شماره تلفن021-91303030
تهران اسپیکر

سبد خرید شما خالی است.

ارتقای بلندگوی قدیمی : راهنمای بهبود سیستم صوتی خانگی

Guide Upgrading an old speaker a guide to improving your home audio system

Home Speakers، سیستم صوتی خانگی و راهنمای بهبود آن

آیا بدنبال یک بلندگوی صوتی خانگی Home Speakers جدید هستید و توانایی پرداخت هزینه آن را ندارید؟ ما برای شما پیشنهاد ویژه ای داریم. شما می توانید با پرداخت هزینه بسیار پایین، Home Speakers اسپیکر قدیمی خود را ارتقا دهید. این کار با فرآیند تعویض درایور آن امکان پذیر است.

این مقاله راهنمای مناسبی برای انواع DIY، روند انتخاب درایور مناسب برای بلندگو و همچنین جایگزینی فیزیکی می باشد. مجهز بودن به مته، پیچ گوشتی و خط کش، روند ارتقای بلندگوی صوتی شما را سریع تر و ساده تر می نماید.

Home speakers 5

مرحله اول راهنمای بهبود سیستم صوتی خانگی Home Speakers : درایور Problematic را در اسپیکر خانگی Home Speakers پیدا کنید

قبل از شروع باید بدانید که کدام درایور باید تعویض شود؟ ابتدا قسمت پارچه ای جلوی بلندگو را که به اصطلاح گریل نامیده می شود، بردارید. برای تست بلندگو می توانید موسیقی پخش کنید. موسیقی رسانه ایده آلی برای آزمایش است، زیرا از فرکانس های بیشتری بطور همزمان استفاده خواهد شد و همچنین این امکان را می دهد تا درایورهای دمیده و یا کم کار را زودتر تشخیص دهید. براساس نوع درایور مورد آزمایش خود باید اکولایزر سیستم خود را متناسب با آن تنظیم کنید:

Tweeter: تنظیم سه برابر شدن صدای سیستم را افزایش می دهد.

میان برد: تنظیم متوسط سیستم را افزایش می دهد.

Woofer: تنظیم باس سیستم را افزایش می دهد.

هر آزمون درایور را بصورت جداگانه و با حجم قابل قبول زیاداجرا کنید، آنگاه هر گونه ترک خوردکی و صدای وزوز را خواهید شنید. براساس این آزمون می توانید تصمیم بگیرید که کدام درایور و یا درایورها باید جایگزین شوند.

مرحله دوم: درایور قدیمی را باز کنید

سیم هایی را که به بلندگو وارد و یا از آن خارج شده اند، را از برق جدا کنید تا مطمئن شوید به هیچچ وجه به برق متصل نیستند. پیچ های نگهدارنده درایور به جعبه را باز کنید و برای اطمینان از افتادن، پیچ آخر درایور را نگه دارید.

مرحله سوم راهنمای بهبود سیستم صوتی خانگی Home Speakers: درایور قدیمی را کنید

در حالیکه درایور را ایمن نگه داشته اید، دو سیم ( یکی قرمز و دیگری مشکی) را که در قسمت پشتی آن متصل است، قرار دهید. همانطور که در تصویر فوق نشان داده شده است، در درایورها و بلندگوهای جدیدتر، این سیم ها از طریق یک گیره قابل جدا شدن و اتصال هستند. اگر بلندگو و یا درایور قدیمی تری دارید، این سیم ها روی درایور لحیم می شوند. در این صورت شما خواهید توانست سیم های قدیمی تر را برداشته و سیم کشی را با نسخه بریده شده جدیدتری جایگزین کنید.

سپس با دقت این سیم ها را از درایور قدیمی جدا کنید. پس از آنکه درایور کاملاً از بلندگو خالی شد، آن را در جای مناسبی قرار دهید تا بتوانید در زمانی مناسب آن را دور بیندازید. زیرا درایور یک آهنربای دائمی بسیار بزرگ در عقب خود دارد و قرار دادن آن در کنار دستگاه های الکترونیکی همانند گوشی تلفن همراه، تلویزیون، کامپیوتر و … می تواند آثار مخربی داشته باشد.

حال قطر درایور را با دقت اندازه گیری نمائید. قابل تأکید است اندازه گیری قطر درایور از اهمیت بالایی برخوردار است و می بایست با دقت انجام گردد.

Home speakers 2

مرحله چهارم راهنمای بهبود سیستم صوتی خانگی Home Speakers: برای جایگزین کردن درایور جدید تصمیم گیری کنید

از آنجائیکه مرحل تعویض فیزیکی بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد، می باید روند انتخاب درایور جدی گرفته شود و ممکن است چند روزی بطول انجامد. انتخاب درایور مناسب با قطر درایور قدیمی از اهمیت بالایی برخوردار است. عوامل بسیاری برای انتخاب درایور در جهت به حداکثر رساندن کیفیت صدا وجود دارد.

در صورتی که درایور قدیمی شما منفجر شده است و قصد ارتقای آن را ندارید، ساده ترین کار تهیه درایور جایگزین از شرکت تولید آن است. لازم بذکر است اصول اولیه همچون شماره مدل بلندگو، اندازه درایور و نوع درایوری که می خواهید جایگزین کنید را مشخص نمائید و اگر می خواهید درایور خود را بهبود بخشید و جایگزین مناسبی در دسترس نیست، باید تلاش کنید تا درایوری بیابید تا با کراس اوور بلندگویتان مطابقت داشته باشد.

زیرا هر درایور می تواند فرکانس ها و توان های خاصی را کنترل نماید. بطور مثال اگر سیستم استریو شما با 100 وات کار می کند و درایور شما فقط 75 وات را بتواند کنترل نماید، آنگاه سیستم شما در معرض آسیب دیدن است.

بهر حال بهتر است به دفترچه راهنمای اسپیکر خانگی Home Speakers خود مراجعه کنید و مشخصات لازم را بیابید. البته با جستجو در سایت google  و وارد نمودن ویژگی های بلندگوی خود نیز می توانید اطلاعات لازم جهت جایگزین نمودن درایور مناسب را کسب نمائید. آن دسته از کاربرانی که قادر به یافتن دفترچه راهنما و کسب اطلاعات در این زمینه نیستند، برای اطمینان می توانند درایوری را انتخاب و جایگزین نمایند که قطر آن با درایور قدیمی مطابقت داشته و علاوه بر آن بتواند بالاترین وات را تحمل نموده و بیشترین فرکانس را نیز داشته باشد.

اطمینان از سازگاری درایور جدید با بقیه بلندگو ها نیز ضروری است، اگر چه ممکن است هزینه آن بیشتر باشد، اما قطعاً ارزش آن را خواهد داشت.

Home speakers 3

مرحله پنجم راهنمای بهبود سیستم صوتی خانگی Home Speakers: درایور جدید را قرار دهید

درایور خود را بردارید و از اینکه به درستی در سوراخ اسپیکر قرار می گیرد، اطمینان حاصل نمائید. سپس دو سیم را که به درایور قدیمی شده اند و شکاف هایی که کلیپ ها به داخل آن می لغزند را پیدا کنید. این شیارها دارای دو اندازه متفاوت هستند و فقط یک گیره خاص در هر یک از شیارها قرار می گیرند. در آخر سیم های مربوطه را به هر شکاف وصل کنید.

مرحله ششم راهنمای بهبود سیستم صوتی خانگی Home Speakers: درایور جدید را پیچ کرده و گریل را جایگزین کنید

در هنگام تراز کردن درایور جدیدف حواستان باشد که سیم های متصل به پشت درایور رو به بالا باشند. همچنین می بایست پیچ های درایور جدید با سوراخ های پیچ باقیمانده از درایور قدیمی همسو باشند. هنگامی که آنها به صف شدند، براحتی می توان درایور جدید را در این سوراخ ها پیچ نمود. در غیر اینصورت می باید یک دریل داشته باشید تا بتوان درایور جدید را در جعبه بلندگو محکم کنید. پس از محکم کردن تمامی پیچ ها کوره را دوباره جلوی اسپیکر خانگی Home Speakers قرار دهید.

مرحله هفتم راهنمای بهبود سیستم صوتی خانگی Home Speakers: بلندگو را تست کنید

در مرحله نهایی بلندگو را با همان موسیقی ابتدایی تست کنید. همانند مرحله اول می باید بطور خاص تست نمود. بدین منظور نوع درایور و اکولایزر خود را بر همین اساس تنظیم کنید:

Tweeter: تنظیم سه برابر شدن صدای سیستم را افزایش می دهد.

میان برد: تنظیم متوسط سیستم را افزایش می دهد.

Woofer: تنظیم باس سیستم را افزایش می دهد.

توجه داشته باشید هر گونه نتیجه نامطلوب و صدای وزوز را یادداشت نمائید. چنین مشکلاتی معمولاً ناشی از یک درایور شل می باشد. در اینگونه موارد گریل را دوباره بردارید و مطمئن شوید که آیا پیچ های راهنما محکم بسته شده اند یا خیر. همچنین از قرار گرفتن درایور در سوراخ نیز اطمینان حاصل نمائید.

جایگزین و یا تعویض درایور بلندگو فرآیند ساده ای است که می تواند توسط هر علاقمند الکترونیکی و یا متخصصی انجام شود. امیدواریم درایور جدیدتان آزمون موسیقی را با موفقیت پشت سر بگذارد. در غیر اینصورت می توانید به دفترچه راهنما و یا سایت های مربوطه مراجعه نمائید و با ارتقای درایور خود از کیفیت بلندگوی خود لذت ببرید. اما اگر به دنبال خرید اسپیکر خانگی Home Speakers هستید از مشاوران ما راهنمایی بگیرید.

5
دیدگاه‌های نوشته

  امیر بوستانچی 17 اسفند 1401

  سلام من خواستم یک اسپیکر ساب دار رو به سیستم خونه ام وصل کنم دو تا LRدارند میخواستم بدونم که اگه با فیش وصل کنم نمی‌سوزد اسپیکر ساب دار قدیمی هستش . اگه میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

   کارشناس تهران اسپیکر 18 اسفند 1401

   درود بر شما

   جهت دریافت صدا باید فیش مورد نیاز برای اتصال در اسپیکر اصلی بررسی و برای اتصال به تلویزیون خود تهیه کنید. (بستگی به نوع سیستم صوتی دارد)

   جهت کسب راهنمایی دقیق با کارشناسان تهران اسپیکر تماس بگیرید: 02191303030

  دقیقا باید حواس جمع بود طی انجام مراحل که یه موقه باعث سوختن نشه مقاله های آموزشیتون رو میپسندم big like

  حامد فلاحی 10 دی 1400

  آموزش پر کاربردیه برای boost دادن

  کاربر تهران اسپیکر 10 دی 1400

  برای speaker رو میزی باید امتحان کنم مرسی که راهنمایی کردین