قابلیت نویز کنسلینگ هدفون ها

متاسفانه برای دوستداران موسیقی، بسیاری از صداهای محیطی می توانند با صداهایی که از هدفون می آیند تداخل ایجاد کنند یا حتی آن ها مسدود کنند. اگر تا به حال سعی کرده اید که در هواپیما به موسیقی گوش دهید، حتما به خوبی با این مشکل آشنایی دارید. سروصدای موتورها، شنیدن آنچه از طریق بلندگوها در حال پخش است را دشوار می کند. گاهی حتی زمانی که بلندگوها به خوبی داخل و یا روی گوش قرار گرفته اند نیز این مشکل اتفاق می افتد. خوشبختانه، قابلیت نویز کنسلینگ (noise cancelling headphone) برای همین هدف طراحی شده اند و می توانند تجربه ی گوش دادن به موسیقی را لذت بخش تر کنند.

نویزکنسلینگ فعال و غیر فعال

وقتی میخواهید یک هدفون خریداری کنید اصطلاحات زیادی وجود دارد که ممکن است به طور مکرر با آنها روبه رو شوید. دو مورد از این اصطلاحات عبارتند از : نویزکنسلینگ فعال و نویزکنسلینگ غیر فعال. اگر تفاوت این دو را نمیدانید تنها نیستید. اگر چه هدف هر دوی این هدفون ها یکسان است، اما نویز کنسلینگ فعال (که ANC نیز نامیده می شود) و نویزکنسلینگ غیر فعال، با هم تفاوت های اساسی دارند. در نهایت نیز از نظر کیفیت صوتی و لذت گوش دادن، تنها یکی از این دو هدفون برنده می شود.

نویزکنسلینگ غیر فعال چیست؟

نویزکنسلینگ غیر فعال زمانی رخ می دهد که هدفون، ایرباد، ایرفون یا ایرمانیتور، به طور طبیعی صدای بیرون را مسدود می کنند. هنگامی که هدفون ها دقیقا به شکل گوش هایتان در می آیند، از ورود صداهای محیطی به داخل کانال گوش جلوگیری می کنند. این به این معناست که می توانید با صدای پایین تر به موسیقی گوش دهید، زیرا مجبور نیستید با صداهای محیطی مقابله کنید.

این صداهای محیطی ممکن است صدای یک کافی شاپ پر سروصدا باشند یا صدای موتور هواپیما. برای بهره بردن از نویزکنسلینگ غیر فعال به هیچ منبع تغذیه ای نیاز ندارید. تمام ایربادها و هدفون ها تا حدی از دارای سیستم حذف نویز غیر فعال هستند. اما ایرفون های  داخل گوشی، بهترین عملکرد را از این نظر دارند.

نویز کنسلینگ فعال چیست؟

نویز کنسلینگ فعال زمانی رخ می دهد که هدفون، از طریق فناوری نویز کنسلینگ، صداهای محیطی را خنثی می کند. این قابلیت، از میکروفون های موجود در هدفون استفاده می کند. این میکروفون ها به نویزهای محیطی گوش می دهند و صدایی با فاز معکوس تولید می کنند که به طور موثر نویز محیطی را قبل از رسیدن به گوش خنثی می کند. به عبارت دیگر، ANC با ایجاد نویز برابر اما مخالف، نویز را خنثی می کند.

بر خلاف نویزکنسلینگ غیر فعال، نویز کنسلینگ فعال به یک منبع تغذیه نیاز دارد. برای این که از قابلیت نویز کنسلینگ فعال بهره مند شوید باید تمام هدفون های ANC را شارژ کنید. همچنین این امکان وجود دارد که این هدفون ها با یکبار شارژ، تمام روز را دوام نیاورند.

ویژگی های یک هدفون نویزکنسلینگ چیست؟ | What Is Noise Cancelling Headphone Features

 

عناصر مورد نیاز و نحوه ی عملکرد هدفون های نویز کنسلینگ

برای دستیابی به قابلیت نویز کنسلینگ فعال Active Noise Cancelling به چندین عامل نیاز است :

میکروفون

 میکروفونی که در داخل ایرکاپ قرار دارد به صداهای بیرونی ای که نمی توانند به صورت غیرفعال مسدود شوند، گوش می دهد.

مدار نویز کنسلینگ

قطعه های الکترونیکی که در ایرکاپ ها قرار دارند، صدای ورودی از میکروفون را حس می کنند. سپس یک “اثر منحصر به فرد” از نویز را ایجاد می کنند و فرکانس و دامنه ی موج ورودی را ثبت می کنند. در مرحله ی بعدی موج جدیدی را ایجاد می کنند که با امواج مرتبط با نویز، ۱۸۰ درجه اختلاف فاز دارد.

بلندگو

اثر “ضد صدا” که توسط مدار نویز کنسلینگ ایجاد می شود، همراه با صدای معمولی وارد بلندگوهای هدفون می شوند. ضد صدا، با استفاده از تداخل ویرانگر، نویز را پاک می کند اما روی امواج صوتی مطلوب در صدای معمولی تاثیری نمی گذارد.

باتری

اصطلاح “فعال” به این واقعیت اشاره دارد که برای ایجاد اثر نویز کنسلینگ، باید به سیستم، انرژی افزوده شود. منبع این انرژی یک باتری قابل شارژ است. با استفاده از این عناصر، هدفون های نویز کنسلینگ قادر به کاهش نویز ۲۰ دسی بل هستند. این بدان معناست که حدود ۷۰ درصد از صداهای محیطی به طور موثری مسدود می شوند.

این ویژگی، این گروه از هدفون قابل شارژ نویز کنسلینگ را به گزینه ای ایده آل برای استفاده در مسافرت با خطوط هوایی و قطار، محیط های اداری یا هر مکان دیگری با سطح بالای صدای پس زمینه تبدیل کرده است. یکی از این هدفون های مناسب برای استفاده روزمره و سفر،هدفون Sony WF-1000XM4 است.

در حالی که هدفون های نویز کنسلینگ به خوبی بین صدایی که کاربر می خواهد بشنود و صدای پس زمینه ای که می خواهد از آن جلوگیری کند، تمایز قائل می شوند اما برخی از افراد می گویند که این هدفون ها با خفه کردن صداها، کیفیت صدا را تضعیف می کنند. با این که پورت های تعبیه شده در  ایرکاپ ها برای تخلیه ی هوای محبوس شده در پشت بلندگوها طراحی شده اند، اما ممکن است کاربران تغییراتی در فشار هوا را تجربه کنند.

 با این وجود خیلی از کاربران پس از امتحان کردن این هدفون ها، دیگر هرگز سراغ هدفون های معمولی نمی روند. دلیل این موضوع این است که هدفون های نویز کنسلینگ، کاری بیشتر از کاهش نویز را انجام می دهند.

این هدفون ها به کاهش احساس خستگی در هنگام سفر کمک می کنند، که می تواند ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نویزهای فرکانس پایین باشد. حتی اگر نمی خواهید به منبع صوتی دیگری گوش دهید، اما می خواهید نویز پس زمینه را حذف کنید، می توانید از هدفون های نویز کنسلینگ استفاده کنید. کمی سکوت می تواند خستگی را از تن هر کسی بیرون کند.

ویژگی های یک هدفون نویزکنسلینگ چیست؟ | Noise Cancelling Headphone

 

نویز کنسلینگ فعال در مقابل نویز کنسلینگ تطبیقی

ظاهرا نویز کنسلینگ تطبیقی نوعی نویز کنسلینگ فعال است که خود را با صداهایی که در همان زمان می شنود تطبیق می دهد تا بهترین حذف نویز ممکن را برای آن محیط ایجاد کند. اگر از نظرتان این مفهوم تا حد زیادی شبیه تعریف اولیه ی ANC است، اشتباه نمی کنید !!.

با این اوصاف، ANC باید تطبیقی ​​باشد، در غیر این صورت عملکرد موثری نخواهد داشت. اما برخی از شرکت ها این ایده را مطرح می کنند که نویز کنسلینگ آن ها می تواند تشخیص دهد که کجا هستید و نحوه ی عملکرد مدار را مطابق با آنجا تنظیم کند.صرف نظر از این که تمام این توصیفات چقدر پیشرفته به نظر می رسند، این ویژگی ای است که از تمام ANC ها انتظار می رود آن را داشته باشند.

ANC نباید فقط مختص ایستگاه های قطار باشد، بلکه باید در هر جایی کار کند. برای دستیابی به این عملکرد، میکروفون هایی که مدام محیط اطراف را زیر نظر دارند باید بر اساس آنالیز صدای زنده، بهترین نتیجه را ارائه دهند. تکنولوژی مدام در حال پیشرفت است و تولیدکنندگان برای فروش یک مدل و تمایز آن از نسخه های قبلی، باید از اصطلاحات مخصوصی استفاده کنند. بنابراین بله، آنچه که نویز کنسلینگ تطبیقی ​​نامیده می شود تا حد زیادی یک پیشرفت در ANC نسبت به سال های گذشته تلقی می شود. اما عملکرد متفاوت و مهارت فروش بالاتری دارد.

مزایا

جدای از وعده ی آرامش و سکوتی که هدفون های نویز کنسلینگ نوید آن را داده اند، این هدفون ها چه مزایای دیگری دارند؟ قابلیت نویز کنسلینگ، چه ضررهایی دارد و این مضرات تا چه حد به ما آسیب می رسانند؟

با توجه به تمام این موارد، بهتر است قبل از خرید مزایا و معایب هدفون های نویز کنسلینگ را بشناسیم. با در نظر گرفتن این نکات، کاربران فعلی می توانند آگاه تر و محتاط تر شوند، در حالی که کاربران آینده آماده تر خواهند بود و کمتر اشتباه می کنند.

به افزایش تمرکز کمک می کنند

سروصدا بیشتر از آنچه که تصور می کنید می تواند به تمرکز، بازده و در نتیجه بهره وری و رضایت تان آسیب برساند. مدتی است محققان بر این باورند که سروصدا (خصوصا صداهای متناوب و بلند) عملکرد شناختی ما را کاهش می دهد.

روانشناس Nick Perham، که در مورد چگونگی تاثیر صدا بر نحوه ی تفکر تحقیق می کند، گزارش داده که چیزی مثل سروصدای محیطی در دفتر کار که به ظاهر بی ضرر است می تواند توانایی کارمندان برای به خاطر آوردن اطلاعات یا حتی انجام محاسبات ساده را مختل کند.

آیا تا به حال پیش خودتان فکر می کردید که سروصدای محیطی در دفتر کار می تواند تا این حد آسیب رسان باشد؟ اینجا همان جایی است که هدفون های نویز کنسلینگ وارد عمل می شوند. این هدفون ها نه تنها به شما کمک می کنند تا از ورود هر گونه نویزی جلوگیری کنید، بلکه این پیام را به همکاران تان ارسال می کنند که سعی دارید تمرکز کنید، در نتیجه آن ها هم بیشتر مراقب هستند که تمرکزتان را بر هم نزنند.

سرگرمی صوتی بهتری را برای شما فراهم می کنند

آیا تا به حال سعی کرده اید که در یک محیط پر سروصدا به موسیقی گوش دهید و خودتان را سرگرم کنید؟ حتما خیلی برای شما اذیت کننده بوده است. تصور کنید اخیرا در یک پرواز بوده اید، یک پرواز تقریبا طولانی (۷ ساعته) و در این سفر با خود هدفون نویز کنسلینگ نبرده اید. همانطور که ممکن است تصور کرده باشید، سروصدای موتور هواپیما واقعا شما را کلافه خواهد کرد.

به همین خاطر سعی میکنید کمی بخوابید اما با وجود این سروصدا قطعا نمیتوانید. تصمیم میگیرید با یک هدفون معمولی یک فیلم تماشا کنید. اما هر چقدر تلاش میکنید نمیتوانید دیالوگ ها را بشنوید. شرایط تا حدی بد خواهد بود که به معنای واقعی کلمه مجبور میشوید لب خوانی کنید که بتوانید تا حدی بفهمید شخصیت ها در مورد چه چیزی صحبت می کنند. آنقدر کلنجار میروید که خیلی زود تسلیم میشوید و به دیدن فیلم دیگری که زیرنویس دارد راضی میشوید.

حالا اگر سعی کنید که از یک هدفون معمولی برای گوش دادن به موسیقی در نزدیکی یک محل ساخت و ساز استفاده کنید، مطمئنا این کار خیلی عذاب آور خواهد بود!. در این شرایط فقط هدفون نویز کنسلینگ به کارتان می آید، زیرا نویز را از بین می برد و تجربه ی صوتی فوق العاده ای را برای شما به ارمغان می آورد.

به شما کمک می کنند که از مکالمات تان لذت بیشتری ببرید

برقراری تماس یا پاسخ دادن به تماس ها در یک محیط شلوغ و پر سروصدا می تواند مثل یک کابوس باشد. در این شرایط به سختی می توانید چیزی از صحبت های طرف مقابل تان بفهمید زیرا محیطی که در آن قرار دارید پر از صداهای زمینه ای است.

همچنین ممکن است متوجه شوید فردی که با آن صحبت می کنید هم برای فهمیدن صحبت های شما تقلا می کند زیرا مدام از این عبارات استفاده می کند: “ببخشید” یا “متاسفم کاملا متوجه نشدم” یا “متاسفم امکان دارد دوباره تکرار کنید؟”.گاهی سروصدا به قدری زیاد است که در صورت امکان باید برای مدت کوتاهی از آن محیط خارج شوید، به تماس تان پاسخ دهید و سپس دوباره برگردید. از طرف دیگر، هدفون های نویز کنسلینگ به شما کمک می کنند که تقریبا تمام صداهای پس زمینه ای را حذف کنید، بنابراین دیگر مجبور نیستید که فقط برای پاسخ دادن به یک تماس، از کافی شاپ بیرون بروید.

از سلامتی شما محافظت می کنند

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سروصدا، سلامتی انسان را در معرض خطرات جدی قرار می دهد. این خطرات عبارتند از: بیماری های قلبی عروقی، اختلال یا کمبود خواب، آسیب های مغزی، کاهش شنوایی ناشی از نویز، صدای نویز گوش و غیره. اگر مجبورید در محیط های پر سروصدایی بمانید که ممکن است شما را در معرض خطر این بیماری ها قرار دهند، بهتر است به خرید یک هدفون نویز کنسلینگ فکر کنید.

به ولوم بالایی نیاز ندارند

خیلی از افراد برای این که سایر صداهای مزاحم را ساکت کنند و در سکوت به موسیقی گوش دهند، صدای موسیقی دلخواه شان را افزایش می دهند. اما هدفون های نویز کنسلینگ صداهای محیطی را حذف می کنند، به همین علت نیازی نیست که صدای موسیقی را بالا ببرید. می توانید از این انواع هدفون برای مسدود کردن هر گونه صدای اضافی استفاده کنید.

می توانند سطح استرس تان را کاهش دهند

افرادی که دائما در معرض صداهای بلند قرار دارند نسبت به سایر افراد، سطح استرس روزانه ی بیشتری را تجربه می کنند. این موضوع حتی می تواند کودکان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. کودکانی که در محله هایی با صدای پس زمینه ی ثابت زندگی می کنند، سطح کورتیزول نسبتا بالاتری نسبت به کودکانی دارند که در خانه های آرام زندگی می کنند. افرادی که به طور مداوم در معرض نویزهای سطح پایین قرار دارند نیز به میزان بیشتری در معرض رویدادهای نامطلوب قلبی قرار دارند. هدفون های نویز کنسلینگ می توانند این خطرات مرتبط با سلامتی را کاهش دهند یا از بین ببرند.

می توانند کیفیت خواب تان را بهبود ببخشند

طبق تحقیقات صورت گرفته، بیش از ۶۰ درصد از مردم ایالات متحده ی آمریکا حداقل یکبار در هفته مشکلات خواب را تجربه می کنند. یکی از محرک های اصلی برای این اختلالات، صداهای محیطی است. اگر به خاطر خروپف همسرتان یا صداهایی که از بیرون می آیند از خواب بیدار شوید، کیفیت استراحتی که بدن تان دریافت می کند کاهش پیدا می کند.

در این شرایط می توانید با استفاده از هدفون های نویز کنسلینگ، این محرک های صوتی را حذف کنید. اگر چه معمولا از این تکنولوژی برای استراحت در هواپیما استفاده می کنند، اما می توانید از آن در اتاق خواب نیز استفاده کنید. اگر برای خوابیدن مشکل دارید، یک هدفون نویز کنسلینگ سبک را خریداری کنید که می تواند به شما کمک کند تا به آرامشی که در شب نیاز دارید برسید.

ویژگی های یک هدفون نویزکنسلینگ چیست؟ | Noise Cancelling Headphone

 

معایب هدفون های نویز کنسلینگ

وزن و مصرف انرژی بالایی دارند

برای ارائه ی عملکرد بهتر، باید از اجزاء و طراحی خاصی برای هدفون های نویز کنسلینگ استفاده شود که این امر منجر به افزایش وزن و مصرف انرژی می شود. اکثر گزینه های موجود (خصوصا هدست های بلوتوثی) با باتری های داخلی عرضه می شوند. و از آنجایی که طراحی هدست باید به نحوی باشد که بتواند باتری را حمل کند، هدست کمی سنگین تر می شود. این ویژگی، یکی از نقاط ضعف معدود  این دستگاه ها تلقی می شود.

ممکن است گاهی اوقات کاهش کیفیت صوتی را تجربه کنید

برای بهره بردن از قابلیت نویز کنسلینگ، هدفون باید از امواج صوتی برای مقابله با دنیای خارج استفاده کند. بنابراین، ممکن است کیفیت صدا دچار آسیب شود. گاهی اوقات کیفیت هدفون های ارزان قیمت تر از برند های ناشناخته می تواند بر شدت اعوجاج صوت تاثیر بگذارد. برخی از علاقمندان به موسیقی ممکن است از این موضوع اذیت شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است اصلا آن را تشخیص ندهند.

نمی توانند تمام صداها را مسدود کنند

درک این نکته که هدفون های نویز کنسلینگ تمام صداها را حذف نمی کنند ضروری است. این هدفون ها اکثر صداها را خنثی می کنند اما ممکن است هنوز هم برخی از صداها را بشنوید. به طور کلی، این هدفون ها برای نویزهای کم شدت (همچون صدای ترافیک و موتور ماشین یا هواپیما) فوق العاده هستند، اما ممکن است نویزهایی با شدت بالا همچنان شنیده شوند اما بسیار ضعیف.

گران قیمت هستند

ضرب المثل “هر چقدر پول بدی همونقدر آش می خوری”، خصوصا در مورد هدفون های نویز کنسلینگ صدق می کند. بهترین مدل های این نوع هدفون ها معمولا قیمت بالایی دارند. البته همانطور که گفته شد، مدل های ارزان قیمتی نیز در بازار وجود دارند، اما نمی توان تضمین کرد که قادر به حذف نویز باشند.

شما را از محیط اطراف تان بی خبر می کنند به دلایل ایمنی، توصیه می شود هنگامی که در جاده هستید از هدفون های نویز کنسلینگ استفاده نکنید زیرا صداهایی همچون بوق ماشین، بوق قطار و آژیر را مسدود می کنند و باعث می شوند از محیط اطراف تان بی خبر باشید. و اگر علاوه بر نویز کنسلینگ در حال گوش دادن به موسیقی نیز باشید، ممکن است نتوانید صدای بوق و فریاد افرادی را بشنوید که می خواهند از سر راهشان کنار بروید. اگر خیلی خوش شانس باشید، ممکن است رانندگان عصبانی فقط به شما ناسزا بگویند، اما در غیر این صورت، در معرض خطر تصادف قرار دارید.

عمر باتری کوتاهتر نسبت به هدفون های غیر نویزکنسلینگ

هدفون های نویز کنسلینگ به خاطر کاری که انجام می دهند، معمولا انرژی زیادی مصرف می کنند. اکثر این هدفون ها (به شرطی که دستگاه تان در بهترین حالت قرار داشته باشد)، فقط ۲۰ ساعت شارژ نگه می دارند. این ویژگی دردسرساز است خصوصا اگر به هر دلیلی در یکی از نقاط دورافتاده ی جهان قرار بگیرید که در آن برق برای مدت زیادی قطع می شود. و هنگامی که باتری هدفون نویز کنسلینگ تان خالی می شود، شما می مانید و یک هدفون معمولی که قابلیت حذف نویز را ندارد.

سوال مهم

آیا باید یک هدفون نویز کنسلینگ را خریداری کنید؟

کارآیی هدفون های نویز کنسلینگ فعال تا حد زیادی به این بستگی دارد که قصد دارید با هدفون تان چه کاری را انجام دهید و می خواهید کجا از آن استفاده کنید. اگر اکثرا داخل خانه یا در محیط های نسبتا آرام از هدفون استفاده می کنید، هدفون های نویز کنسلینگ تفاوت چندانی ایجاد نمی کنند و یک هدفون معمولی هم می تواند همین کارها را انجام دهد.

هدفون های نویز کنسلینگ اکثرا برای افرادی مناسبند که به طور مکرر به مسافرت (خصوصا با هواپیما) می روند یا در مکان های شلوغ میخواهند از هدفون خود استفاده کنند. علاوه بر این، این هدفون ها می توانند به شما کمک کنند تا در این محیط ها تمرکز کنید یا بخوابید. اما عدم توانایی در قطع تمامی صداها به این معناست که تفاوت قابل توجهی را نسبت به هدفون های دارای ایزولاسیون نویز غیرفعال قوی، مشاهده نخواهید کرد.

نکاتی که قبل از خرید باید در نظر بگیرید

بیایید شما را با تمام نکاتی که باید قبل از خرید یک هدفون نویز کنسلینگ بدانید آشنا کنیم

نوع

قبل از هر چیزی باید تصمیم بگیرید که یک هدفون رو گوشی، دور گوشی یا داخل گوشی می خواهید. آیا می خواهید هدفون تان سیمی باشد یا بی سیم؟ اگر دنبال ایزولاسیون نویز غیر فعال، نویز کنسلینگ فعال یا نویز کنسلینگ تطبیقی هستید، بهترین انتخاب برای شما هدفون های رو گوشی و دور گوشی هستند. این هدفون ها می توانند برای تمام موقعیت های پر سروصدا عملکرد عالی ای داشته باشند.

هدفون های داخل گوشی برای محیط های کم سروصداتر مناسبند و بهتر است برای استفاده های کوتاه مدت تر سراغ این هدفون ها بروید. همچنین باید توجه کنید که آیا هدفون قابل تا شدن است، آیا می توان طول هدبند را افزایش داد و آیا مواد سازنده ی بالشتک ایرکاپ همان چیزی است که می خواهید یا نه.

قیمت

اگر به دنبال هدفونی با قابلیت نویز کنسلینگ مناسب، کیفیت صدا، طراحی و راحتی عالی هستید، باید هزینه ی بیشتری نسبت به هدفون های معمولی را پرداخت کنید. علاوه بر این، هر هدفون ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و با دیگری متفاوت است. ممکن است برخی از هدفون ها کیفیت صدای عالی و ANC متوسط ​​داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است طراحی فوق العاده ای داشته باشند اما خیلی راحت نباشند.

اگر آماده ی پرداخت هزینه برای خرید یک هدفون نویز کنسلینگ نیستید، گزینه های ​​مقرون به صرفه ی دیگری نیز وجود دارند که قابلیت های مناسبی را ارائه می دهند. با این حال نویز کنسلینگ واقعی را تنها با مدل های پیشرفته تر و گران قیمت تر تجربه خواهید کرد.

عمر باتری

عمر باتری هدفون های نویز کنسلینگ برتر بیشتر از ۲۰ ساعت است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که هدفونی را انتخاب می کنید که حداقل ۱۵ الی ۲۰ ساعت پخش را با ANC روشن فراهم می کند. عمر طولانی باتری تنها در صورتی مفید خواهد بود که به طور مداوم سفر می کنید یا به هر دلیلی نمی توانید در فواصل کوتاه هدفون را شارژ کنید. همیشه هدفونی را خریداری کنید که دارای گارانتی یا ضمانت تست است. خوشبختانه مجموعه تهران اسپیکر این مورد را در اختیار کاربران خود قرار میدهد. میتوانید برای مشاوره در خصوص خرید هدفون نویزکنسلینگ با کارشناسان تهران اسپیکر تماس بگیرید.

نشت صدا

هنگامی که صحبت از کارآیی یک هدفون می شود، نشت صدا یک مشکل جدی است که باید حتما در نظر بگیرید. اگر در یک اتاق با افراد مختلفی کار می کنید و هدفون تان نشت صدا دارد، ممکن است بقیه نیز آهنگی که به آن گوش می دهید را بشنوند یا از صدای آن اذیت شوند.

در این شرایط باید مطمئن شوید که آیا هدفون نشت صدا دارد یا نه. برای این کار باید اطمینان حاصل کنید که هدفون پشت بسته است. هدفون های معمولی رو گوشی و دور گوشی پشت بسته هستند. اما اگر دریچه یا منفذی در هدفون وجود داشته باشد، قطعا هدفون نشت صدا خواهد داشت.

هدفون هایی که دریچه هایی دارند که هوا را به داخل جریان می دهند و به شما این امکان را می دهند که درون ایرکاپ ها را ببینید، هدفون های پشت باز نامیده می شوند. این هدفون ها نویز کنسلینگ ندارند و نشتی صدا دارند. بهترین استفاده ای که می توان از این هدفون ها برد این است که از آن ها برای گوش دادن به موسیقی در جایی استفاده کنید که کسی کنارتان نیست.

راحتی

حتما هدفونی که می خواهید خریداری کنید را امتحان کنید. اطمینان حاصل کنید که این هدفون دور گوش Over-Ear و هدفون روی گوش On-Ear می تواند به خوبی گوش هایتان را بپوشاند خصوصا در شرایطی که می خواهید یک هدفون رو گوشی خریداری کنید. هدفون باید به خوبی روی گوش ها قرار بگیرد ولی نباید خیلی محکم باشد و به گوش ها فشار بیاورد. باید ببینید که آیا هدفون راحت است یا خیر.باید ببینید آیا بیش از حد به گوش ها فشار می آورد یا این که اصلا هیچ فشاری به گوش ها وارد نمی کند.

ویژگی های یک هدفون نویزکنسلینگ چیست؟ | Noise Cancelling Headphone

 

مقایسه ی بین ایرتیوپ سیلیکونی و فومی در هدفون توگوشی

راحتی و تناسب

  • به طور کلی، ایرتیوپ های فومی نسبتا راحت هستند. قبل از قرار دادن فوم در گوش، باید آن را فشار دهید. سپس این ایرتیوپ ها در گوش منبسط می شوند و کاملا کیپ گوش می شوند.
  • ایرتیوپ های سیلیکونی ممکن است اذیت کننده باشند و به خاطر ساختاری که دارند ممکن است گاه و بیگاه از گوش خارج شوند.
  • اگر عاشق دویدن و ورزش هستید، بهتر است ایرتیوپ فومی را در نظر بگیرید زیرا در گوش تان می ماند و به راحتی نمی افتد.
  • توجه داشته باشیدمتناسب نبودن ایرتیوپ ها، بر کیفیت صدا نیز تاثیر می گذارد.

کیفیت صدا

قبلا هم گفتیم که ایرتیپ های فومی تناسب بهتری دارند، به همین دلیل است که صداها (خصوصا بیس) را به طور واضح تری پخش می کنند. ایرتیپ های فومی همچنین عملکرد بهتری در ایزولاسیون صداهای داخل دارند. از طرف دیگر، ایرتیپ های سیلیکونی فرکانس های بالاتر را خفه می کنند و باعث می شوند صدای بیس کمتر واضح باشد. اکثر افراد این نوع تغییر صدا را دوست ندارند.

طراحی متفاوت

هدفون های سیلیکونی در اشکال و طرح های مختلفی همچون ایرتیوپ تکی، دوگانه و سه کلاهکی وجود دارند. در این شرایط می توانید طرح مناسبی را برای کانال گوش تان انتخاب کنید. ایرتیوپ های سیلیکونی سه کلاهکی، در ایزولاسیون صداهای ناخواسته عملکرد بهتری دارند.

زمانی که ایرتیوپ سیلیکونی با اندازه ی مناسبی را انتخاب می کنید، کیفیت صدای بهتری را تجربه خواهید کرد. برای ایرتیپ های فومی فقط یک طرح وجود دارد که تک کلاهکی است. معمولا ایرتیپ های فومی به نحوی طراحی شده اند که برای همه ی افراد مناسب باشند. با این حال، برخی از کاربران گلایه می کنند که فوم به کانال گوش آن ها فشار وارد می کند و خوب جا نمی رود.

دوام

  • سیلیکون به دلیل ساختار استواری که دارد دوام بالاتری از فوم دارد.
  • همانطور که گفته شد ایرتیوپ فومی را باید قبل از قرار دادن در کانال گوش تان فشار دهید. این فشار باعث می شود که فوم خیلی زود شروع به شکستن کند.
  • به طور متوسط، هدفون های فومی حدود سه الی چهار ماه دوام می آورند. با این حال، می توانید با نگهداری درست، طول عمر آن ها را به حداکثر برسانید.

نکته آخر : چه ایرتیوپ سیلیکونی بخرید و چه فومی، اگر آ ن ها را به درستی تمیز نکنید، آسیب می بینند