بررسی B&O Play Beoplay H4

اولین نگاه

دانمارکی‌ها، آدم‌های خوش‌سلیقه‌ای هستند. بنگ اند اولوفسن نیز به عنوان یک برند دانمارکی، با عرضهٔ هدفون خوش‌استیل H4 این اعتبار را همچنان حفظ کرده است. رنگ، ظاهر، کیفیت مواد به کار رفته و جزئیات ساخت این هدفون، بلافاصله تحسین شما را بر می‌انگیزاند. کوسن‌هایی چرمی، روکش پارچه‌ای، هدبند استیل، پوشش آلومینیومی براق، هم‌صدا با هم ارزش خرید این محصول را فریاد می‌زنند!

جعبه‌گشایی محصول

با باز کردن جعبه، اولین چیزی که رخ می‌نماید محصول است. درون جعبه، دو باکس کوچک دیگر یکی حاوی کابل شارژ USB با طول ۲۵ سانت و دیگری کابل ۱.۲ متری با جک ۳.۵ میلی‌متری صدا وجود دارد. دفترچهٔ راهنمای محصول نیز وجود دارد که خلاصه‌ای از عملکردها و کنترل‌های هدفون در آن نوشته شده است. همچنین در این دفترچه، سازگاری هدفون با نرم‌افزارهای اندروید و اپل قید شده است. اپلیکیشن Beoplay مدیریت تمام عملکردهای H4 را بر عهده می‌گیرد. تنظیمات از پیش‌تعریف شده‌ای وجود دارد که با انتخاب هر یک، به آن حالت سوئیچ می‌کنید. همچنین میزان شارژ باقی‌ماندهٔ باتری، نمایش داده می‌شود.

در این برنامه، قابلیت EQ به معنای متداول آن وجود ندارد؛ اما یک ماتریس قابل تنظیم از حالت‌های رلکس، هیجانی، گرم و واضح در نظر گرفته شده است.

به عنوان یک عاشق تجهیزات صوتی، تنظیمات دقیق فرکانسی را ترجیح می‌دهم. با این حال ایدهٔ بدی نیست با فراهم کردن چند گزینهٔ ساده، درگیری کاربر معمولی با تنظیمات فرکانسی کاهش یابد.

بررسی B&O Play Beoplay H4

صدا

اعتراف می‌کنم که در ارزیابی صوتی این هدفون، وسواس زیادی به خرج دادم. من یک شنوندهٔ تحیلی هستم. امضای صوتی H4 تقریباً رو به «گرم» است؛ با این حال بعد از تست آهنگ‌های مختلف در اسپاتیفای متوجه شدم که گرمی صدا بیشتر در قطعاتی با باس سنگین خودش را نشان می‌دهد. در هر صورت، من با پروفایل Relaxed و Bright در اپلیکیشن این هدفون راحت‌تر هستم.

به لطف طراحی پشت‌بسته H4، صدا کاملاً درون گوش است؛ ولی با این حال متراکم و خفه نیست. صدای باس قوی و پرحجم است ولی هرگز حالت «بوم بوم!» ندارد. این هدفون در بیشتر استایل‌های موسیقی خوش می‌درخشد.

در کل، تست صدا از نظر من خوب پیش رفت. H4 در هیچ ژانری نقطهٔ ضعف نشان نداد. به خاطر پشت‌بسته بودن آن، نویزهای خارجی به سختی وارد هدفون می‌شود و حتی در محیط‌های شلوغ، لحظات آرامی با موسیقی سپری خواهید کرد.

در آهنگ‌های کلاسیک، داینامیک صدا متقاعدکننده است. تفکیک سازهای مختلف به خوبی به گوش می‌رسد. به خصوص در تک‌نوازی‌های ویولن، قدرت خاص H4 را می‌توان به وضوح دید. سبک‌های دیگری مثل جاز، پاپ و حتی هارد راک به خوبی در این هدفون هندل می‌شود. بخش میدرنج همانند باس‌، نرم و شنیدنی است و در بخش های‌رنج، صدا خیلی تیز نیست. در کل، صدای این هدفون رو به گرم، واضح و آرام‌بخش است.

B&O Play H4 به خصوص برای آن‌ها که می‌خواهند در تنهایی خود آهنگ گوش کنند، انتخابی ایده‌آل است؛ البته به شرطی که در مکان امنی قرار داشته باشید؛ چون نویزگیری این هدفون در محیط‌های شلوغ، آگاهی محیطی را از شما می‌گیرد!

باز هم هست…

با قابلیت Bluetooth Pairing می‌توانید به تماس‌های ورودی پاسخ دهید. با اپلیکیشن بیوپلی می‌توانید به هر دستگاه بلوتوثی وصل شوید و کنترل آن را در دست بگیرید. در گوشی سمتِ راست، سه دکمه برای ولوم صدا، عوض کردن ترک‌ها و پذیرش تماس‌های ورودی در نظر گرفته شده است. همچنین با پشتیبانی از دستیار صوتی گوگل می‌توانید پاسخ سوالات خود را با فرامین صوتی دریافت کنید. متأسفانه ژست‌های حرکتی برای کنترل عملکردهای H4 وجود ندارد.

این هدفون به لطف باتری لیتیومی ۶۰۰ میلی‌آمپر، در مصارف متوسط تا ۱۹ ساعت جواب می‌دهد. با این حال، در شرایطی که امکان اتصال سیمی فراهم است می‌توانید در مصرف باتری صرفه‌جویی کنید.

بررسی B&O Play Beoplay H4