اسپیکر رایانه و انواع آن

اسپیکر رایانه چیست؟

اسپیکر های رایانه (computer speakers) سخت افزار هایی هستند که می‌توانند بازده رایانه را افزایش دهند. نحوه کار آنها به این گونه است که سیگنالی را درست کرده و با صدای بلند پخش می‌کنند. اسپیکر های رایانه انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید بسته به نیاز و علاقه خود یکی را خریداری کنید.

اسپیکر های رایانه چگونه کار می‌کنند؟

نحوه کارکرد اصلی همه ی اسپیکر ها یکسان است. در اصل تبدیل جریان به ارتعاشاتی است که که می‌توانید بشنوید و به عنوان صدا تفسیر کنید. اسپیکر های رایانه جریان تولیدی از رایانه ها را دریافت می‌کنند. سیم پیچ در این فرایند به یک آهن ربا تبدیل می‌شود و مخروط را جذب می‌کند. مخروط به آهن ربا نزدیک می‌شود و سپس از آن دور می‌شود. این حرکت های مخروط باعث به وجود آمدن ارتعاشات می‌شود، گوش ما این ارتعاشات را پردازش می‌کند و این ارتعاشات به صدایی که می‌شنویم تبدیل می‌شوند.

تاریخچه مختصری از اسپیکرهای رایانه

اولین رایانه ها بلندگو نداشتند، نیازی هم به وجود اسپیکر نداشتند البته امروزه رایانه ها بدون بلندگو ناقص به حساب می آیند. اولین اسپیکر رایانه، اسپیکر کوچکی بود که در پشت سیستم قرار داشت و تنها کاربرد آن این بود که کاربران را از نحوه درست کار کردن رایانه مطلع می‌ساخت. صدای بوق پی در پی نشانگر آن بود که در راه اندازی رایانه مشکلی وجود دارد.

امروزه رایانه ها این قابلیت را دارند که باهم ارتباط برقرار کنند و اسپیکر های رایانه چیزی بیشتر از یک بوق اضطراری اند و یکی از اجزای مهم و کاربردی رایانه ها به شمار می‌روند.

با تحویل سیستم کاربر پسندDOS  در اسپیکر ها نیز تحولی بزرگ رخ داد به صورتی که کلیک کردن، بستن و باز کردن پنجره ها همراه صدا بود. از آن زمان ویندوز ها همیشه با یک قطعه موسیقی خاص کار خود را آغاز می‌کنند. از دهه ی 90 به بعد بازی های رایانه ای نیز در بازی های خود صدا و موسیقی به کار بردند. موسیقی ها فایل های کوتاه و صوتی بودند که صفحه کلید توانایی کنترل آنها را داشت. به مرور زمان اصوات گسترش یافته و امروزه به یک عضو جدایی نا پذیر از تصاویر تبدیل شده اند.

با افزایش تقاضای صوتی در بازی های ویدیویی، آهنگ ها و فیلم ها، پردازنده ها توانایی لازم برای پاسخ به این تقاضا را نداشتند به ‌این ترتیب کارت های صوتی وارد بازار شد. این کارت ها دارای اندازه های مختلفی هستند تا به نیاز های مختلف پاسخ دهند. این کارت ها نه تنها کار پردازنده را از تولید صدا جدا می‌کنند بلکه کیفیت و جلوه های صوتی را نیز بهتر می‌کنند. کارتهای صدا در داخل رایانه موجود هستند و باعث ارائه ی تجربه بهتری از صدا می‌شوند. پپرچیدووسpurachiddas  اولین اسپیکر رایانه را در 1991 اختراع کرد.

تعمیر وسایل الکترونیکی که در همسایگی او بود الهام بخش او برای ساخت این اسپیکر بود. این اسپیکر ها کیفیت خوبی نداشتند و صدا های اضافی زیادی ایجاد می‌کردند.

درسال 1990 موزیک ها به صورت فایل mp3 عرضه شدند. این فایل ها به مردم اجازه می‌دادند تا همزمان دو کار را انجام دهند و همراه گوش کردن به موزیک کار های روزانه خود را نیز انجام دهند. این گونه بود که نیاز به یک بلندگو که بتوان صدا را از چند متری هم شنید به وجود آمد و توییتر ها مشکل را حل کردند. توییتر ها صدای بلندی داشتند و افراد می‌توانستند صدا را از فاصله چند متری هم بشنوند.

اسپیکر های چند رسانه ای که امروزه برای رایانه ها وجود دارند در سطح بلندگو های قفسه ای و گاهی بهتر نیز هستند. اسپیکر های رایانه از بوق زدن تا تولید صداهای شفاف و تجربه یک صدای عالی برای افراد راه زیادی را طی کرده اند و دارای انواع مختلف و کیفیت های متفاوت هستند.

اسپیکر رایانه و انواع آن

انواع مختلف بلندگو برای رایانه شما

آیا تا به حال با رایانه خود فیلم تماشا کرده اید؟ اغلب مردم به سینما نمی روند و ترجیح می‌دهند فیلم یا برنامه مورد علاقه خود را در خانه تماشا کنند. بدون شک شما برای تماشای یک فیلم نیاز به یک بلندگوی با کیفیت دارید. البته استفاده از بلندگو فقط برای دیدن فیلم خلاصه نمی شود و شما می‌توانید از آن در جاهای مختلف استفاده کنید که نشانگر نیاز شما به یک بلندگوی خوب است.

انواع مختلفی از بلندگو ها در بازار وجود دارد اما هیچ بلندگویی نیست که بتواند در هر حال شما را راضی نگه دارد. انتخاب یک بلندگوی خوب و مناسب می‌تواند کیفیت عالی از صدا را به شما ارائه دهد. اگر زیاد جا به جا می شوید بلندگو های بیسم می‌تواند کار شما را راحت کند. انواع مختلفی از بلندگوها در بازار وجود دارد اما کدام یک مناسب رایانه شما است؟ در اینجا لیستی از بلندگو های مناسب با نیازهای شما آورده شده است. در ادامه نیز تاریخچه ای از بلندگوها و نحوه به وجود آمدن آن‌ها را مرور می‌کنیم.

بلندگوها در طول زمان به وجود آمده اند و امروزه انواع مختلفی از آنها در بازار موجود است. لپ تاپ ها و رایانه ها دارای بلندگو هستند اما کیفیت لازم را ندارند و برای کسانی که عاشق موسیقی اند مناسب نیستند.

هدفون ها

هدفون ها از دیگر پیشنهادهای خوب برای رایانه شما هستند که صدایی با کیفیت و بلند را برای شما فراهم می‌کنند. هدفون‌ها برای مکان‌های شلوغ بسیار مناسب هستند زیرا شما بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران میتوانید موزیک گوش کنید و یا فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنید. هدفون ها برای مهمانی ها و دورهمی ها مناسب نیستند.

بلندگو های ایستاده

هنگامی که لپ تاپ یا رایانه شما کیفیت صدای خوبی ندارد شما می‌توانید از بلندگو های ایستاده استفاده کنید. بلندگو های رایانه بر حسب قیمت و نوع انواع مختلفی دارند.

ترکیب اسپیکر با یک ساب ووفر می‌تواند کیفیت صدا را بیشتر کند. در بیشتر بلندگوهای رایانه کنونی قابلیت کنترل ولوم، نمايشگر LED  و جک هدفون  وجود دارد.

بلندگو ها از نظر شکل، خروجی وکیفیت صدا باهم متفاوت هستند. در اینجا نگاهی داریم به انواع مختلف بلندگو ها.

2.0 یا بلندگو های رایانه دوتایی

2.0 یا بلندگوهای رایانه دوتایی بلندگوهای ابتدایی هستند. این بلندگوها از اولین هایی هستند که توسط من و شما مورد استفاده قرار گرفته است. این اسپیکرها از لحاظ قیمت و حجم مقرون به صرفه هستند و جای کمی را اشغال می‌کنند و از بلندگو های نصب شده در رایانه نیز قوی تر هستند. البته این اسپیکر ها نسبت به بقیه اسپیکر های ایستاده ضعیف تر هستند و فاقد سوپر کانال های باس میباشند. کیفیت این نوع اسپیکر متفاوت است و برای علاقه مندان موسیقی مناسب نیستند.

اسپیکر رایانه و انواع آن

اسپیکر هاي 2.1

این اسپیکر ها مانند اسپیکر های قبلی شامل دو عدد اسپیکر هستند اما این مدل اسپیکر برتری هایی نسبت به نوع قبلی دارند مانند درصد ساب ووفر بالاتر و کیفیت صدای بهتر. این اسپیکر ها مناسب علاقمندان موسیقی اند و جای زیادی را اشغال نمی‌کنند.

اسپیکر های 5.1

اکنون‌ باید الگوی نام گذاری اسپیکر ها را متوجه شده باشید و بتوانید حدس بزنید که این اسپیکر ها شامل 5 عدد اسپیکر و ساب ووفر هستند. پنج اسپیکر به یکدیگر متصل هستند که افکت های صدا را ارائه می‌دهند. اسپیکر مرکزی صدای باس را ایجاد کرده و اسپیکر های دیگر افکت را به صدا اضافه می‌کنند. اسپیکر های 5.1 و اسپیکر های بالاتر بسیار پر قدرت و با کیفیت هستند و اتاق شما را تبدیل به یک سالن تئاتر می‌کنند. این اسپیکرها برای دیدن فیلم فوق العاده هستند اما نسبت به اسپیکرهای قبلی گران‌تر هستند.

اسپیکر های 7.1

این نوع اسپیکر ها نیز بسیار پر قدرت اند. این اسپیکر ها شامل 7 عدد اسپیکر و دارای سوپر کانال باس نیز هستند. کیفیت صدا و قیمت این محصولات بسیار بالا است. این اسپیکر ها برای علاقه مندان به فیلم بسیار مناسب است و اتاق شما را به یک سینمای واقعی تبدیل می‌کند و به گیمر ها تجربه یک بازی واقعی و هیجان انگیز را می دهد.

اسپیکر های بی سیم

همه قبول دارند که سیم کشی کردن یک کار دشوار و خسته کننده است. شما می‌توانید با انتخاب اسپیکر های بی سیم از این کار خسته کننده خلاص شوید. اگر زیاد رایانه خود را جابه جا میکنید اسپیکر های بی سیم انتخاب خوبی هستند. این اسپیکر ها دو دسته اند :اسپیکر های بلوتوث و اسپیکر های وای فای.

این نوع سیستم های صوتی قابل حمل و راحت هستند و کیفیت صدای خوبی هم دارند. اگر اهل مسافرت هستید و علاقه زیادی هم به موسیقی دارید انتخاب یکی از این اسپیکر ها  برای شما بسیار مفید خواهد بود.

کدام اسپیکر برای شما بهتر است؟ با توجه به شناختی که از اسپیکر ها دارید میتوانید بر اساس قیمت و نیاز اسپیکر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

برای کسانی که زیاد موسیقی گوش می‌کنند اما بودجه کافی ندارند اسپیکر های 2.1 بسیار مناسب می باشد.

برای کسانی که عاشق فیلم هستند و به دنبال یک تجربه هیجان انگیز هستند اسپیکر های 5.1 و7.1 انتخاب های مناسبی هستند و انتخاب بین این دو بسته به مقدار بودجه شما است. اسپیکر های 7.1 قیمت بالایی دارند اما تجربه یک صدای فوق العاده را برای شما به ارمغان می آورند.

اسپیکر های بی سیم قابل حمل هستند و برای کسانی که زیاد جا به جا می‌شوند و باید اسپیکر را با خود حمل کنند و یا کسانی که حوصله سیم کشی ندارند بسیار مناسب هستند.

با پیشرفت تکنولوژی اسپیکر های رایانه تغییر چشمگیری کرده اند. اگر می‌خواهید بدانید صدای رایانه ها درسال 1980 چقدر بوده کافی است صدای رایانه خود را قطع کنید. همانطور که فهمیدید رایانه ها در آن زمان هیچ صدایی نداشته اند. امروزه تکنولوژی های صوتی وجود دارد که می‌تواند صدای تلویزیون را تقویت کند. این سیستم خاص هم مانند اسپیکرها نیازمند بررسی هستند و دارای انواع مختلفی هستند و می‌توانند با سیم یا بی سیم باشند.