مزایای کتاب‌های صوتی

ممکن است مخالف این نظر باشید، اما کتاب‌های صوتی که با اسپیکر، هدفون‌ یا حتی ساندبار گوش میدهیم مزایای زیادی نسبت به کتاب‌های الکترونیکی دارند. کتاب‌های الکترونیکی ممکن است امروزه ابزار بیان محبوب‌تری برای کتاب باشند، ولی کتاب‌ صوتی یک پایگاه شنونده‌ی کوچک و در عین حال اختصاصی دارند که عاشق شنیدن داستان‌هایی هستند که از طریق صدای راویان، زنده میشوند.

سوال اینجاست که آیا کتاب‌های صوتی بهتر از کتاب‌های الکترونیکی هستند؟ از برخی جهات، بله. یکی از مزایای آن، سهولت انجام چندوظیفه‌ای و دیگر مزیت نیز کاهش فشار روی چشم‌های شماست. در اینجا چندین دلیل وجود دارد که کتاب‌ صوتی بهتر از کتاب‌های الکترونیکی هستند. با تهران اسپیکر همراه باشید.

 

کتاب‌های صوتی به شما این امکان را میدهند که چند کار را انجام دهید

کتاب‌های صوتی بهتر از کتاب‌های فیزیکی و کتاب‌های الکترونیکی هستند، زیرا به شما این قابلیت را میدهند که چند کار را همزمان انجام دهید. مثلا میتوانید هنگام رانندگی، آشپزی، تمیز کردن، شستن لباس‌ها یا پیاده‌روی به محتوای آن گوش کنید. به این ترتیب، میتوانید با مطالعه در حین انجام کار دیگری در زمان صرفه‌جویی کنید.

 

چرا کتاب‌های صوتی بهتر از کتاب‌های الکترونیکی هستند ؟

 

داستان‌ها و شخصیت‌ها با کتاب‌های صوتی زنده میشوند

وقتی به کتاب‌های صوتی گوش میدهید، داستان‌هایی را میشنوید که از طریق روایت‌های صداپیشه جان میگیرند. بسته به صدای راوی داستان، نحوه ارائه و کیفیت تولید، یک کتاب صوتی میتواند شما را به دنیای شخصیت‌های داستان منتقل کند. راویان کتاب صوتی میتوانند باعث شوند که شما احساسات شخصیت‌ها را حس کنید و جلوه‌های صوتی به شما کمک میکنند تا در داستان غوطه‌ور شوید. از برخی جهات، کتاب‌ صوتی میتوانند تصویر واضح‌تری از یک داستان را در ذهن شما ترسیم کنند نسبت به زمانی که آن را در یک کتاب الکترونیکی میخوانید.

اگر به دنبال جایی برای یافتن کتاب‌ صوتی باکیفیت هستید، Audible  را امتحان کنید. چیزهای زیادی درباره Audible وجود دارد که باید بدانید، و این پلتفرم دارای نسخه‌های کتاب صوتی بسیاری از رمان‌های محبوب، قدیمی و جدید است، بنابراین مطمئنا چیزی را که دوست دارید در آنجا میتوانید پیدا کنید. البته برنامه های دیگری مانند کست باکس نیز گزینه مناسبی است که میتونید مد نظر داشته باشید. 

 

کتاب‌های صوتی در دسترس هستند

کتاب‌ صوتی یک فرمت کتاب در دسترس را برای افراد دارای اختلالات بینایی فراهم میکنند و به آن‌ها این امکان را میدهند که از کتاب‌ها به‌جای تکیه بر متن بصری لذت ببرند و همچنین حس کنند شخصی برای آن‌ها روایت میکند. به علاوه، کتاب‌ صوتی برای افرادی با چالش‌ها یا ناتوانی‌های یادگیری، مانند خوانش‌پریشی، ایده‌آل هستند و به آن‌ها اجازه میدهند از دسترسی به داستان‌های مختلف لذت ببرند.

 

چرا کتاب‌های صوتی بهتر از کتاب‌های الکترونیکی هستند ؟

 

کتاب‌های صوتی مهارت‌های شنیداری شما را بهبود میبخشند

گوش دادن به کتاب‌ صوتی نیازمند تلاش است. در غیر این صورت، اغلب مجبور میشوید به عقب بروید زیرا حواس شما را ‌پرت میکند. از آنجایی که گوش دادن به کتاب‌ صوتی نیاز به گوش دادن فعال دارد، برخلاف کتاب‌های الکترونیکی میتواند به شما کمک کند مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنید.

گوش دادن به کتاب‌ صوتی باعث بهبود مهارت‌های شنیداری، درک و حفظ واژگان شما میشود و باعث میشود شنونده بهتری در موقعیت‌های مختلف در زندگی واقعی باشید. همچنین میتواند شما را به شنونده‌ای عالی تبدیل کند و شما هم میتوانید به راحتی مکالمات را دنبال کنید.

 

گوش دادن به کتاب‌های صوتی به جلوگیری از خستگی چشم شما کمک میکند

کتاب‌ صوتی به جای بینایی به صدا متکی هستند، بنابراین به چشمان شما استراحت میدهند. گوش دادن به کتاب‌ صوتی راهی عالی برای جلوگیری از خستگی چشم است که میتواند منجر به مواردی مانند سردرد، درد یا خشکی چشم و تاری دید شود. پس به سلامت چشمان شما هم کمک میکند. از سوی دیگر، کتاب‌های الکترونیکی به صفحه نمایش نیاز دارند و حتی با حالت تاریک یا dark mode هم ممکن است اثرات نامطلوب خیره شدن به صفحه را برای ساعت‌ها احساس کنید.

 

چرا کتاب‌های صوتی بهتر از کتاب‌های الکترونیکی هستند ؟

 

کتاب‌های صوتی راحت هستند

کتاب‌های صوتی به شما این امکان را میدهند که در حین حرکت یا انجام فعالیت‌های دیگری مانند آشپزی، نظافت یا باغبانی به کتاب‌های مورد علاقه‌تان گوش دهید. به سادگی هدفون خود را بگذارید و به کار خود ادامه دهید و همزمان از شنیدن کتاب موردعلاقه خود لذت ببرید. میتوانید هنگام رانندگی یا حمل‌ونقل به کتاب‌های صوتی گوش دهید، اما کتاب‌های الکترونیکی این ویژگی مفید را ندارند. با کتاب‌های الکترونیکی، نمیتوانید توجه خود را بین مطالعه و رانندگی تقسیم کنید، مطالعه در ماشین گزینه خوبی نیست.

 

با کتاب‌های صوتی میتوانید سریعتر به اهداف مطالعه خود برسید

شما میتوانید با کتاب‌های صوتی سریعتر از کتاب‌های الکترونیکی به اهداف مطالعه خود برسید. چرا؟ زیرا میتوانید در حین انجام فعالیت‌های دیگر به کتاب‌های صوتی گوش دهید تا زمان مطالعه را هدر ندهید. کتاب‌های صوتی میتوانند به شما کمک کنند تا با غوطه‌ور کردن خود در تجربه شنیداری، روی داستان‌ها تمرکز کنید. از آنجایی که به صفحه‌نمایش خیره نمیشوید، اعلان‌ها حواس‌تان را پرت نمیکند. حواس‌پرتی کمتر به معنای صرف زمان کمتر برای یک کتاب است.

در نهایت، اگر میخواهید کتاب‌های صوتی را در مدت زمان کوتاه‌تری بخوانید، میتوانید سرعت پخش آنها را افزایش دهید. فقط مراقب باشید که آنقدر درگیر تلاش برای رسیدن به اهداف خواندن خود نشوید که فراموش کنید لذت کتاب‌های صوتی خود را بچشید.

 

چرا کتاب‌های صوتی بهتر از کتاب‌های الکترونیکی هستند ؟

 

گوش دادن به کتاب‌های صوتی یک تجربه همه جانبه است

کتاب‌های صوتی، سطحی از غوطه‌ور شدن را ارائه میدهند که کتاب‌های الکترونیکی نمیتوانند آن را تکرار کنند. از نحوه روایت نقل‌کنندگان داستان گرفته تا جلوه‌های صوتی، کتاب‌های صوتی میتوانند داستان‌هایی را بیان کنند که با شما طنین‌انداز میشوند و شما را به جهان‌های تخیلی و زنده منتقل میکنند. کتاب‌های صوتی هنر قصه‌گویی را ارتقا میدهند و داستان‌هایی را در اختیار شما قرار میدهند که از طریق صدای دیگران زنده میشوند.

 

چرا کتاب‌های صوتی بهتر از کتاب‌های الکترونیکی هستند ؟

 

نتیجه‌گیری

در کل میتوان گفت که گوش دادن به کتاب صوتی علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و انجام دادن فعالیت‌های دیگر در حین گوش دادن به آنها، به تقویت مهارت‌های شنیداری و درک مطلب شما کمک میکند و موجب میشود به راحتی محتوای آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید و از تبادل نظر و بحث‌های مفید بهره ببرید. گوش دادن به کتاب‌ صوتی یک ابزار قدرتمند برای گسترش دانش و بهره‌برداری از تجربیات متنوع است.