صدای دالبی سوراند Dolby Surround

Dolby Surround 7.1 یک فرمت صوتی سینمایی است که برای ایجاد عمق و واقع گرایی بیشتر در تجربه سینما توسعه یافته است. با افزودن دو کانال صوتی مجزا ، صدای دالبی سوراند ، هیجان فیلم ها را به سطح بالاتری می رساند و واقعاً شما را در صدایی شفاف و دقیق غوطه ور می کند.

در حالی که Dolby Atmos مانند یک سلسله امواج غول پیکر در ساحل به صوت های اطراف برخورد می کند، ادغام بی سر و صدا یک فناوری کاملاً جدید دیگر در مجموعه فناوری دالبی وجود دارد که به دالبی سوراند شناخته می شود.

dolby surround tehranspeaker

تاریخچه دالبی سوراند

هر چه در مورد تاریخچه صدای فراگیر اطلاعات بیشتری داشته باشید، وقتی نام Dolby Surround را در این زمینه می شنوید، بیشتر دچار سردرگمی می شوید. به هر حال، این پیشینه فرمت های فراگیر دالبی در دوران آنالوگ بود. هنگامی که صدای فراگیر برای اولین بار وارد تجهیزات خانه شد، سیگنال های دالبی سوراند توسط گیرنده ها و پردازنده های این فناوری و پس از آن با Dolby Pro Logic رمزگشایی شد.

در این دوران از ویژگی های دیجیتالی، چرا دالبی Dolby Surround را بازگردانده است؟ البته باید اشاره کرد که در میان فناوری های Dolby ، دالبی سوراند در واقع جدید است. هدف آن این است که گیرنده های Atmos و تنظیمات بلندگو را برای ارائه سیگنال های غیر Atmos فعال کند. بنابراین این فناوری دالبی جدید چه کاری را انجام خواهد داد.

Dolby Surround جدید چیست؟

Dolby Surround بخشی از مجموعه فناوری های Dolby Atmos است. این یک upmixer است که برای عملکرد با طرح بندی های سنتی مبتنی بر کانال و همچنین طرح بندی های فعال Atmos که شامل بلندگوهای سربار یا دارای Atmos است، طراحی شده است. این برنامه محتوای استریو ، 5.1 و 7.1 را پردازش می کند.

دستگاه تقویت کننده دالبی سوراند بر اساس روابط فاز و افزایش عناصر در سیگنال است، اما مهمتر از آن از قابلیت پهنای باند استفاده می کند که چندین باند فرکانسی درک شده در سیگنال را تجزیه و تحلیل و پردازش می کند. مزیت آن تجزیه و تحلیل دقیق تر محتوای منبع است. بنابراین صداگذاری دقیق تری را دارد.

دالبی اتموس Dolby Atmos

بهترین پیکربندی اسپیکرها برای Dolby Surround چیست؟

فناوری Dolby Surround محدود به تعداد خاصی از بلندگوها نیست. می توان آن را در سیستم 5.1.2 Dolby Atmos ، سیستم 24.1.10 آن یا هرگونه پیکربندی بلندگو در بین آنها استفاده کرد. ضمن آنکه باید اشاره کنیم که Dolby Pro Logic دارای تنظیمات جانبی به جلو و جلو به عقب هستند. اما آیا دالبی سوراند نیز به همین شکل کار می کند؟

یک کنترل مرکز گسترش اختیاری برای پیاده سازی توسط سازنده وجود دارد که برای پخش تصویر مرکز در شبکه L و R طراحی شده است. مانند کنترل مرکز Pro Logic ، این مکمل جهت تکمیل محتوای موسیقی طراحی شده است، یا می تواند توسط مصرف کنندگان که دارای صفحه نمایش بسیار گسترده هستند و می خواهند گفتگو را به طور یکنواخت در سراسر صفحه پخش کنند، استفاده شود.

اما باید دید که چرا کنترل جلو به عقب وجود ندارد؟ الگوریتم جدیدی که برای Dolby Surround به کار برده شده است، کار بهتری در استخراج و جداسازی عناصر ترکیب، از جمله محتوای محیطی و توزیع آنها به طور مساوی در سراسر صحنه صدا انجام می دهد. بنابراین نیاز کمتری به کنترل هایی وجود دارد که به صورت ذاتی، الگوریتم پهن باند باشد.

به عنوان بخشی از بسته نرم افزاری Dolby Atmos ، Dolby Surround جایگزین کامل Pro Logic است. با این حال، آن را در AVR های مجهز به دالبی اتموس مشاهده خواهید کرد. یک تولید کننده همچنین می تواند خانواده Pro Logic را به عنوان مکمل بسته نرم افزاری مجاز اتموس خود انتخاب کند.

استقبال از Dolby Surround چگونه است؟

تصمیم برای احیای نام قدیمی دالبی سوراند حداقل برای افرادی که Dolby Surround آنالوگ قدیمی را به یاد می آورند ساده به نظر نمی رسد. زیرا برای کسانی که نسل اول آنالوگ را به خاطر دارند، لازم است بیان شود که این امتداد آن فناوری نیست.

در این فناوری، با توجه به اینکه قالب جدید با انواع تنظیمات بلندگو از 5.1 تا 24.1.10 سازگار است، داشتن یک نامگذاری ساده و مستقیم منطقی به نظر می رسد. Dolby Surround نامی است که بسیاری از افراد می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

نظرات اولیه ای که از طرفداران دالبی سوراند دریافت شده است، بسیار مثبت است. برخی تا آنجا پیش می روند که ادعا می کنند یک جواهر پنهان در بسته Dolby Atmos است. اگر فرصتی برای آزمایش Dolby Surround در تجهیزات خانگی Atmos داشته اید، شاید با این نظرات موافق باشید.

فرمت های صوتی Dolby Surround

فرمت های صوتی دائما در حال تغییر هستند. با ارزان تر شدن ذخیره سازی، سرعت بیشتر رایانه ها و ویژگی های اغلب قطعات صوتی و تصویری، استانداردهای جدیدی برای بهترین عملکرد با جدیدترین فناوری منتشر می شود. تلاش برای بررسی آن ها زمان بر خواهد بود.
فناوری Dolby  اگرچه به سال های گذشته بر می گردد، اما اکثر مردم زمان شروع فرمت های سینمای خانگی را در نظر می گیرند. هنگامی که موسیقی متن Dolby Surround ایجاد می شود، چهار کانال صدا با یک ماتریس کدگذاری می شوند و به یک آهنگ صوتی استریو معمولی به شکل دو کانالی تبدیل می شوند.

رمزگشایی Pro Logic صدا را به فراگیر اصلی چپ و راست، وسط و یک کانال عقب در فرکانس محدود باز می کند. این در حالی است که سیستم های فاقد رسیور صدا است و آن را به صورت استریو استاندارد پخش می کنند. هنگامی که VCR بسیار خشن بود، Dolby Pro Logic موسیقی متن استریو را انتخاب کرد و آن را به صدای فراگیر تبدیل کرد.

در کنار Dolby Surround ، از سویی دیگر، دالبی دیجیتال رایج ترین نسخه حاوی حداکثر شش کانال صوتی مجزا است. در استفاده معمول، شامل پنج کانال بلندگو (راست جلو ، وسط ، چپ جلو ، عقب راست ، عقب چپ) و یک کانال برای جلوه های فرکانس پایین با ساب ووفر است. وقتی عبارت 5.1 را می شنوید، مخفف 5 بلندگوی کامل و 1 کانال ساب ووفر است.

همچنین Dolby Digital از اوایل دهه نود وجود داشته است و در اکثر DVD ها استاندارد است. دالبی دیجیتال پلاس نیز با تکیه بر دالبی دیجیتال، پشتیبانی از کانال های صوتی بیشتر را تا 13.1 داشته و بهبود تکنیک های کدگذاری را برای کاهش آثار فشرده سازی ارائه می دهد. البته باید گفت که با سخت افزارهای موجود Dolby Digital سازگار نیست. فقط سیستم DVD قطع شده HD به طور مستقیم از Dolby Digital Plus پشتیبانی می کند.

dolby digital plus tehranspeaker

Dolby Digital Surround EX

باید اشاره کنیم که در میان فرمت های صوتی دالبی سوراند ، مشابه Dolby Digital ، Surround EX یک راه سازگار با عقب را برای موسیقی متن 5.1 برای انتقال ششمین کانال فراگیر مرکز ، جهت بهبود محلی سازی جلوه ها ارائه می دهد. کانال فراگیر اضافی روی کانال های فراگیر چپ و راست، از ترکیب 5.1 رمزگذاری می شود. نتیجه را می توان بدون از دست دادن اطلاعات در سیستم های استاندارد 5.1 پخش کرد یا در 6.1 یا 7.1 در سیستم هایی با رمزگشایی Surround EX و بلندگوهای اضافی پخش کرد.

Dolby TrueHD

True HD تنها فرمت Dolby است که هیچ یک از صداها را فشرده نمی کند. این یک فرمت صوتی پیشرفته است. لازم به ذکر است که پشتیبانی از کدک برای DVD اجباری بوده و برای سخت افزار Blu-ray Disc اختیاری است. Dolby TrueHD از کانال های صوتی 24 بیتی و 96 کیلوهرتز پشتیبانی می کند که دو برابر کیفیت CD است و این کار را در همه کانال ها انجام می دهد.

دیسک های Blu-Ray تا 8 کانال را پشتیبانی می کنند، اما می توان از این فرمت تا 14 کانال استفاده کرد. همچنین Dolby Surround از فراداده، از جمله عادی سازی گفتگو و کنترل محدوده پویا پشتیبانی می کند. در صورتی که برای تهیه سیستم صوتی خود با فناوری های بی نظیر دالبی ، دچار تردید هستید، می توانید مشاوره های کاربردی را از کارشناسان تهران اسپیکر دریافت کنید.

dolby truehd tehranspeaker