سطوح صدا

قدرت در مقابل شدت , در مقابل فشار

اشتباه گرفتن سطح فشار صدا، سطح شدت صدا و سطح قدرت صدا با یکدیگر بسیار رایج است. برای درک تفاوت نیاز است با خصوصیات فنی آن ها به خصوص در اسپیکر و هدفون‌ها  آشنا شوید تا بتوانید ارتباط بهتری را برقرار کنید.در این مقاله برای درک بهتر به تفاوت های  سطح قدرت ،شدت و  فشار صدا میپردازیم..

سطح قدرت صدا: از مجموع انرژی صوتی (اکوستیک) توسط  منبع صدا ایجاد میشود

سطح شدت صدا: مقدارو میزان انرژی صوتی (اکوستیک) که  که در منطقه ی مشخص از فضا عبور میکند تشکیل میشود

سطح فشار صدا:  مقدار نیرو در در هر نقطه مشخص از فضا  تشکیل میشود

سطح قدرت صدا در مقابل ,سطح شدت در مقابل, سطح فشار

قدرت، شدت و سطح فشار صدا همگی از نشانه های صدا هستند و اگرچه با یکدیگر تفاوت دارند اما به هم مرتبط می شوند. سطح قدرت صدا کل انرژی آکوستیک است که توسط یک منبع صوتی ایجاد می شود و سطح شدت صدا مقدار انرژی آکوستیک است که در یک نقطه مشخص ازفضا  تولید میشود وجریان می یابد و سطح فشار صدا مقدار نیرو در یک نقطه مشخص از فضا است.

به تازگی با یک دوست که استاد آکوستیک در دانشگاه است آشنا شدم که برای درک بهتر تفاوت بین سطوح مختلف صدا بسیار کمک کرد امیدوارم این مطالب برای در ک بهترسطوح مختلف صدا به شما کمک کند.

کمک بصری  برای درک بهتر صدا  (آموزش)

یک بادکنک را با  پوشش عسلی تصور کنید. میزان صدا سطح فشار و سطح شدت صدا می تواند با ویژگی های های بادکنک و عسل در هنگام باد کردن  در ارتباط باشد.

قدرت در مقابل شدت , در مقابل فشار |Sound Levels

سطح قدرت صدا

با باد کردن بادکنک، مقدار کل عسل ثابت میماند . این مقدار ثابت با بزرگتر شدن بادکنک با مفهوم سطح صدا مرتبط می باشد. یک منبع صوتی مقدار مشخصی از انرژی آکوستیک را تولید می کند به این مقدار انرژی مشخص وثابت سطح قدرت صدا گفته میشود. سطح قدرت ایجاد شده ، از فاصله گوش دادن جدا است. صرف نظر از اینکه تا چه اندازه ای صدا از منبع طی می کند،، قدرت ایجاد شده در منبع صدا یکسان است.

قدرت در مقابل شدت , در مقابل فشار | Sound Levels

سطح شدت صدا

اگر بادکنک بزرگتر شود در حالی که مقدار پوشش عسلی بادکنک ثابت است  با افزایش حجم بادکنک ،مقدار عسل کمتری در هر اینچ مربع بر روی بادکنک وجود خواهد داشت.این مقدار عسل در هر اینچ مربع،با شدت صدا در ارتباط است. شدت صدا ، نشان دهنده نیرو در یک نقطه از فضا است

همانطور که یک موج صوتی  خارج از منبع اصلی خود شروع به پخش شدن می کند کره ای از انرژی صوتی و یا آکوستیک  را تشکیل می دهد.  این کره با بیشتر شدن موج صدا  از منبع بزرگتر می شود و در عین حال به دلیل اینکه مقدار انرژی محدودی توسط منبع تولید میشود شدت صدا با بزرگتر شدن کره کاهش می یابدبا افزایش کره نیز این انرژی صوتی به صورت نازک تر پخش می شود.

قدرت در مقابل شدت , در مقابل فشار | Sound Levels

قانون مربع معکوس میگوید که کاهش شدت صدا متناسب با مربع معکوس فاصله از منبع صداست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قانون مربع معکوس، این مقاله دانشگاه صوتی را بخوانید.

سطح فشار صوت

با پخش عسل و نازک و نازک تر شدن آن روی سطح بادکنک، ضخامت پوشش عسلی کاهش می یابد. ضخامت پوشش عسلی در هر نقطه مشخص از بادکنک با سطح فشار صدای آن در ارتباط است . سطح فشار صدا نشان دهنده نیرو در یک نقطه از فضا است، مانند دیافراگم میکروفون یا پرده گوش:. در تولید صدا، اهمیت فشار صدا بسیار بیشتر از شدت صدا است، زیرا گوش ها و میکروفون های ما تغییرات فشار صدا را اندازه گیری می کنند.

نتیجه 

امیدوارم این نمونه برای تجسم تفاوت بین سطح قدرت صدا، سطح شدت صدا و سطح فشار صوت مفید واقع شده باشد. در تولید صدا، سطح فشار صدا بیشترین اهمیت را دارد، زیرا به نحوه شنیدن و اندازه گیری صدا با میکروفون مربوط می شود. اگر از این مقاله اطلاعات مفیدی کسب کرده اید، آن را با شخص دیگری که می شناسید و می خواهد تولید صوتی را بصورت آنلاین بیاموزد، به اشتراک بگذارید!