کدک‌های بلوتوث

آیا میخواهید موسیقی شما بهتر از همیشه به نظر برسد ؟ این کار با انتخاب هدفون یا اسپیکر با بهترین کدک شروع میشود. کدک‌هایی مانند aptX و LDAC برنامه‌های نرم‌افزاری هستند که امکان انتقال صدا را بین دستگاه و هدفون شما فراهم میکنند. آنها داده‌های صوتی را فشرده و رمزگذاری میکنند تا برای هر دو دستگاه قابل درک باشد و شما بتوانید موسیقی خود را بشنوید.

aptX که توسط کوالکام و LDAC که توسط سونی توسعه داده شده است، دو کدک بلوتوث رایج هستند. aptX به طور گسترده در دستگاه‌های اندرویدی استفاده میشود، در حالی که LDAC صدایی با وضوح بالا ارائه میدهد اما سازگاری محدودی دارد.

هدفون‌های بلوتوثی در دهه های گذشته بسیار محبوب شده‌اند، حتی بیشتر از زمانی که ما از جک هدفون خلاص شدیم. در حالی که برای استفاده از هدفون بلوتوثی نیازی نیست که یک متخصص صدا باشید، اما یادگیری در مورد فناوری موجود در آنها بسیار مفید است تا بدانید کدام یک را بخرید. در این مقاله قصد داریم دو مورد از رایج‌ترین کدک‌های بلوتوث، aptX و LDAC که شرکت‌ها برای کارکرد هدفون بلوتوثی خود استفاده میکنند، را بررسی کنیم. همچنین این دو را با هم مقایسه خواهیم کرد تا ببینیم کدام بهتر است، aptXیا LDAC.

 

تفاوت aptX و LDAC چیست ؟

 

کدک بلوتوث چیست ؟

برای درک بهتر تقاوت کدک بلوتوث aptX و LDAC باید اول تعریف جامعه ای از کدک داشته باشیم، کدک بلوتوث یک برنامه نرم‌افزاری است که صدا را از منبع (تلفن یا لپ‌تاپ شما) به هدفون شما منتقل میکند. داده‌ها را فشرده میکند تا اندازه فایل آن را کاهش دهد و آن را در قالبی که هدفون شما درک میکند، رمزگذاری میکند. با استفاده از همان کدک، هدفون شما این داده‌های رمزگذاری شده را رمزگشایی میکند تا بتوانید موسیقی خود را بشنوید.

به عبارت ساده، کدک زبانی است که هم گوشی و هم هدفون شما آن را میفهمند و برای برقراری ارتباط با یکدیگر از آن استفاده میکنند. به همین دلیل است که برای اینکه بتوانید موسیقی خود را بشنوید، هدفون شما (گیرنده بلوتوثی) باید از همان کدک صوتی گوشی شما (فرستنده بلوتوثی) پشتیبانی کند.

 

Bluetooth Audio 101

قبل از مقایسه aptX و  LDAC ابتدا چند اصطلاح ضروری را بررسی میکنیم.

  • Sample Rate یا نرخ نمونه‌برداری: تعداد نمونه‌ها (بخش‌های داده) برگرفته از فایل صوتی اصلی در یک ثانیه. با کیلوهرتز یا هرتز نشان داده میشود. هر چه نرخ نمونه‌برداری بالاتر باشد، بازتولید صدا دقیق‌تر است. نرخ نمونه‌برداری بالاتر به طور کلی به معنای کیفیت صدای بهتر است.
  • Bit Depth یا عمق بیت: تعداد بیت‌های دیجیتال (1 و 0) که یک نمونه را نشان میدهد. عمق بیت اندازه فایل را تعیین میکند و با “bit” نشان داده میشود. هرچه عمق بیت بیشتر باشد، اندازه فایل بزرگتر است.
  • Bit Rate یا نرخ بیت: تعداد بیت‌هایی که از منبع به گیرنده در یک ثانیه منتقل میشوند. با Kbps یا Mbps نشان داده میشود. نرخ بیت بالاتر به معنای کیفیت صوتی بهتر و همچنین حجم فایل بزرگتر است.

 

aptX و LDAC تفاوت چیست | what is the difference between aptx and ldac

 

کدک بلوتوث aptX چیست ؟

aptX، مخفف Audio Processing Technology، خانواده‌ای از کدک‌های بلوتوث است که توسط کوالکام برای انتقال بی‌سیم توسعه یافته است. قدیمی‌ترین نسخه آن، aptX، در سال 1980 توسعه یافت و هنوز در اکثر دستگاه‌های اندرویدی استفاده میشود. با این حال، دستگاه‌های iOS از کدک‌های aptX استفاده نمیکنند.

برای مدت طولانی، صدای بی‌سیم به دلیل کیفیت پایین آن در مقایسه با صدای باسیم، در صنعت صوتی دارای عملکرد بدی بود. اما زمانی که کوالکام aptX را برای فعال کردن صدای با کیفیت بالا برای دستگاه‌های بی‌سیم توسعه داد، این تغییر شروع شد. با استفاده از این مزیت، Sennheiser اولین هدست بلوتوثی مجهز به aptX را در سال 2009 درست کرد که نشانه ورود aptX به هدفون‌های درجه یک بود.

از آن زمان، کوالکام نسخه‌های بیشتری از aptX را برای رفع مشکلات مختلف در صنعت صوتی منتشر کرده است. از سال 2023، هفت کدک aptX وجود دارند: aptX، aptX HD، aptX Adaptive، aptX Low Latency، Enhanced aptX، aptX Lossless  و  aptX Live.

 

aptX و LDAC تفاوت چیست | what is the difference between aptx and ldac

 

کدک بلوتوث LDAC چیست ؟

LDAC توسط سونی توسعه داده شد و در سال 2015 منتشر شد. سونی هر دو فناوری با اتلاف و بدون اتلاف را در کدک LDAC با هم ترکیب میکند. LDAC برای فعال کردن صدای با وضوح بالا از طریق بلوتوث همراه با نرخ بیت تطبیقی آن ایجاد شده است. به همین دلیل، LDAC چندین گونه مانند aptX ندارد، که تفاوت آشکار بین این دو کدک را ایجاد میکند.

بر اساس قدرت سیگنال، LDAC میتواند بین سه بیت در ثانیه سوئیچ کند. 660kbps، 330kbps و 990kbps. انجمن صوتی ژاپن (JAS)  با توجه به توانایی آن در ارائه صدای با وضوح بالا، گواهینامه “بی‌سیم صوتی با وضوح بالا” را تایید کرد. مشابه aptX ،LDAC برای دستگاه‌های iOS در دسترس نیست و در دستگاه‌های اندرویدی دارای نسخه Oreo 8.0 یا بالاتر در دسترس است.

 

aptX و LDAC تفاوت چیست | what is the difference between aptx and ldac

 

aptX و LDAC، کدام بهتر است ؟

همان‌طور که میدانید، LDAC بهترین صدا را زمانی تولید میکند که در انتهای بالایی نرخ بیت تطبیقی خود، یعنی 990 کیلوبیت بر ثانیه باشد. با این حال، LDAC از صدای ناپایدار در هنگام نوسانات سیگنال رنج میبرد، زیرا به طور مداوم بین سه نرخ بیت سوئیچ میکند. یکی دیگر از نقاط ضعف LDAC این است که وقتی به کمترین میزان بیت خود یعنی 330 کیلوبیت بر ثانیه تغییر میکند، عملکرد بدتری نسبت به کدک اصلی aptX با نرخ بیت 384 کیلوبیت بر ثانیه دارد. با این حال، aptX HD، با نرخ بیت 567 کیلوبیت در ثانیه، در مقایسه با نرخ بیت 660 کیلوبیت بر ثانیه سطح متوسط LDAC عقب‌تر است.

علاوه بر این، aptX Adaptive کیفیت صدای قابل اطمینان‌تری را در مقایسه با LDAC ارائه میدهد. aptX Adaptive نرخ بیت خود را آزادانه در محدوده 279 تا 420 کیلوبیت بر ثانیه بر اساس قدرت سیگنال تنظیم میکند اما LDAC فقط میتواند بین سه نرخ بیت از پیش تعیین‌شده خود جابه‌جا شود که aptX Adaptive را به انتخاب بهتری برای جلوگیری از لرزش شدید در صدای شما تبدیل میکند.

 

aptX و LDAC تفاوت چیست | what is the difference between aptx and ldac

 

از کدام کدک بلوتوث باید استفاده کرد ؟

هنگام انتخاب یک کدک بلوتوث خاص، چند نکته وجود دارد :

  •  گوش دادن گاه به گاه: برای گوش دادن به موسیقی، به کدکی نیاز دارید که کیفیت صدای بالایی را ارائه دهد که حتی اگر از تلفن خود دور هستید، یکنواختی را حفظ کند.  aptX و aptX Adaptive گزینه‌های عالی برای این منظور هستند. با این حال، اگر میخواهید بهترین صدای ممکن را داشته باشید، LDAC  بدون شک برنده این رقابت است.
  • بازی: برای بازی‌های موبایلی مانند PUBG، کدک‌هایی مانند aptX و aptX Adaptive ترجیح داده میشوند، زیرا تاخیر پایین و کیفیت صدای پایدار را ارائه میکنند.
  • تماشای ویدیو: مانند بازی، به یک کدک با تاخیر کم نیاز دارید تا مطمئن شوید که ویدیو و صدای هدفون یا اسپیکرهای بلوتوثی شما همگام هستند. برای این منظور،aptX Adaptive  مناسب‌تر از بقیه است.
  • برقراری تماس: برای تماس، به کیفیت صدای خوب نیاز دارید، بنابراین کدک‌هایی مانند LDAC و aptX Adaptive انتخاب‌های بهتری هستند. aptX Adaptive قابلیتی به نام aptX Voice را در خود جای داده است که به طور خاص برای حفظ صدای واضح در طول تماس اضافه شده است.

با این حال، توجه داشته باشید که گاهی اوقات، حتی اگر بخواهید کدک خاصی را انتخاب کنید، ممکن است نتوانید. برای مثال، در حالی که میتوانید به راحتی بین کدک‌های بلوتوث در اندروید جابه‌جا شوید، این فرآیند در iOS تقریبا به این آسانی نیست. به طور مشابه، تغییر کدک پیش فرض بلوتوث در ویندوز یا macOS بسیار دشوار است، حتی اگر بدانید هدفون بلوتوثی شما از گزینه‌های مختلفی پشتیبانی میکند.

 

aptX و LDAC تفاوت چیست | what is the difference between aptx and ldac

 

کدک بلوتوثی را انتخاب کنید که برای شما کار کند

فناوری بلوتوث نسبتا جدید است و راه درازی در پیش رو دارد تا با فناوری باسیم برابری کند. به همین دلیل است که تفاوت بین این کدک‌ها بسیار کم است. با این حال، قبل از خرید هدفون بلوتوثی باید دو چیز را در نظر بگیرید: استفاده و سازگاری آنها با کدک گوشی شما. هنگامی که از این دو مطمئن شدید، انتخاب یک  هدفون بسیار آسان‌تر است.