حالت Transparency چیست ؟

در دنیای پیچیده تکنولوژی صوتی امروز، خوب است بدانید که حالت Transparency چیست؟ حالت Transparency یا شفافیت به عنوان یکی از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین ویژگی‌هایی مطرح شده است که به شما این امکان را میدهد تا حتی زمانی که از هدفون یا هندزفری استفاده میکنید، به صداهای اطراف خود آگاه باشید. این مقاله به بررسی عمیق‌تر این فناوری و چگونگی عملکرد آن میپردازد و توضیح میدهد که چگونه حالت شفافیت میتواند تجربه شنیداری شما را دگرگون کند.

 

قابلیت Transparency یا شفافیت | transparency mode

 

توضیح بیشتر حالت شفافیت

در سطح پایه‌ای، حالت شفافیت ویژگی‌ای است که در بسیاری از هدفون‌ها و هندزفری‌ها مشاهده میشود و صداهای خارجی را با صوتی که گوش میدهید، ترکیب میکند. این ویژگی با نام‌های دیگری مانند حالت محیطی نیز شناخته میشود.

در واقع، این ویژگی به شما امکان میدهد تا بدون برداشتن ایربادز یا هدفون خود، صداهای اطرافتان را بشنوید. البته، این ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، بخصوص اگر به خاطر نشنیدن صدای اطراف، ایربادها را خریداری کرده‌اید. علاوه بر این، اگر میخواستید صدای اطرافتان را بشنوید، چرا فقط هدفون را برنمیدارید یا یک ایرباد را خارج نمیکنید؟

حالت شفافیت به تنبلی ما خطاب میکند و نیاز به انجام این کارها را از بین میبرد. برخی افراد فقط میخواهند صداهای اطراف خود را بشنوند یا حداقل هنگامی که یک اتومبیل در حال نزدیک شدن به آن‌ها است، از حضور آن مطلع شوند. این ابزار خوبی است، به خصوص زمانی که شما دوست دارید هنگام کار با دیگران از هدفون خود نیز همزمان استفاده کنید، یا حداقل از بدترین مشکلات لغو سر و صدای فعال در محیطی که نیاز به شنیدن افراد و اشیاء اطرافتان دارید، اجتناب کنید.

 

قابلیت Transparency یا شفافیت | transparency mode

 

چگونه میتوان حالت شفافیت را فعال کرد ؟

اگر مایلید حالت شفافیت را با هندزفری خود مانند JBL Tune Beam تغییر دهید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که گوشی سمت چپ را لمس کنید تا ایرباد نشان بدهد که بین حالت ANC و حالت شفافیت جابجا شده‌اید. همین! البته شما میتوانید این عملکرد را تنها برای یک ایرباد تنظیم کنید، اگر اغلب با یک گوش آزاد هنگام استفاده از هندزفری خود در حال انجام کارهایتان هستید، تنها کافی است این گزینه را در تنظیمات تغییر دهید.

به مسیر زیر بروید:

تنظیمات > دسترسی > ایربادز. گزینه “نویز کنسلینگ با یک ایرباد” را فعال کنید. به همین سادگی!

اگر کنجکاوید بدانید که چگونه همه این‌ها کار میکند، پاسخ کمی پیچیده‌تر از آنچه فکر میکنید است، اما اصل کلی ساده است. وقتی حالت شفافیت را فعال میکنید، ایربادز شما از استفاده از میکروفون‌ها روی بیرون ایربادها برای حذف نویز با استفاده از ANC به استفاده از همان میکروفون‌ها برای انتقال صدا از اطراف شما تغییر میکند. قبل از اینکه صدای ضبط شده وارد گوش‌های شما شود، پردازش میشود تا صحیح به نظر برسد.

 

 

حالت شفافیت تطبیقی چیست ؟

حالت شفافیت تطبیقی کمی متفاوت از حالت شفافیت معمولی است، به این صورت که به جای انتقال صرف صدا، صداهایی بیش از 85 دسی‌بل در سطحی که به گوش‌های شما میرسد، کاهش می‌یابد. این چیز بدی نیست که بخواهید (به خصوص زمانی که به کاهش شنوایی ناشی از سروصدا مربوط میشود)، اما یک گام اضافی است.

البته، این ویژگی همیشه به یک شکل کار نمیکند، اما این قابلیت کار خوبی در نگه داشتن اوج‌های صدا در سطح قابل کنترل انجام میدهد. این جایگزینی برای حفاظت شنوایی نیست، صداهای بلند میتوانند حتی با تغییرات جزئی در اندازه به گوش‌های شما برسند. اگر در موقعیتی هستید که فکر میکنید اغلب با صداهای بیش از 85 دسی‌بل روبرو خواهید شد، شاید به حفاظت شنوایی واقعی نیاز داشته باشید.

 

آیا باید از حالت شفافیت استفاده کنید ؟

وقتی شرایط ایجاب میکند، حتماً باید حالت شفافیت را امتحان کنید. با این حال، این ویژگی کارهای زیادی را که مردم میخواهند، انجام نمیدهد. به عنوان مثال، به عنوان یک سمعک نمایشی عمل نمیکند، مگر اینکه شما آن را به این شکل تنظیم کنید.

ما کاملاً درک میکنیم که چرا مردم میخواهند ایربادهایی با حالت شفافیت داشته باشند، اما برای محافظت از شنوایی خود در برابر سطوح آسیب‌رسان صدا به محصولات صوتی مصرفی تکیه نکنید، به خصوص برای کودکان. حالت شفافیت قبل از هر چیز یک ویژگی راحتی است.

این یک عملکرد همه‌کاره برای مواقعی با سروصدای بلند نیست، بنابراین حتماً به زمان‌هایی که استفاده از حفاظت شنوایی مناسب‌تر است، توجه کنید. این به شما امکان میدهد هدفون را در گوش‌های خود نگه دارید، در شرایطی که برداشتن آن نامناسب باشد.

 

آیا امکان تنظیم حالت‌های شفافیت وجود دارد ؟

این امر همیشه ممکن نیست، اما بسیاری از حالت‌های شفافیت گزینه‌ای برای تنظیم صداهایی که توسط میکروفون‌ها منتقل میشود، دارند، بنابراین میتوانید کنترل کنید که چقدر صدای محیط به داخل وارد شود یا با چه حجمی پخش شود تا زمانی که تعادل مناسبی پیدا کنید. برخی از حالت‌های شفافیت همچنین گزینه‌ای برای کاملاً خاموش کردن موسیقی شما یا ترکیب موسیقی و صداهای خارجی را فراهم می‌آورند.

 

چه نوع هدفون‌هایی دارای حالت شفافیت هستند ؟

همانطور که نویز کنسلینگ فعال (ANC) محبوبیت بیشتری پیدا کرده، حالت‌ شفافیت نیز به همین ترتیب گسترش یافته است، بنابراین گزینه‌های زیادی وجود دارد. از معروف‌ترین‌ها میتوان به مدل WF-1000XM4 سونی و Bose QuietComfort اشاره کرد.

 

آیا حالت شفافیت باعث سریع‌تر تخلیه شدن باتری میشود ؟

بله، حالت شفافیت باعث تخلیه سریع‌تر باتری میشود. جمع‌آوری و انتقال صداهای بیرونی انرژی بیشتری مصرف میکند، دقیقاً همانطور که لغو این صداها نیز انرژی میخواهد. انتظار داشته باشید که با فعال بودن هر نوع ANC، باتری‌ها سریع‌تر تخلیه شوند.

 

آیا واقعاً به حالت شفافیت در هدفون‌های جدید نیاز دارید ؟

اگر با برخی از مواردی که بالاتر ذکر شد، ارتباط برقرار کرده‌اید، احتمالاً ایده خوبی است که هدفون‌هایی را پیدا کنید که شامل ANC به همراه حالت شفافیت باشند. ANC خود به تنهایی برای مسدود کردن سروصداها عالی است تا بتوانید واقعاً از موسیقی خود لذت ببرید (به خصوص اگر به تجربیات غوطه‌ور مانند صدای فضایی یا Dolby Atmos 3D علاقه‌مند باشید)، که به این معنی است که بهترین جفت‌شدن با هدفون‌های با کیفیت بالا است.

به طور کلی، اگر خودتان را در شرایطی می‌یابید که بین گوش دادن به هدفون و توجه به دنیای بیرون به سرعت جابه‌جا میشوید، داشتن حالت شفافیت ارزشمند است.

 

قابلیت Transparency یا شفافیت در هدفون چیست ؟

 

نتیجه‌‌گیری

حالت شفافیت فراتر از یک قابلیت ساده، به شما این امکان را میدهد تا بدون نیاز به برداشتن هدفون، از محیط اطراف خود آگاهی یابد. تکنولوژی حالت شفافیت، به خصوص در دستگاه‌های پیشرفته‌ای مانند هدفون سونی WH-1000XM4، نه تنها به شما این امکان را میدهد صداهای اطراف را شنیده و در عین حال به موسیقی خود گوش دهید، بلکه این قابلیت را میدهد که در شرایط مختلف امنیت بیشتری داشته باشید.

این فناوری، با ارائه تعادل بین نویز کنسلینگ و شفافیت صدا، تجربه‌ای ایده‌آل و مناسب برای استفاده در محیط‌های گوناگون را فراهم می‌آورد. حالت‌های شفافیت تطبیقی نیز به فراهم آوردن کنترل بهتر در محیط‌های پر سروصدا کمک میکنند و کاربرد این تکنولوژی را افزایش میدهند. از این رو، حالت شفافیت نه تنها برای کسانی که به کیفیت صوتی بالا اهمیت میدهند، بلکه برای کسانی که به دنبال ایمنی و آگاهی در زمان استفاده از هدفون در فضای باز هستند، انتخابی عالی است.