پاسخ فرکانس استریو Frequency Response و کیفیت صدا در ساندبار

هنگامی که در جستجوی ساندبار با کیفیت و با Frequency Response گسترده هستید، محصولی را می خواهید که بتواند طیف وسیعی از فرکانس های Frequency Response موجود  در موسیقی، فیلم ها و برنامه های تلویزیونی را بازتولید کند. با استفاده از نمودار پاسخ فرکانس استریو Frequency Response ، می‌توان مشاهده نمود که سیستم صوتی، چقدر صدا را می‌تواند در هر فرکانس Frequency Response بازتولید کند که به شما امکان می‌دهد پروفایل صدای سینمای خانگی را بهتر درک کنید.

نمایه صدای خنثی، برای گوش دادن به انواع مختلف محتوای صوتی در نظر گرفته می شود، اما ترجیحات شما ممکن است متناسب به سلیقه شخصی و نوع محتوای صوتی مورد علاقه شما متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک نمایه صدای باس سنگین، می‌تواند ضربات بیشتری را به ژانرهای موسیقی باس سنگین و صحنه‌های فیلم اکشن اضافه کند، در حالی که صدای V شکل می‌تواند هیجان را به صدای شما بیافزاید.

عوامل موثر در پاسخ فرکانس استریو Frequency Response

 

About frequency response 1

 

در این میان، چند عامل وجود دارد که بر پاسخ فرکانس استریو Frequency Response ساندبار تأثیر می گذارد که شامل شیب، خطای استاندارد، گسترش فرکانس پایین (Low) Frequency Response و گسترش فرکانس بالا (High) Frequency Response می شود. پاسخ فرکانس ساندبار Frequency Response، به شما نشان می دهد که با چه دقتی، دستگاه می تواند صدا را در هر فرکانس بازتولید کند. این به ویژه برای شنوندگانی مهم است که می‌خواهند صدا را همانطور که میکس شده است، پخش کنند. ساندباری که می تواند تمام فرکانس ها را با حجم مورد نظر خود بازتولید کند، دارای پروفایل صدای خنثی است که برای گوش دادن به اکثر انواع محتوای صوتی مناسب است.

البته متناسب با ترجیحات خود، ممکن است یک ساندبار با مشخصات صدای متفاوت بخواهید. به عنوان مثال، برخی از شنوندگان ممکن است صدایی با باس سنگین تر را ترجیح دهند، به خصوص اگر دوست دارند ضربات عمیق را در ژانرهای موسیقی باس سنگین و صحنه های فیلم اکشن احساس کنند. در بررسی پاسخ فرکانس استریو ، اگر تمایل به گوش دادن به محتوای دیالوگ محور مانند برنامه های تلویزیونی و پادکست ها دارید، محدوده های متوسط ​​و سه گانه خنثی، احتمالاً برای شما مهم تر خواهند بود. زیرا این ها فرکانس هایی هستند که اکثر صداها در آن بازتولید می شوند.

تست های مورد نیاز

در طول آزمایش، پاسخ فرکانس ساندبار Frequency Response را هنگام پخش محتوای استریو باید اندازه گیری نمود. عمدتا، این اندازه‌گیری‌ها را بر روی نمودار پاسخ فرکانسی Frequency Response رسم می کنند تا مشاهده کنند، ساندبار با چه دقتی، محتوای صوتی را در فرکانس‌های مختلف Frequency Response، از باس پایین تا بالا، بازتولید می‌کند. محدوده باس در پاسخ فرکانس استریو جایی است که صدا، شدت و ضربه خود را دریافت می کند. بیشتر آوازها و سازهای اصلی در حد متوسط ​​تولید می شوند، بنابراین برای طرفداران محتوای دیالوگ محور، مانند برنامه های تلویزیونی بسیار مهم است. صداهای با فرکانس بالاتر مانند صداهای سنج ها، درخشش خود را در محدوده سه برابر می کنند.

در نمودار پاسخ فرکانسی Frequency Response، شما همچنین می توانید پاسخ فرکانس Frequency Response هدف را مشاهده کنید. این برای تجربه شنیداری ایده آل، برای اکثر شنوندگان طراحی شده است. اگر مطمئن نیستید که کدام پروفایل صوتی را بیشتر دوست دارید، راهنمایی های لازم را از تهران اسپیکر بخواهید. هنگام تست پاسخ فرکانس استریو Frequency Response در داخل اتاق انجام می شود، نشان می دهد که بیس چقدر گسترده است و دیالوگ‌ها و سازها چقدر متعادل و دقیق توسط ساندبار بازتولید می‌شوند.

این زمانی است که یک بازتولید صدای دقیق با باس عمیق و دیالوگ و سازهای واضح مورد نظر است. پاسخ فرکانس، بیشترین تأثیر را بر دقت و کیفیت درک شده صدا دارد، اما میزان بلندی یا بزرگی و عریض بودن صدا را نشان نمی دهد.

About frequency response 2

خطای شیب و استاندارد

مهم است که به خاطر داشته باشید که شیب، تصویر کاملی از نمایه صدای ساندبار را به شما ارائه نمی دهد. شیب به شما نشان نمی‌دهد که باس چقدر طولانی است، بنابراین یک ساندبار با شیب منفی، ممکن است همچنان برای بازتولید بیس پایین، مشکل داشته باشد. به طور مشابه، ساندبار با دامنه‌های باس با ‌تأکید کم، ممکن است شیب نزدیک به صفر داشته باشد، حتی اگر نمای کلی صدای آن خیلی خنثی نباشد. خطای استاندارد، اندازه گیری است که میانگین انحراف پاسخ فرکانس استریو ساندبار در اتاق را از پاسخ هدف داخل اتاق، نشان می دهد.

این می تواند به تعیین دقت یک ساندبار در فرکانس های مختلف کمک کند. ساندباری با خطای استاندارد پایین‌تر، نسبت به آنهایی که خطای استاندارد بالاتری دارند، صدای تمیزتر و یکنواخت‌تری دارند.

شما معمولاً می توانید تشخیص دهید کدام ساندبار دارای مقادیر بالاتر خطای استاندارد هستند. نوسانات در محدوده باس می تواند بر ضربات ساندبار تأثیر بگذارد، در حالی که سه گانه بر روشنایی و وضوح صدای شما موثر است. تاکید بیش از حد در رده میانی می تواند آواز و سازهای اصلی را مبهم کند، در حالی که تاکید کم در محدوده میانی می تواند آنها را به سمت انتهای میکس سوق دهد.

گسترش با فرکانس پایین (High,Low)

فرکانس پایین، هنگامی است که در پاسخ فرکانس استریو ، می خواهید ضربه عمیق موسیقی الکترونیکی، موسیقی فیلم و بازی را تجربه کنید. دیالوگ و آواز برای بازتولید دقیق نیازی به باس گسترده ندارند. اگر دوست دارید در ژانرهای موسیقی باس سنگین و صحنه های فیلم پر جنب و جوش صدای ضرباتی عمیق را احساس کنید، یک ساندبار با باس کم لازم دارید. فرکانس پایین، مقداری است که کمترین فرکانس را نشان می دهد که در آن پاسخ فرکانس ساندبار شش دسی بل، کمتر از پاسخ هدف است.

اساساً، هرچه ساندبار، پایین‌تر از هدف برسد، بیس پایین را با دقت بیشتری تولید می‌کند. با این حال، اگر باس عمیق تر و تندتر را ترجیح می دهید، ممکن است یک ساندبار با فرکانس پایین تر بخواهید. گفته می‌شود، شنوندگانی که عمدتاً از ساندبار خود برای محتوای دیالوگ محور مانند پادکست‌ها و برنامه‌های تلویزیونی استفاده می‌کنند، نیازی به ساندباری با بیس پایین ندارند، زیرا معمولاً بیس زیادی در آن محتوا ترکیب نمی‌شود.

گسترش با فرکانس بالا Frequency Response (High)

زمانی که می خواهید در پاسخ فرکانس استریو ، روشنایی و درخشش دیالوگ، سنج و صداهای دیگر را با محتوای بسیار فرکانس تجربه کنید، به فرکانس بالا نیاز است. محدوده سه گانه جایی است که روشنایی صداهای با فرکانس بالا بازتولید می شود. فرکانس بالا مقداری است که بالاترین فرکانس را نشان می دهد که در آن پاسخ فرکانس ساندبار، شش دسی بل زیر منحنی هدف است. از آنجایی که بیشتر سازها در محدوده‌های متوسط ​​و پایین تولید می‌شوند، گسترش فرکانس بالا ممکن است برای برخی از شنوندگان اهمیت کمتری داشته باشد.

پاسخ فرکانس استریو Frequency Response با کالیبراسیون اولیه

تست‌های پاسخ فرکانس استریو Frequency Response ، برای اندازه‌گیری عملکرد صدا طراحی شده‌اند. با این حال، بسیاری از ساندبارها دارای ویژگی‌های سفارشی‌سازی صدا مانند اکولایزرهای گرافیکی و تنظیمات باس هستند تا به شما کمک کنند صدای دستگاه را بیشتر مطابق میل خود تنظیم کنید. برای مثال، اگر پروفایل صدای خنثی‌تری را ترجیح می‌دهید، ممکن است بخواهید ببینید این ویژگی‌های سفارشی‌سازی چگونه بر پاسخ فرکانسی تأثیر می‌گذارند. بسته به ترجیحات شما، ممکن است بخواهید از تنظیمات پیشنهادی استفاده کنید. ترجیحات شخصی شما و نوع محتوای صوتی مورد علاقه نیز می تواند در پاسخ فرکانس استریو نقش داشته باشد.

زیرا برخی از شنوندگان صدایی با باس سنگین یا سه برابر را ترجیح می دهند. بسیاری از شنوندگان، ساندباری می خواهند که بتواند محتوای صوتی آنها را با دقت بازتولید کند. تست‌های پاسخ فرکانس استریوی انجام شده، به شما درک بهتری از بازتولید صدای دستگاه از باس کم تا بالا را می‌دهد. نمایه صدای خنثی باید برای اکثر انواع محتوای صوتی مناسب باشد، در حالی که طرفداران موسیقی باس سنگین، ممکن است بخواهند کمی تاکید بیشتری در محدوده بیس داشته باشند.

عملکرد دینامیک ساندبار Frequency Response

 

پاسخ فرکانس استریو و کیفیت صدا در ساندبارها | frequency response

 

اگر دوست دارید صدا را افزایش دهید، یک ساندبار با عملکرد دینامیک خوب، گزینه ای مناسب است. دستگاهی که می تواند بلند باشد، به ویژه برای شنوندگانی مفید است که باید یک اتاق بزرگ یا یک فضای شلوغ را پر کنند. با این حال، همه ساندبارها، در ولوم های بلند عملکرد خوبی ندارند. در بررسی بیشتر پاسخ فرکانس استریو Frequency Response، برخی از مدل ها دارای اثرات پمپاژ و فشرده سازی قابل توجهی در حداکثر حجم هستند که کیفیت پخش صدا را کاهش می دهد. اگر می‌خواهید کیفیت صدا، با حداکثر ولوم در مقایسه با ولوم شنیداری معمولی یکسان باشد، لازم است یک ساندبار بدون فشرده‌سازی دامنه دینامیکی زیاد با حداکثر حجم صدا داشته باشید.

برای اندازه‌گیری عملکرد دینامیک ساندبار، سطح فشار صدا و فشرده‌سازی محدوده دینامیکی آن، ضبط می شود. این اندازه‌گیری‌ها به شما درک بهتری از میزان صدای بلند شدن ساندبار می دهد و اینکه آیا هنگام گوش دادن با حداکثر حجم صدا، وضوح و شفافیت، به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد یا خیر. به طور معمول، تست های دینامیک در حین دقت پاسخ فرکانس استریو و تست صحنه صوتی استریو انجام می شود.

SPL سطح فشار صدا

سطح فشار صدا که با SPL نشان داده می شود، توسط ساندبار تولید شده و حجم آن روی حداکثر تنظیم شده است. هنگامی که می خواهید ساندباری برای یک محیط بزرگ، شلوغ یا پر سر و صدا داشته باشید، باید صدای آن بلند شود، اما به میزان کاهش پاسخ فرکانسی در این فرآیند اهمیت نمی دهید. باید گفت کهSound Pressure Level  ، معیار اندازه‌گیری است که نشان می‌دهد وقتی ساندبار به حداکثر حجم خود تحت فشار است، چقدر بلند می‌شود. این اندازه گیری در دسی بل (dB) با استفاده از آرایه میکروفون ثبت می شود.

این می تواند برای شنوندگانی که دوست دارند صدا را بلند کنند، به خصوص برای گوش دادن به صدا در اتاق های بزرگ یا در مهمانی های شلوغ، مفید باشد.

به طور معمول در پاسخ فرکانس استریو Frequency Response و در مقدار مناسب، این میزان را 92 دسی بل یا بالاتر تنظیم می کنند. ممکن است بسته به عادات گوش دادن و بزرگی فضای گوش دادن، ترجیحات متفاوتی داشته باشید. در نظر داشته باشید که سیستم اندازه گیری SPL با در نظر گرفتن گوش انسان طراحی شده است، بنابراین افزایش ده دسی بلی در صدا به عنوان دو برابر شدن صدای ساندبار درک می شود. لازم به ذکر است که برای بسیاری از شنوندگان، یافتن ساندباری که بدون کاهش قابل توجهی از کیفیت محتوای صوتی، بلند می شود، مهم است.

تست‌های دینامیک استریو می‌توانند درک بهتری از میزان صدای یک ساندبار و همچنین میزان فشرده‌سازی زمانی که آن را با حداکثر صدا پخش می‌کنید، به شما بدهند. بیشتر شنوندگان، چیزی را می خواهند که بدون فشرده سازی زیاد بلند شود.

Soundstage یا صحنه صدا چیست؟

 

پاسخ فرکانس استریو و کیفیت صدا در ساندبارها | frequency response

 

از نکات دیگر در پاسخ فرکانس استریو ، Soundstage است که اندازه و عرض درک شده صدای ایجاد شده توسط ساندبار می باشد. زمانی که می خواهید در یک صحنه بزرگ، گسترده و طبیعی با جداسازی سازهای خوب غوطه ور شوید، به کار گرفته می شود. داشتن یک صحنه صوتی خوب برای موسیقی، فیلم و بازی های ویدیویی بسیار مهم است، اما برای گفتار و گفتگو مانند تماشای اخبار مهم نیست. اگر دوست دارید در محتوای صوتی خود غوطه ور شوید، یک ساندبار با یک صحنه صوتی گسترده و متمرکز نیاز دارید.

صحنه صوتی، یک فضای سه بعدی مجازی است که ارتفاع، عرض و عمق تصویر صوتی شما را تشکیل می دهد. راه دیگر برای درک صحنه صدا این است که تصور کنید وسط فیلم مورد علاقه خود قرار دارید.

دیالوگ، قدمها و انفجار در اطراف شما در حال وقوع است و حتی اگر چشمان خود را ببندید، باز هم می توانید بفهمید که این عمل در کجا انجام می شود. اجرای خوب صحنه صدا می تواند به تشخیص دقیق اشیاء صوتی کمک کند. این به شما امکان می دهد احساس کنید فیلمی که در حال تماشای آن هستید در اطراف شما اتفاق می افتد. با توجه به پاسخ فرکانس استریو ، اگر دوست دارید به موسیقی گوش دهید و فیلم تماشا کنید، یک ساندبار با اجرای صحنه‌های صوتی خوب می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر در صدای خود غرق شوید.

یک صحنه صوتی عریض و با صدای طبیعی، ارتفاع، عرض و عمق بیشتری را به تصویر صوتی شما اضافه می کند. علاوه بر این، یک صحنه صوتی با فوکوس خوب، به جدا کردن سازها و جلوه‌های صوتی با محلی‌سازی دقیق آنها در یک مکان دقیق کمک می‌کند.

تداخل در پاسخ فرکانس استریو Frequency Response (Stereo)

اگر می‌خواهید ساندبار شما به طور طبیعی یک صحنه صوتی گسترده داشته باشد، تداخل معیار مهمی است که باید در نظر بگیرید. در تنظیمات استریو، محتوا از کانال های چپ و راست ساندبار پخش می شود. مقداری از صدای بلندگوی سمت چپ به سمت گوش راست می رود و بالعکس و یک الگوی تداخل مشخص ایجاد می کند.

برخی از ساندبارها تداخل زیادی دارند. در مقایسه با بلندگوها که مرجع اندازه گیری تداخل در نظر گرفته می شوند، ساندبارها فاصله کمتری بین درایورهای چپ و راست دارند و درایورها معمولاً با زاویه کمتری طراحی شده اند که این موضوع می تواند در پاسخ فرکانس استریو یک ساندبار تاثیرگذار باشد.

صحنه صوتی یک فضای سه بعدی است که تصویر صوتی را همانطور که شما درک می کنید، نشان می دهد. یک صحنه صوتی گسترده‌تر و متمرکزتر می‌تواند تجربه شنیداری صوتی شما را بهبود بخشد، زیرا به نظر می‌رسد اشیاء صوتی مانند صداها و گام‌ها از یک مکان دقیق به جای یک منطقه عمومی‌تر می‌آیند. همچنین، مقدار کم خطای تداخل، صحنه صوتی را نشان می دهد که می تواند سازها را برای صدایی شبیه به بلندگو به دقت جدا کند. در نهایت، اجرای صحنه‌های صوتی خوب به‌ویژه برای طرفداران موسیقی و فیلم‌هایی که می‌خواهند صدایی فراگیر داشته باشند، مفید است.

اگر می‌خواهید ساندباری با بازتولید صدای تمیز و خالص داشته باشید، باید عملکرد اعوجاج هارمونیک کلی آن را بررسی کنید. هرچه اعوجاج کمتر باشد، بهتر است. زیرا این بدان معناست که ساندبار شما محتوا را به همان شکلی که قرار است شنیده شود، بازتولید می کند. شما می توانید برای دریافت اطلاعاتی کامل تر در این خصوص و تهیه انواع سانددبار با پاسخ فرکانسی مناسب Frequency Response در مارک های معتبر ، از کارشناسان تهران اسپیکر راهنمایی های لازم را دریافت کنید.