بلوتوث و NFC

هنگام بررسی فناوری های موجود در سیستم های مختلف همچون اسپیکرها و هدفون های متفاوت در بازار، لازم است که ابتدا در خصوص این تکنولوژی ها آگاهی های لازم را کسب کرده و به درستی تفاوت بلوتوث و NFC را درک کنیم.
NFC توسط بسیاری از کاربران به فناوری با عنوان گام بزرگ بعدی در انتقال داده های بی سیم معرفی می شود. اما آیا این تکنونوژی  به منظور سرنگونی فناوری بلوتوث شناخته شده است؟

لازم به ذکر است که اکثر دستگاهها از هر دو فناوری ان اف سی و بلوتوث برای انتقال داده استفاده می کنند. به عنوان مثال، از طریق NFC ، دستورالعمل های مربوط به انتقال فایل ارسال می شود، پس از آن، فایل واقعی با استفاده از بلوتوث فرستاده خواهد شد.اگر خوب فکر کنید، زندگی در دنیای فناوری بسیار شبیه “بازی تاج و تخت” است.

همیشه یک فناوری وجود دارد که بر هفت پادشاهی حکمرانی می کند، در حالی که چندین کشور دیگر در سایه کمین کرده اند، گزینه خود را پیشنهاد می دهند، نقشه می کشند و برای شانس خود برای صعود به قله و برکناری آن آماده می شوند.در حال حاضر، بلوتوث ، به عنوان پادشاه جهان در انتقال داده های بی سیم کوتاه برد است. با این حال، یک مدعی جدید به نام ان اف سی اخیراً از سایه خارج شده است و طرفداران زیادی را جمع آوری کرده است.

به عبارتی NFC پادشاه جدیدی است که برای نشستن بر تخت پادشاهی مناسب است. اما برای داشتن پاسخی منطقی در این خصوص، لازم است که تفاوت بلوتوث و NFC را نیز بررسی کنیم.

 

بررسی تفاوت بلوتوث و NFC

در این جا به بررسی بلوتوث و ان اف سی می پردازیم و با مقایسه این دو فناوری، درخواهیم یافت کدام یک از آنها مناسب ترین پادشاه دنیای فناوری بی سیم کوتاه برد است.

 

فناوری بلوتوث

بلوتوث اولین بار در سال 1998 معرفی شد و یک فناوری بی سیم برای انتقال و دریافت داده است که به طور خاص برای استفاده در دستگاه های تلفن همراه طراحی شده است. این دستگاه با ارسال سیگنال های کم مصرف حدود یک میلی وات کار می کند که از تداخل سیگنال های سایر دستگاه های بی سیم در محدوده آن جلوگیری می کند.

مصرف کم انرژی نیز آن را برای دستگاه ها و برنامه های مجهز به باتری ایده آل می کند.از طرف دیگر، در بررسی تفاوت بلوتوث و ان اف سی ، قدرت کمتر سیگنال مطرح است و به این معنی است که سیگنال های Bluetooth نمی توانند برای مسافت های طولانی تری حرکت کنند و بنابراین، دامنه ارتباطات برای تبادل داده با استفاده از این فناوری محدود است.

ضمن آنکه بر خلاف نسل مادون قرمز (IR) ، بلوتوث به ارتباطات متکی نیست و در عوض می تواند به طور مساوی در همه جهات انتقال یابد. با افزایش استفاده در طول سالها ، فناوری Bluetooth ارتقاء و پیشرفت های زیادی را پشت سر گذاشته است.

بلوتوث V5.0 آخرین نسخه است که گفته می شود دارای اتصال سریعتر ، کنترل حریم خصوصی پیشرفته و اتصال به اینترنت بهتر است. هنگام مطالعه تفاوت بلوتوث و NFC ، درخواهید یافت که امروزه بلوتوث به استانداردی برای انتقال داده بین تلفن های همراه تبدیل شده است. همچنین در لپ تاپ ها و تبلت ها تا حد زیادی مورد استفاده قرار گرفته است.

بلوتوث حتی در ارتباطات تخصصی کوتاه برد بین سیستم های جاسازی شده نیز کاربرد پیدا می کند و می توان بسیاری از هدست ها و اسپیکرها را همراه با این فناوری تهیه نمود.

 

عملکرد بلوتوث

در کنترل دسترسی، دستگاهها معمولاً از بلوتوث کم مصرف (BLE) استفاده می کنند که بهره وری و عملکرد انرژی بالایی را ارائه می دهد. سیستم هایی که از فناوری BLE استفاده می کنند می توانند ماه ها تنها بر روی یک باتری تک سلولی کار کنند. برای کارکرد سیستم کنترل دسترسی از طریق فناوری بلوتوث، نیاز به اتصال مستقیم بین دستگاه بلوتوثی و کنترل کننده ، با کمک یک نرم افزار است.با بررسی بیشتر تفاوت بلوتوث و  ان اف سی و با توجه به اینکه گوشی های هوشمند به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده اند، شرکت های بیشتری به دنبال راه هایی برای ادغام دستگاه های تلفن همراه در راه حل های کنترل دسترسی هستند.

 

فناوری NFC

NFC مخفف عبارت Near Field Communication است. نام آن نشان دهنده این واقعیت است که برای کارکردن این فناوری، فاصله بین دستگاه های مربوطه باید بسیار کم و کمتر از 4 سانتی متر باشد. انتقال داده از طریق ان اف سی بر اساس استانداردهای شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) است که توسط انجمن NFC تعریف شده است. اتصال NFC بین دو دستگاه به راحتی برقرار می شود و اگر آنها به اندازه کافی نزدیک یکدیگر قرار گیرند، می توان انتقال سریع و روان داده ها را انجام داد.

ضمن آن که اشتراک گذاری فایل ها با استفاده از این فناوری صورت می گیرد. این را باید در نظر داشت که پیاده سازی فناوری NFC ارزان است و در عین حال بسیار متنوع می باشد. بنابراین در تفاوت بلوتوث و NFC ، این می تواند برای انتقال داده ها نه تنها بین دو دستگاه مجهز به NFC ، بلکه بین تراشه های آن که به عنوان برچسب های این فناوری نیز شناخته می شوند، استفاده شود. این امر استفاده از این فناوری را بسیار افزایش می دهد، هرچند محدوده برد آن کم است.

NFC امروزه به طور پیوسته در تعدادی از برنامه ها محبوبیت پیدا می کند. مهمتر از همه، این به عنوان عنصر اصلی در نسل بعدی معاملات نقدی بدون پول ، پیش بینی می شود. این تکنولوژی بیشتر در دستگاه های تلفن همراه که بر روی سیستم عامل Android و iOS کار می کنند، معرفی می شود.

 

NFC vs Bluetooth tehranspeaker

 

عملکرد فناوری NFC

NFC یا ارتباط نزدیک میدان نیز یک فناوری بی سیم است که ارتباط کوتاه برد بین دستگاه های سازگار را با فرکانس 13.56 مگاهرتز امکان پذیر می کند. ان اف سی حداقل به یک دستگاه فرستنده و دستگاه دیگری برای دریافت سیگنال نیاز دارد. سیستم مجهز به ان اف سی  شامل راه انداز و هدف است. برچسب های ان اف سی حاوی داده هستند و فقط خواندنی هستند. این برچسب ها می توانند به طور ایمن داده های شخصی را با حافظه بین 96 تا 8192 بایت ذخیره کنند.

 

NFC در مقابل بلوتوث

در این جا به مواردی که می تواند تفاوت بلوتوث و NFC را به خوبی بازگو کند، می پردازیم.

 

محدوده (فاصله) :

شاید مهمترین نقطه تمایز بین NFC و بلوتوث، حداکثر محدوده پوشش فردی آنها باشد. در حالی که هر دو فناوری انتقال داده بی سیم کوتاه برد هستند، تفاوت زیادی بین قابلیت های انتقال و دریافت آنها وجود دارد. حداکثر برد بلوتوث تا 10 متر است.

این بدان معناست که شما به راحتی می توانید با یک دستگاه مجهز به بلوتوث دیگر که در طرف دیگر اتاق خود قرار دارد، در اتاق بعدی یا حتی در همان فضا ، ارتباط برقرار کنید.از طرف دیگر ، NFC محدوده بسیار کمی دارد که کمتر از 4 سانتی متر است. بنابراین، برای انجام انتقال موثر داده، هر دو دستگاه یا برچسب های دارای NFC مجهز به لمس یا در مجاورت یکدیگر هستند که از تفاوت بلوتوث و NFC است و حائز اهمیت می باشد.

 

the difference between bluetooth technology and nfc 1

 

قابلیت استفاده :

اتصال NFC بسیار آسان است و نیازی به احراز هویت ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که NFC را روشن کرده و دستگاه های خود را در مجاورت یکدیگر قرار دهید و انتقال داده ها فوراً انجام می شود. بلوتوث برای انتقال داده نیاز به یک روش پی در پی دارد. به طور معمول، شما باید یک پین کد وارد کنید و چند تنظیم دیگر را پیکربندی نموده تا دستگاه های خود را با یکدیگر متصل کنید. این باعث می شود که استفاده از بلوتوث کمی زمان بر باشد.

 

مصرف برق :

NFC بسیار کندتر است و همچنین برد بسیار کوتاهی دارد. از فرستنده و گیرنده رادیویی کم مصرف استفاده می کند و بنابراین روی باتری دستگاه تأثیر چندانی نمی گذارد. به این ترتیب، NFC را می توان همیشه روشن و بدون نگرانی در مورد تخلیه باتری نگه داشت.

اما در تفاوت بلوتوث و NFC ، اگرچه بلوتوث مقدار کمی انرژی مصرف می کند، اما در مقایسه با NFC هنوز یک میزان بزرگ است. اگر بلوتوث دستگاه شما روشن باشد، مطمئناً میزان شارژ را سریعتر از حالت عادی کاهش می دهد. بنابراین ، از نظر مصرف باتری ، NFC به وضوح برتر است.

 

سرعت انتقال داده :

NFC ، از نظر طراحی ، یک فناوری کم مصرف و برد نزدیک است و بنابراین، نسبتا سرعت انتقال داده در آن کمتر است. NFC سرعت 400 کیلوبیت بر ثانیه دارد که بسیار کمتر از سایر فناوری های بی سیم موجود است. با این حال، با توجه به مناطق خاصی از برنامه که برای آن طراحی شده است، به نظر می رسد این سرعت به اندازه کافی است.

بلوتوث از قدرت بسیار بیشتری استفاده می کند و به منظور ارائه خدمات در محدوده بسیار بیشتر است. به این ترتیب ، سرعت انتقال داده به طور قابل توجهی بیش از 2 مگابیت بر ثانیه است. این تفاوت بلوتوث و NFC آن را برای انتقال داده های بزرگتر مانند موسیقی ، تصاویر ، فیلم ها و غیره ایده آل می کند.

 

تفاوت بلوتوث و NFC  در امنیت :

وقتی صحبت از امنیت می شود، NFC مطمئناً بلوتوث را مغلوب می کند، هرچند هیچگونه تدابیر امنیتی مانند احراز هویت، تأیید و غیره در آن وجود ندارد. به دلیل برد بسیار کم آن، یک هکر باید دقیقاً در مقابل شما قرار گیرد تا رهگیری یک انتقال NFC که هویت او را آشکار می کند، انتخاب کند.

این NFC را برای پرداخت و سایر ارتباطات مربوط به داده های حساس و خصوصی ایده آل می کند.
از سوی دیگر ، حتی با احراز هویت مبتنی بر PIN و سایر ویژگی های امنیتی  انتقال بلوتوث همچنان با مشکلات امنیتی روبرو است و در برابر هک آسیب پذیر است. این به دلیل برد بیشتر آن است که می تواند به هکر اجازه دهد سیگنال منتقل شده را به صورت ناشناس از راه دور رهگیری کند.

 

چند رسانه ای :

NFC محدوده و سرعت انتقال داده مورد نیاز برای برنامه های چند رسانه ای مانند اتصال به هدست های بی سیم ، بلندگوها و غیره را ندارد. برعکس، انتقال بلوتوث به اندازه کافی طولانی و سریع است و بنابراین برای برنامه های چند رسانه ای ایده آل است.

 

برچسب های منفعل :

از دیگر تفاوت بلوتوث و NFC باید اضافه کنیم که فناوری ان اف سی می تواند با برچسب های RFID منفعل کار کند. یکی از کاربردهای مفید این است که شما می توانید اطلاعات مربوط به صاحب یک شیء گمشده را به سادگی با ضربه زدن روی تلفن مجهز به ان اف سی بر روی برچسب RFID استخراج کنید.

برچسب های RFID همچنین می توانند برای فعال کردن دستورات خاص در تلفن مانند باز کردن یک برنامه خاص، بارگیری یک صفحه وب و غیره طراحی شوند. بلوتوث با برچسب های منفعل کار نمی کند و بنابراین، نمی تواند در هر برنامه ای استفاده شود.

 

NFC یا بلوتوث

بنابراین ، واضح است که NFC یک فناوری نوآورانه است که همه چیز را برای ایجاد انقلابی در نحوه استفاده از تلفن های همراه و سایر ابزارهای آن مانند هدفون ها آماده کرده است. با این حال، آنطور که بسیاری دوست دارند تصور کنند، رقیبی برای بلوتوث نیست.
ممکن است فناوری دیگری برای انتقال داده های بی سیم کوتاه برد باشد، اما برای مجموعه کاملاً متفاوتی از برنامه ها در نظر گرفته شده است. بنابراین، در حال حاضر ، بلوتوث برتر است، در حالی که NFC را می توان یک دوست مفید و نه یک دشمن رقیب نامید.

 

کاربردهای فناوری های بلوتوث و NFC

در کنار بلوتوث، امروزه فناوری های دیگری مانند NFC که انتقال داده بی سیم را در خود دارند، وارد عرصه شده است. اما به وضوح می توان گفت که مهم ترین تفاوت بلوتوث و NFC فاصله است. استفاده از این فناوری ها را می توانید در تلفن های همراه خود مشاهده کنید. اما ان اف سی بیشترین سرعت رشد را در فناوری های موجود در مراقبت های بهداشتی و صنعت بانکداری به صورت گسترده دارد. برنامه های پرداخت NFC مانند Android Pay ، Apple Pay و Samsung Pay نمونه واقعی آن هستند.

توسعه برنامه خدمات ان اف سی در صنعت مراقبت های بهداشتی و بانکی بسیار محبوب است. آنها از این ویژگی برای انجام سریع کارها استفاده می کنند که می تواند نشان از تفاوت بلوتوث و NFC داشته باشد.

 

جزئیات عملکرد بلوتوث و NFC

NFC و بلوتوث فناوری های بسیار متفاوتی هستند که برای کار مشابهی که انتقال داده است استفاده می شود. NFC ارائه دهنده پهنای باند محدوده پایین تر است، در حالی که بلوتوث ارائه دهنده پهنای باند بزرگتر است. هر دو فناوری برای یک هدف استفاده می شوند و هر دو دارای عملکردهای یکسانی هستند. نمی توان گفت بلوتوث بهتر از ان اف سی است یا ان اف سی بهتر از بلوتوث خواهد بود.باید اشاره کنیم که هر دو فناوری در ارتباطات و انتقال داده ها استفاده می شود.

در عین آنکه سرعت و کارایی بلوتوث و NFC متفاوت است، اما برای انتقال بهتر اطلاعات در مسافت های بسیار کوتاه خوب هستند. همچنین هر دو به اشکال ارتباطی بی سیم تعلق دارند.اما محدوده عملکرد برای هر دو فناوری متفاوت است که می تواند تفاوت بلوتوث و ان اف سی را ایجاد کند. برای NFC به شدت نزدیک است و برای بلوتوث ، تقریباً بیشتر از محدوده NFC است. مصرف برق NFC بسیار کمتر از بلوتوث است.

قابلیت استفاده برای فناوری ها بسیار ساده و اساسی است، متصل شدن ان اف سی با سایر دستگاه ها بسیار ساده تر است و برای بلوتوث ، اتصال آن چند ثانیه طول می کشد یا گاهی اوقات به دلیل برخی اشکالات فنی یا نقص ها متصل نمی شود.در مورد سرعت انتقال داده ها، NFC بهتر از بلوتوث است و 10 برابر سریعتر از بلوتوث عمل می کند. اگر از یک برنامه پرداخت تلفن همراه استفاده می کنید، NFC بهترین گزینه برای افزایش تجربه کلی کاربران شما است.

در بررسی تفاوت بلوتوث و NFC باید گفت که NFC در مقایسه با بلوتوث بسیار بصری است، در این فناوری شما فقط باید داده ها را منتقل کنید و هنگام انتقال داده ها با بلوتوث باید دستگاهی را برای جفت شدن دستگاه خود جستجو کرده و دستگاهی را برای انتقال داده انتخاب کنید.

 

رشد فناوری بلوتوث

BLE که مخفف Bluetooth Low Energy است جدیدترین پیشرفت در فناوری بلوتوث است که به معنی به روز رسانی مصرف برق دستگاه، هنگام انتقال داده ها با استفاده از بلوتوث است. در حال حاضر با این به روز رسانی ، مصرف برق کمتر از NFC است.
ممکن است در آینده اتفاق بیفتد که بلوتوث و ان اف سی بتوانند برای انتقال بهتر کاربر با یکدیگر همکاری کنند. همچنین می توانید بر اساس این فناوری ها به سراغ توسعه برنامه های تلفن همراه رفت. این برنامه ها می توانند یک برنامه انتقال داده یا هر چیز دیگری بر اساس NFC و بلوتوث باشند.

 

نیاز کاربر در برنامه مبتنی بر ان اف سی

تفاوت بلوتوث و NFC نشان می دهد که فقط در صورتی که دستگاه به برخی دستگاه ها یا تراشه های دیگر نزدیک شود، برنامه خواهد توانست برچسب های ان اف سی را تشخیص دهد. این به برخی از مجوزهای فعال شده ان اف سی در برنامه نیاز دارد که به تجزیه داده ها از برچسب آن کمک می کند.برنامه های پرداخت ان اف سی در مقایسه با بلوتوث از فناوری جدیدی برخوردار هستند.

قرار است پرداخت های تلفن همراه یا هرگونه پرداخت دیگری که از طریق تلفن همراه انجام می شود را از بین ببرد. ان اف سی می تواند برای انتقال داده موثر باشد، اما برای مجموعه کاملاً متفاوتی از برنامه های کاربردی توسعه یافته است.

 

نیازمندی ها در برنامه مبتنی بر بلوتوث

این را باید در نظر داشت که مهم نیست که بلوتوث در کجا استفاده می شود، اما نمی توان آن را با NFC جایگزین کرد ، زیرا می توانید تراشه های NFC را در همه سخت افزارها مانند ماشین های خود اضافه کنید. اگر NFC در اتومبیل ندارید زیرا مجبور نیستید هیچ داده ای را به خارج منتقل کنید.

در بررسی تفاوت بلوتوث و ان اف سی باید اشاره کنیم که اگر شما بلوتوث در اتومبیل دارید، می توانید تلفن خود را متصل کرده و به موسیقی گوش دهید، صفحه تلفن همراه خود را روی آن قرار دهید یا با برنامه هایی که نیاز به بلوتوث دارند تماس بگیرید. استفاده از برنامه های مبتنی بر بلوتوث گاهی اوقات نه برای هر فردی بلکه برای صنعت خودرو سودمند است که چنین برنامه های خودرویی را بر اساس بلوتوث بسازد.

امروزه گرایش های تکنولوژیکی متعددی به انقلاب دیجیتالی در صنایع مختلف دامن می زند و کنترل دسترسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بیشتر فناوری های بی سیم در صحنه امنیت ظاهر می شوند و راه حل هایی را برای برنامه ها و نیازهای مختلف ارائه می دهند. فناوری های ان اف سی و بلوتوث بزرگترین بازیگران در این زمینه هستند که ویژگی های مشابهی دارند.

 

سخن نهایی

در بررسی تفاوت بلوتوث و NFC باید اضافه کنیم که در حالت کلی ، ان اف سی ، Bluetooth و Wi-fi فن آوری های انتقال داده بی سیم هستند که در حال حاضر، بلوتوث مشهورترین آنها است. آنها چندین ویژگی را به اشتراک می گذارند و ارتباط بی سیم بین دستگاه ها در فواصل کوتاه می باشند.

البته باید اشاره کرد که ان اف سی و Wi-Fi بسیار قدیمی هستند، اما هر دو اخیراً پس از ادغام توسط شرکت های بزرگ تولید کننده تلفن های هوشمند مانند سامسونگ ، HTC و سونی محبوبیت پیدا کرده اند.

این فناوری های موجود عصر جدید، همواره در حال رشد و تغییر بوده و می تواند تحولات بزرگی را در ارتباط تجهیزات و دستگاه های بی سیم همچون انواع اسپیکرهای بی سیم و هدفون های مختلف ایجاد نماید که باعث می شود تا کاربران با آسودگی بیشتر و اطمینان بالاتر، از این فناوری ها استفاده نموده و از تجهیزات خود بهره مند شوند.

برای آن که بتوانید اطلاعاتی کامل تر در خصوص انواع هدفون و اسپیکرها با فناوری روز دنیا کسب کنید، می توانید با کارشناسان تهران اسپیکر همراه بوده و مشاوره های لازم را دریافت کنید.