اسپیکر یا آمپلی فایر ؟ اهمیت کدام بالاتر است ؟

هر دو از اهمیت بالایی برخوردارند اما کدام یک مهمتر است، اسپیکر یا آمپلی فایر ؟ تجهیزات صوتی ممکن است پرهزینه باشد، به این معنی که مردم گاهی اوقات مجبور میشوند یک یا چند قطعه از تجهیزات را کنار بگذارند. آیا باید یک آمپلی فایر رده بالا بخرید و به اسپیکرهای ارزان قیمت بپردازید یا اسپیکرهای درجه یک خریداری کنید و از آمپلی‌فایر صرف نظر کنید ؟

اسپیکر یا آمپلی فایر، کدام مهمتر است ؟ اسپیکر و آمپلی فایر برای پخش موسیقی به یک اندازه مهم هستند. اسپیکرها ( حتی در هدفون ) مبدل‌های ضروری هستند که سیگنال‌های صوتی را به امواج صوتی تبدیل میکنند. آمپلی فایرها برای تقویت سیگنال‌های سطح صدا، میکروفون، و سایر ابزارهای مرتبط مورد نیاز هستند تا اسپیکرها را به درستی هدایت کنند.

چه در حال تحقیق برای کمک به تعیین نحوه خرج کردن بودجه خود باشید و چه علاقه‌مند به این هستید که آیا بهبود اسپیکر یا آمپلی فایر بیشترین فایده را برای یک سیستم صوتی خاص دارد یا خیر، این مقاله اینجاست تا به شما کمک کند.

 

کدام یک مهمتر است، اسپیکر یا آمپلی فایر ؟

 

اسپیکر یا آمپلی فایر، کدام یک مهم‌تر است ؟

به زبان ساده، اسپیکرها و آمپلی فایرها به یک اندازه مهم هستند. اسپیکرها به عنوان مبدل ضروری هستند. وظیفه آنها تبدیل سیگنال‌های صوتی الکتریکی به امواج صوتی است که میتوان از آنها لذت برد. این موضوع در مورد بزرگترین ساب‌ووفرها و کوچکترین هدفون‌ها صادق است.

اسپیکرهای باکیفیت معمولا برای بازآفرینی صدا به دقیق‌ترین روش ممکن (به ویژه با اسپیکرهای hi-fi و مانیتورهای استودیویی) طراحی شده‌اند. از طرف دیگر، آنها ممکن است برای رنگ‌آمیزی صدا به روشی مطلوب (که در اسپیکرهای Hi-Fi و سیستم سرگرمی خانگی محبوب هستند) در نظر گرفته شده باشند. اگر به اسپیکرهای Hi-Fi علاقه مند هستید حتما این مقاله را مطالعه کنید، همه چیز درباره فناوری Hi-Fi .

آمپلی فایرها برای هدایت اسپیکرها با سطح سیگنال صوتی کافی ضروری هستند. این موضوع در مورد بزرگترین ساب‌ووفرها تا کوچکترین هدفون‌ها نیز صدق میکند. صدای ضبط شده معمولا در سطح خطی است و باید به میزان قابل توجهی (اغلب 10 تا 100 برابر) تقویت شود تا اسپیکرها به درستی هدایت شوند. امپدانس چنین سیگنال‌های صوتی نیز معمولا توسط آمپلی فایرها تبدیل میشود تا برای اسپیکرهای مورد نظر مناسب‌تر باشد.

 

کدام یک مهمتر است، اسپیکر یا آمپلی‌فایر ؟

 

سیگنال‌های میکروفون، ابزار موسیقی و گرامافون (پلیر ضبط وینیل) معمولا حتی از سطح خطی پایین‌تر هستند و قبل از رسیدن به آمپلی‌فایر ( توان ) نیاز به تقویت اولیه دارند. به طور خلاصه، بدون اسپیکرها، شما هرگز اطلاعات موجود در سیگنال‌های صوتی را نمیشنوید. بدون آمپلی‌فایرها نمیتوانید اسپیکرها را برای تولید صدای کافی هدایت کنید.

در حالت ایده‌آل، اسپیکرهای یک سیستم میتوانند صدا را با وضوح کامل بازتولید کنند. به طور مشابه، آمپلی‌فایر باید به طور ایده‌آل سیگنال صوتی را بدون اعوجاج تقویت کند. با این حال، در دنیای واقعی، نادرستی وجود خواهد داشت. آمپلی‌فایرها و اسپیکرهای سطح بالاتر اغلب برای تقویت و بازتولید صدا مناسب‌تر هستند تا تجربه شنیداری بهتری داشته باشند.

علاوه بر آن، تعامل بین آمپلی‌فایر و اسپیکرها نیز بر نحوه انتقال و بازتولید صدا تاثیر میگذارد و مسائل را پیچیده‌تر میکند. با این حال، هر سیگنال صوتی میتواند باعث واکنش اسپیکر شود. بنابراین، به جای اینکه به این فکر کنید که کدام یک مهمتر است، باید به فکر تطبیق آمپلی‌فایرها و اسپیکرها به بهترین شکل باشید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

برای علاقه‌مندان باتجربه، یافتن مجموعه‌ای عالی از اسپیکرها به اندازه ایجاد یک آمپلی‌فایر مناسب برای صدای کلی سیستم صوتی بسیار مهم است. هر چقدر هم که ساده به نظر برسد، یافتن آمپلی‌فایری که کاملا مکمل اسپیکرهای شما باشد، میتواند کار بسیار دشواری باشد. تطبیق مشخصات برای سازگاری بهینه در حصول اطمینان از اینکه دستگاه‌ها بدون آسیب رساندن به اسپیکرها یا آمپلی‌فایر عملکرد عالی ارائه میکنند، حیاتی است.

اگرچه بر کسی پوشیده نیست که عملکرد یک اسپیکر به شدت به آمپلی‌فایر پشت آن بستگی دارد، اما اگر اسپیکرهایی که استفاده میکنید کیفیت پایینی داشته باشند، حتی بهترین آمپلی‌فایر آن نیز خوب به نظر نمیرسد. در عین حال، یک آمپلی‌فایر با کیفیت بالا به طور بالقوه میتواند صدای یک اسپیکر غیراستاندارد را بهتر کند.

در حالی که اسپیکرهای با کیفیت فوق‌العاده ممکن است این کار را انجام دهند، اما استفاده از یک آمپلی‌فایر مناسب به شما این امکان را میدهد که از آهنگ‌های مورد علاقه خود لذت بیشتری ببرید. همچنین ویژگی‌هایی را ارائه میدهد که شما میتوانید حتی ظریف‌ترین جزئیات را بشنوید و شناسایی کنید. اگرچه بهترین اسپیکرها ممکن است برای بهبود تجربه شنیداری شما کافی باشند، اما اضافه کردن یک آمپلی‌فایر بدون شک شما را قادر میسازد تا از هر عنصر صدا به بهترین شکل لذت ببرید.

 

اسپیکر یا آمپلی فایر

 

جفت شدن اسپیکر یا آمپلی فایر

برای جفت کردن صحیح یک آمپلی‌فایر و یک اسپیکر پسیو، باید مشخصات زیر را در نظر بگیرید :

امپدانس: امپدانس خروجی آمپلی‌فایر (منبع) باید چندین بار کمتر از امپدانس ورودی اسپیکر (بار) باشد تا اتصال ولتاژ، ضریب میرایی و انتقال سیگنال بهینه باشد. 

توان: رتبه‌بندی توان آمپلی‌فایر باید برای کنترل رتبه‌بندی‌های توان خروجی اسپیکر مورد انتظار باشد.

حساسیت: درجه حساسیت اسپیکر باید به اندازه کافی بالا باشد تا بلندی دریافتی مورد نظر را بدون خطر بارگذاری بیش از حد اسپیکر با آمپلی‌فایر به دست آورد.

همچنین بسیار مهم است که تعداد کانال‌های خروجی در آمپلی‌فایر و تعداد اسپیکرها برای فرمت پخشی که میخواهید به آن برسید (مونو، استریو، 2.1، صدای فراگیر و غیره) کافی باشد. در واقع انتخاب ترکیب بهینه همزیستی اسپیکرها و آمپلی‌فایرها کاملا علمی است. با این حال، مواردی وجود دارد که انتخاب برای شما طبق آنها انجام میشود.

 

کدام یک مهمتر است، اسپیکر یا آمپلی‌فایر ؟

 

نکته‌ای در مورد اسپیکرهای اکتیو

اسپیکرهای اکتیو دارای آمپلی فایرهای داخلی هستند که به صراحت برای درایورهای اسپیکر طراحی شده‌اند. مانند مدل Sony SRS-XG300 از برند سونی. از نظر فنی، اسپیکرهای اکتیو دارای آمپلی‌فایرهای داخلی و شبکه‌های تقاطعی فعال هستند (اگر اسپیکرهای چندراهه باشند). بنابراین، هنگام خرید یک اسپیکر اکتیو، به طور موثر ترکیبی از یک آمپلی فایر (یا آمپلی‌فایرها) و یک اسپیکر (یا اسپیکرها) را خریداری میکنید. اگر یونیت‌ها از کیفیت بالایی برخوردار باشند، اسپیکرها و آمپلی‌فایرها باید کاملا با مشخصات سازنده مطابقت داشته باشند.

در این موارد، واضح است که آمپلی فایرها و درایورهای اسپیکر به یک اندازه برای عملکرد کلی یونیت بسیار مهم هستند. برای مثال میشود به مدل پارتی باکس های برند جی بی ال مانند JBL PartyBox 710 با 800 وات توان خروجی و کیفیتی بی‌نظیر، یا مدلی مانند سونی Sony MHC-V90DW که یک گزینه مناسب برای دوستداران صدای بلند است. 

 

کدام یک مهمتر است، اسپیکر یا آمپلی‌فایر ؟

 

موضوع بودجه

همانطور که در بالا اشاره شد، سوال اسپیکرها مهم‌تر هستند یا آمپلی فایرها ؟ ممکن است به خوبی با محدودیت‌های بودجه‌ای طرح شود. بنابراین، با بودجه محدود، آیا باید یک آمپلی‌فایر بخرید یا اسپیکر ؟ توصیه ما در این مورد این است که هم آمپلی‌فایر و هم اسپیکر بخرید و بودجه خود را نصف‌نصف بین این دو تقسیم کنید.

در کل اسپیکرهای اکتیو میتوانند گرینه های مناسب تر و به صرفه‌تری باشند، چه اسپیکرهای فعال PA باشد یا مانیتورهای استودیویی یا آمپلی فایر سازهای سبک ترکیبی. اگر اسپیکرهای پسیو و آمپلی فایر میخرید، سعی کنید تقسیم بودجه کنید.

 

کدام یک مهمتر است، اسپیکر یا آمپلی‌فایر ؟

 

سایر عواملی که بر تجربه شنیداری تأثیر میگذارند

سایر عوامل قابل توجه، علاوه بر آمپلی فایرها و اسپیکرها که بر تجربه کلی شنیداری تاثیر میگذارند، به شرح زیر است :

آکوستیک محیط شنیداری: آکوستیک ضعیف اتاق حتی بر بهترین ترکیب اسپیکر/آمپلی فایر تاثیر منفی خواهد گذاشت. داشتن آکوستیک مناسب برای یک محیط شنیداری مطلوب بسیار مهم است.

موقعیت شنونده: مشابه آکوستیک اتاق، موقعیت شنونده در تجربه شنیداری نقش دارد. سعی کنید خود را در نزدیکی مرکز محل جای‌گیری اسپیکر قرار دهید.

سطوح فشار صدا: از نظر روان‌شناختی، “واکنش فرکانس” طبیعی گوش‌های ما با سطوح مختلف فشار صدا تغییر میکند، بنابراین گوش دادن در سطوح مختلف تجربه شنیداری ما را تغییر میدهد.

سر و صدای محیط: سر و صدای محیط، خواه ناشی از ساخت و ساز و ترافیک در خارج از منزل، صدای برق، هود، یخچال یا سایر افراد و حیوانات باشد، پیامدهای منفی بر تجربه شنیداری خواهد داشت.

منبع صوتی: کیفیت ضبط بر تجربه شنیداری تأثیر میگذارد. یک صفحه مخدوش قدیمی یا نوار فرسوده به خوبی کپی‌های دست نخورده به نظر نمیرسد. به طور مشابه، در حوزه دیجیتال، یک mp3 با رزولوشن پایین یا صدای پخش شده به اندازه FLAC بدون عیب و نقص نخواهد بود.

کابل‌ها: اگرچه در بازار کابل کلاهبرداری زیادی وجود دارد، اما مقاومت، ظرفیت و ضریب القا کابل‌های صوتی نقشی عینی در کیفیت صدا ایفا میکنند.

 

کدام یک مهمتر است، اسپیکر یا آمپلی‌فایر ؟

 

نتیجه‌گیری

این مقاله به طور جامع به بررسی نقش حیاتی اسپیکر یا آمپلی فایر در سیستم‌های صوتی پرداخته است. ما به این نتیجه رسیدیم که هر دو این اجزا به طور یکسانی در ارائه یک تجربه شنیداری باکیفیت اهمیت دارند. اسپیکرها به عنوان مبدل‌های ضروری، سیگنال‌های صوتی را به امواج صوتی تبدیل میکنند و آمپلی فایر ها به تقویت این سیگنال‌ها و ارسال آنها به اسپیکرها کمک میکنند.

انتخاب میان خرید اسپیکرهای باکیفیت یا آمپلی فایرهای برتر، وابسته به بودجه و نیازهای شخصی است. با این حال، توصیه میشود که تلاش برای تعادل بین کیفیت هر دو مؤلفه صورت گیرد. در این راستا، اسپیکرهای اکتیو که دارای آمپلی‌فایر داخلی هستند، میتوانند یک گزینه همه‌جانبه و با کیفیت باشند.

علاوه بر این، موارد دیگری مانند آکوستیک محیط، موقعیت شنونده، سطوح فشار صدا، سر و صدای محیط، کیفیت منبع صوتی و کیفیت کابل‌های صوتی نیز در کیفیت تجربه شنیداری نقش دارند. بنابراین، اگرچه انتخاب اسپیکر و آمپلی فایر مهم است، اما توجه به این عوامل جانبی نیز میتواند تأثیر قابل توجهی در بهبود کلی تجربه شنیداری داشته باشد.