آیا به ساب‌ووفر (Subwoofer) نیاز دارید ؟

ساب‌ووفر چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است ؟ بگذاربد با یک مثال شروع کنیم، وقتی شما یک ساندبار یا اسپیکر مورد نظر خود را راه‌اندازی کرده و آهنگ‌های موردعلاقه‌تان را پخش کنید، انگار چیزی کم است. بیس پایین کجاست؟ اگر به دنبال آن صدای تپنده و جذاب در خانه خود هستید، پس به یک ساب‌ووفر نیاز دارید.

اکثر تنظیمات میتوانند از یک ساب‌ووفر خوب بهره ببرند، اما هم افراد تازه‌کار و هم افراد با‌تجربه و علاقمند به صدا اغلب آنها را نادیده میگیرند. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چه چیزی در تبدیل سیستم 2 کاناله شما به 2.1 کاناله یا افزودن آن به هر پیکربندی دیگر دخیل است.

 

چه کسی باید ساب ووفر بخرد ؟

علاقه‌مندان به موسیقی یا فیلم که به دنبال اجرای بیس بهتر از تنظیمات صوتی خانگی خود هستند، باید ساب‌ووفر تهیه کنند. با یک ساب، فرکانس‌های بیس پایین بیشتری نسبت به اسپیکرها یا ساندبارهای معمولی دریافت خواهید کرد.

 

ساب‌ووفر چیست | آیا به ساب‌ووفر نیاز دارید ؟

 

ساب‌ووفرها چگونه کار میکنند ؟

ساب‌ووفر نوعی اسپیکر است که به طور خاص برای بازتولید فرکانس‌های پایین طراحی شده است. اسپیکرهای معمولی و با برد کامل سعی میکنند تا حد ممکن محدوده فرکانس را پوشش دهند، تا 20 کیلوهرتز (یا فراتر)، اما یک ساب‌ووفر برای پر کردن ناحیه بیس دشوار در بازتولید حدود 80 تا 150 هرتز در نظر گرفته شده است. به این ترتیب، ساب‌ووفرها با انجام کارهای سنگینی که در گسترش پاسخ بیس به پایین‌ترین رجیستر وجود دارد، یک سیستم صوتی متشکل از اسپیکرهای اصلی و یا ماهواره‌ای را تکمیل میکنند.

ساب‌ووفرها مانند اسپیکرهای معمولی کار میکنند، اما برای تولید فرکانس‌های پایین بسیار بهینه شده‌اند. درایورهای اسپیکری سیم‌پیچ متحرک، سیگنال‌های الکتریکی را از منبع به امواج صوتی تبدیل میکنند که میتوانید آنها را بشنوید (و احساس کنید). این درایورها (یا “ووفرها”) باید بزرگ و در اندازه‌های استاندارد باشند که معمولا 8، 10، 12، 15 یا 16 اینچ قطر دارند. ممکن است چندین ووفر نصب شده در محفظه (معروف به کانال) پیدا کنید که عموما از تخته فیبر با چگالی متوسط، تخته سه لا یا سایر مواد سفت و بدون رزونانس ساخته شده است.

درایور و محفظه با هم ترکیب میشوند تا یک سیستم صوتی ایجاد کنند. هنگامی که محفظه اطراف درایور مهر و موم میشود (آنچه که به عنوان تعلیق صوتی شناخته میشود)، یک لایه هوا در داخل محفظه ایجاد میکند و مانند فنری عمل میکند که دیافراگم ووفر را هنگام حرکت آن فشار داده و به سمت آن میکشد. این اعوجاج نسبتا کم و خطی فاز خوب ایجاد میکند، اما به طور کلی به یک محفظه بزرگ نیاز دارد.

برعکس، اکثر ساب‌ووفرها از یک سیستم بازتاب بیس استفاده میکنند، جایی که محفظه با استفاده از لوله‌ای که از بیرون شبیه یک سوراخ یا شکاف دایره‌ای است، منتقل میشود. اندازه پورت برای ایجاد رزونانس صوتی تنظیم شده است و همچنین برای ارائه بهترین پاسخ پایین برای درایور و اندازه محفظه بهینه‌سازی میشود.

این تراز، پاسخ بیس قابل استفاده اسپیکر را در فرکانس کمتری نسبت به محفظه‌های مهر و موم شده افزایش میدهد، اما در زیر رزونانس بسیار سریع‌تر افت پیدا میکند. 

 

ساب‌ووفر چیست | ساب‌ووفرها چگونه کار میکنند ؟

 

فیلترها و کراس‌اوورها

از آنجا که ساب‌ووفرها فقط برای تولید بیس در نظر گرفته شده‌اند، محتوای فرکانس بالا باید از سیگنالی که به درایور داده میشود، حذف شود. این کار با استفاده از فیلتر پایین گذر انجام میشود. علاوه بر این، سیگنالی که به اسپیکرهای اصلی شما داده میشود نیز با فیلتر بالاگذر انجام میشود.

بنابراین هر اسپیکر فقط سیگنالی را دریافت میکند که برای مقابله با آن بهترین تجهیزات را دارد. عملکردهای پایین گذر و بالاگذر در یک کراس‌اوور الکترونیکی (فعال) ترکیب شده‌اند. گیرنده شما میتواند این عملکردها را انجام دهد یا ممکن است در خود ساب‌ووفر تعبیه شده باشد.

هنگامی که ساب‌ووفر در بقیه تنظیمات صوتی خانه شما گنجانده شد، صفحه کراس‌اوور را امتحان کنید. اکثر ساب‌ووفرها دارای این صفحه در پشت هستند، که فرکانس کاهش صدا را تعیین میکند تا به صورت آکوستیک با اسپیکرهای دیگر ترکیب شود. اگر پایین‌ترین فرکانسی که اسپیکرهای اصلی شما میتوانند از عهده آن بربیایند را میشناسید، میتوانید با تنظیم آن روی آن فرکانس شروع کنید.

در حالی که در حال شنیدن به یک آهنگ هستید و بهترین تنظیمات را تعیین میکنید، ممکن است لازم باشد برای تنظیم فرکانس کراس‌اوور از یکی از دوستانتان کمک بگیرید. اگر صدای بیس نسبت به اسپیکرهای اصلی و ماهواره‌ای خیلی بلند یا خیلی آرام به نظر میرسد، ممکن است لازم باشد صدای ساب خود را نیز تنظیم کنید. برخی از محصولات با قیمت بالاتر به شما این امکان را میدهند که این کار را خودتان در حین گوش دادن با استفاده از کنترل یا اپلیکیشن تلفن همراه انجام دهید.

 

ساب‌ووفر چیست | فیلترها و کراس‌اوورها

 

تفاوت بین ساب‌ووفر غیرفعال و فعال چیست ؟

ساب‌ووفر غیرفعال مانند اسپیکرهای غیرفعال، نیاز به تقویت خارجی دارد. از آنجایی که ساب‌ووفرها کارایی کمتری دارند، به قدرت بیشتری نسبت به اسپیکرهای معمولی نیاز دارند، بنابراین باید مطمئن شوید که آمپلی‌فایر انتخابی شما میتواند قدرت لازم برای دریافت سطح کافی از ساب‌ووفر را بدون اعوجاج (Distortions) ارائه دهد. اگر از یک پیش تقویت‌کننده یا گیرنده با “sub out” اختصاصی استفاده نمیکنید، به نوعی مدیریت بیس نیز نیاز دارید تا جزء بیس را از کانال‌های صوتی دیگر (چپ، راست، فراگیر) فیلتر کنید.

ساب‌ووفرهای فعال (تقویت‌شده) بسیار رایج‌تر هستند، دارای یک تقویت‌کننده یکپارچه هستند، و فیلتر پایین‌گذر را مدیریت میکنند تا اطمینان حاصل شود که ساب‌ووفر فقط جزء بیس سیگنال را دریافت میکند. همه چیز مستقل است و برای اجرای ساب‌های فعال نیازی به خرید سخت‌افزار اضافی ندارید.

 

ساب‌ووفر چیست | تفاوت بین ساب‌ووفر غیرفعال و فعال چیست ؟

 

برای بهترین صدا، ساب‌ووفر را کجا باید قرار داد ؟

قرار دادن ساب‌ووفر در اتاق شما نیاز به توجه خاصی دارد. اولین چیزی که باید از آن آگاه بود این است که نمیتوانید منابع صوتی زیر 100 هرتز را محدود به یک ناحیه کنید. به همین دلیل است که میتوانید از یک ساب‌ووفر برای صدای استریو یا فراگیر استفاده کنید، زیرا هیچ اطلاعات جهتداری را ارائه نمیدهد.

بنابراین تا زمانی که فیلتر پایین گذر ساب‌ووفر شما (کراس‌اوور) زیر 100 هرتز تنظیم شده باشد، میتوانید آن را در هر جایی از اتاق قرار دهید و همچنان با اسپیکرهای اصلی شما کار میکند. اگر فیلتر شما بالاتر از آن تنظیم شده باشد، در حالت ایده‌آل ساب‌ووفر باید بین اسپیکرها اصلی چپ و راستی قرار گیرند که صدای سوراند پخش شود.

اگر میخواهید موقعیت مکانی بهینه را پیدا کنید، میتوانید “ساب‌ووفر کرال” را اجرا کنید. این روش مستلزم آن است که ابتدا ساب را روی مبل خود قرار دهید، یا هر جایی که قصد دارید در حین گوش دادن بنشینید. سپس حلقه‌ای از آهنگ بیسی که با آن آشنا هستید را پخش کنید و در قسمت‌هایی از اتاق که به‌طور بالقوه میتوانید ساب را قرار دهید، بروید. در جایی که فکر میکنید بیس بهترین صدا را میدهد، به آهنگ‌های خود گوش دهید. هنگامی که آن نقطه را پیدا کردید، آن را با نوار علامت بزنید و ساب را به آنجا ببرید.

اگر میخواهید بیشتر بهینه‌سازی کنید، و پیش تقویت‌کننده/پردازنده/گیرنده‌تان قبلا تعبیه نشده است، توصیه میشود یک پردازنده کالیبراسیون اتاق DSP، یک میکروفون اندازه‌گیری کالیبره‌شده را انتخاب کنید و برنامه Room EQ Wizard را دانلود کنید. این ترکیب به شما این امکان را میدهد که تاخیر هر اسپیکر را تصحیح کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز به طور منسجم و در همان زمان به گوش شما میرسد و حالت‌های اتاق مشکل‌دار را اصلاح میکند.

فرض کنید نمیخواهید با هیچ یک از این روش‌ها به زحمت بیافتید. در این صورت، بهترین گزینه این است که فاصله را از موقعیت گوش دادن و اسپیکرهای اصلی چپ و راست اندازه‌گیری کنید و مطمئن شوید که ساب شما به همان اندازه از شما فاصله دارد و زمان رسیدن بیس با اسپیکرهای اصلی شما مطابقت دارد.پس از آن، مطمئن شوید که اسپیکرهای اصلی و ساب همگی هم‌فاز هستند.

برای این کار ابتدا کمی Pink Noise (نویزی که شدت آن با فرکانس در محدوده معینی نسبت معکوس دارد) پخش کنید. در حالی که به موسیقی گوش میدهید، از یکی از دوستان بخواهید کلید فاز 180/0 درجه را در ساب بچرخاند. اگر اسپیکرهای اصلی و ساب هم‌فاز نباشند، متوجه خواهید شد که برخی از بیس‌ها از بین رفته‌اند. در این صورت، دوست شما باید سوئیچ را در موقعیت مخالف بچرخاند.

 

ساب‌ووفر چیست | برای بهترین صدا، ساب‌ووفر را کجا باید قرار داد ؟

 

چگونه یک ساب‌ووفر راه‌اندازی کنید ؟

 

راه‌های مختلفی برای اتصال ساب‌ووفر به بقیه سیستم استریو یا سینمای خانگی وجود دارد :

  • یک کابل اتصال صوتی را به خروجی ساب‌ووفر گیرنده و ورودی خطی ساب وصل کنید.
  • اگر هیچ خروجی ساب اختصاصی برای اتصال وجود ندارد، میتوانید یک سیگنال میزان خطی چپ و راست با برد کامل را از پیش تقویت‌کننده یا گیرنده خود به ساب‌ووفر بدهید و برای فیلتر پایین‌گذر به ساب‎ووفر تکیه کنید.
  • اگر هیچ خروجی میزان خطی در تجهیزات شما موجود نبود، به یک ساب با ورودی‌های سطح بالا (اسپیکر) نیاز دارید که چهار گیره یا پایه اتصال است، بنابراین میتوانید از سیم اسپیکر برای اتصال خروجی اسپیکر چپ و راست خود از آمپلی‌فایر یا گیرنده به ساب استفاده کنید.. سپس، کابل‌های اسپیکر را از ساب به اسپیکرهای اصلی بکشید.

 

برخی از ساندبارها میتوانند ساب‌ووفرهای بی‌سیم را در خود جای دهند، و تنظیم آن بسته به نوع برند متفاوت است. با این حال، این پروتکل به طور کلی به شرح زیر است :

  • ساب‌ووفر خود را به پریز وصل کرده و آن را روشن کنید.
  • ساندبار خود را روشن کنید.
  • هنگام اتصال به ساندبار، LED ساب باید چشمک بزند.
  • منتظر بمانید تا LED سبز شود که نشان میدهد به ساندبار متصل است.

 

ساب‌ووفر چیست | چگونه یک ساب‌ووفر راه‌اندازی کنید ؟

 

نتیجه‌گیری

با توجه به توضیحات فوق، میتوان نتیجه گرفت که ساب‌ووفرها و اسپیکرهای صوتی با هم ترکیب شده و در تنظیمات مختلف صدایی بهینه و بی‌نظیر ایجاد میکنند. این هماهنگی و انطباق در تولید صدا، یک تجربه گوش دادن عالی و شگفت‌آور را ایجاد میکند. ساب‌ووفرهای مدرن با تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای همچون فیلترها و کراس‌اوورها به شما این امکان را میدهند تا صدای بیس را به دقت تنظیم کرده و با کیفیت بالا از تجربه گوش دادن به موسیقی و فیلم‌هایتان لذت ببرید.

بنابراین، انتخاب و تنظیم صحیح ساب‌ووفر و هماهنگی آن با سیستم صوتی شما اساسی است تا بتوانید از تمام لحظات گوش دادن خود لذت ببرید و جزئیات و عمق صدا را تجربه کنید.