راهنمای خرید اسپیکر

امروزه خرید بهترین اسپیکر موجود در بازار برای هر فردی لازم و ضروری است، اما تعداد زیادی اسپیکر از انواع مختلف در بازار وجود دارد.  کدام یک برای نیازتان مناسب است؟ اسپیکرهای پرتابل، ضدآب یا گیمینگ و …؟

اسپیکرهای بلوتوثی یک گزینه عالی برای گردشگران ساحلی و دوچرخه سواران شهری هستند، در حالی که اسپیکرهای گیمینگ برای بازی های آنلاین مناسبند و جزو اسپیکرهای دسک تاپ بشمار می روند. در ادامه متن از سایت تهران اسپیکر، در راستای راهنمای خرید Buying guide نحوه عملکرد اسپیکرها، کاربرد و ویژگی های مهم مرتبط با انواع اسپیکر را بررسی می کنیم :

اسپیکرها چگونه کار می کنند؟

اسپیکرها به منظور ایجاد میدان مغناطیسی، انرژی الکتریکی را از باتری یا خروجی برق می گیرند. سیم پیچ صدای اسپیکر، به میدان مغناطیسی واکنش نشان می دهد و درایور/مخروط را به جلو و عقب حرکت می دهد. مخروط، هوا را در اطراف خود حرکت می دهد و امواج صوتی تولید می کند.

مخروط با حرکت سریع به جلو و عقب در فاصله ای کوتاه نت های بلندی ایجاد می کند. وقتی مخروط علاوه بر جلو و عقب رفتن، این کار را کندتر انجام می دهد، نت های عمیق تری ایجاد می کند. فرکانس امواج، تصور ما از گام صدا را تعیین می کند.

برای تجسم این موضوع، به پرتاب سنگ در حوضچه فکر کنید. یک سنگ بزرگ با ضربه ای شدید به آب برخورد می کند. انجام این کار امواج بزرگی ایجاد می کند که از هم دور هستند. برعکس، پس از انداختن یک سنگریزه به داخل حوضچه، صدای ضربه با فرکانس بالا را خواهید شنید.

امواج حاصل کوتاه تر می شوند و فاصله نزدیکی با هم دارند. امواج در آب دقیقاً به همان شیوه ای عمل می کنند که امواج صوتی در هوا حرکت می کنند. امواج بزرگ و آهسته نت های پایینی تولید می کنند. امواج کوتاه و سریع نت های بالایی تولید می کنند.

اکثر اسپیکرها شامل دو مخروط/درایور(ووفر و توییتر)، یک شبکه متقاطع و یک محفظه هستند. اسپیکرهای دو مخروطی بلندگوی دو طرفه نامیده می شوند. مخروط ها قطعات نازک قیفی شکل(معمولاً پلاستیکی) هستند. هر مخروط فرکانس هایی را که متناسب با اندازه خود است تولید می کند.

ووفر باس تولید می کند و توییتر فرکانس های بالا را منتشر می کند.  مید-رنج در جایی بین این دو قرار می گیرد و توسط شبکه متقاطع که فرکانس ها را بین مخروط ها تقسیم می کند، مشخص می شود.

در طراحی سه طرفه، یک درایور مید-رنج اختصاصی کار ووفر و توییتر را تقویت می کند. بلندگوهای 4 طرفه یک ساب ووفر را به ترکیب اضافه می کنند. چنین طرح هایی دارای مزایایی هستند، اما به کار گرفتن سه یا چهار درایور، یک کار دشوار و هزینه بر است.

نمودار مدار متقاطع بلندگو 4 جهته

شبکه متقاطع، سیگنال صوتی خروجی از دستگاه رسانه شما(ضبط، سی دی، جعبه پخش …) را تفسیر می کند و فرکانس های مختلف را به درایور مناسب ارسال می کند. یک شبکه متقاطع با طراحی خوب شامل یک فیلتر کم گذر(LPF) که از رسیدن ووفر به بالاترین حد خود جلوگیری می کند و یک فیلتر با گذر بالا(HPF)، که از نفوذ فرکانس های پایین به توییتر جلوگیری می کند، تشکیل شده است.

همه این اجزا که بخش های مهمی در طراحی اسپیکر هستند و تأثیر عمده ای روی صدای آن دارند، در محفظه اسپیکر قرار دارند. محفظه باید سفت و محکم و دارای قسمت داخلی مرطوب باشد، تا از طنین رنگ صدا جلوگیری شود.

محفظه های پلاستیکی ممکن است برای اسپیکرهای کامپیوتر خوب عمل کنند، اما برای سیستم های صوتی حرفه ای مناسب نیستند. محفظه ها معمولاً باید از چوب یا معمولاً از تخته فیبر با چگالی متوسط​(MDF) ساخته شوند.

طراحی محفظه معمولاً یکی از این دو نوع است: محفظه مهر و موم شده یا نوع “باس رفلکس” با دهانه یا “پورت” که برای ایجاد حفره رزونانس طولانی تر/عمیق تر برای تولید فرکانس های پایین استفاده می شود. هنگامی که ووفر حرکت می کند، هوا را به دو جهت جلو و عقب هل می دهد. در صورت عدم برخورد صحیح، صدای خروجی از فاز موج عقب، موج جلو را حذف می کند و در نتیجه بیس ضعیفی ایجاد می شود.

یک سیستم که به درستی طراحی شده است، باعث می شود که دو موج به جای لغو شدن، به یکدیگر اضافه شوند، و در نتیجه بیس تقویت شده و کاهش نمی یابد. یک روش جایگزین و بسیار محبوب تقویت باس، “تعلیق صوتی” نامیده می شود. این طرح از یک جعبه مهر و موم شده استفاده می کند که در آن هوای محبوس مانند یک فنر عمل می کند.

مزیت این روش این است که یک جعبه کوچکتر می تواند باس بسیار عمیق تری تولید کند. معایب آن راندمان پایین تر است و در نتیجه نیاز به تقویت کننده قوی تری وجود دارد.

راهنمای جامع خرید اسپیکر | Speaker Buying Guide

 

انواع مختلف اسپیکرها

با وجود انواع مختلف اسپیکرها در بازار، تشخیص اینکه کدام یک مناسب نیازهای شما است، دشوار است. ابتدا به این فکر کنید که قصد دارید از اسپیکرها به چه هدفی استفاده کنید.

آیا در حال ساخت یک سینمای خانگی درجه یک هستید، به دنبال یک سیستم صوتی چند محیطه هستید یا رویای یک سیستم صوتی استریو حرفه ای را دارید؟ شاید شما می خواهید هنگام آشپزی به موسیقی گوش دهید یا برای شروع روز خود زیر دوش آهنگ های مورد علاقه خود را بخوانید.

هنگامی که دانستید که چگونه می خواهید از سیستم خود استفاده کنید، به محیطی که در آن می خواهید به موسیقی گوش دهید، فکر کنید. هر چه فضای شما بزرگتر باشد، سیستم شما نیز باید قدرتمندتر باشد. آیا می خواهید صدا را در یک آپارتمان استودیویی یا یک سینمای خانگی 1000 فوت مربعی پخش کنید؟

برای مورد اول ممکن است یک بلندگوی هوشمند کافی باشد.

برای مورد دوم، احتمالاً شما نیاز به تنظیم صدای فراگیر با قدرت بالای بیش از 5 اسپیکر و حداقل یک ساب ووفر دارید. اجازه دهید نگاهی به انواع مختلف بلندگوهای موجود در بازار بیاندازیم:

راهنمای جامع خرید اسپیکر | Speaker Buying Guide

 

اسپیکرهای برج/ ایستاده

همانطور که از نامشان پیداست، اسپیکرهای ایستاده معمولاً روی زمین قرار می گیرند و اغلب تحت عنوان اسپیکرهای برجی نامیده می شوند و بیشتر آن ها 90 تا 120 سانتی متر از سطح زمین ارتفاع دارند. اگرچه اندازه یک اسپیکر ارتباط کمی با کیفیت صدا دارد یا بهتر است بگوییم هیچ ارتباطی ندارد، اما اسپیکرهای بزرگ معمولاً صدای بلندتری دارند.

از آنجایی که ایجاد فرکانس های پایین با مخروط های بزرگتر آسان تر است، اسپیکرهای ایستاده نیز برای تولید بیس بیشتر، مجهزتر هستند.

با این حساب، اسپیکرهای برج برای فضاهای بزرگ مناسب ترین مدل هستند. یک جفت اسپیکر ایستاده استریو ممکن است تنها چیزی باشد که شما به آن نیاز دارید. اما آن ها معمولاً در سیستم های صوتی فراگیر استفاده می شوند و در اکثر موارد به عنوان اسپیکر جلوی چپ و راست عمل می کنند.

اسپیکرهای قفسه کتابی

اسپیکرهای قفسه کتابی، مخصوصاً برای فضاهای کوچکتر، جایگزینی عالی برای اسپیکرهای برجی هستند. آن ها به طور قابل توجهی کوچکتر هستند و معمولاً مجهز به توییتر و ووفر یا درایور مید-رنج هستند. با این حال، می توانید اسپیکرهای قفسه کتابی 3 طرفه که شامل هر یک از این درایورها است را نیز در بازار بیابید.

در حالی که این نوع اسپیکرها می توانند روی قفسه کتاب قرار گیرند، وقتی روی پایه اسپیکر قرار می گیرند، کیفیت صدای بالاتری را ارائه می دهند. پایه به صدا اجازه می دهد تا آزادتر خارج شود، در حالی که قفسه، قسمت زیادی از صدایی را که اسپیکر بیرون می دهد، جذب می کند.

مانند برج ها، یک جفت اسپیکر قفسه کتابی می تواند صدای استریو خوبی تولید کند. آن ها همچنین برای استفاده به همراه سیستم های صوتی فراگیر عالی هستند و می توانند به عنوان بلندگوی جلو یا عقب و یا هر دو عمل کنند. و در حالی که ابعاد آن ها پاسخ بیس شان را محدود می کند، جفت کردن آنها با ساب ووفر به شما این امکان را می دهد که از طیف گسترده ای از فرکانس های صوتی لذت ببرید.

اسپیکرهای فراگیر/ اسپیکرهای ماهواره ای

اسپیکرهای ماهواره ای طوری طراحی شده اند که در پشت یا کنار محوطه شنوایی شما قرار می گیرند. به عنوان پسر عموی کوچکتر بلندگوهای قفسه کتابی، آن ها معمولاً دارای دو مخروط، یک توییتر و درایور یا ووفر مید-رنج هستند.

اگرچه می توان از آن ها به عنوان یک جفت اسپیکر استریو استفاده کرد، اما به طور کلی به جای اینکه به عنوان اسپیکر اصلی استفاده شوند، بیشتر به عنوان مکمل اسپیکرهای دیگر استفاده می شوند.

برای جلوگیری از استفاده از کابل در منطقه شنوایی، اسپیکرهای ماهواره ای اغلب بر روی دیوار یا سقف نصب می شوند. اسپیکرهای ماهواره ای بی سیم گزینه دیگری است که می توانید خریداری کنید. فقط به یاد داشته باشید که این مدل ها هنوز هم به سیم برق نیاز دارند.

اسپیکرهای کانال مرکزی

اسپیکرهای کانال مرکزی بخشی جدایی ناپذیر از همه مجموعه های صدای فراگیر هستند. آن ها بین بلندگوهای چپ و راست جلو قرار می گیرند. و وقتی در سینمای خانگی استفاده می شوند، معمولاً درست زیر صفحه نمایش جای می گیرند.

با توجه به اینکه آن ها در مرکز قرار دارند، در نتیجه در تولید فرکانس های میان رده تخصص خاصی دارند. هنگام تماشای فیلم و نمایش، اسپیکر کانال مرکزی مسئول خروج صدای گفتگوها است.

ساب ووفرها

برای لذت بردن از نت های باس عمیق و غنی، وجود یک ساب ووفر ضروری است. امروزه اکثر ساب ووفرها “تقویت شده” می باشند، به این معنی که آن ها شامل یک تقویت کننده داخلی و یک شبکه متقاطع هستند که به شما امکان می دهد تا پاسخ فرکانسی بالای ساب را تنظیم کنید تا با اسپیکرهای اصلی به طور موثری ترکیب شود.

عملکرد ساب ووفر به شدت تحت تأثیر محل قرارگیری می باشد. برخی از مکان ها به طور کامل بیس را حذف می کنند. بنابراین برای بهره وری بیشتر، جایی که ساب ووفر را قرار می دهید و جایی که می نشینید بسیار مهم است.

ساندبارها

ساندبارها ساده ترین راه برای بهبود کیفیت صدای تلویزیون شما هستند. نصب آن ها اغلب به سادگی اتصال سیم برق به پریز دیواری یا محافظ برق و سپس اتصال کابل HDMI یا صدا به تلویزیون است.

اسپیکرهای داخلی

اسپیکرهای داخلی به شما این امکان را می دهند که از صدای با کیفیت بالا و بدون به هم ریختگی در فضای خود لذت ببرید. در حالی که اکثر اسپیکرها در محفظه های مخصوص اسپیکر تعبیه شده‎اند که می توانند روی پایه، قفسه یا هر سطح سخت دیگری قرار بگیرند، اما اسپیکرهای داخلی در سقف یا دیوار پنهان شده اند.

این بلندگوها دارای پنل جلویی یا گریل هستند، اما محفظه کاملی ندارند، زیرا دیوار یا سقف به عنوان یک محفظه عمل می کند. در نتیجه، خود اسپیکر اغلب ارزانتر از اسپیکر قفسه کتابی یا اسپیکر ماهواره ای است. اما هزینه همراه با نصب آن ها به صورت حرفه ای به احتمال زیاد حداقل به اندازه قیمت سایر اسپیکرها گران خواهد بود.

اسپیکرهای داخل دیواری

اسپیکرهای داخل دیواری به زیبایی تمام به عنوان اسپیکرهای فراگیر عقب عمل می کنند و به شما این امکان را می دهند که بدون اینکه نگران سیم اسپیکرها یا سیم های برق در سراسر منطقه شنوایی خود باشید، از تجربه ای همه جانبه لذت ببرید.

مانند اسپیکرهای قفسه کتابی، آن ها معمولاً دارای توییتر و ووفر هستند. همچنین استفاده از اسپیکرهای داخل دیواری به عنوان یک جفت اسپیکر استریو در مکان های غیراصلی مانند آشپزخانه یا اتاق خواب معمول است.

اسپیکرهای داخل سقفی

طراحی اسپیکرهای سقفی شبیه به مدل های داخل دیواری که دارای ووفر و توییتر هستند، می باشد. از آنجا که آن ها باید در بالای منطقه شنوایی نصب شوند، به اندازه اسپیکرهای فراگیر موثر نیستند. با این حال، آن ها برای پخش فرمت های صوتی مبتنی بر شی مانند Dolby Atmos و DTS: X که برای عمیق ترین تجربه شنوایی موجود، بعد عمودی را به صدای فراگیر اضافه می کنند، عالی هستند.

بلندگوهای سقفی نیز برای تنظیمات صوتی چند اتاقه یک انتخاب عالی هستند و به شما این امکان را می دهند تا در حالی که هنوز از آهنگ های خود در خارج از منطقه اصلی شنوایی لذت می برید، منبع صدا را پنهان کنید.

اسپیکرهای فضای باز

لازم نیست موسیقی به دیوارهای خانه شما محدود شود. اسپیکرهای فضای باز طوری طراحی شده اند که در برابر عناصر طبیعی مقاوم هستند و به شما این امکان را می دهند که از صدای هنرمندان مورد علاقه خود در حین کار با کباب پز، استراحت در حیاط یا انجام کارها در فضای باز لذت ببرید.

برخی از این اسپیکرها ظاهری شبیه به اسپیکر ماهواره ای یا قفسه کتابی دارند و معمولاً در کنار خانه قرار می گیرند. برخی دیگر نیز دارای نمای ساده ای بوده و طوری طراحی شده اند که شبیه سنگ ها یا تزئینات چمن کاری محیط باز باشند.

اسپیکرهای هوشمند

اسپیکرهای هوشمند راهی ساده برای آوردن صدایی با کیفیت به هر اتاقی از خانه است. نصب به سادگی اتصال آن ها به پریز برق و یا اتصال آن ها به شبکه خانگی است. پس از اتصال، می توانید آن ها را از طریق برنامه تلفن همراه خود کنترل کنید یا از دستورات صوتی برای پخش موسیقی از بهترین سرویس های پخش جریانی استفاده کنید.

بسیاری از اسپیکرهای هوشمند، از جمله مدل Sonos ، برای اجرای سیستم های صوتی چند اتاقه مناسب هستند. آن ها به شما این امکان را می دهند تا پخش موسیقی را در چندین اسپیکر در سراسر خانه از طریق برنامه تلفن هوشمند یا کنترل های صوتی خود انجام دهید.

اگر یک گیرنده سازگار یا دستگاهی مانند Sonos Port در اتاق سرگرمی خود دارید، می توانید پخش را از هر دستگاهی که به گیرنده شما متصل است، همگام سازی کنید تا در حین مراجعه به آشپزخانه برای خوردن میان وعده هنوز هم در جریان موسیقی باشید.

اسپیکرهای پرتابل

برای شنیدن صدای با کیفیت در خارج از خانه، اسپیکر پرتابل بلوتوثی راه حلی مناسب است. این دستگاه ها می توانند به اندازه ای کوچک باشند تا در جیب شما قرار بگیرند یا به اندازه بوم باکس های دهه 80 باشند. اگر دوست دارید وقت خود را در ساحل یا روی آب بگذرانید، به دنبال یک مدل ضد آب باشید تا مطمئن شوید در برابر هر چیزی که پیش می آید دوام می آورد.

امروزه اسپیکرهای بلوتوثی با استقبال زیادی مواجه بوده اند و در ادامه متن به بررسی بیشتر آن ها خواهیم پرداخت.

اما در حال حاضر به نکاتی در مورد انتخاب بلندگویی با کیفیت می پردازیم:

انتخاب اسپیکرهای با کیفیت

بهترین اسپیکرها صدا را دقیقاً همانطور که ضبط شده است، پخش می کنند. متأسفانه، یک ویژگی ساده و همه جانبه وجود ندارد که بتوانید برای تعیین کیفیت اسپیکرها به آن توجه کنید. و از آنجا که کیفیت صدا می تواند جنبه ذهنی داشته باشد، اسپیکرهایی که برای یک سری از گوش ها بی عیب و نقص به نظر می رسند، ممکن است برای گوش های دیگر تیز به نظر برسند.

در حالت ایده آل، شما باید قبل از خرید اسپیکر به صدای آن گوش دهید. با این وجود، می توانید به مشخصات زیر توجه کنید تا تصور نسبتاً خوبی از کیفیت اسپیکر به دست آورید.

حدود قیمت اسپیکرها

هنگام انتخاب سیستم صوتی، تعیین بودجه برای اسپیکرها، تقویت کننده، سیم کشی و احتمالاً نصب آن ها بسیار مهم است. محدوده قیمت اسپیکرها به خودی خود فوق العاده گسترده است. باید بین بیشترین و به معنای شخصی تر، بهترین چیزی که می توانید با پول خود بدست آورید تمایز قائل شوید.

اینجاست که ما وارد عمل می شویم. مطمئناً بزرگترین تصمیم در شروع خرید اسپیکر، به میزان هزینه قابل پرداخت شما مربوط می شود. در اینجا نکات واضح و چند نکته نه چندان بدیهی را به شما یادآوری می کنیم:

به عنوان مثال، اگر بودجه خود را قبل از دیدن آنچه در بازار موجود است تعیین کنید، جستجوی خود را بسیار محدود می کنید . شما همچنین باید به این فکر کنید که باید این بودجه را صرف چه چیزی کنید. در حالی که صرفه جویی و احتیاط همه خوب هستند، اما باید درجه ای از آینده نگری را نیز در نظر گرفت. به عنوان مثال، اگر قصد دارید سایر اجزای سیستم خود را ارتقا دهید، ممکن است مجبور باشید در بودجه خود تجدید نظر کنید.

با کمی آینده نگری، صرف مبلغ اضافی، می تواند در طولانی مدت در هزینه شما صرفه جویی کند.

پاسخ فرکانسی

محدوده پاسخ فرکانسی یک اسپیکر، اندازه گیری میزان گسترده ای از صداها است که می تواند بازتولید کند. گوش انسان قادر به شنیدن صداهایی از 20 تا 20000 هرتز است. هرچه عدد کمتر باشد، تن کمتر است و برعکس.

اکثر بلندگوها قادر به پاسخگویی از حدود 45 تا 20000 هرتز هستند. اما اینکه یک اسپیکر می تواند محدوده خاصی را پوشش دهد به این معنی نیست که برای هر فرکانس، صدای با کیفیتی را ارائه می دهد.

تنوع صدای خروجی اسپیکر می تواند سنجش مفیدی برای عملکرد آن باشد. این مشخصات تحت عنوان “+/- x dB” بیان شده است. هرچه واریانس محدودتر باشد، پاسخ اسپیکر مسطح تر یا دقیق تر است. واریانس های معمولی از +/- .5 دسی بل تا +/- 3 دسی بل متغیر است.

حساسیت

حساسیت یک اسپیکر معیاری برای کارآیی آن است. بلندگوهای بسیار حساس با ولتاژ معین حجم صدای بیشتری را تولید می کنند. این به شما این ایده را می دهد که چه تقویت کننده ای برای درایورهای اسپیکرها نیاز دارید. این اندازه گیری به صورت تعداد معین دسی بل در هر ورودی 2.83 ولت بیان می شود. به عنوان مثال: “88 دسی بل/2.83 ولت.”

انتقال قدرت

انتقال قدرت به شما می گوید که اسپیکرها تحمل حداکثر چه قدرتی را دارند. اگر یک اسپیکر “حداکثر 100 وات” رتبه بندی شده است، اگر یک تقویت کننده 200 واتی در هر کانال را انتخاب کنید، دیگر نگرانی نخواهید داشت.

زیرا به احتمال زیاد هرگز این حجم از قدرت از اسپیکر خارج نخواهد شد. در واقع، چیزی که معمولاً به اسپیکر آسیب می رساند، استفاده از تقویت کننده بسیار کوچک و هدایت آن به سطح “برش” (اعوجاج) است.

هارمونیک های سطح بالا در اعوجاج باعث آسیب می شوند. یک کلمه دیگر در مورد قدرت: اگر اسپیکرهای شما به درایور نیاز دارند، برای پشتیبانی از آن ها باید از تقویت کننده قدرتمند و مناسب استفاده کنید.

امپدانس

امپدانس اسپیکر به مقاومتی گفته می شود که تقویت کننده هنگام درایو یک اسپیکر معین با آن روبرو می شود. امروزه بیشتر اسپیکرها در میزان 8 اهم رتبه بندی می شوند. با این حال، امپدانس یک اسپیکر با فرکانس آن متفاوت است. تقویت کننده های حالت جامد مدرن می توانند به طور موثری، اسپیکرها را درایو کنند.

با این حال، به دلایل بسیار پیچیده ای که نمی توان در اینجا توضیح داد، حتی اگر اکثر تقویت کننده ها به راحتی بار 6 اهم را تحمل می کنند، باز هم به دنبال بلندگوهایی با امپدانس “اسمی” 8 اهم باشید.

صحنه پردازی صدا

نکته مهم دیگر ایمیجینگ استریو یا “صداگذاری” است. اسپیکرهایی با صداگذاری عالی به شما این امکان را می دهند که “مکان” صداهای مختلف را به گونه ای که گویی گروه در مقابل شما اجرا می کند، بشنوید. شاید خواننده در جلو و مرکز باشد و گیتاریست و نوازنده کیبورد از هر دو طرف در حال نواختن باشند.

متأسفانه، مشخصات اسپیکر چیزی در مورد صداگذاری آن به شما نمی گوید. اما اگر در مورد یک مدل خاص سوالی دارید، می توانید بررسی های تکمیلی را مطالعه کنید. برای درک توانایی صداگذاری یک اسپیکر، مهم است که مستقیماً در مکانی بین اسپیکرها بنشینید.

گوش انسان به نشانه های تصحیح فضایی به شکل بازتاب های ظریف از سطوح اتاقی که موسیقی در آن ضبط شده است، به خوبی پاسخ می دهد. وقتی این بازتاب ها به خوبی ضبط و پخش شوند، نتیجه می تواند پرتره صوتی خیره کننده واقعی یک رویداد موسیقی باشد.

راهنمای جامع خرید اسپیکر | Speaker Buying Guide

 

موارد دیگری که باید در نظر بگیرید

پس از تصمیم گیری در مورد مجموعه کامل اسپیکرها، چند عامل دیگر را نیز باید در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که از سیستم صوتی خود بیشترین بهره را می برید.

فضای خود را اندازه بگیرید

وظیفه مهم بعدی اندازه گیری فضای مورد نظر است. فضای موجود شما ممکن است به نوع خاصی از بلندگوها نیاز داشته باشد و شما را محدود کند.

اکثر بلندگوها برای انجام بهترین عملکرد خود به درجه ای از فضای آزاد نیاز دارند، بنابراین اگر می توانید آنها را فقط در نزدیک دیوار قرار دهید، باید در جستجوی مدل مدنظر خود به آن توجه کنید. این امر تاثیری بر کیفیت محصولاتی که در نهایت خریداری می کنید، ندارد.

فقط به یاد داشته باشید که شما با امواج صوتی ای سروکار دارید که تحت تأثیر هر آنچه در هر فاصله ای قرار دارد، قرار می گیرند. اگر سازنده ای به شما پیشنهاد می کند که بین اسپیکرها و دیوار به دو متر فضا احتیاج خواهید داشت، بهتر است این کار را انجام دهید.

دو سیمه یا تک سیم؟

بسیاری از اسپیکرها برای اتصال کابل های اسپیکر به چهار خروجی مجهز شده اند که به شما امکان اتصال دو سیم را می دهند.

با یک مجموعه کابل واحد، همه فرکانس ها با هم به طرف اسپیکرهای شما هدایت می شوند. اگر با استفاده از دو مجموعه کابل این کار را انجام دهید، آمپلی فایر شما، با این هدف که صدایی خالص تر و با دقت بیشتر دریافت شود، می تواند سیگنال های فرکانس بالا و میانه/پایین را جداگانه هدایت کند.

منفعل، فعال یا تقویت شده؟

شما همچنین می توانید اسپیکرهای غیرفعال، فعال و تقویت شده را انتخاب کنید.

اکثر اسپیکرها منفعل هستند، یعنی تمام نیرویی که برای کارکردن آن ها استفاده می شود، از تقویت کننده شما است و اسپیکرها سیگنال را از طریق یک کراس اوور به درایورهای جداگانه خود هدایت می کنند.

از طرف دیگر، در یک بلندگوی تقویت شده، سیگنال در داخل بدنه اسپیکر تقویت می شود و این به این معنی است که خود اسپیکر به منبع تغذیه جداگانه نیاز دارد.

بین اسپیکر “تقویت شده” و اسپیکر “فعال” تفاوت هایی وجود دارد. اسپیکر تقویت شده دارای تقویت کننده است، اما سیگنال را از طریق یک کراس اوور غیرفعال هدایت می کند. به این معنا که سیگنال قبل از جدا شدن در باند فرکانس و تغذیه درایور تقویت می شود.

در اسپیکرهای فعال، هر درایور از تقویت کننده مخصوص خود تغذیه می کند. از آنجایی که کراس اوورها در سطح خطی عمل می کنند تا در سطح اسپیکر، می توانید از اجزای دقیق تری استفاده کنید و بنابراین با دقت بیشتری کالیبره می شوند.

نقطه ضعف اصلی این امر این نیست که هزینه ساخت آن زیاد است- اسپیکرهای تقویت شده در نگاه اول گران تر هستند، اما شما همراه با آن ها تقویت کننده ای را نیز خریداری می کنید، بنابراین می توان گفت که ارزش خرید آن ها بالاتر از خرید اسپیکر جداگانه و ترکیب آن با تقویت کننده است.

معمولاً صدای بهتر را می توان با استفاده از اجزای جداگانه – منبع تغذیه، تقویت کننده استریو، کابل های بلندگوی خوب و اتصالات صوتی و یک جفت اسپیکر جداگانه – انجام داد ، اما اسپیکرهای فعال/تقویت شده، اگر خوب تنظیم شوند، شاهکاری عالی خواهند شد.

راه حل اتصال اجزا به صورت جداگانه برای همه مناسب نیست، بنابراین اگر فضا یا تمایل به وجود چند جعبه در اتاق نشیمن خود ندارید، تعداد زیادی اسپیکر قدرتمند برای شما وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

زیبایی شناسی

رتبه بندی های تخصصی وب سایت ها تقریباً منحصراً بر اساس خروجی صدا به ازای هزینه پرداختی است، اما این تمام چیزی نیست که برای اکثر افراد اهمیت دارد. مهم نیست که اسپیکرهایتان چقدر خوب باشند، زیرا اگر ظاهر زیبایی نداشته باشند، از ارزش آن ها پیش چشم افرادی که آن را می بینند، کاسته خواهد شد.

از سرمایه خود محافظت کنید

علاوه بر این که از ظاهر آن ها در اتاق خوشتان بیاید، ممکن است بخواهید در مورد محیطی که اسپیکرها را در آن نگهداری می کنید، بیشتر فکر کنید. محافظت از توییتر، به ویژه اگر فرزندان کوچک یا گربه ای کنجکاو دارید، یک ملاحظه مهم است.  خوشبختانه برخی از اسپیکرها مجهز به توری های توئیتری هستند تا بتوانید از آن ها محافظت کنید.

جایگذاری

مکانی که اسپیکرهای خود را در آن قرار می دهید می تواند تأثیر زیادی بر آنچه می شنوید داشته باشد. در حالی که  اسپیکرها به طور موثری قادر به هدایت صداهای فرکانس بالا به سمت جلو هستند، فرکانس های میانی و به ویژه فرکانس های پایین در همه جهات به بیرون منتقل می شوند.

اگر اسپیکرهای خود را نزدیک دیوار یا در گوشه ای قرار دهید، فرکانس های پایین تر از دیوار(دیوارها) خارج می شوند و صدای ناقصی را تحویل می دهند. شما همیشه می توانید با استفاده از اکولایزر روی گیرنده، صدا را اصلاح کنید.

همچنین مهم است که اسپیکر خود را روی یک سطح سفت قرار دهید تا از تاثیر ارتعاشات در کاهش کیفیت صدا جلوگیری شود. اگر در حال پخش موسیقی از دستگاه ضبط صدا هستید، مطمئن شوید که اسپیکرهای شما روی سطح پخش کننده نیستند.

هنگامی که قلم روی وینیل در حال چرخش می لغزد، ارتعاشات موجود در شیار را برای خروج یک سیگنال صوتی می خواند. ارتعاشات ناشی از بلندگو می تواند با این روند ظریف تداخل داشته و صدا را مخدوش کند.

اجزای اضافی

بلندگوها در خلا کار نمی کنند. اطمینان حاصل کنید که در مورد سایر اجزای مورد نیاز برای تکمیل سیستم صوتی خود فکر مناسبی دارید.

گیرنده و تقویت کننده

وجود یک گیرنده در اکثر سیستم های صوتی ضروری است. این جزء به عنوان یک مرکز فرماندهی عمل می کند، سیگنال صوتی را از منبع رسانه شما(پخش کننده ضبط، جعبه کابل، سیستم بازی و …) می گیرد و به اسپیکرهای مناسب ارسال می کند. گیرنده ها همچنین دارای تقویت کننده داخلی هستند که به آن ها اجازه می دهد تا اسپیکرها را با سیم اسپیکر مشابهی که سیگنال های صوتی را ارسال می کند، تغذیه کنند.

اگر دوست دارید حجم صدا را تا بالاترین درجه افزایش دهید یا فضای بسیار بزرگی را پوشش دهید، می توانید یک تقویت کننده قدرت جداگانه اضافه کنید، اما این جزء برای اکثر سیستم ها ضروری نیست.

براکت، پایه و آویز

در مرحله بعد، به این فکر کنید که کدام نوع اسپیکر بیشتر مناسب شما است. به عنوان یک قاعده کلی، اسپیکرهای بزرگتر قادر به ارائه حجم بیشتر، پویایی بهتر و بیس بیشتر هستند، اگرچه نباید تصور کرد که این مشخصات در هر محصولی صادق است و باید بدانید که همه چیز نسبی است.

سرمایه گذاری در اجزاء مخصوص نصب اسپیکر به نوعی می تواند کیفیت صدای سیستم شما را بهبود بخشد. قرار دادن اسپیکر بر روی قفسه یا میز می تواند منجر به ارتعاشاتی شود که کیفیت صدا را بهم می زند. پایه های اسپیکر به عنوان یک پایه محکم برای جلوگیری از ارتعاشات ناخواسته عمل می کنند.

سیم و کابل

اکثر اسپیکرها سیم کشی لازم برای اتصال آن ها به گیرنده را ندارند. اطمینان حاصل کنید که سیم اسپیکر کافی برای اتصال از گیرنده تا هریک از بلندگوهای خود را دارید. علاوه بر این، باید مطمئن شوید که کابل های صوتی و تصویری مناسبی برای اتصال دستگاه های رسانه ای خود به گیرنده دارید.

اگر دستگاه های شما قبلاً نصب شده اند، مطمئناً آنچه را که نیاز دارید در اختیار دارید. با این حال، اگر آن ها مستقیماً به تلویزیون شما وصل شده اند، ممکن است برای اتصال گیرنده به تلویزیون همچنان به کابل HDMI و/یا نوری احتیاج داشته باشید.

راهنمای جامع خرید اسپیکر | Speaker Buying Guide

 

موقع خرید رسیده است

وقتی نوبت به خرید می رسد، باید قبل از رفتن به مغازه، کمی تحقیقات بیشتری انجام دهید. بدین منظور به توصیه های زیر دقت کافی را بفرمایید، تا در هنگام خرید با مشکل مواجه نشوید.

به قطعاتی که می شناسید گوش دهید

موسیقی خود را با خود به فروشگاه ببرید. این به سادگی بهترین و ساده ترین راه برای قضاوت درباره عملکرد یک بلندگو است. هرچه یک قطعه موسیقی را بهتر بشناسید، بهتر می توانید قضاوت صحیحی انجام دهید. به طور موثر، شما می دانید که موسیقی مورد علاقه تان چگونه باید به نظر برسد و آیا اسپیکر مد نظر، آن را به درستی ارائه می دهد یا خیر.

با وسایل الکترونیکی خود گوش دهید

در همین راستا، شما باید خواستار این باشید که فروشنده یک سیستم نزدیک به سیستم شما در خانه را به اسپیکر متصل کند. اگر آمپلی فایر قدیمی یا دستگاه پخش خاصی دارید، بهتر است قبل از آن زنگ بزنید تا مطمئن شوید که فروشنده محصولی مشابه را در فروشگاه دارد.

در غیر این صورت، دستگاه خود را با خود ببرید؛ بله، این کار آزاردهنده خواهد بود، اما این بهتر از آن است که اسپیکر جدید خود را به خانه بیاورید و عدم سازگاری آن با دستگاهتان شما را آزار دهد.

یک جفت گوش اضافی همراه داشته باشید

ما توصیه می کنیم که شخص دیگری را برای ارزیابی کیفیت اسپیکر با خود همراه داشته باشید. تصمیم گیری عجولانه و اشتباه باعث پشیمانی در آینده خواهد شد.

به گزینه های جایگزین نیز فکر کنید

کاملاً محتمل است که یک محصول با درجه کیفی پایین تر در واقع بهتر از بهترین اسپیکر موجود، با نیازهای خاص شما مطابقت داشته باشد. یک فروشنده خوب محصولات را می شناسد و ممکن است بتوانند چیزی را پیشنهاد کند که شما در نظر نگرفته اید، اما با لوازم پخش شما سازگارتر است. البته حرف فروشنده را کاملا قبول نکنید، زیرا این شما هستید، نه آن ها، که تا پانزده سال آینده به این اسپیکر گوش خواهید داد.

Speakers buying guide راهنمای جامع خرید اسپیکر

خرید آنلاین از تهران اسپیکر

خرید آنلاین به این معنی است که با گزینه های مختلفی روبرو خواهید شد، بنابراین مراقب باشید نظرات مردم را بخوانید و فقط به رتبه بندی وب سایت ها بسنده نکنید. مزیت آشکار خرید آنلاین، این است که این بزرگترین فروشگاه جهان است و گزینه های بیشتری را در اختیار قرار می دهد.

برای این منظور، مدل های سال گذشته را نیز بررسی کنید. گاهی ممکن است تخفیفات فوق العاده ای بر روی محصولاتی که ممکن است تولیدکنندگان آن ها را جایگزین کرده یا تغییر داده اند، اعمال شده باشد.

بگذارید اسپیکرها آماده شوند

این نکته بسیار مهم است که اسپیکرها قبل از پخش مداوم کمی در جای خود ثابت بمانند، بنابراین به محض اینکه آن ها را از جعبه خارج کرده و به بقیه سیستم خود متصل کردید، محصول را تحت جلسه آزمایش طولانی مدت قرار ندهید. آماده سازی برخی از اسپیکرها تقریباً 100 ساعت طول می کشد، اگرچه برای اکثر آن ها 24 ساعت کافی است.

موقعیت یابی را به درستی انجام دهید

اگر بپذیریم که شما واقعاً هیچ کاری انجام نمی دهید به جزء اینکه آن ها را وصل کرده و در حین انجام کار منتظر بمانید، بیشترین زمانی را که برای داشتن عملکرد صحیح سیستم خود صرف می کنید، موضوع موقعیت یابی است. تفاوت های کوچک در موقعیت می تواند تفاوت های بزرگی را در تعادل صوتی ایجاد کند.

قرار دادن اسپیکرها در نزدیکی دیوار پشتی به شما بیس بیشتری تحویل می دهد، در حالی که قرار دادن آن ها در محیط دورتر، قسمت انتهایی صدا را کاهش می دهد، اما باعث افزایش ایمیجینگ استریو می شود. سعی کنید اسپیکرها را در گوشه ای قرار ندهید. ممکن است از نظر مکانی مناسب باشد، اما مطمئناً باس حجیم و متراکمی خواهید داشت که کل تعادل صدا را به هم می زند.

ایمیجینگ نیز تا حد زیادی تحت تأثیر زاویه اسپیکرها قرار می گیرد.  دفترچه راهنما را بررسی کنید تا ببینید چه چینشی برای اسپیکرهای شما، از جمله فاصله آن ها از یکدیگر و فاصله توصیه شده از هر دیوار پیشنهاد شده است. در نهایت این شما هستید که باید تنظیمات خود را تغییر دهید و بهترین عملکرد را از اتاق خود بیرون بکشید.

روی پایه ها و کابل اسپیکر سرمایه گذاری کنید

چند پایه اسپیکر با کیفیت بخرید. عملکرد اسپیکر ایستاده بستگی زیادی به کیفیت تکیه گاهش دارد و این یکی دیگر از زمینه هایی است که نباید در آن کوتاهی کنید.

به همین ترتیب ، اگر بلندگوهای قرارگیرنده در کف زمین را انتخاب کرده اید، مطمئن شوید که میخ های پایه ای مناسب را در کف محصول نصب کرده اید. اگر کف اسپیکر چوبی است، احتمالاً قطعاتی به شکل سکه به شما داده اند تا میخ ها را روی آن قرار دهید تا از خراشیدن تخته جلوگیری شود. اگر هیچ کدام از آن ها را ندارید، از سکه های واقعی استفاده کنید.

حتی اگر این برای شما دردناک باشد، اما باید بگوییم که خرید کابل صوتی مناسب نیز در اولویت می باشد. برخی از افراد به طور کلی اهمیت کابل های با کیفیت خوب را نادیده می گیرند یا اینکه در این مورد صرفه جویی می کنند. خواهش می کنم این کار را نکنید. وقتی می گوییم کابل اسپیکر خوب می تواند بهترین راه برای ارتقاء تجربه صوتی شما باشد، به ما اعتماد کنید.

اکنون وقت آن رسیده است تا طبق قولی که دادیم، با بلندگوهای بلوتوثی و همچنین یکی دیگر از ترندهای این روزهای دنیای اسپیکرها یعنی اسپیکرهای گیمینگ بیشتر آشنا شویم:

هنگام خرید اسپیکرهای بلوتوثی باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟؟

اسپیکر بلوتوثی فقط یک وسیله جانبی صوتی بی سیم است. برخی از اسپیکرهای بلوتوثی می توانند به سیستم های Wi-Fi یا سیمی نیز متصل شوند، اما جذابیت بزرگ این نوع اسپیکرها قابلیت حمل آن است.

راهنمای جامع خرید اسپیکر | Speaker Buying Guide

 

چه نوع اسپیکر بلوتوثی می خواهید؟

موضوع اسپیکرهای بی سیم کمی پیچیده تر از چیزی است که به نظر می رسد، و نحوه استفاده از اسپیکر اولین قدم در تعیین آنچه باید بخرید، خواهد بود. مهم نیست که کدام اسپیکر را خریداری می کنید، بلکه در گام اول باید به عمر باتری توجه کنید. یک قانون اصلی این است که هرچه اسپیکر بزرگتر باشد، عمر باتری آن نیز بیشتر می شود.

اما این همیشه صادق نیست و مواردی مانند نسخه های سیستم عامل بلوتوث به روز شده می تواند تا حد زیادی بر کارایی مصرف برق تأثیر بگذارد و اسپیکر بلوتوثی کجهز به بلوتوث ورژن 4.0 بزرگ آنقدر که انتظار دارید نسبت به اسپیکر بلوتوثی مجهز به بلوتوث ورژن 5.1 با اندازه متوسط ​​دوام باتری ندارد.

اسپیکرهای بلوتوثی ضد آب

از نظر فنی هیچ دستگاه الکترونیکی کاملاً ضد آب نیست و در زمان و عمق مشخص هر اسپیکری خراب می شود، اما برخی از اسپیکرهای بلوتوثی از دوام بیشتری نسبت به سایرین برخوردارند. دوام معمولاً با درجه رسمی حفاظت از ورود(IP) مشخص می شود. رتبه بندی IP مهم است زیرا به شما نشان می دهد که محصول مورد نظر از دوام کافی در برابر آب و گرد و غبار برخوردار است یا خیر.

استاندارد مقاومت در برابر آب IPX4 است و هر چیزی از IPX7 گرفته یا بالاتر می تواند درجات مختلف غوطه وری را تحمل کند. اگر اسپیکر دارای استاندارد IP44 باشد، هم ضد گرد و غبار و هم ضد آب است.

اسپیکرهای مقاوم در برابر آب معمولاً برای استفاده در فضای باز بهترین گزینه هستند، اما نه همیشه. بسیاری از ما عاشق آواز خواندن زیر دوش هستیم، در این صورت شما قطعاً باید روی یک محصول مناسب سرمایه گذاری کنید. اگر اهل پیاده روی، طرفدار استخر یا مسافرت ساحلی هستید، باید این نوع اسپیکر را انتخاب کنید.

اسپیکرهای بلوتوثی پرتابل

مطمئناً، هر اسپیکر بلوتوثی، قابل حمل است- این نکته اصلی است – اما برخی قابل حمل تر از دیگران هستند. یکی از اسپیکرهای پرتابل بلوتوثی مورد علاقه ما JBL Clip 3 یا هر محصولی از سری JBL Clip است. این اسپیکر دارای کارابین یکپارچه خود است و بسیاری از دوچرخه سواران شهری هنگام رفت و آمد به محل کار، این اسپیکر را از کیف خود آویزان می کنند.

همچنین باید بدانید که بسیاری از بلندگوهای قابل حمل نیز تا حدی در برابر آب مقاوم هستند زیرا شرکت ها انتظار دارند از آن ها در شرایط آب و هوایی غیر قابل پیش بینی استفاده کنید. بلندگوهای قابل حمل بلوتوثی از نظر اندازه جمع و جور و کیفیت صدای متعادلی دارند.

قابلیت حمل نقش مهمی در خرید محصولاتی مانند Monster Solara دارد. این هیولا برای استفاده در فضای باز طراحی شده است.

اسپیکرهای بلوتوثی هوشمند همراه با  Wi-Fi

به طور معمول، این نوع اسپیکر بلوتوثی به عنوان یک اسپیکر هوشمند دارای قابلیت بلوتوث معرفی می شود. یک اسپیکر بلوتوثی هوشمند معمولاً در خانه استفاده می شود و امکان گوش دادن بدون اتصال به آن وجود دارد. اسپیکرهای هوشمند محصولاتی متفاوت از همتایان بلوتوثی ساده تر خود هستند و برای پخش صدا با وضوح بالا به شبکه Wi-Fi شما متصل می شوند. یک اسپیکر هوشمند متصل به Wi-Fi کیفیت صدا را بهتر از اسپیکر بلوتوثی عادی ارائه می دهد.

اسپیکرهای بلوتوثی هوشمند همچنین تمایل دارند از دسترسی به یک دستیار هوشمند مشخص، اعم ازSiri ، Alexa  یا دستیار Google پشتیبانی کنند. وقتی آشپزی می کنید یا کارهای خانه را انجام می دهید، این ویژگی می تواند عالی باشد.

معمولاً اسپیکرهای هوشمند به دلیل مجهز بودن به سخت افزار و نرم افزار های اضافه، گران ترین ها هستند. اگر صاحب یک خانه هوشمند هستید، اسپیکر هوشمند خرید خوبی است و ارزش خرید دارد.

اسپیکرهای بلوتوثی مخصوص مهمانی

درست کردن کباب در حیاط خلوت یا برگزاری مهمانی در استخر به اسپیکر بلوتوثی نیاز دارد تا بتوانید مهمانی را پرانرژی برگزار کنید. اغلب اوقات، ممکن است این بدان معنا باشد که شما چندین عدد از یک اسپیکر را خریداری کرده و آن ها را برای خروجی استریو یا تقویت شده با هم همگام سازی کنید. برای برخی از اسپیکرها مانند JBL PartyBox 310، مهمانی هدف اصلی آن است.

سایر اسپیکرها مانند JBL Flip 5 می توانند از طریق  JBL Connect+ به 100 اسپیکر JBL  سازگار دیگر متصل شوند. اگرچه ممکن است هرگز این ویژگی را در حداکثر میزان ممکن استفاده نکنید، اما اگر شما و تعداد انگشت شماری از دوستانتان دارای اسپیکر JBL  هستید، این، ویژگی خوبی است.

کدک های بلوتوث چیست؟

کدک بلوتوث نحوه انتقال صدا از تلفن هوشمند شما به اسپیکر را تعیین می کند. کدک های بلوتوث با کیفیت بالا از نرخ پخش بیشتری پشتیبانی می کنند و کیفیت صدای بهتری را ارائه می دهند. همه اسپیکرهای بلوتوثی از یک منوی کدک پشتیبانی نمی کنند، اما هر اسپیکر بلوتوثی از SBC پشتیبانی می کند. کدک بلوتوث SBC یکی از مشهورترین کدک های بلوتوث است، اما از زمان معرفی آن تا کنون زمان زیادی گذشته است.

اگر صاحب یک تلفن هوشمند اندرویدی هستید، باید اسپیکری با پشتیبانی aptX را برای یک تجربه پخش با کیفیت بلوتوثی انتخاب کنید. اندروید از AAC پشتیبانی می کند، اما عملکرد آن بسته به سخت افزار متفاوت است. با این حال، تنها گزینه صاحبان آیفون برای پخش صدای با کیفیت بلوتوثیAAC  است.

راهنمای جامع خرید اسپیکر | Speaker Buying Guide

 

قبل از خرید اسپیکر بلوتوثی چه ویژگی های دیگری را باید در نظر بگیرید؟

گذشته از مشخصات فنی، ممکن است نیاز باشد تا ویژگی های مفید دیگر را نیز در نظر بگیرید.

ماجراجویان باید مراقب عمر طولانی باتری باشند

در تعطیلات آخر هفته نیاز به اسپیکری با عمر باتری بیشتر است. اسپیکرهای مدرن معمولاً حداقل هشت ساعت زمان پخش را با یک بار شارژ ارائه می دهند، اما ممکن است این میزان برای شما مناسب نباشد.

عمر باتری اسپیکر بلوتوثی بستگی به نوع اسپیکر شما دارد. یک قاعده خوب: اسپیکر بزرگتر، عمر باتری بیشتری را ارائه می دهد. اما این همیشه درست نیست؛ همچنین باید ویژگی های خاصی را که می تواند به سرعت باتری را خالی کند، در نظر بگیرید.

آیا راه های بیشتری برای اتصال اسپیکر(به غیر از به بلوتوث) می خواهید؟

همه اسپیکرهای بلوتوثی از طریق بلوتوث به یک منبع صوتی متصل می شوند، اما این تنها راه اتصال صوتی در دسترس شما نیست. برخی از اسپیکرهای بلوتوثی هنوز مجهز به جک هدفون هستند، بنابراین می توانید اسپیکر را با سیم به تلفن خود وصل کنید. اسپیکرهای هوشمند نیز از طریق Wi-Fi متصل می شوند. هر نوع روش اتصالی مزایا و معایب خود را دارد و بلوتوث برای سفر بهترین است.

آیا قصد دارید از طریق اسپیکر خود تماس بگیرید؟ مطمئن شوید میکروفون دارد

اسپیکر بهترین راه برای برقراری تماس های کنفرانسی نیست، اما به طور کلی وجود این گزینه خوب است. تعداد کمی از اسپیکرهای بلوتوثی دارای میکروفون هستند. اسپیکر Bose’s SoundLink Color II و SoundLink Micro مانند بسیاری از اسپیکرهای JBL، هر دو دارای میکروفن هستند، در حالی که سری محبوب UE WONDERBOOM فاقد میکروفون یکپارچه است.

ویژگی های نرم افزاری می تواند ارزش خرید زیادی به اسپیکر بی سیم شما اضافه کند

مانند هدفون های بی سیم، یک برنامه همراه معمولاً مجموعه ویژگی های اسپیکر بی سیم را پشتیبانی می کند. اکثر تولیدکنندگان معروف دارای یک برنامه تلفن همراه رایگان هستند که به شما امکان می دهد سیستم عامل را به روز کنید و به ویژگی های پیشرفته، تنظیم صدا و اتصال اسپیکرها به یکدیگر، دسترسی داشته باشید.

برخی از برنامه ها دارای عملکرد “یافتن اسپیکر من” هستند که به شما کمک می کند تا آخرین مکانی را که از اسپیکر استفاده شده است، پیدا کنید، یا در صورت نزدیک بودن اسپیکر، یک بوق بلند ارسال می کند تا به شما اطلاع دهد.

اما در سوی دیگر، برنامه های تلفن همراه ممکن است داده های شما را جمع آوری کنند. اکثر اسپیکرهای بی سیم دارای یک برنامه اختصاصی هستند که ممکن است اطلاعات مربوط به شما را جمع آوری کند یا نکند.

همه این ویژگی ها خوب است و برخی حتی ممکن است برای برطرف کردن نیازهای شما اجباری باشند، اما هر چیزی هزینه ای هم دارد. اگر یک اسپیکر دارای یک برنامه رایگان باشد، این احتمال وجود دارد که برنامه داده ها را از شما جمع آوری کرده و برای شخص ثالث ارسال کند. به نظر می رسد اکثر شرکت ها تا حدی از جمع آوری داده ها لذت می برند.

برخی واقعاً می خواهند از داده ها برای بهبود خدمات و محصولات خود استفاده کنند. با این وجود، مهم است که شرایط استفاده از خدمات را بخوانید یا اگر iPhone دارید، حداقل افشای اطلاعات خصوصی مربوط به برچسب تغذیه را که با هر برنامه App Store ارائه می شود، بررسی کنید.

اسپیکرهای گیمینگ نیز یکی دیگر از ترندهای این روزهای بازار تکنولوژی است، پس بیایید کمی با این اسپیکرها نیز آشنا شویم:

راهنمای جامع خرید اسپیکر | Speaker Buying Guide

 

هنگام خرید اسپیکرهای گیمینگ باید به چه نکاتی توجه کنیم

آیا تصویر فوق واقع گرایانه روی صفحه شما با صدای مسطح اسپیکرهای شما مطابقت دارد؟ در اغلب موارد، تصاویر بازی بر صدا اولویت دارند. با این حال، قوانین مشابهی در مورد بازی و موسیقی نیز وجود دارد: هرچه اسپیکر بهتر باشد، صدا واقع بینانه تر و تجربه لذت بخش تر است.

موارد زیر، از جمله اتصالات مورد نیاز و فرمت های صوتی ای که باید به دنبال آن باشید، دیدگاه شما در مورد انتخاب اسپیکر گیمینگ را گسترش می دهد:

2.0 ، 2.1 یا 5.1: بهترین تنظیم اسپیکر برای بازی چیست؟

سیستم 2.0 محبوب ترین گزینه برای رایانه های رومیزی است. اسپیکرهای کوچک در سمت چپ و راست مانیتور می توانند صدای استریو خوبی را ارائه دهند. با این حال، فقدان ساب ووفر اختصاصی در قسمت پایین، به این معنی است که جلوه های باس به طور کامل بازتولید نمی شوند.

استفاده از تنها دو اسپیکر کوچکتر نیز می تواند منجر به اعوجاج در حجم صدای بسیار زیاد شود. این مجموعه برای لذت بردن از فیلم هایYouTube  و نمایش هایی با دیالوگ و موسیقی بسیار زیاد مناسب است. آن ها قادر نخواهند بود تا با استفاده از موسیقی بیشترین بهره را نصیب شما کنند، اما راهی آسان و ارزان برای لذت بردن از دیالوگ ها و موسیقی استریو هستند.

مرحله بعد از سیستم 2.0، 2.1 است. عدد بعد از نقطه اعشار مخفف ساب ووفر است. ساب ووفرها طوری طراحی شده اند که محدوده فرکانسی بین 20 تا 200 هرتز را پوشش دهند. بنابراین وجود ساب ووفرها در هنگام تجربه بخش هایی مانند شلیک اسلحه و انفجار با شدت بالا ضروری هستند.

تنظیمات 5.1 بیشتر به عنوان ترکیب سینمای خانگی کلاسیک شناخته می شود. استفاده از دو بلندگوی استریو جلو، یک بلندگوی میانی، دو بلندگوی فراگیر در پشت به همراه یک ساب ووفر جداگانه واقعی ترین تجربه صدا را برای لذت بردن از فیلم ها ارائه می دهد.

این امر در مورد بازی نیز صادق است. مزیت کاربردی بلندگوهای فراگیر همراه با بازی این است که به بازیکن اجازه می دهد حریفان و خطرات احتمالی را از طریق صدا و همچنین بینایی شبیه سازی کند.

بسیاری از بازی های رایانه ای مانند Assassins Creed موسیقی متن فراگیر قابل توجهی را ارائه می دهند. هر دو کنسول بازی بزرگ موجود در بازار یعنی، Xbox One و 4PlayStation، از فرمت صدای فراگیر Dolby پشتیبانی می کنند و اتصالات لازم را برای سیستم های 5.1 ارائه می دهند.

نکاتی برای اتصال اسپیکرهای گیمینگ

محبوب ترین اتصال صوتی برای رایانه ها و کنسول های بازی هنوز هم جک 3.5 میلی متری است. هر دو اسپیکر 2.0 و سیستم 2.1 با ساب ووفرهای فعال و همچنین هدفون به راحتی می توانند از این طریق متصل شوند. اتصال صوتی 3.5 میلی متری برای سیستم های صدای فراگیر کافی نیست.

این به این دلیل است که اتصال 3.5 میلی متری RCA برای صدای آنالوگ طراحی شده است. اتصالات چند کاناله به اتصال دیجیتالی نیاز دارند.

سیستم های فراگیر که از تقویت کننده یا گیرنده استفاده می کنند، به طور کلی از طریق کابل TOSLINK یا HDMI به سایر دستگاه ها متصل می شوند. Xbox One و 4PlayStation برای این منظور مجهز به اتصالات HDMI هستند. علاوه بر این، بسیاری از سیستم هایی که برای بازی های رایانه ای طراحی شده اند شامل اتصال USB هستند.

برخی حتی کارت های صدای خارجی را از طریق پورت USB ارائه می دهند که برای همه موارد، بجز گران ترین رایانه های گیمینگ با کارت های صدای داخلی بسیار عالی، گزینه ای خوب هستند.

اهمیت کارت های صدا برای بازی های رایانه ای

بسیاری از مردم از ضعف اسپیکرهای سطح بالا در هنگام استفاده به همراه رایانه خود ناامید می شوند. دلیل این امر معمولاً اسپیکر نیست، بلکه کارت صدای داخلی است. کارت صدا در درجه اول به عنوان DAC یا مبدل دیجیتال به آنالوگ عمل می کند. این قطعه داده های صوتی دیجیتال را به یک سیگنال آنالوگ پردازش می کند.

اگر از اسپیکرهای بازی با کیفیت، همراه با رایانه خود استفاده می کنید اما صدای خوبی را تجربه نمی کنید، به احتمال زیاد مشکل از کارت صدای داخلی است. بنابراین ارتقاء کارت صدا ساده ترین راه حل است.

کارت صدای جدید را می توان به صورت داخلی(معمولاً از طریقPCI Express) یا خارجی نصب کرد. کارت های صدای خارجی معمولاً از طریق پورت USB یا Firewire متصل می شوند. مدل های دارای کارت صدا در اتصالات ارائه شده و فرمت های صوتی که پشتیبانی می کنند، متفاوت هستند. برای اطمینان از تجربه بهترین صدای فراگیر، بسیاری از سیستم های اسپیکر فراگیر که برای بازی طراحی شده اند، از طریق کارت های USB مجهز به فرمت های صدای فراگیر متصل می شوند.

  • توجه به ترکیب صدای فراگیر: حتی اگر موسیقی متن بازی برای پخش 5.1 ساخته نشده باشد، باز هم امکان بازی با صدای فراگیر وجود دارد. فرمت های تقویت کننده صدای فراگیر مانند Dolby Digital یا DTS-Connect قادرند سیگنال های استریو را به صدای فراگیر بازی چند کاناله تبدیل کنند. Xbox و PlayStation هر دو از ارتقا دهنده Dolby Digital 5.1 پشتیبانی می کنند.

اگر می خواهید تجربه مشابهی را با بازی از طریق رایانه شخصی داشته باشید، کافی است بررسی کنید که کارت صدای داخلی یا خارجی شما از یک تقویت کننده صدای فراگیر پشتیبانی می کند یا خیر.

 

راهنمای جامع خرید اسپیکر | Speaker Buying Guide

 

سوالات متداول

– آیا می توانم مارک های اسپیکر را ترکیب و با یکدیگر همگام کنم؟

مطمئناً می توانید، اما ایده خوبی نیست. مارک های مختلف اسپیکرها صدای متفاوتی دارند و هنگامی که صداها از یک اسپیکر به اسپیکر دیگر در سناریوی صدای فراگیر منتقل می شوند، کیفیت صدا در همه جا یکسان نخواهد بود.

– آیا می توانم یک ساب ووفر از مارک متفاوت را به اسپیکر متصل کنم؟

بله، می توانید، و در بسیاری از موارد، ایده بسیار خوبی است. لزوماً همه سازندگان اسپیکر، سازنده ساب ووفرهای فوق العاده ای نیستند(و عکس آن نیز صادق است).

– آیا به دو ساب ووفر نیاز دارم؟

در بسیاری از موارد، یک ساب ووفر تنها باس زیادی تولید می کند و می تواند به تنهایی پاسخگوی شما باشد. با این وجود، مواقعی وجود دارد که ناحیه ای که باید ساب خود را در آن قرار دهید از دیدگاه عملکرد ایده آل نیست. افزودن ساب ووفر دوم دارای چند مزیت است. دو زیر مجموعه با هم کار خواهند کرد تا “نقاط مرده” را در اتاق یکدست کنند و در نتیجه صدای حاصل اغلب بهتر است.

همچنین ممکن است اشتهای شما برای بیس بیشتر سیری ناپذیر باشد. یک سیستم دوتایی می تواند به خوبی نیاز شما در این زمینه را تامین کند.

جمع بندی

جستجوی خود را برای خرید اسپیکر با فکر کردن در مورد هدف استفاده و مکان استفاده از آن آغاز کنید. در مرحله بعد، مشخص کنید که کدام نوع اسپیکر برای نیازهای شما بهترین عملکرد را دارد. سپس، در صورت امکان، برای آزمایش مدل های گوناگون، به فروشگاه های مختلف مراجعه کنید.

در غیر این صورت، مشخصات اسپیکرها را که در بالا توضیح داده شد، مرور کرده و مدلی را انتخاب کنید که متناسب با بودجه شما باشد. در نهایت، مطمئن شوید که گیرنده ای برای تغذیه اسپیکر و کابل های مورد نیاز برای اتصال آن را دارید.