سینمای خانگی چیست؟

سینمای خانگی چیست؟ | What Is Home Teather

 

سینمای خانگی | Home Teather که بیشتر با نام تئاتر خانگی نیز شناخته میشود به طور کلی یک سرگرمی درون محیط خانه است که به کمک سیستم صوتی چندگانه در یکی از اتاق ها یا اتاق اصلی خانه است.

 

در سال 1980 بود که برای اولین بار موضوع سینمای خانگی توسط لیزر دسیک ها و VHS ها پایه گذاری شد.این نوع پخش به وسیله ی یک دستگاه که مختص به اجرای فایل فیلم بود درون یک تلوزیون ممکن میشد.با پیشرفت تکنولوژی پخش کننده های “CTR” به بازار آمدند که فایل فیلم را در قالب چندیدن هزار اسکرین شات پشت سرهم و گسترده پخش میکرد.

 

در سال 2000 اما با پیدایش ویدئو پروژکتورها پخش سینمای خانگی چهره ی تازه ای به خود گرفت و توانست کاربرد بیشتری درون محیط خانه ها داشته باشد.ویدئو پروژکتورها با اتصال به دستگاهای پخش فیلم مثل دی وی دی پلیرها پخش سینمای خانگی را به شکلی حرفه ای تغییر دادند.پخش گسترده ی تصویر یک فیلم برروی نمای بزرگی از خانه عملکرد ویدئو پروژکتورها میباشد. امروزه سینمای خانگی با استفاده از پخش مستقیم HDTV برروی ویدئو پروژکتورها تصویر بزرگی را با پخش صدای استریو با کانال صوتی 5.1 آمپلی فایر و همچنین صدای سوراند از کابینت های اسپیکر است.

 

حالت ایده‌آل برای سینمای خانگی

در واقعیت، سینمای خانگی در اکثر خانه‌ها لزوماً شامل نصب سفارشی گران قیمت نیست و هزینه زیادی هم ندارد. یک تنظیم متوسط سینمای خانگی می تواند حالتی به سادگی یک تلویزیون 32 تا 55 اینچی، همراه با حداقل یک پخش کننده DVD و ساندبار، یا یک پخش کننده دیسک بلوری همراه با یک گیرنده استریو یا سینمای خانگی، اسپیکرها و یک ساب ووفر باشد.

 

سینمای خانگی چیست؟ | What Is Home Teather

 

همچنین، با کاهش قیمت‌ها، ارتقا به یک صفحه نمایش LCD بزرگ، تلویزیون پلاسما (از سال 2014 متوقف شد اما همچنان در حال استفاده است) (55 اینچ یا بزرگتر) یا پخش کننده دیسک بلو-ری نیازی به هزینه زیاد ندارد. حتی تعداد رو به افزایشی ویدئو پروژکتورها در حال تبدیل شدن به گزینه های سینمای خانگی با قیمت مناسب هستند. همچنین، اگر پول نقد بیشتری دارید، تلویزیون 4K Ultra HD LED/LCD یا OLED ممکن است گزینه‌هایی باشد که باید در نظر بگیرید.

 

سینمای خانگی چیست؟ | What Is Home Teather

 

گزینه دیگری که می توانید در راه اندازی سینمای خانگی بگنجانید پخش جریانی اینترنتی است. اکثر تلویزیون‌ها و پخش‌کننده‌های دیسک بلوری نیز می‌توانند نمایش‌های تلویزیونی و فیلم‌ها را از اینترنت پخش کنند. حتی اگر تلویزیونی ندارید که این قابلیت را داشته باشد، می‌توانید بسیاری از پخش‌کننده‌های رسانه‌ای افزودنی ارزان قیمت را خریداری کنید که دسترسی به محتوای فراوان را فراهم می‌کنند.

 

شما می توانید از سیستم سینمای خانگی خود به عنوان یک مرکز برای گسترش شنیدن صدا در سراسر خانه، چه از طریق اتصال فیزیکی یا بی سیم، استفاده کنید. یک سیستم کنترل از راه دور جهانی با کیفیت، یک گوشی هوشمند، یا ویژگی های کنترل صوتی یک اسپیکر هوشمند می تواند به شما در کنترل همه آنها کمک کند.

 

سینمای خانگی چیست؟ | What Is Home Teather

 

هر نوع سیستمی که در نهایت آن را خریداری کنید، تا زمانی که گزینه‌های سرگرمی مورد نیاز را فراهم کند، آن «سینمای خانگی» مناسب شماست. شما میتوانید تقریباً در هر اتاقی از خانه، یک آپارتمان کوچک، دفتر کار، خوابگاه یا حتی بیرون از خانه یک سینمای خانگی داشته باشید. گزینه(هایی) که انتخاب می کنید به شما بستگی دارد. فقط قبل از شروع کمی تحقیق کنید.

 

در نتیجه …

سینمای خانگی یک گزینه سرگرمی مناسب برای تماشای تلویزیون و فیلم در خانه با کمی هیجان اضافی فراهم می کند. برای خیلی ها رفتن به سینمای محلی ممکن است به راحتی دیگران نباشد. می‌توانید فیلم‌های نسبتاً جدید و برنامه‌های تلویزیونی را با خیال راحت در آنها پخش کنید. تولیدکنندگان تلویزیون و صدا با وام گرفتن از فناوری تصویر و صدای سینماها و تطبیق آنها با محیط خانه، این امکان را فراهم کرده اند تا تجربه سینما را در خانه تقریبی کنند.