1e 20220501221854445043

تکنولوژی Ambient Aware

هنگامی که هدفونی با تکنولوژی Ambient aware را تهیه می کنید، به شما این امکان را می دهد که هنگام بیرون رفتن، پیاده روی و دویدن صدای محیط را شنیده و به صداهای اطراف خود توجه کنید. این تکنولوژی، نه تنها به شما کمک می کنند که موسیقی را با وضوح بالا گوش دهید، بلکه همچنان می توانید اتفاقاتی که در اطرافتان می افتد را بشنوید.

Ambient aware در هدفون

Ambient aware حالتی است که شما آن را روی هدفون خود روشن می کنید. این یک فرآیند مشابه برای روشن کردن حذف نویز است که برای فعال کردن آن، لازم است تا دکمه ای را روی هدفون خود فشار دهید. قرار دادن هدفون در این حالت، به شما کمک می کند تا حتی هنگام استفاده موسیقی از هدفون، سر و صدای محیط را بشنوید.

این فناوری هوشمند در قیمت هدفون و هدست های بی سیم یافت می شود و به شما کمک می کند تا در هنگام گوش دادن به موسیقی صداهای مفید پس زمینه را دریافت کنید. ممکن است به همان شیوه نویز کنسلینگ، در موسیقی خود غرق نشوید، اما قادر خواهید بود آنچه را که در اطراف شما می گذرد، بشنوید. این برای کمک به شما در حفظ امنیت هنگام رفت و آمد، دویدن، کار یا حتی نظافت خانه بسیار عالی است.

فناوری Ambient aware چیست؟

فناوری ambient aware | ambient aware در هدفون ها

 

باید اشاره کنیم که صدای محیط اساساً فقط نویز پس زمینه است. هیاهوی ترافیک، صدای باران و پرندگان در طبیعت غوغا می کنند. همه این صداها به محیط افزوده می شوند. برخی می خواهند از شر این سر و صدا و نویزهای پس زمینه خلاص شوند، بنابراین به جای آن از فناوری نویزکنسلینگ استفاده می کنند.

در تکنولوژی Ambient aware ، اگر شما نیاز به گوش دادن به صدای محیط دارید یا فکر می کنید که تجربه گوش دادن موسیقی شما را بهتر می کند، این فناوری بهترین حالت است که می توانید روی هدفون خود قرار دهید. این به شما کمک می کند تا به صدای محیط گوش دهید تا بتوانید همزمان که از موسیقی خود لذت ببرید،  از محیط اطراف خود نیز آگاه باشید.

Ambient aware در مقابل نویز سفید

اگر هدفون بلوتوث شما اجازه ایجاد نویز صدای محیط را می دهد، آیا این امکان نیز وجود دارد که نویز سفید ایجاد شود؟ پاسخ در اینجا منفی است. سر و صدای محیطی و نویز سفید معمولاً دارای موج صوتی با شدت و دامنه یکسان هستند. با این حال، آنها فرکانس های متفاوتی در محدوده شنیدنی دارند. نویز سفید بیشتر شبیه به صدای ایستایی است که زمانی که تلویزیون شما سیگنال نمی گرفت، می شنیدید. این با آواز پرندگان بسیار متفاوت است، حتی اگر حجم آنها یکسان باشد.

هدفون شما می تواند تفاوت را تشخیص دهد. بعلاوه، آنها نباید به طور کلی نویز سفید را پخش کنند. اگر نویز سفید را بیش از حد یا به جای موسیقی خود می شنوید، لازم است که هدفون های خود را بررسی کنید. اما برای درک بهتر تکنولوژی Ambient aware لازم است که در خصوص نویز سفید نیز بدانید.

نویز سفید چیست ؟

فناوری ambient aware | ambient aware در هدفون ها

 

نویز سفید یک سیگنال تصادفی است که دارای فرکانس های مختلف با شدت برابر است. چند روش مختلف وجود دارد که می توانید به آن گوش دهید، اما احتمالاً قابل تشخیص ترین آنها نویز ایستایی است که از صفحه شکسته تلویزیون بیرون می آید. این می تواند سایر صداهای پس زمینه را قطع کرده و حواس را پرت کند.

شباهت و تفاوت بین نویز محیط و نویز سفید

سر و صدای محیطی و نویز سفید می توانند حجم یکسانی داشته باشند و از همین روست که برای شنیدن، احساس یکسانی می کنید. این امر به ویژه اگر در حال گوش دادن از طریق هدفون هستید، با سر و صدا که مستقیماً وارد مجرای گوش شما می شود، صادق است.

اما در خصوص تفاوت بین نویز محیط و نویز سفید، در حالی که هر دو می توانند بلند و شدید باشند، می توانند فرکانس های متفاوتی داشته باشند. علاوه بر این، اگرچه هر دو نویز پس زمینه هستند، اما سر و صدای محیط بسیار خوشایندتر از نویز سفید است.

تکنولوژی Ambient aware چگونه کار می کند؟

تکنولوژی Ambient aware ممکن است چیزی نباشد که می خواهید هنگام گوش دادن به موسیقی به آن گوش دهید. با این حال، خارج از قابلیت شنیدن ترافیک هنگام راه رفتن در خیابان، کاربردهایی دارد. به عنوان مثال، برای استفاده در کارهای ویدئویی و فیلم بسیار مهم است.

برخی از تاثیرات نیز در کیفیت صدا خود را نشان می دهد. این فناوری می تواند صدای موسیقی شما را کمی نامناسب کند. این به موسیقی کمک نمی کند که بهترین صدا را داشته باشد. شما نمی توانید به همان روشی که با هدفون های نویز کنسلینگ در صدا غرق می شوید، موسیقی ها را دریافت کنید. زیرا خود موسیقی می تواند توسط سر و صدا پوشانده شده و مسدود شود.

شما می توانید حواس خود را از آنچه در اطراف شما می گذرد، منحرف کنید و تمام تمرکز خود را بر روی گوش دادن به موسیقی و پادکست های مورد علاقه خود کنید.

تفاوت بین نویز کنسلینگ و Ambient aware در هدفون

فناوری ambient aware | ambient aware در هدفون ها

 

هدفون هایی با فناوری نویز کنسلینگ و هدفون هایی که دارای تکنولوژی Ambient aware هستند، بسیار متفاوت خواهند بود. در مرحله اول باید بدانید که noise cancelling چیست و چگونه حذف نویز باعث میشود که صداها به طور فعال به گوش شما نرسند. اساساً ، حذف نویز با لغو خود موج صوتی(Active)  یا در برخی موارد، با جلوگیری از سر و صدا از طریق طراحی فیزیکی  (Passive)هدفون انجام می شود. شما به جای آنچه در اطراف شما می گذرد، روی موسیقی خود تمرکز می کنید.

اگر می خواهید با مردم صحبت کنید و بشنوید که در اطراف شما چه می گذرد، باید هدفون هایی با تکنولوژی Ambient aware را تهیه کنید. این برای زمانی مناسب است که می خواهید در خانه یا محل کار به موسیقی گوش دهید اما همچنان از افرادی که به توجه شما نیاز دارند، آگاه باشید. برخی از هدفون ها حتی هر دو ویژگی را دارند، بنابراین می توانید در مواقع لزوم صداها را مسدود کرده یا سر و صدا را وارد کنید.

جلوگیری از نشت هرگونه صداهای خارجی، با استفاده از تغییر در طراحی هدفون، مانند استفاده از مواد حذف کننده نویز در طراحی پدها و روکش، انجام می شود.

حالت صدای محیط در هدفون یا هدست

همانطور که از نامش پیداست، تکنولوژی Ambient aware در هدفون یا هدست درست مانند هر حالت حذف نویز است که با آن روبرو می شوید. اما در این حالت، شما نه تنها قادر خواهید بود صداهای اطراف را به طور واضح بشنوید، بلکه قادر خواهید بود آهنگ مورد علاقه خود را که از طریق هدفون با وضوح بالا پخش می شود، بشنوید. با این حال، به خاطر داشته باشید که فعال کردن این حالت در هدفون یا هدست لزوما به این معنا نیست که شما قادر خواهید بود به وضوح موسیقی و تک تک صداهای اطراف خود را بشنوید. این امکان پذیر نیست.

Ambient aware چه تاثیری بر افراد دارد؟

این فناوری، هیچگونه خطری برای سلامتی ناشی از نویز پس زمینه ندارد. مگر اینکه صدا را زیاد کرده و به شنوایی خود آسیب برسانید. اما این می تواند تجربه گوش دادن را از بین ببرد، به خصوص اگر در یک مکان عمومی با صدای بلند گوش می دهید که باعث می شود جزئیات موسیقی را از دست بدهید و سیگنال های صوتی مخدوش را بشنوید.

به عبارت دیگر، با پوشاندن و مسدود کردن موسیقی، کیفیت صدای شما را تغییر می دهد. با این وجود، تکنولوژی Ambient aware به برخی از افراد کمک می کند تا آرام شوند و راحت تر بخوابند. هنگامی که سر و صدا محیطی متفاوت و آرامش بخش را تقلید می کند، به شما حس ارتباط با محیط اطراف را می دهد.

این فناوری در هدفون ها شامل تنظیماتی است که وقتی می خواهید از پادکست یا لیست پخش خود لذت ببرید و هنگامی که می خواهید از آنچه در اطراف شماست مطلع شوید، آن را فعال می کنید. البته باید در نظر داشته باشید که این به شما تحمیل نمی شود، بلکه یک تنظیم توصیه شده برای زمانی است که در فضایی هستید که توجه شما را می طلبد. این امکان برای شما فراهم است تا در این خصوص، توضیحات بیشتر را از تهران اسپیکر دریافت نمایید.