خالی شدن باتری سیستم های صوتی خودرو

آیا سیستم های صوتی خودرو باتری را‌ خالی میکنند ؟ وقتی متوجه میشوید که باتری ماشین‌تان اغلب در حال خالی شدن و تمام شدن است، بهترین کار جستجو برای یافتن علت مشکل است. پس از یافتن دلیل، میتوانید شروع به جستجوی راه‌حل و پاسخ برای رفع مشکل باتری خود کنید.

در این مقاله به بررسی علل خالی شدن باتری‌های خودرو به‌وسیله سیستم‌های صوتی ( اسپیکر ) میپردازیم. اگر موتور و دینام خاموش باشند یا دینام نتواند با سرعتی بیشتر از آنچه سیستم صوتی نیاز دارد شارژ شود، سیستم‌های صوتی خودرو انرژی را از باتری خودرو میگیرند و باتری را تخلیه میکنند. سیستم‌های غیراصل ممکن است انرژی زیادی مصرف کنند و نصب ضعیف ممکن است باعث جذب ناخواسته انرژی باتری شود.

همچنین در این مقاله نحوه تخلیه باتری‌های خودرو توسط سیستم‌های صوتی و نحوه شارژ و سالم نگه داشتن باتری‌ها و در عین حال لذت بردن از سیستم صوتی و اسپیکر های ماشین را مورد بحث قرار خواهیم داد. با تهران اسپیکر همراه باشید.

 

آیا سیستم های صوتی خودرو باتری را‌ خالی میکنند ؟

 

سیستم های صوتی خودرو چگونه باید کار کنند

سیستم‌های صوتی خودرو از انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری تغذیه میشوند. هنگامی که خودرو روشن است و موتور در حال کار کردن میباشد، دینام به طور مداوم باتری را شارژ میکند تا شارژ کامل را حفظ کند تا قطعات الکتریکی خودرو، از جمله سیستم صوتی، کار کنند. مواردی وجود دارد که سیستم صوتی ( مخصوصا آمپلی‌فایرها ) برای باتری و دینام آنقدر پرمصرف است که نمیتواند با آن هماهنگ باشد. به اختصار درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

وقتی ماشین خاموش است و موتور کار نمیکند، هر قطعه الکتریکی که هنوز کار میکند باتری را خالی میکند، زیرا دینام دیگر آن را شارژ نمیکند. پس از آن، سیستم صوتی خودرو مطمئنا باتری خودرو را در صورت روشن ماندن و در حالی که موتور و دینام خاموش هستند، تخلیه میکند.

سه قطعه اصلی برای سیستم صوتی خودرو وجود دارد: استریو، آمپلی‌فایر، اسپیکر.

اسپیکرها پسیو هستند، یعنی نیازی به برق ندارند و در عوض از آمپلی‌فایرها تغذیه میشوند. آمپلی‌فایرها به بیشترین توان نیاز دارند و عموما در استریو یا ریسیور گنجانده میشوند. آمپلی‌فایرهای غیراصل و آمپلی‌فایرهای ساب‌ووفر اغلب دستگاه‌های مستقلی هستند. صفحات لمسی واقعی، رادیوها و پنل‌های کنترل برای سیستم صوتی خودرو نیاز به برق دارند، اگرچه در مقایسه با نیاز آمپلی‌فایرها بسیار کوچک است.

 

آیا سیستم‌های صوتی خودرو باتری را‌ خالی میکنند ؟

 

نیازهای برق سیستم صوتی در مقابل مشخصات تامین باتری و دینام

ممکن است یک سیستم صوتی غیراصل برای خودروی موردنظر بسیار قدرتمند باشد. در این حالت، برق مورد نیاز سیستم صوتی ( به ویژه آمپلی‌فایرها یا ساب‌ووفرها ) انرژی بیشتری از باتری کارخانه با سرعتی سریعتر از دینام کارخانه‌ای که قادر به شارژ مجدد است را می‌طلبند. یک باتری استاندارد خودرو با 12 ولت برچسب‌گذاری میشود، اما به طور کلی میتواند 12.6 ولت یا بیشتر را در هنگام شارژ کامل و نزدیک به 15 ولت را زمانی که موتور روشن است و دینام در حال شارژ شدن است، ارائه دهد.

برای ساده نگه داشتن اعداد، میتوان گفت که یک سیستم صوتی 1200 واتی RMS ( بیشتر توان مورد نیاز آمپلی‌فایرها ) به 100 آمپر جریان نیاز دارد. توان ( وات ) برابر است با حاصل ضرب جریان ( آمپر ) در ولتاژ ( ولت ). توجه داشته باشید که ما در این محاسبه 12 ولت را در نظر میگیریم که در واقع تخمین جریان بالاتری را به ما میدهد.

حالا این با فرض کارآیی 100% آمپر است که به ندرت اینگونه است. آمپلی‌فایرهای کلاس D به عنوان آمپلی‌فایرهای خودروهای بزرگ که دارای محدودیت فرضی 100 درصد ظرفیت هستند، محبوب‌تر میباشند، بنابراین بیایید برای مثال خود به این موضوع بپردازیم. راندمان کمتر، جریان بیشتری را جذب میکند. در این مثال، دینام باید جریان خروجی 100 آمپر را برای شارژ کامل باتری در حین کارکرد سیستم صوتی ارائه دهد.

وقتی ماشین خاموش است و سیستم صوتی باتری در حال خالی شدن است، باید مشخصات آمپر ساعت باتری را در نظر بگیرید. این رتبه‌بندی به شما میگوید که یک باتری دقیقا برای یک ساعت چند آمپر میتواند تامین کند. 48  آمپر ساعت یک مشخصه رایج برای باتری خودرو است. با استفاده از این باتری، سیستم صوتی 1200 وات ( 100 آمپر ) باتری را در کمتر از 29 دقیقه ( از حالت پر ) به طور کامل تخلیه میکند.

البته، ما در اینجا درباره یک سیستم صوتی بسیار قدرتمند و غیراصل صحبت میکنیم. اکثر سیستم‌های صوتی استوک ( بدون ساب‌ووفر ) فقط 5 تا 10 آمپر ( 60 تا 120 وات ) میکشند. این سیستم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که صدای خوبی داشته باشند، بدون اینکه نیازی به باتری داشته باشند. 48 آمپر ساعت یک سیستم صوتی 5 آمپر را به مدت 9.6 ساعت قبل از تخلیه کامل آن اجرا میکند.

با تمام این گفته‌ها، توصیه میشود شارژ باتری را زیر 75 درصد کاهش ندهید. این امر باعث میشود که خودرو به طور قابل اعتمادی روشن شود و با اجتناب از سولفاته شدن ( انباشته شدن کریستال‌های سولفات سرب در قسمت‌های تخلیه شده صفحات باتری ) سلامت باتری را حفظ کند. پس باید زمان‌های فوق را به یک چهارم کاهش دهیم، به ترتیب 7.25 دقیقه و 2.4 ساعت.

 

آیا سیستم‌های صوتی خودرو باتری را‌ خالی میکنند ؟

 

تخلیه باتری سیستم صوتی غیرمعمول: جذب ناخواسته چگونه کار میکند ؟

اگر باتری ماشین شما یک شبه خالی شد و از بین رفت، ممکن است مشکل از جذب ناخواسته باشد. جذب ناخواسته به این معنی است که وسایل الکترونیکی در ماشین هنوز از باتری استفاده میکنند، حتی اگر ماشین خاموش باشد. بنابراین، چگونه با رادیو ماشین، استریو، آمپلی‌فایر و اسپیکر کار میکند ؟

نصب استریوهای جدید خودرو نسبتا آسان است. زمان میبرد، اما اگر دستورالعمل‌ها را متوجه شده باشید، میتوانید رادیو یا استریو ماشین را خودتان نصب کنید. با این حال، اگر سیم‌ها به درستی وصل نشده باشند، یا شخص دیگری رادیو را اشتباه نصب کرده باشد، میتواند انرژی را از باتری گرفته و باعث از بین رفتن غیرمنتظره آن شود. اگر باتری خودرو پس از نصب استریو جدید از بین برود، این مشکل باید توسط یک متخصص واجد شرایط بررسی شود.

 

آیا سیستم‌های صوتی خودرو باتری را‌ خالی میکنند ؟

 

چگونه بفهمید که سیستم صوتی باتری شما را خالی میکند ؟

داشتن باتری ماشینی که اغلب بدون هیچ دلیل قابل توجهی از بین میرود، آزاردهنده است. اگر مشکوک هستید که باتری ماشین شما به دلیل سیستم صوتی در حال از بین رفتن است، مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید تا ببینید آیا این موضوع روی ماشین شما تاثیر میگذارد یا خیر. اولین نشانه‌ای که باید مراقب آن باشید تا بدانید که سیستم صوتی خودروی شما باتری را خالی میکند، این است که ببینید آیا باتری به طور مکرر و دائمی در حال از بین رفتن و تخلیه است یا خیر.

یکی دیگر از نشانه‌ها و علائمی که نشان میدهد باتری خودروی شما توسط سیستم صوتی خالی میشود، زمانی است که چراغ‌های داخل و خارج خودرو شما کاملا روشن نیستند. چراغ‌های کم‌نور جلوی ماشین و داشبورد نشانه‌هایی هستند که به شما میگویند عمر باتری در حال تمام شدن است. آخرین علامتی که نشان میدهد باتری خودروی شما به دلیل سیستم صوتی از بین میرود، روشن ماندن برخی از قطعات الکترونیکی هنگام خاموش شدن موتور خودرو است.

اگر استریو و آمپرها در زمانی که ماشین خاموش است، روشن بمانند، سیستم صوتی ماشین انرژی باتری را تخلیه میکند. اگر چنین است، با یک مکانیک محلی تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که وقتی ماشین شما خاموش است، رادیو یا استریو هنوز روشن است و از باتری برق میگیرد.

 

آیا سیستم‌های صوتی خودرو باتری را‌ خالی میکنند ؟

 

چگونه جذب ناخواسته را برطرف کنید

بسته به منبع مشکل، راه آسانی برای رفع مشکل سیستم صوتی خودرو جهت جلوگیری از تخلیه باتری وجود دارد. اولین راه‌حل این است که رادیو را بیرون آورده و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا ببینید که آیا همه سیم‌ها پس از نصب رادیو به درستی وصل شده‌اند یا خیر.

از دستورالعمل‌ها استفاده کنید و مراحل را دنبال کنید تا مشخص کنید که آیا هر یک از مراحل انجام شده است و همه چیز درست است یا خیر. اگر مرحله‌ای را پیدا کردید که کلا انجام نشده یا درست انجام نشده است، دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و سیم‌ها و سایر مشکلاتی را که پیدا کردید، برطرف کنید. استریو را دوباره نصب کنید و ببینید آیا مشکل باتری همچنان ادامه دارد یا خیر.

اگر با این کار مشکل برطرف نشد، به یک مکانیک مراجعه کنید تا به تشخیص مشکل کمک کند. او باید بتواند این مسئله را بررسی کرده و مشکل را رفع کند، یا به شما اطلاع دهد که مشکل چیست، برای رفع آن چه کاری باید انجام دهید، و برطرف کردن آن چه هزینه‌ای برای شما خواهد داشت. اگر علت از بین رفتن باتری خودروی شما سیستم صوتی نباشد، احتمالا مشکل مربوط به چیزی در موتور است که باید برطرف شود. با مکانیک خود صحبت کنید و ببینید چه چیزی غیر از سیستم صوتی میتواند باتری شما را خالی کند. مکانیک‌ها میتوانند به شما بگویند که مشکل چیست و آن را برطرف کنند.

 

آیا سیستم‌های صوتی خودرو باتری را‌ خالی میکنند ؟

 

کلام آخر

سیستم‌های صوتی خودرو میتوانند باعث خالی شدن باتری شوند، به‌ویژه اگر خودرو خاموش باشد و سیستم صوتی روشن بماند. آمپلی‌فایرها و ساب‌ووفرهای قدرتمند، به‌خصوص آن‌هایی که غیراصل هستند، میتوانند انرژی قابل توجهی از باتری استفاده کنند. این موضوع به‌ویژه در مواقعی که دینام نمیتواند با نیازهای انرژی سیستم صوتی هماهنگ باشد، اهمیت پیدا میکند.

برای جلوگیری از تخلیه ناخواسته باتری، اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات صوتی به‌درستی نصب شده‌اند و هنگام خاموش بودن خودرو روشن نمانند. در صورتی که باتری به‌طور مکرر خالی میشود، بررسی کنید که آیا مشکل از سیستم صوتی است یا عوامل دیگری در کار هستند. به‌طور خلاصه، سیستم‌های صوتی میتوانند باتری خودرو را خالی کنند، به‌خصوص اگر قدرت بالایی داشته باشند یا به‌طور نادرست نصب شده باشند. مدیریت درست انرژی و نگهداری مناسب از تجهیزات صوتی می‌تواند به حفظ عمر باتری کمک کند.