ساندبار مناسب برای فیلم و موسیقی

انتخاب ساندبار مطابق با نیازهای کاربر، شاید چندان کار ساده ای نباشد. هنگامی که سیستم سینمای خانگی خود را تهیه می کنید و یا قصد دارید منبع صوتی مطمئن تری برای همراهی تلویزیون خود داشته باشید، انتخاب ساندبار می تواند از درجه اهمیت بالاتری برخوردار باشد.

ساندبارها ابزارهای ضروری برای همراهی با تلویزیون های مدرن امروزی هستند. از همین روست که امروزه از سوی کاربران زیادی، ساندبار مناسب برای پخش فیلم و موسیقی و تلویزیون مورد بررسی قرار میگیرد.این بدان دلیل است که همانطور که جدیدترین و بهترین تلویزیون‌ها باریک ‌تر می‌شوند، فضای کمتری برای اسپیکرهای داخلی وجود دارد. آنها ممکن است فوق العاده به نظر برسند، اما شما به روش دیگری از صدا، برای اجرای فناوری صفحه نمایش پیشرفته، نیاز دارید. حتی بهترین تلویزیون سامسونگ می تواند از ساندبار خارجی برای ارتقاء عملکرد صوتی خود به خوبی بهره برداری کند.

این راهنمای انتخاب ساندبار، می تواند به شما کمک کند تا بتوانید مطابق با نیاز و بودجه خود، دستگاهی مناسب برای تلویزیون خود انتخاب کنید که به عنوان ساندبار مناسب فیلم و موسیقی بوده و در عین حال که دارای ظاهری زیباست، می تواند کیفیت صدایی عالی را نیز ارائه کند. این روزها، حتی ارزان ‌ترین تلویزیون‌ها نیز صفحه نمایش‌های با کیفیت بالا دارند.

اما در عصر 4K Ultra HD و HDR، هنوز جنبه صدا وجود دارد که تلویزیون های مدرن آن را تغییر نمی دهند. جای تعجب نیست که صفحه نمایش های نازک تلویزیون های مدرن، فضایی برای اسپیکرهای سطح بالا ندارند، در اینجا بهترین راه حل و محبوب ترین گزینه یک ساندبار است. آنها باریک و زیبا بوده و به راحتی تنظیم می شوند.

طراحی ساندبارهای مناسب

اگر به زیبایی تلویزیون 4K جدید خود علاقه دارید، می توان گفت که احتمالا صدای مورد نیاز برای مطابقت با تصاویر را ندارد. این بدان معناست که انتخاب بهترین ساندبار، می تواند برای استفاده از تلویزیون، هنگام تماشای نمایش‌ها و فیلم‌های تلویزیونی بهترین گزینه خواهد بود. این دستگاه های کاربردی، به گونه ای ساخته شده اند که دارای طراحی ظاهری دلپذیری باشند.اکثر آنها براق، مینیمال و شیک طراحی شده اند تا روی دیوار یا میز تلویزون شما قرار بگیرند. آنها همچنین راه حل خوبی برای خانه های کوچکتر و اتاق هایی با فضای کمی هستند که نمی توانند یک سیستم خانگی چند تکه را استفاده کنند.

ضمن آنکه برخی از دستگاه های ساندبار مناسب فیلم و موسیقی ، برای قرار گرفتن در مقابل صفحه نمایش ساخته شده اند، اما بسته به نحوه چیدمان اتاق، می توانند در بالا یا کنار آن نیز به دیوار نصب شوند.

این به شما امکان انتخاب نهایی نصب و دریافت صوتی فوق العاده را می دهد. این را نیز باید اشاره کنیم که علیرغم اینکه اکثر ساندبارهای موجود در بازار، فقط دارای اسپیکرهای جلویی هستند، اما برخی از آنها می توانند با اطمینان صدا را به گونه ای پخش کنند که به نظر برسد صدای پررونق از هر جهت می آید. شما می توانید برای انتخاب بهترین ساندبار مطابق با نیازهای خود، راهنمایی های لازم را از کارشناسان تهران اسپیکر دریافت کنید.

استفاده از ساندبار مناسب فیلم و موسیقی

تهیه ساندبار یکی از ارزان‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای ارتقاء صدای تلویزیون است. برای بسیاری از افراد، استفاده از ساندبار ، بهترین راه برای دریافت کیفیت صدای بهتر از تلویزیون است. ضمن آنکه نصب آنها ساده است و بدون اسپیکر ها و سیم های خسته کننده ای که با سیستم صدای فراگیر عرضه می شوند، طراحی و عرضه شده اند.

اندازه های ساندبار

ساندبارها گاهی اوقات به گونه ای طراحی می شوند که با عرض تلویزیون های خاص مطابقت داشته باشند. این سیستم های صوتی، در اندازه و شکل متفاوتی وجود دارند. در حالی که سیستم های صوتی بزرگتر، گاهی اوقات درایورهای بیشتری را ارائه می دهند و در نتیجه صدای بیشتری را دارند.

موارد دیگری نیز وجود دارند که تنها چیزی که برای آن هزینه می کنید، تنها یک جعبه بلندتر است. اگر می خواهید ساندبار شما، دقیقاً به اندازه عرض تلویزیون شما باشد، توجه داشته باشید که تلویزیون‌ها به‌صورت مورب اندازه‌گیری می‌شوند در حالی که نوارهای صوتی از طول اندازه‌ گیری می‌شوند، بنابراین برای مثال، تلویزیون 46 اینچی با یک ساندبار عریض 46 اینچی مطابقت ندارد.

اتصال ساندبارها

مشخصات ساندبار مناسب برای فیلم و موسیقی | soundbars specification

اکثر ساندبارها از طریق یک خروجی نوری بین تلویزیون و اسپیکر متصل می شدند، اما شیوع روزافزون ARC کانال بازگشت صدا و حتی تجهیزات جدیدتر مانند ARC HDMI ، باعث شده است که بتوان اکنون انواع اتصال را انتخاب کرد. ایده این است که تمام دستگاه های سینمای خانگی از جمله ساندبار خود را مستقیماً به تلویزیون وصل کنید، سپس HDMI یا خروجی اپتیکال تلویزیون را به ساندبار متصل نمایید.

این یک طراحی کلی ساده است، زیرا شما فقط باید ورودی ها را با استفاده از کنترل تلویزیون خود تغییر دهید. باید اشاره کرد که این روزها، اکثر تلویزیون ها دارای خروجی صوتی نوری و HDMI ARC هستند. استفاده از تلویزیون به عنوان سوئیچر، به جهت سهولت استفاده، راهی مناسب برای اکثر افراد است. هرچند اشکالاتی هم در این پیکربندی وجود دارد. در بسیاری از موارد، شما با تعداد ورودی تلویزیون خود محدود هستید.

اگر تلویزیون فقط سه ورودی دارد، فقط می توانید سه دستگاه را وصل کنید. شما می‌توانید با استفاده از یک سوئیچر HDMI از این مشکل عبور کنید، اما اکثر تلویزیون ها، صدای ورودی را به جای سیگنال صدای فراگیر واقعی، به استریو تنزل می دهند. اکثر ساندبارها فقط استریو هستند، اما ساندبار مناسب فیلم و موسیقی با قابلیت و ورودی فراگیر، بهترین عملکرد را دارند.

دستیاران صوتی در ساندبار

در سال 2020 بسیاری از ساندبارها دستیارهای صوتی داخلی را از آمازون، گوگل یا هر دو ارائه کردند. اما یک مشکل اصلی در این مورد وجود دارد. اگر کلمه بیدار دستیار صوتی را به زبان بیاورید (به عنوان مثال Hey Google)، صدای برنامه شما تا زمانی که چیزی دیگر به آن بگویید، از بین می رود.  داشتن یک دستگاه دوم در همان اتاق که می تواند ساندبار را نیز کنترل کند، بسیار ساده تر است.

می توانید یک سوال بپرسید و کار بدون وقفه ادامه می یابد. هر دو دستگاه Echo و Google Assistant به اندازه کافی هوشمند هستند تا با نویز پس زمینه زیادی کار کنند. ساندبار مناسب فیلم و موسیقی با دستیار صوتی در داخل آن، شلوغی فضا را کاهش می دهد. برخی از این امکانات به خوبی به شما امکان می‌دهند تا عملکردهای این سیستم صوتی را کنترل کنید. همچنین می‌توانید کارهای جالبی مانند خاموش کردن چراغ‌ها یا درخواست آب و هوا انجام دهید.

همچنین لازم به ذکر است که برخی از این امکانات در بلندگوهای هوشمند، به شما امکان می دهد قابلیت الکسا و موسیقی را به هر ساندباری با ورودی آنالوگ اضافه کنید.

صدای فراگیر یا Dolby Atmos

در گذشته، ساندبارهای دو کاناله، تفاوت چندانی بین حالت‌های استریو و فراگیر نداشتند، اما ورود فناوری‌هایی مانند Dolby Virtual و بلندگوهایی با غوطه ‌وری صدای بالا، این امکان را بهبود بخشیده است. افزودن صدای فراگیر اختیاری به ساندبار مناسب فیلم و موسیقی کمک می‌کند تا صدای فراگیر بهتری داشته باشند. به عنوان مثال، افزودن برخی از ژانرهای موسیقی، حس فوق العاده ای از غوطه وری را هنگام پخش فیلم اضافه می کند.

این توانایی برای افزودن اسپیکرهای فراگیر در بسیاری از ساندبارهای میان رده، پشتیبانی می‌شود. آنها معمولاً از Wi-Fi برای اتصال به بلندگوهای بی‌سیم استفاده می‌کنند. البته باید اشاره کنیم که در سال های گذشته، شاهد حضور انفجاری ساندبارهای Atmos بوده ایم.

ساندبار با صفحه نمایش

مشخصات ساندبار مناسب برای فیلم و موسیقی | soundbars specification

هنگامی که برای انتخاب ساندبار تصمیم گیری می شود، یک صفحه نمایش در پنل جلویی می تواند مفید باشد اما الزامی ندارد. تعداد زیادی از ساندبارها، صفحه‌نمایش در پنل جلویی ندارند، بنابراین بازخورد بصری زیادی در مورد میزان بلندی صدا یا ورودی، دریافت نمی‌کنید.

ورودی های HDMI

در بیشتر موارد، برای اتصال ساندبار به تلویزیون خود، فقط به یک کابل نیاز دارید. برخی از ساندبارها به کابل های نوری متکی هستند که به خوبی کار می کنند. با این حال، HDMI ترجیح داده می شود. رابط HDMI از فرمت های صوتی بیشتری نسبت به اپتیکال پشتیبانی می کند که به طور موثر به این معنی است که صدایی با کیفیت بالاتر دریافت خواهید کرد که با HDMI فراگیرتر است. اما اتصالات HDMI همه یکسان نیستند، به خصوص وقتی صحبت از ساندبارها می شود. برای اتصال این سیستم های صوتی به تلویزیون از طریق HDMI، تلویزیون باید از HDMI ARC یا HDMI eARC پشتیبانی کند.

برخی از تلویزیون های قدیمی این ویژگی را ندارند. اگر تلویزیون شما این امکان را ندارد، باید از اتصال نوری استفاده کنید. به خاطر داشته باشید، اگر ساندبار خود را از طریق HDMI وصل کنید، اکنون یک پورت HDMI کمتر در تلویزیون خود برای دستگاه‌هایی مانند پخش‌کننده‌های رسانه ، پخش‌کننده‌های Blu-ray یا کابل دارید. برای جبران، برخی از ساندبارها ورودی HDMI را ارائه می دهند و برخی بیش از یک ورودی ارائه می دهند که به طور موثر آنها را به گیرنده های کوچک AV تبدیل می کند.

بسیاری از ساندبارهای جدیدتر، دارای ورودی های HDMI متعددی هستند که اگر می خواهید دستگاه های AV را مستقیماً به ساندبار وصل کنید، به جای هدایت آنها از طریق تلویزیون، به این ورودی ها نیاز خواهید داشت.

توصیه می شود که حداقل به دنبال سه ورودی باشید و سعی کنید مطمئن شوید که آنها می توانند سیگنال های 4k و HDR را ارسال کنند. به خصوص اگر از قبل یک تلویزیون 4K دارید. اگر ساندبار مناسب فیلم و موسیقی گران‌تری با Dolby Atmos دارید، به تلویزیونی نیاز دارید که بتواند این سیگنال‌ها را از طریق HDMI ارسال کند.

کانال ها در ساندبار

هنگام انتخاب ساندبار برای سینمای خانگی خود، احتمالاً با اعداد گیج کننده ای روبرو خواهید شد. برچسب‌هایی مانند «2.0»، «3.1» یا «5.1» وجود دارند تا به شما اطلاع دهند ساندبار چند کانال دارد و آیا ساب ووفر دارد یا خیر. عدد اول، قبل از نقطه، به تعداد کانال ها اشاره دارد و عدد بعد از نقطه، به شما می گوید که ساب ووفر (1) وجود دارد یا خیر (0). اگر ساندبار فقط دو کانال داشته باشد، به معنای یک کانال چپ و راست است.

اگر سه کانال دارد، کانال سوم یک کانال مرکزی است که وضوح گفتگو را بهبود می بخشد.  به طور معمول، یک سیستم ساندبار مناسب فیلم و موسیقی با یک ساب ووفر بی سیم یا ساب ووفر جداگانه و در برخی موارد حتی اسپیکرهای ماهواره ای بی سیم ارائه می شود. اینها نیازی به اتصال فیزیکی به ساندبار ندارند، اما به منبع تغذیه نیاز خواهند داشت. بنابراین باید آنها را در نزدیکی پریزهای دیواری قرار دهید.

اما این جایی است که می تواند کمی مشکل باشد. یک ساندبار می تواند ادعا کند که 2.1، 3.1 یا حتی 5.1 است. تا زمانی که ساندبار دارای درایورهای فرکانس پایین باشد، همچنان می تواند وضعیت “.1” را ادعا کند. اگر عدد سومی وجود دارد، به این معنی است که ساندبار، از صدای فراگیر Dolby Atmos و یا DTS X پشتیبانی می کند.

تعدد کانال ها با فناوری اتموس

در ساندبارها عدد نهایی به تعداد درایورهای اختصاصی اشاره دارد که به سمت سقف شلیک می‌کنند و صدا را به سمت پایین می فرستند تا جلوه‌ای فراگیر ایجاد کنند. مدل‌های اولیه Dolby Atmos در شبیه‌سازی بلندگوهای اختصاصی کانال ارتفاع مؤثر بودند، اما جدیدترین ساندبارها Atmos باورنکردنی هستند. Atmos محبوب ترین فناوری صدای فراگیر است که قادر به پردازش شی مجزا در یک صحنه خاص صوتی است. اما چرا برخی از تولید کنندگان ساندبار ادعا می کنند که صدای Dolby Atmos را ارائه می دهند، با این حال با دو کانال کمتر این کار را انجام می دهند.

این نکته ای عجیب، در مورد دالبی اتموس است. می‌توان آن را با استفاده از درایورهای اختصاصی در یک اسپیکر تکثیر کرد یا آن را با استفاده از اسپیکرهای جداگانه توزیع نمود، یا به ‌صورت مجازی با استفاده از چند کانال در یک اسپیکر تکثیر نمود. طبیعتاً در این مواقع طیف وسیعی از کیفیت وجود دارد.

تاثیر استفاده از ساب ووفرها در ساندبار

مشخصات ساندبار مناسب برای فیلم و موسیقی | soundbars specification

صرف نظر از اینکه کدام ساندبار را انتخاب می کنید، اما این می تواند یک پیشرفت بزرگ نسبت به اسپیکرهای داخلی هر تلویزیونی باشد. با این حال، تصمیماتی وجود دارد که باید گرفته شود. این مهم است که بدانید باید یک ساندبار را با ساب ووفر تهیه کنید یا استفاده آن همراه ساندبار چندان ضروری نیست. ساب ووفرها درایورهای اسپیکر هستند که به بازتولید صدای با فرکانس پایین اختصاص یافته اند.

ساندبار با ساب ووفر به برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها ضربه و صدا اضافه می‌کند و صدایی کامل‌تر ایجاد کرده و به طور موثرتری صدا را در سراسر اتاق پخش می‌کند. اگر قصد تماشای تعداد زیادی فیلم اکشن یا فیلم هایی با موسیقی حماسی دارید، احتمالاً یک ساب ووفر نیاز خواهید داشت. برخی از ساندبارها دارای ساب ووفرهای اختصاصی هستند. اکثر آنها به صورت بی سیم متصل می شوند، اگرچه برخی نیاز به اتصال سیمی مستقیم دارند، اما در برخی موارد، بهتر است آنها را جداگانه تهیه کنید.

اما در صورتی که تصمیم به تهیه یک ساب ووفر با ساندبار دارید، مطمئن شوید که ساندبار از آن پشتیبانی می کند. زیرا همه ساندبارها دارای خروجی ساب ووفر اختصاصی نیستند. اما باید گفت که در اکثر موارد، ساب ووفرهای موجود در این سیستم های صوتی، به اندازه کافی قدرتمند هستند که فرکانس‌های پایین را ارائه دهند.

بلوتوث در ساندبارها

امروزه در بسیاری از خانه ها، ساندبار مناسب فیلم و موسیقی به طور فزاینده ای، برای گوش دادن به موسیقی و تماشای فیلم از تلویزیون استفاده می شود. این امر به ویژه در خانه های کوچکتر صادق است. اکثر ساندبارهای جدید از اتصال بلوتوث و پخش جریانی از تلفن هوشمند، تبلت یا رایانه شما پشتیبانی می‌کنند. این باعث می‌شود Spotify یا سایر موسیقی‌های خود را سریع و آسان در بلندگوی بزرگ‌تر بشنوید. برندهایی همچون Harman Kardon،  Boseو بسیاری دیگر از مارک ها معتبر، ساندبارهایی را ارائه می دهند که می توانند از طریق Wi-Fi به سیستم های موسیقی بی سیم کل خانه متصل شوند.

ساندبارهای هوشمند

شاید بتوان گفت که ساندبار دیگر تنها برای ارتقاء صدا نیستند. جدیدترین مدل های این سیستم صوتی، اکنون شامل نرم‌افزارهای هوشمند و حتی دستیارهای صوتی می‌شوند. اینها گزینه خوبی برای کسانی هستند که می خواهند به تلویزیون های قدیمی خود جدیدترین خدمات پخش جریانی و اتوماسیون خانگی را ارائه دهند، بدون اینکه راه اندازی آنها را با کابل های اضافی پیچیده کنند. این ساندبارهای هوشمند بسیار راحت هستند، اما فراموش نکنید که هدف اصلی شما باید این باشد که صدای بهتری برای خود به دست آورید.

سنسورهای IR و محل قرارگیری

با فرض اینکه می خواهید تلویزیون خود را کنترل کنید، باید مراقب مکان قرار دادن ساندبار در میان پایه های تلویزیون  باشید. به طور معمول، این سیستم های صوتی، مستقیماً زیر تلویزیون شما قرار می گیرند. اما باید توجه داشته باشید که ساندبار شما نباید در مقابل سنسور مادون قرمز (IR) تلویزیون قرار گیرد.  این جایی است که کنترل از راه دور، سیگنال تلویزیون را ارسال می کند. برخی از ساندبار مناسب فیلم و موسیقی ، دارای تکرار کننده های IR هستند. اینها سیگنال را از طریق ساندبار به سنسور تلویزیون منتقل می کنند.

انتخاب بهترین ساندبار

اگر می خواهید صدای تلویزیون خود را تقویت کنید، یک ساندبار با 2.1 کانال که دو کانال جلو و یک ساب ووفر جداگانه دارد، می تواند کافی باشد. اگر صدای فراگیر واقعی می‌خواهید، یک ساندبار با ساب ووفر و بلندگوهای عقب که ترجیحاً بی‌سیم است، برای صدای چند کاناله تهیه نمایید. اگر از ساندبار فقط برای گوش دادن به تلویزیون استفاده می کنید، می توانید مدل ارزان قیمت تری را انتخاب کنید که کیفیت صدای مناسبی دارد.

این یک گام بالاتر از صدای داخلی هر تلویزیون خواهد بود. اما اگر می خواهید از ساندبار برای موسیقی و همچنین تلویزیون استفاده کنید، مدلی با کیفیت صدای عالی را برگزینید. برای این کار می توانید راهنمایی های لازم را از کارشناسان تهران اسپیکر دریافت کرده و دستگاه مناسب خود را تهیه کنید.