همه چیز درباره پاوربانک ها | Power Banks

همه چیز درباره پاوربانک ها

همه ی ما روزی نداشتن شارژ گوشی موبایل و یا وسایل الکتریکی دیگر را تجربه کرده ایم. همه ما برای راحتی در زندگی خود به فناوری های روز دنیا مانند تلفن های ه وشمند وابسته شده ایم. با اینکه تلفن های هوشمند در جهت مصرف بهینه انرژی گام های بزرگی برداشته اند، اما هنوز خیلی راحت نیستیم که در روز چند بار تلفن خود را شارژکنیم.

تلفن های هوشمند مدرن به سختی 24 ساعت شارژ را با استفاده متوسط مدیریت می کنند ، بنابراین ما عادت کرده ایم که دستگاه های خود را در هر مکانی شارژ کنیم. ما در خانه ، اتومبیل و محل کار به شارژر و پریز برق برق احتیاج خواهیم داشت. فقط برای جلوگیری از هشدار ترسناک “کمبود باتری.به همین دلیل است که “پاور بانک” در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

این آجرهای جمع و جور در اندازه های مختلف می توانند برق را ذخیره کنند تا تلفن شما برای مدت خوبی، شارژ کافی داشته باشد. اکثر مردم بدون اینکه واقعاً چیزی در مورد آنها بدانند از آنها استفاده می کنند.

مطمئناً ، یک پاوربانک به معنای واقعی کلمه یک شارژر سیار است ، اما مواردی وجود دارد که هر کسی که از این دستگاه های محبوب استفاده می کند، باید بداند. به هر حال ، آنها بسیار پیشرفته تر از آن هستند که اکثر ما تصور می کنیم. برای کمک به شما در داشتن یک آگاهی خوب در نقش مصرف کننده و یا خریدار ،برخی از حقایق اساسی را ذکر کرده ایم که باید قبل از استفاده و یا خرید پاور بانک ها به این نکات توجه کنید.

پاور بانک ها و باتری های لیتیوم یونی خطرناک

فناوری باتری های امروزی از گذشته  تا به امروز تغییرات مثبت بسیاری داشته است ، تعداد کمی از مردم هستن که فناوری های قدیمی مثل نیکل-کادمیوم را با آن سختی هایشان  به یاد می آورند. متأسفانه ، این باتری های شگفت انگیز مدرن با برخی از خطرات همراه هستند. با چنین تراکم انرژی بالا ، همیشه این احتمال وجود دارد که باتری در یک ترکیدگی کنترل نشده این انرژی  را آزاد کند.

همه چیز درباره پاوربانک ها | Power Banks

این به معنی انفجار یا آتش سوزی است ؛ که بسیار جدی است! ممکن است داستان های ترسناکی در مورد سوختن خانه هایی که از هاوربرد معیوب استفاده می کردند و یا تلفن های منفجر شده در جیب مردم شنیده باشید. این اتفاق ممکن است در صورت خرابی باتری های لیتیومی هم بیفتد. البته این حوادث به میزان استاندار های ایمنی و فناوری های تعبیه شده در این وسایل بستگی دارد.حتی ممکن است دلیل این حوادث یک جسم خارجی باشد؛مثلا ضربه شدید و یا سوراخ شدن پاور بانک به ایجاد جرقه و آتش سوزی در آن کمک میکند.

همین امر درمورد قرار گرفتن در معرض گرما هم صدق می کند . برای مثال ماندن در گرمای داخل اتومبیل و در معرض آفتاب بودن و یا نزدیک بودن بیش از حد به منبع گرما. بنابراین در مورد نحوه مدیریت پاوربانک جدید خود مراقب باشید. در عین حال ، شما فقط باید پاوربانک هایی را که دارای مارک تجاری هستند و دارای مجوز از سازمان های ایمنی مصرف کننده هستند ، خریداری و استفاده کنید. به طور کلی از هر پاور بانکی استفاده نکنید.

پاوربانک ها باید چندین ویژگی از جمله اضافه بار ، اضافه ولتاژ و محافظت در برابر گرمای بیش از حد را داشته باشند تا برای استفاده ایمن مناسب باشند. محصولات بدون مارک و فاقد مجوز ممکن است فقط برخی از این ویژگی ها را داشته باشند یا هیچکدام از آنها را نداشته باشند.

ظرفیت پاور بانک ها (واقعی یا غیر واقعی؟)

پاور بانک ها تقریباً به طور جهانی، با واحد میلی آمپر در ساعت درجه بندی می شوند .این اندازه گیری میزان شارژ الکتریکی باتری است. باتری داخل تلفن هوشمند یا لپ تاپ شما نیز دارای امتیازی در همین واحد است. بنابراین اگر یک پاور بانک 10000 میلی آمپری خریداری می کنید و تلفن شما از یک باتری 2500 میلی آمپری بهره می برد ، باید چهار بار شارژ کامل از آن بگیرید ، درست است؟

اما به نظر می رسد که در اینجا بی صداقتی خفیف بازاریاب و همچنین اندازه گیری هزینه های اضافی به لطف قوانین فیزیک وجود دارد. چرخش بازاریابی مربوط به اختلاف ولتاژ بین باتری و ورودی شارژ دستگاه است. سلولهای لیتیوم ولتاژ اسمی 3.7 ولت دارند. با این حال  یو اس بی  با حداقل 5 ولت کار می کند.انتظار می رود دستگاه در آن ولتاژ شارژ شود.

همه چیز درباره پاوربانک ها | Power Banks

برای دیدن اینکه این شرایط ، چه تغییری ایجاد می کند ، به واحد دیگری نیاز داریم.این واحد وات ساعت است.قبض برق شما در این واحد اندازه گرفته می شود و نشان دهنده مصرف واقعی شماست. با استفاده از یک ماشین حساب و تبدیل این دو واحد به یکدیگر و همچنین در نظر گرفتن پاور بانک 10000 میلی آمپری با ولتاژ 3.7 و گوشی 2500 میلی آمپری با ولتاژ 5 به 12.5 ولت ساعت شارژ نیاز دارد که به عبارتی در بهترین حالت سه بار شارژ کامل به ما می دهد ، نه چهار بار.

علاوه بر این باید در نظر بگیرید که چیزی به عنوان تبدیل انرژی بدون اتلاف وجود ندارد. تبدیل انرژی شیمیایی موجود در پاوربانک به برق و بازگشت آن به ذخیره مواد شیمیایی ، مقداری از آن را به عنوان گرمای اتلاف تخلیه می کند.

در پایان ، می توانید تقریباً ظرفیت واقعی “باتری” یک پاوربانک برای شارژ دستگاه ها را در حدود دو سوم ظرفیت اعلام شده در ولتاژ اسمی 3.7 ولت تخمین بزنید. برخی از بانک های باتری در واقع دو ظرفیت را در هر دو ولتاژ بیان می کنند ، این کار کار شما را آسان می کند. فقط به یاد داشته باشید که این شماره 5 ولت است که در واقع مهم است.

مقدار آمپر هم مهم است!

شارژ استاندارد یو اس بی در 5 ولت و 0.5 آمپر اتفاق می افتد. اگر ولتاژ را یکسان بگذارید و آمپر را افزایش دهید ، سرعت جریان برق افزایش می یابد. این بدان معناست که پاور بانک سریعتر تخلیه می شود و دستگاه هدف نیز به نوبه خود سریعتر شارژ می شود. البته اگر از شارژ در آمپرهای بالاتر پشتیبانی کند.

تقریبا همه تلفن های هوشمند و تبلت های مدرن می توانند با سرعت 2.1 آمپر شارژ شوند. در نتیجه بسیار معمول است که پاور بانک ها دارای یک پورت با امتیاز 2.1 یا 2.4 آمپر باشند. اتصال هر دستگاه سازگار با یو اس بی به پورت آمپر بالا کاملا ایمن است. فقط به همان اندازه که دستگاه درخواست دارد ،دریافت می کند. با اتصال تلفن به این پورت، سرعتی مشابه شارژ با پریز برق را دریافت می کنید.

هر چند یک نقطه ضعف در اینجا وجود دارد. تخلیه سریعتر، باعث افزایش گرما در باتری می شود. هرچه باتری داغ شود ، بازده آن نیز کمتر می شود. بنابراین استفاده از پورت سریعتر می تواند تأثیر قابل توجهی در میزان شارژ دریافتی شما در پایان روز داشته باشد.

اگر می خواهید تا آنجا که ممکن است از پاور بانک خود شارژ دریافت کنید ، هنگام استفاده از تلفن آن را به شارژ نزنید و آن را یک شب در خروجی 0.5 آمپر بگذارید. خاموش کردن آن هنگام شارژ بهینه تر است.البته این نوعی سناریو است که وقتی هیچ دسترسی به شبکه برق ندارید. جایی که هر وات حساب می شود و مهم است.

تفاوت ها در استاندارد های شارژ سریع

اگر یک گوشی هوشمند مدرن ، میان رده یا بهتر دارید ، می دانید که می تواند به سرعت به وسیله پریز برق شارژ شود. بنابراین ممکن است تعجب آور باشد که بسیاری از پاوربانک ها می توانند یک روز کامل را شارژ کنند. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد ، اما اگر شما اغلب می خواهید از پاوربانک استفاده کنید و به سادگی برای موارد اضطراری آن را نگه ندارید ، زمان شارژ سریعتر بسیار مهم است.

همه چیز درباره پاوربانک ها | Power Banks

تلفن ها و تبلت های مدرن معمولاً از شکل شارژ «سریع» پشتیبانی می کنند. خوشبختانه تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید استانداردهای پشتیبانی شده پاوربانک حداقل با یکی از استانداردهای شارژر شما مطابقت دارد. این به طور قابل توجهی کل زمان لازم برای شارژ سلول ها را کاهش می دهد. به عبارتی باید بپرسید فست شارژ هست یا نه؟

عبور شارژ از طریق پاور بانک

که ما را به مسئله دیگری می رساند. با فرض اینکه فقط یک شارژر دارید ،حال ابتدا باید پاوربانک یا دستگاه خود را شارژ کنید؟ اگر یک پاوربانک با پشتیبانی از شارژ انتقال دارید ، این یک معضلی است که لازم نیست با آن روبرو شوید. چنین پاوربانک هایی می توانند خود را از پریز برق شارژ کنند و در عین حال شارژ را به دستگاه دیگری منتقل کنند. یک شارژر ، دو دستگاه خوشحال. این ویژگی است که ارزش جستجوی آن را دارد.

شارژ لپ تاپ با پاور بانک های به خصوص

تلفن ها ، تبلت ها و سایر وسایل الکترونیکی کوچک ، به صورت 5 ولت استاندارد شده اند ، اما لپ تاپ ها متفاوت هستند. این دستگاه های بزرگتر ولتاژ 12 ولت را از منبع تغذیه ای دریافت می کنند که جریان متناوب ولتاژ بالا را از برق خانگی به چیزی خوش طعم برای وسایل الکترونیکی ظریف تبدیل می کند.

دو روش اصلی برای شارژ لپ تاپ شما با استفاده از پاوربانک وجود دارد. در هر دو مورد ، شما به یک پاوربانک با ویژگی های مناسب نیاز دارید. بسیاری از لپ تاپ های مدرن ، به ویژه اولترابوک ها ، هم اکنون می توانند به وسیله یو اس بی – سی شارژ شوند .بنابراین شما به تکنولوژی یو اس بی-سی نیاز دارید.این تکنولوژی می تواند در لپ تاپ یا پاور بانک وجود داشته باشد.

شما باید از یک کابل یو اس بی-سی استفاده کنید که دارای دو انتهای بیضی شکل یو اس بی-سی است.شارژر لپ تاپ شما هم ممکن است دارای کابل باشد در این صورت به سادگی می توانید آن را به پاور بانک بزنید.کابل های یو اس بی-سی (پی دی) با 3 آمپر درجه بندی می شوند و برخی نیز با 5 آمپر.اگر لپ تاپ و پاور شما هر دو از 5 آمپر پشتیبانی می کنند، ارزش تهیه کابل سازگار را دارد.

حال ، اگر لپ تاپی دارید که از شارژ از طریق یو اس بی-سی پشتیبانی نمی کند ، چه می کنید؟ به یک پاوربانک ویژه با خروجی لپ تاپ 12 ولت نیاز خواهید داشت. این یک درگاه غیر یو اس بی است که با کابل اختصاصی تهیه شده توسط سازنده پاور بانک کار می کند.

نگران تمام شدن باتری خود نباشید

شاید یک روز سرانجام به باتری دست یابیم که همیشه مجلات علمی ، بسیار امیدوار کننده راجع به آن صحبت می کنند. نوعی فناوری ابررسانای فوق خازن یا دمای اتاق که یک تلفن هوشمند را برای 100 سال روشن نگه خواهد داشت.

در حال حاضر ، ما باید با تکنولوژی باتری کار کنیم که کاملا جادویی نیست ، اما قطعاً قابل استفاده است. با تشکر از پاوربانک ها ، می توانیم از دستگاه های باریک و جذاب لذت ببریم ، در حالی که در صورت دور بودن از برق و یا سوکت شارژ اتومبیل ،راهی برای شارژ کردن آنها نیز داریم. دیگر اضطراب تمام شدن شارژ وجود ندارد و در هر جایی و شرایطی می توانید به ذخیره پاور بانک خود دسترسی داشته باشید.