شماره تلفن021-91303030
تهران اسپیکر

سبد خرید شما خالی است.

مقایسه نسخه های بلوتوث

مقایسه نسخه های بلوتوث

بلوتوث رایج ترین فناوری ارتباط بی سیم در دسترس برای تلفن های همراه است. در طی سالهای متمادی این فناوری بهبود یافته و این امکان را داده که از ویژگی ها و پروفایل های بیشتری پشتیبانی نماید.

نسخه های بلوتوث

در این بخش خلاصه ای از نسخه های متداول بلوتوث و تفاوت بین هر کلاس ارائه داده شده است.

 

Bluetooth 1.X:

این نسخه از بلوتوث منسوخ شده است و به دلیل سرعت محدود 1 مگابایت و مشکل در جفت شدن به ندرت در دستگاه های تلفن همراه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

Bluetooth 2.X:

محبوب ترین نسخه بلوتوث بشمار می رود. مخصوصاً در روزهای ابتدایی که تلفن ها آنقدر پیشرفته نبودند. این نسخه از نرخ داده های پیشرفته تا 3 Mbps  را پشتیبانی می نماید و نوع V2.1 بطور قابل توجهی جفت سازی را ساده کرده و از آن برای استفاده های تجاری عملی شده اند.

 

Bluetooth 3.X:

این نسخه از بلوتوث با ویژگی اختیاری High Speed محدودیت های سرعت بلوتوث نسخه 2.1را بهبود بخشید. این نسخه امکان انتقال  از طریق رادیوی مجاور را می دهد. توجه داشته باشید این نسخه انرژی بیشتری نسبت به بلوتوث 2.X مصرف می کند.

 

Bluetooth 4.X:

این نسخه از سرعت بلوتوث 3 برخوردار است. علاوه بر این از ویژگی، کم انرژی برای جمع آوری داده ها از سنسورهای دستگاه هایی با سرعت کم نیز برخوردار می باشد. این ویژگی به ماژول بلوتوث امکان کاهش مصرف برق با دستگاه های متصل مانند تلفن های همراه، هدفون های هوشمند و …. را می دهد.

 

Bluetooth 5.X:

جدیدترین نسخه بلوتوث که مناسب برای اینترنت اشیا (IOT) بلوتوث نسخه 5 است. این نسخه دارای قابلیت جدیدی موسوم بهSAM است که می تواند برای استفاده بهتر از کانالهای پخش، مانع از مداخلات باندهای همسایه شود.

 

پروفایل های بلوتوث

·        HSP- پروفایل هدست با قابلیت هدست: این پروفایل امکان ورودی میکروفون و صدای مونو 64 کیلو بیت بر ثانیه را فراهم می کند.

·        A2DP- مشخصات توزیع صوتی پیشرفته- انتقال صوتی استریو: این مهمترین پروفایل برای هدفون بلوتوث است. زیرا صوت مونو برای گوش دادن به موسیقی مناسب نیست.

·        AVRCP- پروفایل کنترل از راه دور صوتی/ تصویری: کنترل پخش رسانه ای مانند رد کردن آهنگ، پخش/ مکث و کنترل صدا را اضافه می کند. آخرین نسخه این پروفایل به جای هدست/ هدفون به شما امکان کنترل مستقیم میزان صدا دستگاه شما را می دهد.

توجه: پروفایل های بلوتوث بسیاری در دسترس است، اما ما فقط موارد مربوط به هدفون ها را مورد بررسی قرار دادیم.

 

کدک‌های بلوتوث

کدک ها الگوریتم های رمزگذاری و رمزگشایی هستند که برای انتقال سریعتر و مطمئن تر، داده ها را در بسته های قابل کنترل فشرده سازی می کنند. برای هدفون های بی سیم دو کدک وجود دارد که هم کیفیت صدا و هم تأخیر را بهبود می بخشد. برخی از شرکت ها دارای کدک های اختصاصی هستند. بطور مثال UHQ audio برای سامسونگ و LDAC مخصوص به شرکت سونی می باشد. اما سه مرز گذار اصلی که اکثر شنوندگان با آن آشنا هستند عبارتند از:

·        SBC ( کدگذاری Subband)

·        AAC (کدگذاری صوتی پیشرفته)

·        aPTX ( برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله SBC VS aPTX را مطالعه نمایید)

چگونه بلوتوث کار می کند؟

ساده تری بیان برای چگونگی عملکرد بلوتوث اینست که داده ها یا صدا بطور مداوم از یک فرستنده بلوتوث جفت شده به یک گیرنده زوجی انتقال داده می شود. جفت کردن فقط پیوند بین دستگاه ها است، بطوریکه در هر بار اتصال میان دستگاه ها دیگر لازم نیست اطلاعات دسترسی و امنیتی مانند گذرواژه ها یا کلیدهای عبور را وارد نمود.

 

بلوتوث در محدوده فرکانس (2.480HHz-2.402) عمل می کند. پس از برقراری اتصال ایمن بین فرستنده و گیرنده، داده ها به بسته های کوچک تقسیم می شوند که در فرکانس های متناوب منتقل می گردند. نوع بلوتوث و پروفایل ممکن است متفاوت باشد، اما معماری اصلی آنها یکسان است.

برای جلوگیری از تداخل بین سایر دستگاه هایی که ممکن است از پهنای باند ACM  (صنعتی، علمی و پزشکی) با پهنای باند 2.4 HZ استفاده کنند، دستگاه های بلوتوث تا زمان انتقال همه بسته ها به طور تصادفی دارای فرکانس های 1600 بار در ثانیه هستند.

اکنون که درک بهتری از نحوه عملکرد بلوتوث دارید، احتمالاً تعجب می کنید که چگونه این امر بر کیفیت صدای هدفون شما تاثیر می گذارد.

 

نتیجه گیری

آن دسته از افرادی که فقط به شنیدن صدا گوش می دهند، نیازی نیست که نگران نسخه های بلوتوث، پروفایل و کدک ها باشند. اما در صورتی که با هدفون خود تعامل زیادی برقرار می کنید، بطور مثال به مشاهده فیلم می پردازید و یا بازی های زیادی را با هدست خود انجام میدهید، داشتن کدک با تاخیر کم موجب بهبود عملکرد آن خواهد شد. در اینگونه موارد می توانید با مهندسان TehranSpeaker تماس حاصل نموده و یا پخش رسانه را کنترل نمایید. لازم بذکر است در این مواقع برخورداری از تمامی پروفایل ها لازم است. اما همانطور که پیشتر بیان شد، برای گوش دادن به صدا هدفون بلوتوث باید مناسب باشد. بنابراین انتخاب هدفون مناسب بر کیفیت صدایی که پخش می شود تاثیر مستقیمی دارد. توصیه های TehranSpeaker را برای خرید بهترین هدفون های بلوتوث بررسی نمائید.

 

 

3
دیدگاه‌های نوشته

  شایان کرملو 26 آذر 1400

  headphone bluetooth 5 الان فوق العاده محسوب میشه دیگه

  شایان کرملو 26 آذر 1400

  bluetooth verrsion 5 چقدر خوبه پس دیگه زیره 5 نمی خرم کالا

  شایان کرملو 26 آذر 1400

  چقدر خوب توضیح دادین این موضوعات رو مخصوصا bluetooth version