تکنولوژی High-Res (High Resolution Audio) چیست ؟

پس از سال‌ها جایگاه ویژه در دنیای موسیقی، سرانجام تکنولوژی صدا با وضوح بالا یا  High Resolution Audio به جریان اصلی راه یافت و به لطف پشتیبانی گسترده در سرویس‌های پخش مانند Tidal و Amazon Music HD و محصولات، از گوشی های هوشمند گرفته تا اکثر اجزای دیجیتال HI-FI، شناخته شد.

اهمیت High Resolution Audio

در صورتی که می‌خواهید بهترین تجربه موسیقی دیجیتال ممکن را داشته باشید، تکنولوژی صدا با وضوح بالا قطعا ارزش بررسی دارد. اما لازم است اشاره کنیم که دقیقاً High Resolution Audio چیست، همه فرمت‌ها به چه معنا هستند، از کجا می‌توانید این فایل‌های با کیفیت بالا را دانلود یا پخش کنید و برای پخش آن به چه دستگاه‌هایی نیاز دارید؟ برخلاف ویدیوهای با کیفیت بالا، هیچ استاندارد جهانی واحدی برای High Resolution Audio وجود ندارد.

در سال 2014، گروه سرگرمی دیجیتال، انجمن لوازم الکترونیکی مصرفی و آکادمی ضبط، High Resolution Audio را به عنوان صدایی که قادر به بازتولید طیف کامل صدا از موارد ضبط شده با تسلط بهتر است را، تعریف کردند. به عبارت ساده‌ تر، این نوع از صدا، به فایل‌های موسیقی اشاره دارد که فرکانس نمونه ‌برداری و یا عمق بیت بالاتری نسبت به CD دارند که در فرکانس 16 بیت یا44.1 کیلوهرتز مشخص شده است.

البته باید اشاره کرد که High Resolution Audio با یک نقطه ضعف همراه است و آن شامل اندازه فایل می باشد. یک فایل با وضوح بالا معمولاً می‌تواند ده‌ها مگابایت حجم داشته باشد و تعداد کمی از آهنگ‌ها می‌توانند به سرعت فضای ذخیره‌سازی دستگاه شما را از بین ببرند یا برای پخش جریانی از طریق Wi-Fi یا شبکه تلفن همراه شما دست و پا گیر باشند. خوشبختانه، فضای ذخیره‌سازی بسیار ارزان ‌تر از گذشته است، بنابراین دریافت دستگاه‌ها با ظرفیت بالاتر آسان‌تر است و فن آوری های ارزشمندی برای کمک به مقابله با آن وارد شده اند.

فرمت های اصلی فایل

  • MP3 (بدون hi-res) : فرمت فشرده محبوب و با اتلاف، اندازه فایل کوچک را تضمین می کند، اما با بهترین کیفیت صدا فاصله دارد. این فرمت برای ذخیره موسیقی در گوشی‌های هوشمند و آی‌پاد راحت است.
  • AAC (بدون hi-res) : این، جایگزینی برای MP3 ها، کم حجم و فشرده است اما صدای بهتری دارد. برای دانلودهای iTunes، پخش متناوب Apple Music و پخش متناوب YouTube استفاده می شود.
  •  (hi-res) WAV : فرمت استاندارد همه سی‌دی‌ها با آن کدگذاری می‌شوند. کیفیت صدا عالی اما فشرده نشده است. به این معنی که حجم فایل‌ها، خصوصا فایل های HI-RES،  از حالت معمول بیشتر میباشد.
  •  (hi-res) AIFF : جایگزین اپل برای WAV، با پشتیبانی فراداده بهتر است. AIFF بدون اتلاف و فشرده نیست.
  •  (hi-res) FLAC: این فرمت فشرده‌سازی حدود نیمی از فضای WAV را اشغال می‌کند  که به طور گسترده پشتیبانی می شود و به عنوان فرمت ترجیحی برای دانلود و ذخیره آلبوم ها با وضوح بالا در نظر گرفته می شود.
  •  (hi-res) ALAC : فرمت فشرده سازی بدون اتلاف اپل و همچنین hi-res را انجام می دهد، ابرداده ها را ذخیره می کند و نیمی از فضای WAV را اشغال می نماید. ALAC یک جایگزین مناسب برای iTunes و iOS برای FLAC می باشد.
  •  (hi-res) DSD : فرمت تک بیتی که برای سوپر سی دی های صوتی استفاده می شود که در انواع 2.8 مگاهرتز، 5.6 مگاهرتز و 11.2 مگاهرتز عرضه می گردد، اما به طور گسترده پشتیبانی نمی شود.

 

تکنولوژی High Resolution Audio چیست ؟ | what is High Resolution Audio technology

 

مزیت High Resolution Audio

مزیت اصلی، ادعا شده فایل هایی با High Resolution Audio ، دارای کیفیت صدای برتر نسبت به فرمت های صوتی فشرده مانند MP3 و AAC است. فشرده سازی با اتلاف به این معنی است که داده ها در فرآیند رمزگذاری از بین می روند که به نوبه خود، وضوح به خاطر راحتی و اندازه فایل های کوچکتر قربانی می شود. این بر کیفیت صدا تأثیر مستقیم می گذارد و فرمت ها داستان کامل آهنگ های مورد علاقه ما را بیان نمی کنند.این ممکن است هنگامی که در حال گوش دادن به لیست های پخش Spotify در تلفن هوشمند خود در هنگام رفت و آمد صبحگاهی هستید، خوب باشد.

اما علاقه مندان به موسیقی و طرفداران آنها کیفیتی بهتر می خواهند. اینجاست که High Resolution Audio وارد می شود. برای توضیح اینکه چرا صدا بهتر از MP3 است، لازم است تا نرخ بیت نسبی را با هم مقایسه کنیم.

بالاترین کیفیت MP3 دارای نرخ بیت 320 کیلوبیت در ثانیه است، در حالی که یک فایل 24 بیتی/192 کیلوهرتز دارای سرعت انتقال داده 9216 کیلوبیت بر ثانیه است. سی دی های موسیقی 1411 کیلوبیت بر ثانیه هستند. بنابراین، فایل‌های 24 بیت/96 کیلوهرتز یا 24 بیت/192 کیلوهرتز با وضوح بالا باید کیفیت صدایی را که نوازندگان و مهندسان در استودیو با آن کار می‌کردند را با دقت بیشتری تکرار کنند. آنها می توانند همان فایل ضبط شده نیز باشند. این فایل ها در برخی موارد با عنوان استودیو استادان برچسب گذاری می شوند.

تجهیزات لازم برای High Resolution Audio

محصولات متنوعی وجود دارد که می توانند High Resolution Audio را پخش کنند. همه چیز به این بستگی دارد که می خواهید سیستم شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد، بودجه شما چقدر است و از چه روشی برای گوش دادن به آهنگ های خود استفاده می کنید. باید اشاره کنیم که گوشی های هوشمند به طور فزاینده ای از پخش با وضوح بالا پشتیبانی می کنند. این به مدل‌های اندرویدی رده بالاتر محدود می‌شود، اگرچه آیفون‌های اپل تاکنون از صدای با وضوح بالا پشتیبانی نمی‌کنند. به لطف پیشرفت های جدید در بلوتوث، پخش صدا با وضوح بالا به طور فزاینده ای آسان است.

تلفن‌های همراه دارای پشتیبانی بلوتوث، می‌توانند به صورت بی‌سیم High Resolution Audio را به هدفون‌های دور گوش over-ear ، هدفون های روی گوش on-ear و هدفون های داخل گوش in-ear  پشتیبانی‌کننده، منتقل کنند. از طرف دیگر، تعداد زیادی پخش‌کننده موسیقی قابل حمل با وضوح بالا وجود دارد که فضای ذخیره‌سازی بیشتر و کیفیت صدای بسیار بهتری نسبت به یک تلفن هوشمند چند کاره ارائه می‌دهند.

ضمن آنکه برای اجرای صوتی با رزولوشن بالا نیز فقط به DAC داخلی کامپیوتر یا تلفن متکی نیستید. یک USB یا DAC رومیزی، راه خوبی برای دریافت کیفیت صدای عالی از فایل‌های با رزولوشن بالای ذخیره شده در رایانه یا تلفن هوشمند شما است.  به سادگی یک مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC) مناسب را بین منبع و هدفون خود وصل کنید تا صدا با وضوح بالا را تقویت کنید. در بالاترین سطح بازار اسپیکرهای بی‌سیم، High Resolution Audio  را خواهید دید که از استاندارد پشتیبانی می‌کند. همگی آنها قادر به پخش فایل های با وضوح بالا از طریق Wi-Fi هستند.

تاریخچه ظهور High Resolution Audio

سی دی صوتی از زمان معرفی خود، معیاری برای سنجش کیفیت صدای دیجیتال بوده است. High Resolution Audio معمولاً برای توصیف هر فایل صوتی دیجیتال یا قالبی که از کیفیت یک CD صوتی فراتر می‌رود، استفاده می‌شود. اولین فرمت های واقعی با وضوح بالا Super Audio CD SACD)) و DVD-Audio بودند. هر دوی آنها در سال 2000 چند ماه پس از یکدیگر راه اندازی شدند.  آنها از فایل های دیجیتال اختصاصی استفاده کردند که فقط توسط تعداد محدودی دستگاه پخش دیسک قابل پخش بود و هیچکدام در خارج از دیسک طرفداران زیادی نداشتند.

صنعت صوتی تمایل داشت از اصطلاحاتی مانند HD Audio و High-Resolution Audio به جای یکدیگر برای توصیف این فرمت ها استفاده کند که به ناچار باعث سردرگمی مصرف کنندگان شد.

متأسفانه اولین فرمت‌های High Resolution Audio ، در زمان نامناسبی متولد شدند. زمانی که آنها به طور گسترده در دسترس بودند، اپل با انتشار اولین آی پاد، دنیای گوش دادن به موسیقی را زیر و رو کرد. یک شبه، هر حرکت رو به رشدی به سمت موسیقی با وضوح بالا با وعده اپل از بین رفت و طرفداران موسیقی با سرعتی فوق العاده ای آی‌پاد را باور کردند. با فضای ذخیره سازی ممتاز، هیچ راهی برای گنجاندن فایل های موسیقی با وضوح بالا در این پخش کننده های موسیقی قابل حمل وجود نداشت.

در واقع، آی‌پاد و سایر پخش‌کننده‌ها در آن زمان به MP3 تکیه می‌کردند. تقریباً 15 سال طول کشید تا ذخیره سازی قابل حمل به اندازه کافی ارزان و فراوان باشد که بتواند اندازه فایل های نسبتاً بزرگ را در خود جای دهد.

تولد دوباره High Resolution Audio

همانطور که آی پادها و MP3 ها راحت و محبوب بودند، همه از کاری که فرمت های دیجیتال جدید برای کیفیت موسیقی انجام داده بود، راضی نبودند. نیل یانگ، اسطوره فولک راک، منتقد اولیه و صریح MP3 و بزرگترین تامین کننده iTunes اپل بود.  انتقادات یانگ در نهایت منجر به اقدام شد و در سال 2012 او نمونه اولیه PonoPlayer را به نمایش گذاشت که یک دستگاه موسیقی قابل حمل بود که قادر به پخش High Resolution Audio است. در سال 2014، PonoPlayer در Kickstarter راه‌اندازی شد و بسیار موفق بود.

این پروژه همچنین یک فروشگاه موسیقی آنلاین ایجاد کرد که در آن موسیقی با کیفیت بالا را خریداری و دانلود نمود.

اما علیرغم شور و شوق اولیه برای این ایده، در نهایت نتوانستند چیزی بیشتر از یک تعداد کمی مخاطب خاص جذب کنند و در سال 2017 بسته شدند. با این حال، نیل یانگ تنها کسی نبود که متوجه شد آی پادها و MP3 ها نتوانستند تقاضای موسیقی دیجیتال با کیفیت بالا را برآورده کنند. مدت کوتاهی پس از اینکه یانگ نمونه اولیه خود را به نمایش گذاشت، سونی وارد رینگ با کیفیت بالا شد. غول صوتی ژاپنی با نفوذ گسترده خود در بازاریابی، تمرکز خود را بر صدای High Resolution Audio قرار داد و شروع به استفاده از آن بر روی همه چیز از پخش کننده های موسیقی قابل حمل گرفته تا گیرنده های A/V کرد.

کیفیت بالا با صدای سی دی چه تفاوتی دارد؟

گفتیم که High Resolution Audio  به معنای کیفیت بهتر از CD است، اما چگونه می توان کیفیت CD را بهبود بخشید؟ کیفیت صدای موسیقی دیجیتال معمولاً با استفاده از دو مقدار بیان می‌شود که شامل عمق بیت و نرخ نمونه‌برداری است. این دو متغیر هستند که هنگام تبدیل صدای آنالوگ به صدای دیجیتال استفاده می شوند و هرچه این مقادیر بیشترباشد، کیفیت صدای دیجیتال بهتری خواهید داشت.

عمق بیت صوتی با کیفیت CD، 16 بیت است. از سوی دیگر، High Resolution Audio از حداقل عمق 24 بیت استفاده می کند. لازم به ذکر است که عمق بیت بیشتر، باعث می شود تا جزئیات بیشتری در موسیقی درک شود.

فایل های مناسب برای صدای با وضوح بالا

برای ذخیره صدای High Resolution Audio ، به نوع فایلی نیاز دارید که بتواند عمق بیت بالاتر را در خود جای دهد. فایل‌های AAC و MP3 نمی‌توانند این کار را به  انجام برسانند. بنابراین،  FLAC بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و 24 بیت، رایج ترین سطح کیفیت است. عیب بزرگ فایل های موسیقی با High Resolution Audio این است که در مقایسه با MP3 ها بسیار زیاد هستند. آهنگی که با استفاده ازFLAC  24 بیتی کد گذاری می‌شود، بسته به آهنگ، می‌تواند بیش از 20 برابر همان آهنگی باشد که در بهترین سطح کیفیت برای MP3  320 کیلوبیت بر ثانیه کد گذاری شده است.

تکنولوژی High Resolution Audio چیست ؟ | what is High Resolution Audio technology

 

تجهیزات لازم برای گوش دادن به صدا با High Resolution Audio

دستگاهی که برای پخش موسیقی با High Resolution Audio  استفاده می‌کنید باید یک مبدل دیجیتال به آنالوگ DAC داشته باشد که قادر به پردازش فایل‌های صوتی با وضوح بالا باشد. این روزها، بیشتر رایانه ها ، DAC هایی دارند که توانایی این را کار را خواهند داشت.

همین امر در مورد هدفون یا اسپیکر های مورد استفاده نیز صدق می کند. شما به یک جفت هدفون داخل گوش مناسب نیاز دارید تا از ظرافت‌های موسیقی با وضوح بالا لذت ببرید. البته هیچ کدام از اینها به این معنی نیست که باید برای ورود به صدای با وضوح بالا هزینه زیادی کنید. برای این کار می توانید در سایت تهران اسپیکر، تنوع محصولات را متناسب با نیازهای خود و اولویت هایی که در نظر دارید، جستجو کنید.

آیا صدای با وضوح بالا جلوتر از زمان خود است؟

به نظر می رسد که زمان آن نزدیک است که High Resolution Audio از MP3 خارج شود و به‌عنوان استاندارد کیفیت در موسیقی دیجیتال انتخاب شود و اعلام اپل می‌تواند راه زیادی را به سمت تغییر این پارادایم انجام دهد. در گذشته، فضای ذخیره سازی سخت و گران بود. اکنون، ارزان و فراوان است. همچنین، موسیقی دیجیتال با High Resolution Audio ، تمام امکاناتی را که ما انتظارش را داریم حفظ می‌کند.  خرید، دانلود، یا پخش موسیقی با وضوح بالا ساده تر از همیشه است و اگرچه هزینه انجام این کار گاهی اوقات بیشتر از فرمت های با اتلاف است، اما کیفیت صدا  ممکن است ارزش آن را داشته باشد. البته پهنای باند یکی دیگر از ملاحظات است.

High Resolution Audio فضای بیشتری را اشغال می‌کند که به معنای بارگیری بیشتر و نرخ بیت جریان بالاتر است.

آیا صدای با وضوح بالا بهتر است؟

اگر در مورد تفاوت بین MP3 با نرخ بیت پایین و فایل صوتی با وضوح بالا صحبت می کنیم، تفاوت برای بسیاری از شنوندگان که از تجهیزات پخش با کیفیت بالا استفاده می کنند، بسیار واضح است. با این حال، اینکه آیا یک فایل FLAC  24بیتی/96 کیلوهرتز برای شنونده معمولی بهتر از یک صدای بدون اتلاف سی دی 16 بیتی/44.1 کیلوهرتز به نظر می رسد یا نه، موضوع قابل بررسی است.

آیا hi-res هنوز هم آینده صدا است؟

شاید پاسخ به این سوال، چندان ساده نباشد. با ظهور دو فرمت صوتی جدید Dolby Atmos Music و Sony 360 Reality Audio باید برای این سوال، کمی تعمق کرد. این فرمت‌های به اصطلاح سه ‌بعدی، از تکنیک‌های جدید تولید استودیو به همراه دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای اختصاصی استفاده می‌کنند تا تجربه ‌ی صوتی عالی را ارائه دهند که فراتر از استریو دو کاناله معمولی است. از آنجایی که این فرمت‌ها با برچسب‌های ضبط، سرویس‌های پخش و سازندگان تجهیزات صوتی جایگاه خود را به دست می‌آورند، می‌توانیم شاهد دور شدن از صدای hi-res به عنوان اوج صدای دیجیتال و حرکت به سمت صدای همه جانبه سه بعدی باشیم.

در حال حاضر، صدای با وضوح بالا همچنان در دسترس ترین گزینه برای کسانی است که به دنبال موسیقی با کیفیت بالاتر هستند، اما ممکن است در آینده تغییر کند. شما می توانید با دریافت راهنمایی های لازم از کارشناسان تهران اسپیکر، در خصوص تجهیزات صوتی که پیشرفته ترین فناوری ها را در خود جای داده اند، اطلاعات جامعی را کسب کنید. در آخر : استفاده از تجهیزات صوتی مناسب، می تواند کاملا در تصمیم گیری ها و مقایسات، همچنین جدول دسیبل موثر باشد.