاص خود نمونه ای از سبک بی انتها است. رنگ قرمز نماد انرژی صدا و علاقه به موسیقی است. در حالی که رنگ سفید باعث خلوص و حس کیفیت بالای همه محصولات این برند می شود.

 

تاریخچه برند جی بی ال | jbl history

 

جایگاه فعلی برند JBL

کمپانی جی بی ال به سرعت پیشرفت چشمگیری کرد و امروزه در تولید محصولات صوتی مختلفی مانند انواع اسپیکر های پرتابل، سینمای خانگی، ساندبار، هدفون، سیستم های صوتی حرفه‌ای و اجرای زنده (Pro Audio) فعالیت می کند.در سال 2016 کمپانی هارمن اینترنشنال سهام خود را با قیمت 8 میلیارد دلار به کمپانی بزرگ سامسونگ فروخته و تمامی زیر مجموعه های این شرکت به کمپانی SAMSUNG واگذار شد. اکنون برند JBL نیز یکی از زیر مجموعه های شرکت سامسونگ به شمار می رود.