1 20220501222028666721

نویز کنسلینگ چیست؟

تاریخچه ظهور تکنولوژی  Noise cancelling

هنگامی که به تاریخچه ظهور تکنولوژی Noise Cancelling نگاه می کنیم، خواهیم دید که همه چیز در آلمان در سال 1933 زمانی آغاز شد که پل لوگ، دکترای فلسفه و پزشکی، متوجه شد که می تواند با استفاده از امواج پیشرونده ، صداهای اطراف یک بلندگو را لغو کند تا در نقاط خاصی از فضا تداخل ایجاد کند. ایده لوئگ راهگشا بود، اما او فاقد تجهیزات لازم برای تبدیل ایده خود به چیزی بود که بتواند مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد. با این وجود، او پایه و اساس آنچه امروزه به عنوان تکنولوژی  Noise cancelling می شناسیم، گذاشته است.

قابلیت نویز کنسلینگ  Noise Cancelling، فناوری که مدتی است در بسیاری از هدفون های برند های مختلف وجود دارد، اما تا همین اواخر پیاده سازی آن بسیار گران بوده است. با این حال، اکنون شاهد عرضه هدفون های بیشتری با فناوری نویزکنسلینگ هستیم و قیمت ها نیز کاهش یافته است. هدفون هایی که سر و صدا را در اطراف شما قطع می کنند، دارای تکنولوژی  Noise cancelling هستند.

با این حال، هیچ هدفونی وجود ندارد که بتواند تمام سر و صدا را به شکل کامل حذف کند. اما بسیاری از آنها می توانند مقدار قابل توجهی از نویز پس زمینه را کاهش داده و آرامش لازم را ایجاد کنند. البته باید این را نیز اشاره کرد که قیمت هدفون نسبت به نوع پردازنده‌ای که استفاده میکند بستگی دارد. این موضوع را باید در نطر داشت که با پیشرفت تکنولوژی شما با خرید هندزفری بلوتوثی با قیمت پائین نیز میتوانید از این تکنولوژی بهره مند باشید.

نویز کنسلینگ Noise Cancelling به چه معناست؟

به زبان ساده، تکنولوژی نویز کنسلینگ (Noise Cancelling)، فناوری است که عناصر خاصی از صدای محیط را لغو می کند. این فناوری با تلاش برای مسدود کردن، آن نویز را نفی نمی کند. در عوض، با استفاده از میکروفون روی هدست، به صدا گوش می دهد و موج صوتی خود را ایجاد می کند که به طور موثر، صدای موجود را لغو می کند. با این کار، صدا به طور فعال کاهش می یابد.

Noise cancelling چگونه کار می کند؟

تکنولوژی نویز کنسلینگ چیست؟ | what is noise cancelling technology

در هدفون نویز کنسلینگ ، از یک یا چند میکروفون برای گوش دادن به محیط کاربر و ثابت نگه داشتن فرکانس صدا استفاده می کند. این می تواند صدای موتورهواپیما، خودرو ، ماشین آلات یا حتی تهویه مطبوع باشد. سپس سیستم، یک فرکانس معکوس را تولید می کند. در این مرحله، صدایی با دامنه یکسان اما با فاز معکوس نسبت به صدای اصلی منتشر می کند.

این با اولین صدا ترکیب می شود و موجی جدید در فرایندی به نام تداخل ایجاد می کند که به طور موثر، صدایی را که در گوش شما وارد می شود را لغو می کند. در نتیجه ، کمتر نویز اولیه را میشنوید و در برخی موارد با تکنولوژی  Noise cancelling خوب ، ممکن است اصلاً چیزی نشنوید.

این فناوری با صداهایی که ثابت هستند بهتر کار می کند، زیرا میکروفون ها می توانند این فرکانس ها را گرفته و معکوس کنند.

صداهای نامنظم مانند بوق زدن یا هر چیزی که معمولی نیست، توسط سیستم لغو نمی شود و شما همچنان قادر به شنیدن آن هستید. بنابراین، تکنولوژی نویز کنسلینگ مانند عایق صدا نیست و به سادگی نویز را در محیط های خاص کاهش می دهد. جدا از میکروفون و اجزایی که برای مشخص کردن و تولید صدای جدید استفاده می شود، این فناوری، به باتری برای تغذیه سیستم نیاز دارد. این بدان معناست که هر هدست با تکنولوژی حذف نویز ، باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا شامل این اجزا شود.

از آنجایی که هدفون های بی سیم نیز برای استفاده به باتری احتیاج دارند و معمولاً با میکروفون برای تماس هدفون همراه هستند، ترکیب این دو مورد منطقی است. بهترین هدفون ها برای تکنولوژی  Noise cancelling، بی سیم هستند و امکان برقراری تماس صوتی با یک تلفن هوشمند متصل را فراهم می کنند.

با این حال، این اندازه اجزا را افزایش می دهد و هر هدست با این فناوری را، کمی بزرگتر و حجیم تر می کند. البته مدلهای داخل گوشی نیز هستند که از این فناوری به بهترین شکل استفاده میکنند و از آخرین تکنولوژی ها نیز بهره مند هستند. شاید با خودتان بگویید قیمت sony wf-1000xm5 نسبت به مدل های دیگر سونی بالاتر است، در جواب باید گفت که این موضوع بی دلیل نیست، چرا که یکی از بهترین هدفون های داخل گوش جهان است.

تفاوت بین نویز کنسلینگ و حذف نویز غیرفعال چیست؟

در حالی که نویز کنسلینگ از یک روش فعال برای کاهش صدا استفاده می کند، راه دیگری برای انجام آن به صورت غیرفعال است. جداسازی نویز منفعل از لایه ها و پد، برای جلوگیری از صدا استفاده می کند و ساده ترین راه برای کاهش نویز است. در هدفون، این مفهوم شبیه به استفاده از گوشی ها است. با این حال، این فقط می تواند صداهایی محدود را مسدود کند، در حالی که صداهای بلند همچنان به گوش شما می رسند.

با این حال، این ساده ترین روش برای انجام این کارها است. یک هدفون دور گوش، به طور کامل گوش های شما را می پوشاند و به طور قابل توجهی صدای بیرون را کاهش می دهد. در اینجا شایان ذکر است که تکنولوژی نویز کنسلینگ هنگامی که با جداسازی نویز منفعل ترکیب شود، بهتر عمل می کند، اگرچه این دو روش، در رویکردهای متفاوت هستند.

در جایی که کاهش نویز میزان ورود صدا را کاهش می دهد ، تکنولوژی  Noise cancelling ، بسیاری از صداها را ضبط کرده و آنها را نیز فیلتر می کند. این در نهایت، یک تجربه عالی از گوش دادن به موسیقی ها را ایجاد می کند. به طور کلی، عایق نویز در هدفون های روی گوش بهتر است، اما می تواند حتی با ایرفون داخل گوش نیز موثر باشد. برای بهبود عایق با هدفون می توان از پدهای مناسب و فوم استفاده کرد.

مزایای تکنولوژی  Noise cancelling

بزرگترین و آشکارترین مزیت در این فناوری، سکوت است. تکنولوژی نویز کنسلینگ ، صدا را کاهش می دهد و تمرکز ، خواب یا آرامش را پس از یک روز طولانی آسان می کند. با این حال، هنگامی که در زمان گوش دادن به موسیقی یا تماشای فیلم روی صفحه استفاده می شود، می تواند بهبود کیفیت صدا را نیز به همراه داشته باشد و اجازه می دهد تا صدا یا گفتگو واضح تر شنیده شود.

معایب نویز کنسلینگ Noise Cancelling

در حالی که مزایا برای بسیاری از کاربران آشکار است، اما درک معایب آن، ساده نیست. بزرگترین آن کاهش واقعی کیفیت صدا است که ممکن است به دلیل کاهش تداخل صدای محیط، درک نشود و حتی ممکن است با صدای بهتر اشتباه گرفته شود. با این حال، موج صوتی اضافی می تواند با پخش صوتی معمولی روی هدفون تداخل داشته باشد و در واقع بر کیفیت صدا تأثیر منفی بگذارد. از همین روست که صدای پخش شده در نتیجه افزودن موج معکوس، کاملاً خالص نیست.

همچنین سایر معایب شامل هزینه بالای سیستم، به دلیل نیاز به اجزای اضافی است. هدفون هایی با قابلیت تکنولوژی  Noise cancelling ، اغلب گرانتر از هدفون های بی سیم معادل هستند و این شرایط، این نوع از هدفون ها را  اغلب از دسترس بسیاری از خریداران خارج میکند. علاوه بر این، سیستم برای اجرا نیاز به قدرت دارد و برای استفاده از این ویژگی باید هدفون های حذف کننده نویز را شارژ کنید.

ضمن آنکه همه این اجزا هدفون را بزرگتر و حجیم تر میکنند. اما با پیشرفت روز افزون این فناوری شرکت هایی که مدل های اقتصادی نیز معرفی میکنند از این قابلیت استفاده میکنند، برای مثال میشود به هندزفری ناتینگ اشاره کرد که از نظر قابلیت و فناوری یکی از بهترین مدل هایی است که شما میتوانید مد نظر داشته باشید.

اهمیت استفاده از هدفون های نویز کنسلینگ Noise Cancelling

علیرغم توضیحات ارائه شده توسط بسیاری از برند های معتبر، هدفون هایی با تکنولوژی نویز کنسلینگ ، نمی توانند تمام صدا را قطع کنند و هر صدایی که ثابت نباشد، بدون تأثیر باقی می ماند. صداها ، استفاده از ابزارها ، صداهای ترافیکی و تقریباً هر چیزی که نمی توان آن را طبقه بندی کرد، همچنان به گوش شما می رسد.  مفید بودن هدفون ها با این فناوری، بستگی زیادی به این دارد که قصد دارید با هدفون خود چه کاری انجام دهید و در کجا قصد استفاده از آنها را دارید.

اگر بیشتر گوش دادن به موسیقی را در داخل خانه یا در محیط های نسبتاً آرام انجام می دهید، نوع هدفون با تکنولوژی نویز کنسلینگ ، تفاوت چندانی برای شما ایجاد نمی کند. در صورتی که در محیط های شلوغ به صدا گوش می دهید، این فناوری، در شرایط خاص واقعاً موثر است. به طور کلی، مسافران بیشترین بهره را از هدفون هایی با تکنولوژی  Noise cancelling می برند.

این فناوری با صدای موتور هواپیما یا صدای جریان تند هوا در قطار یا اتوبوس مسافرتی، باز موثر عمل می کند. این نوع از هدفون، می تواند به شما در تمرکز یا خواب در این محیط ها کمک کند. این را هم در نظر داشته باشید که در مورد ناتوانی در قطع تمامی صداها با این فناوری، شما تفاوت قابل توجهی در مقایسه با عایق صوتی غیرفعال خوب، مشاهده نمی کنید.

نکات مهم هنگام استفاده از حذف نویز در هدفون

تکنولوژی نویز کنسلینگ چیست؟ | what is noise cancelling technology

حذف نویز در حین تماس های تلفنی منتقل نمی شود. اگرچه هدفون را از سر و صدای اطراف محافظت می کند، اما در مورد گیرنده تماس صدق نمی کند و آنها به طور بالقوه صدای پس زمینه را می شنوند. بسته به نحوه استفاده از هدست، اثر تکنولوژی  Noise cancelling ممکن است متفاوت باشد، یا صدای بوق ایجاد شود. در این موارد، هدست را بردارید و دوباره آن را روی سر خود قرار دهید. عملکرد حذف نویز عمدتا برای نویزها در باند فرکانس پایین عمل می کند.

اگرچه سر و صدا کاهش می یابد، اما به طور کلی لغو نمی شود. وقتی از هدست در قطار یا ماشین استفاده می کنید، بسته به شرایط محیطی، ممکن است صدا ایجاد شود. در نظر داشته باشید که استفاده از هدفون های تکنولوژی نویز کنسلینگ هنگام رانندگی توصیه نمی شود، زیرا توجه به صداهای ترافیکی برای ایمنی شما ضروری است.

ضمن آنکه تلفن های همراه ممکن است باعث ایجاد تداخل و سر و صدا شوند. در این صورت، هدست را دورتر از تلفن همراه قرار دهید. همچنین میکروفون ها را نپوشانید. عملکرد این فناوری ممکن است به طور مطلوب کار نکند، یا ممکن است صدای بوق ایجاد شود. در این موارد، دستان خود را از میکروفون هدست بردارید.

عملکرد فناوری نویز کنسلینگ

تکنولوژی  Noise cancelling می تواند دلیلی باشد که شما برای خرید هدفون، انتخاب کرده اید. ممکن است بخواهید هنگام رفت و آمد روزانه یا در طول پرواز ، سر و صدا را لغو کنید. اما وقتی این فناوری در هدست شما روشن است، صدای خارجی را می شنوید. این فناوری، نمی تواند صدا را به طور کامل جدا کند. زیرا هوا بین دستگاه صوتی و پرده گوش شما گیر کرده است.

با این حال، هوا برای شما مهم است که بتوانید موسیقی را بشنوید. فرض کنید شما توانستید هوای به دام افتاده را حذف کنید، صرف نظر از این که موسیقی شما روی چه میزان بلندی است، سکوت خواهید داشت. زیرا هیچ وسیله ای برای انتقال صدا از دستگاه صوتی به پرده گوش شما وجود نخواهد داشت.

آیا تا به حال توجه کرده اید که تکنولوژی نویز کنسلینگ در قطع صدای موتور هواپیما چقدر موثر است؟ اما وقتی شخصی در کنار شما صحبت می کند، صدای او را می شنوید. چرا اینطور است؟ دستگاه های صوتی حذف کننده صدا از یک میکروفون داخلی برای تجزیه و تحلیل امواج صوتی محیط اطراف خود و ایجاد امواج صوتی مخالف به منظور کاهش صدای اطراف استفاده می کنند.

تکنولوژی  Noise cancelling زمانی بهترین کار را می کند که صدای محیط اطراف شما ثابت و در محدوده گام های کم تا متوسط ​​باشد. هنگامی که صحبت می کنید، سطح نوسانات در نظر گرفته می شود. تغییرات ناگهانی در گام بیش از حد رخ می دهد و تجزیه و تحلیل و پردازش این تفاوت ها را برای هر دستگاه صوتی که باعث حذف نویز می شود، مشکل می کند.

نحوه بهبود تکنولوژی نویز کنسلینگ

کنترل صدای تطبیقی​​، شدت نویز را بر اساس سر و صدای محیط اطراف تغییر می دهد. شدت حذف نویز در محیطی با صدای بلند افزایش یافته و در محیطی آرام کاهش می یابد. اگر می خواهید قوی ترین سطح حذف نویز را در هر شرایطی داشته باشید، کنترل صدای سازگار را خاموش کنید.

عملکرد این فناوری به گونه ای است که هنگام استفاده از هدفون، می تواند شکل صورت و مو و حتی استفاده از عینک را تجزیه و تحلیل کند. اطمینان حاصل کنید که هدفون ها را به درستی بر روی سر گذاشته اید. یکی از ساده ترین راه برای به حداکثر رساندن قابلیت حذف نویز در هدفون، مناسب قرار دادن آن بر روی سر است. مهر و موم محکم تر می تواند سطح خاصی از سر و صدای محیط را حذف کند. هنگامی که تناسب لازم را پیدا کردید، متوجه حذف نویز قوی تری می شوید.

تکنولوژی نویز کنسلینگ چیست؟ | what is noise cancelling technology

انواع حذف نویز Noise Cancelling

به طور کلی ، 3 نوع نویزکنسلینگ Noise Cancelling وجود دارد که به نام های فعال، غیرفعال و سازگار شناخته می شود. بسیاری از اوقات ، این اصطلاحات با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، درست است که همه آنها برای رسیدن به یک هدف طراحی شده اند، اما عملکردشان متفاوت است و دانستن این نکته، می تواند به ما کمک کند تصمیم بگیریم کدام یک با هدف ما مناسب تر است.

فرض کنید شما در یک کارخانه هستید و همه چیز شلوغ است، شما به صورت طولانی مدت در معرض سر و صدا ناشی از مجموعه ای از ماشین آلات هستید. سر و صدا ثابت، پیوسته و بی وقفه است. چگونه تکنولوژی نویزکنسلینگ به شما در خلاص شدن از این صداهای مزاحم کمک می کند؟ در اینجا یک توضیح کوتاه و ساده است.

این فناوری، ابتدا سر و صدا را از محیط نزدیک شما تشخیص می دهد، سپس آن را تجزیه و تحلیل می کند تا آن را به قسمت های قابل خواندن ماشین آلات به نام امواج صوتی تقسیم کند. پس از آن ، یک موج صوتی با شکل مخالف تولید می کند و آن را به هدفون باز می گرداند تا نویز محیط را لغو کند. در چنین شرایطی، سرگرمی های صوتی که به آن گوش می دهید نیز باید ناپدید شوند، اما خوشبختانه هدفون های با تکنولوژی نویزکنسلینگ Noise Cancelling ایمن هستند. زیرا میکروفونی که نویز خارجی را دریافت می کند، در قسمت بیرونی هدفون شما قرار دارد. بنابراین فقط نویز خارجی را تشخیص داده و لغو می کند.

فناوری حذف نویز تطبیقی

این یک اصطلاح نسبتاً جدید در فضای حذف نویز است. این کاملا شبیه به نویزکنسلینگ است، اما آنها کاملاً یکسان نیستند. حذف نویز تطبیقی از نویز منفی برای حذف نویز Noise Cancelling مثبت در یک محیط پر سر و صدا استفاده می کند. اما از الگوریتم های پیشرفته برای تشخیص سر و صدا در اطراف شما استفاده می کند و حذف نویز را تقریباً مطابق با محیط شما ایجاد می کند.

حذف نویز منفعل

این نیز به عنوان جداسازی سر و صدا شناخته می شود و ساده ترین روش حذف نویز است. روشهای مختلفی وجود دارد که افراد از طریق آنها به حذف نویز منفعل می رسند، اما یک ایده اصلی وجود دارد که در همه آنها مشترک است. باید یک مانع فیزیکی وجود داشته باشد که از ورود صدا به گوش شما جلوگیری کند.

نقش پدهای هدفون در حذف نویز Noise Cancelling

هدفون ها به گونه ای طراحی می شوند که بتوانند در سطحی ممتاز، تکنولوژی نویز کنسلینگ را به اجرا در آورند. برخی از آنها برای داخل گوش طراحی شده اند و با فوم مناسبی ساخته شده اند که می تواند مهروموم مناسب با مجرای گوش را ایجاد کند. اما مدل های روی گوش ، از پد آکوستیکی تشکیل شده اند که مهر و موم خوبی را با گوش خارجی شما ایجاد می کند و در نتیجه سر و صدا را حذف می کند. برای اطمینان از انتخاب هدفون مناسب ، می توانید مشاوره های لازم را از کارشناسان تهران اسپیکر دریافت کنید.

انتخاب بهترین هدفون با حذف نویز Noise Cancelling

اگر بخواهیم در خصوص بهترین انتخاب هدفون ها که همراه با تکنولوژی نویز کنسلینگ Noise Cancelling بوده و بهترین عملکرد را در حذف صداهای مزاحم داشته باشد، باید گفت که نمی توان یک پاسخ قاطع برای آن یافت. زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد. این که چقدر می خواهید برای تهیه این هدفون هزینه کنید و با چه اندازه هدفونی راحت هستید، اهمیت دارد.

بنابراین بسته به شرایط منحصر به فرد شما، گاهی اوقات بهترین گزینه، حذف نویز منفعل خوب، می تواند باشد. در سایر مواقع، نیز تکنولوژی نویز کنسلینگ و یا ترکیب آن ها می تواند گزینه ای عالی باشد. اما با توجه به اطلاعات موجود از هدفون های بازار جهانی، Sony WH1000-XM4 بهترین عملکرد را دارد.