تاریخچه‌ی برند یاماها | Yamaha History

تاریخچه‌ی برند یاماها | Yamaha History

مقدمه

یاماها یکی از بزرگترین تولید کنندگان پیانو، سازهای دیجیتال موسیقی، سازهای بادی، زهی و کوبه ای در دنیا است. در اکنار این محصولات، این کمپانی از طریق طیف گسترده ای از فعالیت های تجاری، در زمینه دستگاه ها و تجهیزات الکترونیکی، تجهیزات صوتی حرفه ای و تجهیزات سمعی و بصری نیز رشد زیادی داشته است.

تاریخچه شرکت:

شرکت یاماها، یکی از متنوع ترین شرکت های ژاپن، بزرگترین سازنده آلات موسیقی از جمله پیانو و کیبورد، سازهای بادی، سازهای زهی و کوبه ای و آلات موسیقی دیجیتال در جهان است. از سال 1950 این شرکت همچنین به تولید کننده بزرگ و اصلی محصولات صوتی، semiconductor و سایر محصولات الکترونیکی، مبلمان، کالاهای ورزشی و فلزات خاص تبدیل شده است.

همچنین یاماها دارای مدارس موسیقی در ژاپن و 40 کشور دیگر اداره است، مجموعه ای از استراحتگاه ها واقع در سراسر ژاپن دارد و 33 درصد سهام شرکت Yamaha Motor Company Ltd متعلق به آن است، دومین تولید کننده بزرگ موتورسیکلت در جهان، همچنین تولید کننده قایق، اتومبیل های برفی، وسایل نقلیه all-terrain، موتورها و روبات های صنعتی است. تقریباً سه چهارم درآمد خالص شرکت یاماها حاصل فروش سازهای موسیقی و محصولات صوتی آن است.

تاریخچه‌ی برند یاماها

قرن 19

یاماها در منطقه ای که در حال حاضر واكایاما نامیده می شود، بزرگ شد، از پدرش که یک سامورایی و نقشه بردار با علاقه زیاد به نجوم و مكانیك و صاحب یک كتابخانه بزرگ بود تحصیلات غیرمعمولی را در آن زمان فرا گرفت.  Meiji Restoration تلاش دولت برای تسریع در توسعه فناوری در اواخر قرن نوزدهم، افراد تحصیل کرده ای مانند یاماها را در موقعیتی قرار داد که رشد کنند.

یاماها در سن 20 سالگی در یک تعمیرگاه ساعت در ناگازاکی زیر نظر یک مهندس انگلیسی شروع به تحصیل کرد. این فرد شرکت ساعت سازی خود را تأسیس کرده بود، اما به دلیل کمبود بودجه قادر به ادامه کار نبود. وی پس از گذراندن دوره کارآموزی در اولین دانشکده پزشکی غربی ژاپن در ناگازاکی، در تعمیرگاه تجهیزات پزشکی در اوزاکا مشغول به کار شده بود.

به عنوان بخشی از شغل خود، یاماها تجهیزات جراحی را در هاماماتسو، یک شهر کوچک ماهیگیری ساحلی در اقیانوس آرام تعمیر می کرد. به دلیل اینکه تعمیرکار زیادی در این شهر وجود نداشت مدرسه ای از او خواست ارگ مدل Mason & Hamlin ساخت امریکا را برای آنها تعمیر کند. یاماها وقتی پتانسیل تجاری این ساز در ژاپن را مشاهده کرد نسخه کاربردی ارگ خود را در مدت یک سال تولید کرد. سال 1889 او شرکت سازنده ارگان های یاماها، اولین شرکت سازنده آلات موسیقی غربی در ژاپن را تأسیس کرد.

در همان زمان با حمایت دولت سیستم حمل و نقل ریلی برای آن شهر ساخته شد تا شهر تبدیل به یک مرکز تجاری شود.

آداب و رسوم موسیقی غربی دولت ژاپن را به خود علاقه مند کرد و همزمان که تحصیلات فنی یاماها او را قادر می ساخت محصول را تولید کند، حمایت دولت از او باعث ایجاد فرصت برای ایجاد اشتغال زایی شد.

در دهه 1980 محصول ارزانتر یاماها از محصولات امریکایی پیشی گرفت، یاماها با دیدن پتانسیل این بازار در سال 1897 نام شرکت خود را بهNippon Gakki Co.، Ltd. تغییر داد، که به معنای آلات موسیقی ژاپن است. این شرکت پیانوهای جدید خود را در نمایشگاه بین المللی رونمایی کرد. بین سالهای 1902 و 1920 جوایزی را برای پیانوهای خود دریافت کرد.

تاریخچه‌ی برند یاماها

جنگ های جهانی

جنگ جهانی اول  باعث شد فروش برند مارکونیک آلمان در ژاپن کاهش پیدا کند، بنابراین برای نیپون گاکی، شرکت یاماها فرصت گسترش محصولات و شروع  صادرات به وجود آمد.

یاماها در طول جنگ جهانی ناگهان در گذشت. جنگ جهانی اول باعث شد رشد چشمگیری در صنعت ژاپن ایجاد شود و نیپون گاکی همراه با این رشد بزرگ شد. در سال 1920 هزار کارگر استخدام کرد و 10 هزار عضو و 1200 پیانو در سال تولید کرد. فروش عمده به دلیل فروش پیانو بود که بین سالهای 1919 و 1921 دو برابر شد و به 2 میلیون پوند رسید.

در طول جنگ های جهانی، واردات غربی و فروش آلات غربی در ژاپن هنوز بر بازار تسلط داشت. از آنجا که مزیت نیپون گاکی فقط در قیمت مناسب بود، کاواکامی مدیر عامل این شرکت در آن زمان، برای بهبود کیفیت در سال 1930 یک آزمایشگاه و مرکز تحقیقات آکوستیک افتتاح کرد. وی مشاورانی را از C. Bechstein آلمان برای بهبود کیفیت پیانو یاماها استخدام کرد.

گسترش پس از جنگ

رشد پس از جنگ سریع اتفاق افتاد.  وزارت آموزش و پرورش، آموزش موسیقی را برای کودکان اجباری کرد و باعث رشد تجارت در ابعاد بسیار وسیع شد.

پسر کایچی کاواکامی، جنئیچی کاواکامی، در سال 1950 چهارمین رئیس این شرکت شد. با کمک وزارت آموزش و پرورش نیپون گاکی بنیاد غیرانتفاعی موسیقی یاماها را در سال 1966 بنیاد نهاد تا از جشنواره ها و کنسرت های موسیقی حمایت مالی کند و مدارس موسیقی را اداره کند. بزرگترین موفقیت کاواکامی در تولید و  متنوع سازی محصولات و ایجاد بازارهای خارجی بود و تمام این ها پایه مدرن شدن شرکت شد.

بعد ها یاماها تولید قایق های تفریحی، قایق های گشتی برای آژانس ایمنی دریایی ژاپن و کشتی های ماهیگیری اقیانوس پیما را شروع کرد. این شرکت، به بزرگترین تولید کننده قایق FRP ژاپن تبدیل شد.خیلی زود نیپون گاکی به تولید کننده اصلی تجهیزات صنعت ساخت و ساز خانگی مانند دیگ های بخار و سیستم های گرمایش مرکزی تبدیل شد.

در همان دوران به وسیله یک سیستم تسمه نقاله و یک روش ابتکاری خشک کردن که باعث خشک شدن سریع چوب مورد استفاده در پیانوها می شد، نیپون گاککی زمان لازم برای تولید پیانو را از دو سال به سه ماه کاهش داد.

اولین موتورسیکلت نیپون گاکی در سال 1955 تولید شد و شرکت موتور یاماها با مسئولیت محدود تأسیس شد.

یاماها در اوایل دهه 1960 اولین موتورسیکلت های خود را در ایالات متحده معرفی کرد.

با وجود محصولات جدید، Nippon Gakki اولین صادرات خود را شروع کرد و در سال 1958 یک شرکت تابعه خارج از کشور در مکزیک تأسیس کرد.

در اواسط دهه 1960، نیپون گاکی تولید سازهای بادی در مقیاس وسیع را آغاز کرد. سال 1968 نیپون گاکی صادرات شیپور، ترومبون و زیلوفون را آغاز کرد. پس از پنج سال پیشرفت، این شرکت اولین پیانوی بزرگ کنسرت را در سال 1967 تولید کرد.

تاریخچه‌ی برند یاماها

توسعه محصولات الکترونیکی دهه 1970

Nippon Gakki خود را به عنوان یک شرکت الکترونیکی که می تواند تقاضای سریع برای صفحه کلیدهای الکترونیکی و اجزای صوتی ارائه دهد معرفی کرد. Nippon Gakki یک کارخانه LSI در سال 1976 ساخت تا بتواند تمام محصولات الکترونیکی خود را از آنالوگ به دیجیتال تبدیل کند.

گسترش خیلی زیاد در دهه 1980

1980 دهه سختی برای این شرکت بود. اولین و بزرگترین اشتباه این شرکت مربوط به یاماها موتور بود که در سال 1981 با بی خردی تلاش کرد تا هوندا را از جایگاه برتر خود در تولید موتورسیکلت پایین بیاورد. که نتیجه دو ضرر متوالی به مبلغ 126.1 میلیون دلار برای یاماها موتور بود.

از طرف مثبت در بخش محصولات الکترونیکی محوصل digital synthesizer DX-7 در سال 1983 تبدیل به پرفروش ترین digital synthesizer شد. در سال 1980 نیپون گاکی کارخانه کیبورد الکترونیکی را در جورجیا افتتاح کرد به این امید که پایه گذاری این کار جدید در ایالات متحده تنش تجاری را کاهش دهد.

در همین دوران، برای بزرگداشت صدمین سالگرد تاسیس شرکت، کاواکامی نام شرکت را در سال 1987 به شرکت یاماها تغییر داد.

دهه 1990 و بعد از آن

در سال 1993 تولید پیانوی خاموش Silent Piano با موفقیت زیادی روبرو شد. با هزینه ای معادل 7300 دلار در هر سال، بیش از 17000 تعداد پیانو در ژاپن در 12 ماه اول عرضه به بازار فروخته شدند که 70 درصد بیشتر از مقدار پیش بینی شده بود.

پیانوی های خاموش هم مانند پیانوی آکوستیک معمولی پخش می شوند یا می توان صدای آنها را قطع کرد و فقط پیانویست از طریق هدفون صدای آنها را می شنود.

سال 1995، یاماها  شیپور الکترونیکی بی صدا یا خاموش مانند پیانوهایش معرفی کرد و در چند ماه اول 13000 دستگاه از آنها را فروخت.  در سال1996 Silent Drums ، ویولن خاموش در 1997 و Silent Cello در سال 1998 عرضه شدند.

در پایان قرن 20 با تعیین شوجی ایتو به عنوان رئیس، یاماها شاهد تغییر بزرگی دیگری شد. ایتو برای بازگشت سریع به سودآوری در اوایل قرن بیست و یکم، بیشتر تلاش های این شرکت را بر روی اصلی ترین ابزارهای موسیقی و گروه های محصولات سمعی و بصری متمرکز کرد.

تدوین استراتژی جدید برای ایجاد کسب و کار رسانه های دیجیتال  از نوآوری های این شرکت در آن زمان بود و شامل چندین مولفه از جمله تأکید بیشتر بر تولید تجهیزاتی مانند تراشه های صوتی و محتوای دیجیتال طراحی شده برای تلفن های همراه و سایر دستگاه های دستی بود؛

درنتیجه شرکت جدیدی به نام Yamaha Music Communications Co. Ltd  با هدف نهایی توانایی دانلود آنلاین محتوای موسیقی؛ و توسعه و تولید ابزارها و تجهیزات موسیقی تحت شبکه تاسیس شد.