JBL Live Free 2

هدفون‌های بی‌سیم واقعی بسیار سریع راه درازی را پیموده‌اند. اکنون، ویژگی‌هایی که فقط چند سال پیش باید برای آن‌ها بیش از ۲۵۰ دلار بپردازید، به هدفون‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌آیند JBL Live Free 2 یک نمونه عالی با نویز کنسلینگ فعال (ANC) و حالت صدای محیطی با قیمت 150 دلار است.

اگر با JBL آشنایی دارید، به احتمال زیاد به دلیل اسپیکرهای آن است، خواه از بلوتوث صحبت کنید یا اسپیکرهای بزرگتر و حرفه ای تر این شرکت اخیراً با هدفون های بی سیم واقعی خود (TWE) سری جدیدی را ایجاد کرده است و به نظر می رسد تمرکز بیشتری روی این دسته از محصولات دارد.

طراحی

ظاهر JBL Live Free 2 زیبا است. خیلی به خصوص چشم نواز نیست، اما به طور قابل توجهی ظاهری با کیفیت تر از  JBL Live Pro 2 دارد،

شکل، تا حدودی شبیه به لوبیا، در گوش ماندن آنها را نیز آسان می کند. این امر برداشت آنها از کیس را آسان می کند، که همیشه در مورد هدفون های دیگر صدق نمی کند. همچنین قرار دادن آن ها در گوش را به خوبی ساده می کند، که مفید است، زیرا تناسب خوب برای بهترین صدا و حذف نویز ضروری است.

JBL Live Free 2
بررسی هدفون JBL Live Free 2 12

در مورد تناسب، JBL Live Free 2 شامل سه مجموعه از ایرتیپ گوش است: کوچک، متوسط و بزرگ. ایرتیپ های کوچک و بزرگ در یک جعبه مقوایی کوچک عرضه می شوند، در حالی که ایرتیپ های متوسط از قبل روی هدفون های بیرون از جعبه نصب شده اند.

هدفون JBL Live Free 2 دارای رتبه IPX5 است. این بدان معنا نیست که می توانید آنها را در سینک بشویید، اما به این معنی است که آنها برای مقابله با عرق در باشگاه به خوبی مجهز هستند.

باتری

عمر باتری مشابه دیگر هدفون‌های بی‌سیم واقعی است و JBL ادعا می‌کند حداکثر زمان پخش هفت ساعت با نویز کنسلینگ فعال (ANC) خاموش است. با فعال کردن نویز کنسلینگ تطبیقی، زمان پخش به پنج ساعت کاهش می یابد.

کیس شارژ این ظرفیت را 28 ساعت افزایش می دهد. این بدان معناست که اگر با صدای متوسط و بدون نویز کنسلینگ گوش دهید، از نظر تئوری می توانید با یک بار شارژ تا 35 ساعت زمان پخش را دریافت کنید.

این امر به ویژه ساده است زیرا کیس مجهز به درگاه USB-C برای شارژ سیمی است و دارای شارژ بی‌سیم Qi است. این کیس تقریباً شبیه ایرپادهای اپل (نه ایرپاد پرو) است، شارژ کامل حدود یک ساعت و نیم طول می کشد.

هدفون JBL Live Free 2
بررسی هدفون JBL Live Free 2 13

نظارت بر عمر باتری در JBL Live Free 2 ساده تر از برخی هدفون های دیگر است، زیرا دارای یک LED سه بخشی روی کیس است که عمر باتری کیس را نشان می دهد. چراغ های LED روی هدفون ها وضعیت شارژ و اتصال را نشان می دهد.

هدفون JBL Live Free 2 دارای تشخیص خودکار گوش است که با برداشتن یک هدفون پخش آن متوقف می شود. این باید به جلوگیری از تخلیه بی مورد عمر باتری کمک کند.

 

نرم افزار

یک ویژگی ورزشی JBL Live Free 2 وجود دارد که مخصوصاً در هدفون های این رنج قیمت رایج نبوده است: بلوتوث چند نقطه ای. این ویژگی به شما امکان می‌دهد به طور هم‌زمان به دو دستگاه متصل شوید، به‌عنوان مثال، گوشی‌های هدفون به طور خودکار بین تماس‌های تلفن و موسیقی رایانه شخصی‌تان جابه‌جا می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های مفیدتر، تست تناسب است که به شما امکان می‌دهد مطمئن شوید که گوشی‌های هدفون را برای بهترین نویز کنسلینگ به درستی جا کرده‌اید.

JBL Live Free 2
بررسی هدفون JBL Live Free 2 14

این نرم افزار همچنین دارای یک اکولایزر است. چند پیش تنظیم EQ وجود دارد (در ادامه بیشتر در مورد آنها توضیح خواهیم داد)، اما شما همچنین می توانید یک منحنی EQ سفارشی تنظیم کنید. با استفاده از این نرم افزار، می‌توانید بین نویز کنسلینگ تطبیقی و چیزی که JBL آن را حالت صدای محیطی می‌نامد، که به عنوان حالت شفافیت نیز شناخته می‌شود، سوئیچ کنید.

در حالی که می‌توانید از نرم افزار برای جابه‌جایی بین این حالت‌ها استفاده کنید، در عوض می‌توانید کنترل‌های روی دستگاه را انتخاب کنید. برای جابه‌جایی بین نویز کنسلینگ و حالت صدای محیطی که مطمئناً راحت است، یک ضربه روی هدفون سمت چپ کافی است.

تنها با یک ضربه روی هدفون سمت راست، پخش را متوقف می‌کند و از سر می‌گیرد، در حالی که یک ضربه دوبار به تماس‌ها پاسخ داده و پایان می‌دهد. سایر کنترل ها به همان اندازه ساده هستند و می توانید برخی از آنها را از طریق نرم افزار شخصی سازی کنید.

 

کیفیت صدا

صدای کلی جایی است که انتخاب های مشکوک شروع می شوند. برای مثال، تنها کدک‌های بلوتوثی که JBL در Live Free 2 پشتیبانی می‌کند، کدک‌های استاندارد SBC و AAC هستند. هیچ پشتیبانی از کدک های با کیفیت بالاتر مانند LDAC یا حتی aptX وجود ندارد.

AAC بد به نظر نمی رسد، و وقتی SBC به خوبی پیاده سازی شود، به خوبی کار میکند. خبر خوب این است که کیفیت صدای بلوتوث در اینجا خوب است. نقطه ضعف این است که بدون aptX، شما با تاخیر قابل توجهی روبرIntroducing JBL Live Free2 3و هستید، که باعث می شود این موارد برای تماشای ویدیوها مناسب نباشد.

کیفیت صدا در JBL Live Free 2 خوب به نظر میرسد. شما متوانید از تنظیمات شخصی سازی صدا در نرم افزار استفاده کنید. اما اگر نیاز ندارید حالت EQ را به طور کامل خاموش کنید.. یک نوار برای غیرفعال کردن کامل آن وجود دارد و در بیشتر موارد، این بهترین صدا در گوش من بود.

 

تماس و نویز کنسلینگ

اگر بخواهم ناحیه ای را انتخاب کنم که هدفون های Live Free 2 از کمپانی JBL در آن بیشترین درخشش را داشته باشند، آن نویز کنسلینگ است. به نظر می رسد نویز کنسلینگ به طور قابل توجهی از اکثر هدفون هایی که در این محدوده قیمت شنیده اید بهتر است.

حتی با سرعت 10 مایل در ساعت باد، صدای باد را نمی شنوید. این حتی زمانی که از حالت ANC به حالت صدای محیطی تغییر میدهید مشکلی ایجاد نمیکند.

حالت صدای محیط به خوبی اجرا شده است، اگرچه هنوز چیزی در این محدوده قیمتی که با حالت شفافیت Apple AirPods مطابقت داشته باشد نشنیده ایم. یکی از ویژگی های جالب این هدفون ها این است که وقتی یک هدفون را بیرون می آورید، دیگری به طور خودکار به این حالت تغییر می کند و به شما امکان می دهد صدای اطراف خود را راحت تر بشنوید.

JBL Live Free 2
بررسی هدفون JBL Live Free 2 15

از طرف دیگر حالت TalkThru گیج کننده است. هدف این کار این است که شنیدن صحبت های مردم با شما را آسان تر کند، اما موسیقی شما را ادامه می دهد. در عمل، درگیر کردن این حالت صدای موسیقی شما را به قدری پایین می آورد که تقریباً قابل شنیدن نیست.

می توانید حالت TalkThru را با دو بار ضربه زدن روی گوشی سمت چپ فعال کنید، که می تواند مفید باشد. از طرف دیگر، یک ضربه در سمت راست پخش را متوقف می کند، در حالی که در سمت چپ حالت صدای محیط را فعال می کند. کیفیت تماس عالی است و میکروفون‌ها به خوبی کار می‌کنند تا نویز پس‌زمینه را مسدود کند. شاید بهتر باشد اگر بتواند از کدک پیشرفته تری استفاده کند، اما با این وجود، تماس ها به خوبی کار می کنند.