ساندبار (soundbar) یا سینمای خانگی (home cinema) کدام ؟

در این مقاله به بحث درباره سیستم سینمای خانگی و ساندبار خواهیم پرداخت.

تلویزیون‌ها در زمان‌های اخیر دستخوش تغییرات قابل‌توجهی در فناوری شده‌اند و این تغییر شدید را میتوان در فناوری نمایشگر و اسپیکرهای داخلی مشاهده کرد. اکثر تلویزیون‌های امروزی به دلیل داشتن ظاهر مسطح و تخت، اسپیکرهای داخلی ندارند. در واقع، آنها جایی برای داشتن اسپیکر ندارند، زیرا در آن صورت تجربه صدا میتواند در سطح متوسط ​​باشد.

به طور خلاصه، وقتی یک فیلم اکشن تماشا میکنید یا به صدای خواننده مورد علاقه‌تان در تلویزیون گوش میدهید، نمیتوانید کیفیت صدای مشابهی را که ممکن است با مدل‌های قدیمی‌تر تلویزیون داشته باشید، تجربه کنید. بدون شک فناوری‌های جدید در تلویزیون‌ها آن‌ها را چشمگیر کرده است و شما تجربه تماشای فوق‌العاده‌ و تصاویری دلچسب خواهید داشت. با این حال، برای به دست آوردن تجربه صوتی مشابه، باید یک سیستم صوتی خارجی به تلویزیون خود اضافه کنید.

سیستم صوتی خارجی میتواند کیفیت صدای دستگاه شما را به شدت بهبود بخشد. با این حال، به دلیل انواع مختلف سیستم‌های صوتی، تصمیم‌گیری برای شما میتواند پیچیده و گیج کننده باشد.

سیستم‌های صوتی زیادی وجود دارند که میتوانید برای افزایش کیفیت صدای تلویزیون خریداری کنید، مانند ساندبار و سینمای خانگی. هر دو سیستم صوتی بسیار خوب کار میکنند. ما به طور خلاصه این دو سیستم صوتی را با هم مقایسه کرده‌ و تمام اطلاعات ضروری را که باید قبل از خرید بدانید، برای شما توضیح میدهیم.

 

ساندبار یا سینمای خانگی | soundbar or home cinema

 

ساندبار

ساندبار یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های صوتی است که از نظر اندازه بسیار مناسب است و راحتی فراوانی را ارائه میدهد. از آنجایی که فضای زیادی را اشغال نمیکند، تنظیم اطراف تلویزیون شما حداقل است. کیفیت صدای این دستگاه نیز خوب است و میتوانید از آن‌ به تنهایی استفاده کنید یا برای تأثیرگذاری بیشتر، آن‌ها را با یک ساب‌ووفر خارجی جفت کنید. ساب‌ووفرها به شما کمک میکنند عمق بیشتری به قدرت و بیس اضافه کنید که بهتر از ساندبار بدون ساب‌ووفر است.

 

ساندبار یا سینمای خانگی | soundbar or home cinema

 

کیفیت صدا و محل قرارگیری ساندبار

اکثر مردم معتقدند که ساندبارها مجهز به یک اسپیکر هستند. بنابراین، آنها سطح صدایی را که از یک سیستم صوتی انتظار دارید، تولید نمیکنند. با این حال، یک واحد ساندبار دارای چندین اسپیکر است. ساندبار یکی از کارآمدترین سیستم‌های صوتی است که میتواند حتی در یک فضای کوچک جا شود. میتوانید به راحتی یک ساندبار را روی دیوار خود در بالا یا زیر تلویزیون نصب کنید، بدون اینکه فضای زیادی را اشغال کنید.

 

حالت صدای سه بعدی و فراگیر

در ساندبار، کیفیت صدای فراگیر را دریافت میکنید. با وجود اینکه این سیستم صوتی را نمیتوان مانند اسپیکرهای بلوتوثی در اطراف قرار داد، اما هنوز حالت‌های مختلفی دارد که میتواند تجربه صدا را بهبود بخشد. برخی از ساندبارها دارای حالت صدای سه بعدی هستند، اما نمونه‌های استاندارد آن مجهز به صدای فراگیر هستند که در آن سیستم صوتی، صدایی را شبیه‌سازی میکند.

 

ساندبار یا سینمای خانگی | soundbar or home cinema

 

ساب‌ووفرها

از آنجایی که ساندبارها را میتوان با ساب‌ووفر جفت کرد، فرکانس و بیس نیز مناسب هستند. حتی میتوانید ساب‌ووفرهای بی‌سیم را برای تنظیم منظم پیدا کنید.

 

چرا باید ساندبار را انتخاب کنید ؟

  • ساندبارها در اندازه مناسب و قابل حمل هستند. شما میتوانید آنها را هر کجا که بخواهید، حمل کنید. بدون هیچ مشکلی، میتوانید صدای تلویزیون خود را با اتصال آن به ساندبار ارتقا دهید.
  • یک ساندبار استاندارد نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی ندارد. شما میتوانید یک سیستم صوتی ساندبار مناسب را با قیمتی مقرون به صرفه خریداری کنید.
  • در مجموع، ساندبارها فوق‌العاده هستند و کیفیت صدای استثنائی را ارائه میدهند.
  • اکثر مردم دوست دارند از جهت تلویزیون به صدا گوش دهند، که ساندبارها بهترین گزینه هستند، زیرا معمولا آنها را در زیر یا بالای تلویزیون قرار میدهید. برای راه‌اندازی ساندبار با دستگاه شما هیچ نیازی به سیم وجود ندارد.

 

ساندبار یا سینمای خانگی | soundbar or home cinema

 

اسپیکرهای سینمای خانگی

اسپیکرهای سینمای خانگی یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین مجموعه‌های سیستم‌های صوتی هستند که تنظیم صدای فراگیر فوق‌العاده‌ای را برای خانه شما ارائه میدهند. سینمای خانگی در یک مجموعه به همراه چند اسپیکر عرضه میشود که میتوانید آن را در تمام اتاق خود قرار دهید. نام این سیستم صوتی “Movie Theatre” است، بنابراین شما کیفیت و تجربه صدای بسیار شفافی را در خانه خود خواهید داشت. صدایی که از زوایای مختلف می‌آید، تجربه کلی شما را افزایش میدهد و میتوانید هر ضربان و صدای کوچکی را احساس کرده و بشنوید.

از آنجایی که هر دستگاهی دارای عیب و نقص است، سینمای خانگی نیز معایبی دارد. اولین مشکل میزان فضایی است که میگیرد. تنظیمات این سیستم صوتی نیز کمی پیچیده است.

 

صدای فراگیر و محل قرارگیری

از آنجایی که سینمای خانگی به همراه مجموعه‌ای از اسپیکرها ارائه میشود، میتوانید آن‌ها را مطابق با اولویت خود تنظیم کنید. با توجه به نوع صدای فراگیری که میخواهید، میتوانید سینمای خانگی را در مجموعه‌های 2، 5، 7 یا 9 اسپیکر تنظیم کنید. محبوب‌ترین راه‌‌اندازی کانال‌های 5.1 و 7.1 است: اسپیکرهای ماهواره‌ای که یک گیرنده نیز دارند. با این دو کانال میتوانید سه اسپیکر در جلو و دو اسپیکر در پشت تنظیم کنید. محل قرارگیری آن نیز مناسب است زیرا میتوانید اسپیکرها را در هر جهتی که میخواهید، قرار دهید و تجربه‌ای به سبک تئاتر و صدای فراگیر پیشرفته‌ای داشته باشید.

 

ساندبار یا سینمای خانگی | soundbar or home cinema

 

پلیر DVD و Blu-Ray

سینمای خانگی نیز از پلیرهای DVD و Blu-ray به همراه چندین اسپیکر و گیرنده تشکیل شده است. بنابراین با راه‌اندازی، میتوانید به راحتی فیلم‌ها و آهنگ‌های ضبط‌ شده را تماشا کنید. اکثر فیلم‌های Blu-ray با فرمت صوتی چندکاناله ضبط میشوند و به شما این امکان را میدهند تا تجربه‌ای شبیه به سینما در یک سیستم سینمای خانگی داشته باشید. در نتیجه، کیفیت صدا در تماشای یک فیلم یا برنامه تلویزیونی معتبر و برجسته است.

 

ضعف سیستم سینمای خانگی

اگرچه سیستم سینمای خانگی دقیقا همان صدای فراگیر و تجربه صدایی را ارائه میدهد که کاربران میخواهند با سیستم صوتی خارجی داشته باشند، اما اسپیکرهای این سیستم در هنگام راه‌اندازی کمی پیچیده هستند. در واقع، سفارشی‌سازی تنظیمات امکان‌پذیر است، اما سیستم‌های سینمای خانگی به احتمال زیاد شامل سیم‌های درهم‌تنیده‌ای هستند که تنظیمات حداقلی را، به همان شکلی که با ساندبارها انجام میدهید، ارائه نمیدهند.

با سیستم سینمای خانگی، تماشای فیلم میتواند بین خانواده و دوستان شما محبوبیت زیادی پیدا کند. نوع عملکرد و تجربه‌ای که از اسپیکرهای سینمای خانگی به دست می‌آورید، هرگز شما را به سمت سیستم صوتی خارجی دیگر سوق نمیدهد.

 

ساندبار یا سینمای خانگی | soundbar or home cinema

 

ساندبار یا سیستم سینمای خانگی ؟

اگر بخواهیم بین ساندبار و سیستم سینمای خانگی یکی را انتخاب کنیم، به سراغ ساندبار میرویم زیرا کیفیت صدای بهتری دارد. سینمای خانگی، راه‌اندازی پیچیده‌ای دارد، اما پس از انجام آن، میتوانید یک سینما را در خانه خود تجربه کنید. اگر میخواهید تنظیمات حداقلی را با قیمتی مقرون به صرفه داشته باشید، ساندبارها گزینه‌ای عالی برای سیستم صوتی هستند.

بدون شک کیفیت صدایی که از ساندبار دریافت میکنید، بهتر از آن چیزی است که از تلویزیون دریافت میکنید، و گاهی نیز از سینمای خانگی واضح‌تر و دقیق‌تر است.

انتخاب یک سیستم صوتی خارجی ایده‌آل کار آسانی نیست. شما باید عوامل و جنبه‌های مختلفی را در نظر داشته باشید تا بدانید دقیقا به دنبال چه سیستمی هستید. برخی از این جنبه‌های حیاتی عبارتند از حساسیت، کنترل توان و پاسخ فرکانسی، و همه این جنبه‌ها با هم ترکیب میشوند تا یک سیستم صوتی قدرتمند را به خانه شما بیاورند. ضروری است که قبل از انتخاب بین ساندبار و سینمای خانگی، این عوامل را به دقت تجزیه و تحلیل کنید.

محدوده فرکانس متوسط یک سیستم صوتی باید بین 20 تا 20000 هرتز باشد، زیرا فرکانس کمتر از این، تجربه شنیداری خوبی را برای شما به ارمغان نمی‌آورد. اگر یک سیستم صوتی دارید که محدوده فرکانس بالایی ندارد، میتوانید آن را با یک ساب‌ووفر جفت کنید تا کیفیت صدا و تجربه کلی صدای خود را بهینه کنید.

 

ساندبار یا سینمای خانگی | soundbar or home cinema

 

نتیجه‌گیری

اگر به کیفیت صدا و راحتی در فضای کوچک اهمیت میدهید، ساندبار بهترین گزینه است. اما اگر تجربه صدای فراگیر و حس فیلم‌های سینمایی در خانه خود را دوست دارید و آمادگی برای راه‌اندازی پیچیده‌تر را دارید، سیستم سینمای خانگی میتواند مناسب باشد. برخی از افراد علاقه‌ای به راه‌اندازی سیستم‌هایی با تنظیمات پیچیده ندارند، بنابراین پیشنهاد میکنیم به سراغ ساندبارها بروند که راه‌اندازی آسانی دارند.