اسپیکر هوشمند (Smart Speaker) یا بلوتوثی (Bluetooth Speaker) ؟

شاید انتخاب سختی باشد که بین اسپیکر هوشمند یا اسپیکر بلوتوثی یکی را انتخاب کنیم. با گذشت پنج سال پس از عرضه اسپیکر هوشمند و یک دهه پس از رونمایی اسپیکر بلوتوثی، بسیاری هنوز مطمئن نیستند که تفاوت بین آنها چیست یا چرا هر یک از آنها را می­خواهند. اما کدام اسپیکر را باید انتخاب کنیم ؟  هر دو مزایا و معایبی دارند که به بررسی آنها در این مقاله میپردازیم. انتخاب درست بستگی به این دارد که شما چه چیزی را مدنظر دارید و از یک اسپیکر چه چیزهایی میخواهید ؟

 

اسپیکر هوشمند (Smart Speaker) یا بلوتوثی (Bluetooth Speaker) ؟

 

تفاوت بین اسپیکر بلوتوث و اسپیکر هوشمند چیست ؟

یک اسپیکر بلوتوث، مانند JBL Charge 5، به راحتی هر صدایی را که از تلفن، تبلت، کامپیوتر یا سایر دستگاههای صوتی قابل حمل شما می‌آید، پخش میکند. به عنوان مثال، زمانی که تلفن خود را با اسپیکر بلوتوث جفت (Pair) میکنید، هر چه را که در تلفن و در هر برنامه‌ای، پخش میکنید، به جای آن از اسپیکر می‌آید و هیچ برنامه اضافی مورد نیاز نیست.

اساسا، اسپیکر مانند بخشی از تلفن شما کار میکند و هر صدایی را که موبایل شما تولید میکند، مانند آهنگهای زنگ و اعلانها را میتواند پخش کند. بیشتر اسپیکرهای بلوتوثی کوچک، قابل حمل هستند و دارای باتری­‌ داخلی، اما مدلهای بزرگتر و با صدای بلندتر نیز موجود هستند که از باتری داخلی پشتیبانی میکنند. بسیاری از آنها یک میکروفون دارند تا بتوانند به عنوان یک اسپیکرفون نیز عمل کنند.

 

اسپیکر هوشمند یا اسپیکر بلوتوثی

 

اسپیکر هوشمند مجهز به میکروفون، مانند JBL Authentics 200 ، دارای یک چیپ (تراشه) داخلی و متصل به اینترنت است، بنابراین نیازی به کمک سایر دستگاه‌های صوتی ندارند؛ یعنی شما مجبور نیستید آن را با یک منبع خارجی مانند گوشی موبایل جفت کنید (اگرچه اسپیکرهای هوشمند نیاز به تنظیم از طریق اپلیکیشن دارند)، اما همچنان باید آن را به شبکه Wi-Fi خانگی خود اضافه کنید تا بتواند منابع صوتی را برای شما پیدا کند.

اسپیکر هوشمند مطابق با خواسته و فرمان صوتی شما میتواند به پخش موسیقی، رادیو اینترنتی، پادکست‌ها و دیگر منابع خبری و اطلاعاتی دسترسی داشته باشد. همچنین میتواند دستورات شما را به دستگاه های خانگی هوشمند مانند چراغها، دوشاخه‌های هوشمند، ترموستات‌ها و قفل‌ها منتقل کند. بسیاری از اسپیکرهای هوشمند از بلوتوث پشتیبانی میکنند، اما تعداد کمی از باتری داخلی استفاده میکنند.

 

اسپیکر هوشمند یا اسپیکر بلوتوثی

 

چرا یک اسپیکر بلوتوثی مورد نیاز است ؟

شما به اسپیکری قابل حمل برای رفتن به پارک، ساحل، سفر، پیاده‌روی یا حتی رفتن به حیاط خلوت نیاز دارید. می‌توانید تعداد زیادی اسپیکر بلوتوثی قابل حمل را پیدا کنید، اما تعداد اسپیکرهای هوشمند قابل حمل کمتر است. این به این دلیل است که وقتی خارج از منزل هستید، اتصال به شبکه Wi-Fi دشوار است.

اگر شما به پخش موسیقی علاقه دارید، با یک اسپیکر بلوتوثی، فقط کافیست موسیقی مورد نظر خود را از دستگاه صوتی خود انتخاب کرده و دکمه پخش را فشار دهید. دستورالعمل مورد نیاز برای یک فرمان صوتی که یک اسپیکر هوشمند را وادار می‌کند تا قطعه موسیقی را که می‌خواهید پخش کند، می‌تواند پیچیده باشد. یا اگر شما به پادکست علاقه دارید، دسترسی و مدیریت آنها از طریق دستورات صوتی دشوار است.

با تمام این تفاسیر انتخاب یک اسپیکر با کیفیت قابل حمل بلوتوثی می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد چرا که شما هر جایی می‌توانید از آن استفاده کنید. انتخاب یک اسپیکر بلوتوثی با کیفیت و دوام بالا، می‌تواند تجربه‌ی شما را از شنیدن موسیقی در محیط‌های مختلف بهبود بخشد، و امکان پخش صوتی با کیفیت بالا در هر مکانی را برای شما فراهم کند، بدون نیاز به اتصال Wi-Fi یا پیچیدگی‌های فنی.

 

 اسپیکر هوشمند یا اسپیکر بلوتوثی | چرا یک اسپیکر بلوتوثی

 

چرا یک اسپیکر هوشمند مورد نیاز است ؟

اگر شما به رادیو اینترنتی گوش می‌دهید، هیچ راه ساده‌تری برای پخش ایستگاه مورد علاقه‌تان وجود ندارد مگر اینکه اسپیکر هوشمند داشته باشید. اگرچه راه‌اندازی دستگاه‌های خانگی هوشمند شاید کمی پیچیده باشد، اما گفتن جمله‌ای مانند “هی گوگل، چراغ پذیرایی را خاموش کن” عالی است به جای اینکه مجبور باشید تلفن خود را بیرون بیاورید، برنامه‌ای را باز کنید یا برای تنظیم دستگاه از روی صندلی خود بلند شوید.

اسپیکرهای هوشمند با دستورات صوتی ساده می‌توانند زمان و پیش‌بینی آب و هوا را به شما بگویند، یا به شما بگویند که هر گرم چند قاشق غذاخوری می‌شود، یک تایمر یا زنگ هشدار تنظیم کنند، و بسیاری از موارد دیگر. درست است که این اسپیکرها قابلیت‌های زیادی به شما ارائه می‌دهند، اما این نکته را مد نظر داشته باشید که برای استفاده بیشتر از این قابلیت‌ها نیازمند یک خانه هوشمند هستید.

استفاده از فناوری خانه‌های هوشمند می‌تواند به زندگی روزمره شما سهولت بیشتری بخشد، از جمله کنترل از راه دور دستگاه‌ها و مدیریت بهتر امور خانه. این سیستم‌ها به شما امکان می‌دهند تا با صرفه‌جویی در وقت و انرژی، راحتی و امنیت بیشتری را تجربه کنید.

 

اسپیکر هوشمند یا اسپیکر بلوتوثی | چرا یک اسپیکر هوشمند

 

کلام آخر

اسپیکرهای بلوتوثی گزینه‌های عالی برای کسانی هستند که به دنبال قابلیت حمل، راحتی در استفاده و اتصال آسان به دستگاه‌های مختلف صوتی هستند. این اسپیکرها به‌ویژه برای موقعیت‌هایی مانند مهمانی‌ها در فضای باز، سفر، ورزش و فعالیت‌های خارج از خانه ایده‌آل هستند و نیازی به اینترنت ندارند. اگرچه ممکن است برخی از قابلیت‌های پیشرفته‌ی اسپیکرهای هوشمند را نداشته باشند، اما در عوض، سادگی، قابلیت حمل و عملکرد مستقل از شبکه Wi-Fi آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای استفاده روزمره تبدیل میکند. از نظر قیمت نیز میشه گقت کمتر از مدل های هوشمند است.