صدای با وضوح بالا یا Hi-Res Audio چیست ؟

صدای با وضوح بالا (Hi-Res Audio) چگونه کار میکند ؟

اگر به دنبال خرید هدفون مناسب یا بهترین اسپیکر استریو، بهترین DACها یا حتی بهترین پخش‌کننده‌های MP3 هستید، احتمالاً با محصولات زیادی مواجه شده‌اید که از پشتیبانی از صدای Hi-Res صحبت میکنند. چیزی که زمانی تنها در اختیار تجهیزات پریمیوم بود، اکنون به لطف افزایش قدرت عمومی و پشتیبانی روزافزون از Hi-Res توسط بهترین سرویس‌های پخش موسیقی، به سخت‌افزارهای صوتی مقرون‌به‌صرفه‌تر نیز راه یافته است.

اما صدای Hi-Res دقیقاً چیست؟ چگونه کار میکند؟ Hi-Res Audio تنها یک قرارداد برندینگ است که به طور رسمی توسط تعدادی از نهادهای صنعت موسیقی یک دهه پیش تعریف شده است تا انواع مختلف صدای با وضوح بالا را پوشش دهد. تصویب استاندارد در سال 2014 یک فرمت واحد را مشخص نمیکند، اما یک معیار وجود دارد که صدا باید از آن عبور کند تا به عنوان صدای با وضوح بالا در نظر گرفته شود.

 

 

این استاندارد بیان میکند که صدای Hi-Res “صدای بدون افتی است که قادر به بازتولید کامل دامنه صدا از ضبط‌هایی است که از منابعی با کیفیت بهتر از CD پخش شده‌اند.”  این بدان معناست که هر دستگاهی که بتواند عمق بیت بیشتر از 16 بیت و فرکانس‌های نمونه‌برداری بالاتر از 44.1 کیلوهرتز، که پایه صدای CD است، را مدیریت کند، میتواند با برند Hi-Res شناخته شود.

فایل‌های با وضوح بالا معمولاً از 24 بیت در هر نمونه استفاده میکنند، به این معنی که هر نقطه روی موج‌های آن‌ها میتواند یکی از 24 دامنه مختلف باشد. نرخ نمونه‌برداری آن‌ها، یعنی تعداد نمونه‌های فردی که در هر ثانیه دارند، معمولاً بین 48 کیلوهرتز تا 192 کیلوهرتز متغیر است. هرچه اعداد بالاتر باشند، بهتر است، اما این تراکم اطلاعات اضافی منجر به اندازه‌های بزرگ‌تر فایل و نیاز بیشتر به سرعت‌های انتقال داده میشود.

 

صدای با وضوح بالا یا Hi-Res Audio چیست ؟

 

صدای بدون افت کیفیت چیست ؟

اگرچه اصطلاح «صدای بدون افت یا اتلاف» اغلب به‌طور متناوب با «صدای با وضوح بالا» استفاده میشود، اما در واقع این دو مفهوم متفاوت هستند. یک فایل بدون افت به سادگی شامل تمام اطلاعات اورجینال است که برای ساخت ضبط اصلی استفاده شده است، ترک موسیقی بدون هیچگونه افتی ارائه میشود.

این به این معنا نیست که صدای بدون افت کیفیت فشرده نشده است (خوشبختانه برای کسانی که محدودیت داده دارند)، اما به این معناست که هر الگوریتم فشرده‌سازی که استفاده میشود، اساساً ترک موسیقی را همان‌طور که بود، باقی میگذارد. فرمت‌های بدون افت کیفیت شامل WAV ،ALAC اپل، FLAC ،MQA و WMA Lossless که کمتر دیده میشود، هستند. FLAC رایج‌ترین است، ترکیبی خوب از فشرده‌سازی قوی و پروتکل باز است.

در مقابل، فشرده‌سازی ‘با اتلاف’ (Lossy) اندازه فایل‌ها را با حذف برخی اطلاعات کاهش میدهد. فایل‌های با اتلاف ممکن است بالاترین فرکانس‌ها، پایین‌ترین صداهای بم و بخش‌های بین نت‌ها که گوش‌های غیرآموزش‌دیده تشخیص آن‌ها را دشوار می‌یابند، حذف کنند. MP3 احتمالاً شناخته‌شده‌ترین فرمت با اتلاف است، به همراه Ogg Vorbis (OGG) ،AAC و WMA.

آهنگ‌های با کیفیت بالا باید بدون افت کیفیت باشند، اما عکس این موضوع درست نیست: سی‌دی‌ها به عنوان بدون افت کیفیت در نظر گرفته میشوند، و تعداد کمی از فایل‌های ALAC موجود در Apple Music در کیفیت سی‌دی 16 بیت/44.1 کیلوهرتز قرار دارند، که آنها را فقط زیر مرز Hi-Res قرار میدهد، با وجود اینکه در یک فرمت بدون افت کیفیت ارائه میشوند.

 

چگونه صدای با کیفیت بالا را پخش کنم ؟

دریافت آهنگ‌های با کیفیت بالا در گوش‌های شما به سه چیز بستگی دارد: منبع، سخت‌افزار پخش و مسیر سیگنال.

اولین نکته واضح است. اگر میخواهید به موسیقی با کیفیت بالا گوش دهید، نیاز به یک فایل با کیفیت بالا دارید. هر چه میخواهید درباره موتورهای ارتقاء کیفیت داخلی بگویید، به عنوان مثال پردازنده Digital Sound Enhancement Engine (DSEE) سطح ابتدایی سونی که در هندزفری Sony WF-C700N یافت میشود که جزئیات بیشتری را از فایل‌های دیجیتال معمولی استخراج میکند، هیچ جایگزینی برای اصل واقعی وجود ندارد. این که این فایل از یک سرویس پخش موسیقی، یک فایل دانلود شده یا حتی یک دیسک Pure Audio Blu-ray باشد، مهم نیست.

سپس، شما به سخت‌افزاری نیاز دارید که قادر به رمزگشایی و بازتولید صدای با وضوح بالا باشد. ذخیره کردن فایل‌های با وضوح بالا روی یک دستگاه بی‌فایده است، اگر همان دستگاه توانایی لازم (معمولاً DAC) برای پخش آن‌ها را نداشته باشد. در بیشتر موارد، برچسب بزرگ و برجسته روی جعبه برای نشان دادن قابلیت‌های محصول کافی است، اما تلفن‌ها و کامپیوترها میتوانند بیشتر فایل‌ها را حتی بدون چنین گواهینامه‌ای پخش کنند و برندها اغلب درباره وضوح واقعی که لپ‌تاپ یا گوشی شما قادر به ارائه آن است، سکوت میکنند.

در نهایت، مسیر سیگنال. مکان‌های زیادی وجود دارد که در آن‌ها صدای دیجیتال میتواند فشرده و دوباره کدگذاری شود. ارسال یک منبع با وضوح بالا به یک نقطه پایان با قابلیت وضوح بالا از طریق کابل‌های نامناسب، لینک‌های بی‌سیم با وضوح پایین، یا کدک‌های ناتوان، نتیجه‌ای ناامیدکننده به شما خواهد داد که اصلاً واضح نیست. شما باید اطمینان حاصل کنید که همه لینک‌های زنجیره دارای وضوح بالا هستند.

 

صدای با وضوح بالا یا Hi-Res Audio چیست ؟

 

چگونه صدای با کیفیت بالا را استریم کنم ؟

در حال حاضر سه سرویس کلیدی وجود دارد. یک نامی که در لیست نخواهید دید، اسپاتیفای است که هنوز از سرویس استریمی با کیفیت بالا رونمایی نکرده است، البته این نکته نیز که فایل ها اگر حجم کمتری داشته باشد میتواند استریم آن برای همگان ساده تر و راحت تر باشد.

تیدال

تیدال یکی از سرویس‌های استریم موسیقی با کاتالوگ بزرگ از موسیقی با کیفیت بالا است. برای دسترسی به ترک‌های با وضوح بالا، نیازمند اشتراک در پلتفرم‌های گران‌تر تیدال HiFi یا HiFi Plus هستید. تیدال HiFi کیفیت CD را به فرمت FLAC (توسط تیدال به عنوان ‘High’ شناخته میشود) ارائه میدهد، در حالی که HiFi Plus تا 24 بیت/192 کیلوهرتز کیفیت دارد و اکنون نیز تنها به صورت FLAC ارائه میشود (تیدال اخیراً پشتیبانی از MQA را متوقف کرده است).

Qobuz

سرویس استریم فرانسوی Qobuz احتمالاً بزرگترین مجموعه از فایل‌های صوتی با کیفیت بالا را در میان تمامی پلتفرم‌های استریم دارد. حتی کاربران با اشتراک پایه نیز میتوانند از بسیاری از ترک‌ها به کیفیت 24-bit/192kHz FLAC دسترسی داشته باشند. Qobuz مزیتی دارد که دقیقاً کیفیت فایل صوتی که در حال گوش دادن به آن هستید را نمایش میدهد، که برای تست‌های A/B کاربردی است. همچنین اگر اشتراک سطح بالاتری به نام Sublime را انتخاب کنید، میتوانید از تخفیف 60 درصدی در خرید فایل‌های صوتی با کیفیت بالا بهره‌مند شوید.

اپل موزیک

Apple Music برخی استریم‌های ALAC با کیفیت پایین‌تر را دارد که به معیارهای Hi-Res Audio نزدیک هستند. این استریم‌ها با حداکثر 24 بیت/48 کیلوهرتز کیفیت دارند و وارد دسته‌بندی Hi-Res میشوند. خوشبختانه، Apple Music هیچ هزینه اضافی برای دسترسی به موسیقی‌های با کیفیت بهتر که نرخ نمونه‌برداری تا 192 کیلوهرتز دارند، ندارد. این سرویس در مکان‌های مختلف مانند خانه یا هنگام حرکت به صورت خودکار بین کیفیت‌ها جابجا میشود. باید توجه داشت که برای بهره‌مندی کامل از فایل‌های Lossless یا Hi-Res Lossless باید از هدفون‌های خوب استفاده کنید، البته این نکته قابل ذکر است که اتصال بلوتوث های قدیمی کیفیت را کاهش میدهد. برای بهره‌برداری از صدای Hi-Res Lossless سطح بالا، نیاز به استفاده از DAC خواهید داشت.

گوشی‌های دارای صدای با کیفیت بالا (Hi-res)

گوشی‌های اندرویدی به طور کلی قادر به پخش صدای با کیفیت بالا هستند و همین امر برای آیفون‌هایی که به درستی تنظیم شده‌اند نیز صادق است. اما باید به خاطر داشت که بهره‌برداری کامل از صدای با کیفیت بالا نیازمند یک فرآیند کامل است.

پخش یک فایل با کیفیت بالا از طریق اسپیکر گوشی شما، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. همچنین، پخش این فایل از طریق هدفون‌های بلوتوثی که نسخه های قدیمی هستند معمولاً کیفیت مورد نظر را ارائه نمیدهد، زیرا بیشتر کدک‌ها حتی aptX HD که قادر به پخش 24 بیت/48 هرتز است، از فشرده‌سازی با افت کیفیت استفاده میکنند. اما برای داشتن یک کیفیت بالا میتوانید هدفون های sony را مد نظر داشته باشید که از قابلیت هایی مانند DSEE پشتیباتی میکنند.

جدیدترین فناوری کوالکام به نام Snapdragon Sound استثنا است. اگر گوشی‌ای دارید که از این فناوری پشتیبانی میکند (مثل Moto Razr Plus ،Sony Xperia 1 V یا Nothing Phone(2)) و یک دستگاه بلوتوثی سازگار، میتوانید از پخش بی‌اتلاف 24 بیت/96 کیلوهرتز لذت ببرید. انتظار نمیرود که Snapdragon Sound به زودی به آیفون‌ها بیاید، چرا که اپل معمولاً از فناوری‌های اختصاصی خود استفاده میکند. اما جای تعجب نیست اگر اپل نیز در آینده نزدیک یک فناوری بی‌سیم بدون افت کیفیت را معرفی کند.

بهترین راه برای تجربه صدای با کیفیت بالا همچنان استفاده از اتصال سیمی است. بسیاری از گوشی‌ها جک 3.5 میلی‌متری را حذف کرده‌اند، ولی برخی مثل Moondrop استثنا هستند. مدل‌هایی مانند Moto G 5G Power و Sony Xperia 1 V همچنان دارای پورت هدفون هستند و میتوانند اکثر فرمت‌های با کیفیت بالا را پخش کنند. اما هر گوشی، حتی این مدل‌ها، میتواند از استفاده از یک DAC خارجی بهره‌مند شود.

 

صدای با وضوح بالا یا Hi-Res Audio چیست ؟

 

مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ (DAC) با کیفیت بالا

مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ (DAC) اطلاعات دیجیتال ناهموار را به سیگنال‌های آنالوگ دلنشین تبدیل میکنند. این عملکرد اصلی آن‌هاست. تنها چیزی که باید توجه داشته باشید این است که همه DACها به یک شکل ساخته نمیشوند و افراد با گوش‌های حساس میتوانند تفاوت‌های بین DAC داخلی یک گوشی و یک DAC خارجی یا بین خروجی مستقیم از جک هدفون و خروجی‌ای که توسط الکترونیک یک DAC با کیفیت محافظت شده است را تشخیص دهند.

مبدل‌های DAC نوع C مانند AK USB-C Dual DAC از برند Astell & Kern و مدل قدیمی‌تر Helm Audio Bolt گزینه‌های مناسبی برای کسانی هستند که میخواهند صدای با کیفیت بالا را به گوشی‌های خود اضافه کنند، و معمولاً هزینه زیادی هم ندارند. اگر به طور جدی به دنبال ارتقاء کیفیت صدای خود در خانه هستید، iFi iDSD Diablo 2 یک انتخاب گران اما بسیار رضایت‌بخش است که یک آمپلی‌فایر هدفون قدرتمند را با یک DAC که قادر به رمزگشایی تا 32 بیت/768 کیلوهرتز است، ترکیب میکند.

 

پخش‌کننده‌های صوتی دیجیتال با وضوح بالا

پخش‌کننده‌های MP3 هرگز واقعاً از بین نرفتند، بلکه تکامل یافتند. پخش‌کننده‌های رسانه‌ای قابل حمل به انتخاب برتر افرادی تبدیل شده‌اند که واقعاً به لذت بردن از کتابخانه‌های با وضوح بالا اختصاص دارند و با توجه به اینکه بیشتر آن‌ها اساساً تلفن‌های اندرویدی در لباس مبدل هستند، معمولاً با خدمات پخش با وضوح بالا نیز به خوبی کار میکنند.

تفاوت بزرگ در سخت‌افزار داخلی است. شما قطعاً یک خروجی جک برای هدفون‌های خود خواهید داشت، شاید یک جک 4.4 میلی‌متری برای هدفون‌های با کیفیت بالا، و به احتمال زیاد یک DAC که آهنگ‌های شما را بهتر از تقریباً هر چیز دیگری پخش میکند. همه این‌ها به این معناست که پخش‌کننده‌های با وضوح بالا به همان اندازه که در جیب شما جای میگیرند، به یک سیستم صوتی حرفه‌ای نیز متصل میشوند. در بازار سه بازیگر کلیدی وجود دارند: FiiO ،Astell & Kern (چهره پریمیوم پخش‌کننده MP3 افسانه‌ای iRiver) و سونی.

 

صدای با وضوح بالا یا Hi-Res Audio چیست ؟

 

نتیجه‌گیری

صدای با وضوح بالا (Hi-Res Audio) نه تنها از لحاظ فنی جالب است، بلکه تجربه شنیداری بی‌نظیری را ارائه میدهد که اکثر سیستم‌های صوتی معمولی قادر به فراهم کردن آن نیستند. فناوری Hi-Res Audio راهی برای بازتولید فایل‌های صوتی با کیفیت بالا و بدون افت فراهم میکند که نتیجه آن نزدیک‌تر شدن به کیفیت صدای استودیو است.

هرچند که گوش دادن به صدای با وضوح بالا به یک فایل با کیفیت بالا، سخت‌افزار مناسب و مسیر سیگنال ایده‌آل نیاز دارد، تجربه‌ای که این فناوری ارائه میدهد ارزش این تلاش‌ها را دارد. با استفاده از مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ (DAC) با کیفیت بالا و پخش‌کننده‌های صوتی دیجیتال مناسب، میتوان به تجربه‌ای نزدیک به کیفیت صدای اصلی و استودیویی دست یافت.

هم‌چنین، سرویس‌های استریم موسیقی نیز نقش مهمی در ارائه صدای با وضوح بالا ایفا میکنند. اپل موزیک، تیدال و Qobuz از جمله سرویس‌هایی هستند که قابلیت ارائه موسیقی با وضوح بالا را دارند و هرکدام مزایای خاصی فراهم کرده‌اند. انتخاب درست سخت‌افزار و سرویس‌های مناسب میتواند تجربه شنیداری شما را به سطح جدیدی ارتقا دهد و از موسیقی خود به معنای واقعی لذت ببرید. صدای با وضوح بالا یک مسیر رو به جلو برای دوستداران موسیقی است که به دنبال کیفیت و تجربه بهتر هستند.