مقدمه توضیح جامع نحوه راه‌اندازی ساندبار دالبی اتموس

بیایید با یک مثال برای نخوه راه‌اندازی ساندبار دالبی اتموس شروع کنیم. فرض کنید شما به تازگی یک ساندبار Dolby Atmos جدید خریداری کرده‌اید و متوجه شده‌اید که نمیدانید چگونه آن را برای داشتن بهترین صدا تنظیم کنید. تنها چیزی که میخواهید یک سیم متقاطع است که به نوعی فوریت شبیه به ماموریت غیرممکن منجر شود. خوشبختانه، ساندبارها به راحتی تنظیم میشوند و در بدترین حالت، همیشه یک دفترچه راهنما برای شما وجود دارد که دوباره از آن استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم نحوه راه‌اندازی یک ساندبار Dolby Atmos را توضیح دهیم. با تهران اسپیکر همراه باشید.

 

آنچه باید قبل از تکمیل تنظیمات دالبی اتموس 4K بدانید

دالبی استفاده از صدای مبتنی بر شی را به کار میگیرد و هر صدا را به عنوان یک شی واحد میداند که میتواند در هر نقطه بالای شما یا اطراف شما قرار گیرد. هنگامی که از ساندبار به درستی استفاده و تنظیم شود، به جای صدای استریویی که بسیاری از شما از هدفون خود شنیده‌اید و به آن عادت دارید، به درک متفاوتی از صدا میرسید.

 

نحوه راه‌اندازی ساندبار دالبی اتموس

 

ساندبارهای Upward Firing در مقابل Dolby Atmos

هنگام انتخاب یک ساندبار با قابلیت Atmos، با دو گزینه پیکربندی مواجه میشوید. ساندبارهای upward firing با عناصری که به سمت سقف زاویه دارند، تجهیز شده‌اند. همانطور که انتظار میرود، بهترین نتایج از سقف‌های مسطح حاصل میشود. سقف‌های کج یا خمیده خوب نیستند. این انعکاس صدا باعث ایجاد توهم فضا و میدان صوتی بیشتر میشود.

در سینماها اسپیکرهایی هستند که مستقیما بالای سر شما قرار دارند و صدا را به سمت پایین میفرستند. زیرا سقف‌ها بسیار بلند هستند. با این حال، اگر سعی کنید این کار را در خانه با سقف معمولی 10 فوتی انجام دهید، صداها به طور غیرطبیعی نزدیک به نظر میرسند. علاوه بر این، بر خلاف زمانی که از تنظیمات 5:1 یا 7:1 استفاده میکنید، درک صدا با پیکربندی upward firing، تغییر نمیکند.

از سوی دیگر، ساندبارها در دسترس هستند که از فناوری Dolby Atmos برای ایجاد یک تجربه شنیداری مشابه بدون عناصر سخت افزاری upward firing استفاده میکنند. این حس صدای بالای سر را ایجاد میکند و همان جلوه 360 درجه را بدون اسپیکرهای اضافی که با ساندبار کار میکنند، میدهد.

 

نحوه راه‌اندازی ساندبار دالبی اتموس

 

تنظیم ساندبار دالبی اتموس

اگر شما هم میخواهید از ابزار صوتی خود حداکثر استفاده را ببرید، ساندبار را جلوی تلویزیون خود نصب کنید. سپس، آن را در همان ارتفاع یا کمی بالاتر از سطح گوش خود قرار دهید و مطمئن شوید که تقریباً پنج فوت با آن فاصله دارد. اگر با گزینه upward firing پیش رفتید، مطمئن شوید که درایورهای عمودی یک مسیر بدون وقفه به سمت سقف دارند. لازم به ذکر است که سقف بخش بسیار مهمی از راه‌اندازی میباشد. در حالت ایده‌آل، ارتفاع سقف باید 7.5 تا 12 فوت باشد و جنس آن هم از گچ، تخته مصنوعی، چوب سخت یا هر ماده صاف و سفت دیگری ساخته شود.

اشیای تزئینی بزرگ مانند لوستر یا پنکه میتوانند در پخش صدا اختلال ایجاد کنند. اگر ساندبار شما دارای اسپیکرهای داخلی است، مطمئن شوید که مسیر اسپیکرها به دیوار نیز صاف است. در غیر این صورت با صدای مختل و مخدوش مواجه خواهید شد. اگر ساندبار Dolby Atmos مجازی را انتخاب کنید، محل قرارگیری آن تقریبا یکسان است. آن را در زیر و جلوی تلویزیون، در سطح گوش و بدون هیچ مانعی بگذارید. از آنجا، بسیار انعطاف‌پذیرتر است و به فاصله خاصی از شما یا دیوارها نیاز ندارد.

 

نحوه راه‌اندازی ساندبار دالبی اتموس

 

چه میشود اگر محتوا با Dolby Atmos سازگار نباشد ؟

اگر محتوا با دالبی اتمس سازگار نباشد، شما همان تاثیر را نخواهید داشت، اما Dolby یک راه‌حل کوچک دارد. به عنوان مثال، اگر رسانه شما به عنوان محتوای استریو کدگذاری شده باشد، میکسر یکپارچه دالبی سورانذ به همه محتوای non-Dolby Atmos اجازه میدهد از همان چینش اسپیکر استفاده کنند. این امر غوطه‌وری بیشتری نسبت به یک سیستم خانگی معمولی میدهد.

رسانه‌های زیادی با Dolby Atmos سازگار هستند مانند Blu-ray، سرویس‌های استریم و کابل‌های مختلف، ایکس باکس وان، ایکس باکس وان ایکس و وان اس، و ایکس باکس سری ایکس/اس، اما پلی استیشن 4 یا پلی استیشن 5 سونی سازگار نیستند. این گزینه‌ها صدای فضایی خاص خود را دارد، فقط هم برای هدفون.

 

چگونه تشخیص دهیم که محتوای پخش با Atmos سازگار است ؟

برای اکثر سرویس‌های پخش، باید یک نماد Atmos را در صفحه اطلاعات نمایش ببینید، اما اگر از Amazon Prime Video یا سرویس پخش دیگری استفاده میکنید که محتوای Atmos را به طور پیش‌فرض فعال نمیکند، شما باید آن را فعال کنید. اغلب این مورد در گزینه‌های صوتی برنامه یافت میشود. به سادگی به این منو بروید و پخش Atmos را فعال کنید. همچنین ممکن است به‌روزرسانی اپلیکیشن، Atmos را متوقف کرده باشد. میتوانید برنامه را به نسخه قبلی برگردانید یا منتظر انتشار نسخه جدید باشید.

 

نحوه راه‌اندازی ساندبار دالبی اتموس

 

Dolby Atmos چه تفاوتی با صدای فراگیر دارد ؟

درست همانطور که صدای استریوفونیک از طریق دو کانال عمل میکند، صدای فراگیر نیز معمولا در تنظیمات پنج یا هفت کاناله به ترتیب 5:1 و 7:1 می‌آید. اگرچه این ترتیب‌بندی‌ها بسیار بهتر از صدای مونو یا استریو به نظر میرسند، اما همچنان به تعداد مشخصی کانال محدود میشوند. اگر با اهمیت یک کانال آشنا نیستید، تنها چیزی که باید بدانید این است که هر کدام فاصله، جهت و بلندی صدای خاصی را تعیین میکنند.

حال به این فکر کنید که چگونه همیشه همه چیز را میشنوید. ماشین چمن زنی همسایه شما ؟ نمیتوانید آن را ببینید، اما مطمئنا میدانید که به سمت غرب خانه شما تجاوز میکند. یا صدای جیرجیر پنکه بالای سرتان ؟ احتمالا با شنیدن آن متوجه میشوید که دو فوت از سمت راست و چهار فوت بالاتر از شما است. Dolby Atmos اینگونه کار میکند.

به جای محدود شدن به تعداد مشخصی کانال، Dolby Atmos فضایی از صدا ایجاد میکند که شما را برای تجربه واقعی‌تر و غوطه‌ورتر دربرمی‌گیرد. به عنوان مثال یک هلیکوپتر در حال پرواز است. Atmos به جای اینکه صدا را پشت سر شما و سپس در مقابل شما بیاورد، صدا را بالای سر شما نیز پخش میکند که باعث میشود شما فکر کنید در صحنه قرار دارید تا اینکه فقط یک ناظر منفعل صحنه باشید.

 

نحوه راه‌اندازی ساندبار دالبی اتموس

 

نتیجه‌گیری

به طور کلی Dolby Atmos به شما این امکان را میدهد تا به صدا 360 درجه و به شکل فضایی و  به عنوان یک تجربه شنیداری متفاوت و عمیق‌تر دست پیدا کنید. ساندبارها با اجزای upward firing یا با استفاده از فناوری Dolby Atmos بدون عناصر سخت‌افزاری میتوانند تجربه‌ی مشابهی ایجاد کنند. همچنین، محل مناسب نصب و ارتفاع سقف نیز حائز اهمیت هستند.

نصب و تنظیم یک ساندبار Dolby Atmos میتواند به تجربه‌ی تماشای فیلم و بازی‌های شما اضافه بکند و به شما امکان پخش صداهای بسیار واقعی را بدهد. بنابراین، با دنبال کردن مراحل تنظیم معرفی شده و اطمینان از سازگاری محتوا، میتوانید از تجربه‌ Dolby Atmos در خانه‌تان لذت ببرید.